Archiv

Návštěva čtyřnohých přátel opět velmi potěšila

  30. listopadu 2019

V posledním listopadovém týdnu nás v domově C navštívila paní Bílková se svými jezevčíky. A nejvěrnější přátelé lidí opět všechny milovníky zvířat potěšili svou přítomností. Je úžasné vidět, jak je naši uživatelé vítají a nabízejí pamlsky, které čtyřnozí kamarádi nikdy neodmítnou.

Číst více

V turnaji v šipkách zvítězili všichni

  30. listopadu 2019

Pro naše milé seniory v domově C, jsme  uspořádali (29. listopadu ) malý turnaj v šipkách. Po celou dobu panovala dobrá nálada a malým vítězem se stal nakonec každý, protože není přeci důležité vyhrát, ale zúčastnit se. A o to jde.

Číst více

Upekli jsme si dobrotu z jablíček

  30. listopadu 2019

Uživatelé domova B si ve středu, 27. listopadu, užili odpoledne pečením moučníku „JABLKA V ŽUPANU“. Pečení dopadlo na výbornou a při společné ochutnávce jsme  zavzpomínali, co vše si z jablek můžeme připravit.

Číst více

Pochutnali jsme si na výborné čokoládě

  29. listopadu 2019

V prostorách  jídelny domova B proběhla v úterý, 26. listopadu, ochutnávka výběrových druhů cukrovinek z belgické čokolády. V pestré nabídce nechyběly výrobky mléčné, hořké či s příchutěmi, višně v čoko obalu, lanýže, proslavené pralinky a mnohé další. Senioři si tak náramně pochutnali a navíc mohli sladkosti zakoupit i pro své nejbližší.

Číst více

Osobnost měsíce – Helena Štáchová

  30. listopadu 2019

V měsíci listopadu ( 26. 11. ), jsme do vzpomínkového pásma „Osobnost měsíce“  vytipovali  loutkoherečku, režisérku a dabérku Helenu Štáchovou, která by se o pouhých osm dní dříve dožila 75 let. K osobě Heleny Štáchové neodmyslitelně patří dvojice loutek – taťulda Spejbl a jeho potomek Hurvínek, kterým spolu manželem Milošem Kirschnerem propůjčili své hlasy. Při promítání několika krátkých pohádek se tak senioři vrátili do let, kdy příběhy nezapomenutelných postaviček sledovali se svými dětmi.

Číst více

Velikán české hudby Bedřich Smetana

  29. listopadu 2019

V pondělí 25. listopadu, se uživatelé domova B v rámci Hudebního okénka podívali na život a dílo významného českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Svými osmi dokončenými operami různých žánrů položil základ českého repertoáru; největší popularity, a to i v Německu a jinde ve světě, dosáhla komická opera z venkovského prostředí Prodaná nevěsta, která je považována za prototyp české národní opery. Z dalších skladeb jsou nejznámější cyklus symfonických básní Má vlast a smyčcový kvartet č. 1 e moll „Z mého života“, jež jsou zásadními příspěvky do vývoje těchto žánrů. Vedle toho napsal Smetana také četné klavírní skladby a vokální díla pro pěvecké sbory. V padesáti letech věku zcela ohluchl, ale i po ztrátě sluchu dokázal složit řadu vrcholných děl.

Číst více

Vystoupení skupiny Návraty přítomné nabilo pozitivní energií

  27. listopadu 2019

Sychravé a ponuré dopoledne, ve čtvrtek 21. listopadu, zpříjemnila uživatelům v domově C hudební skupina Návraty z Tlumačova. Dámy, které jsou její neodmyslitelnou součástí, nám nejsou neznámy, protože v našem zařízení nevystupovaly poprvé. Naši senioři se na vystoupení velmi těšili a zejména ti, kteří přišli na jejich vystoupení poprvé, byli velmi příjemně překvapeni. Všichni si společně zavzpomínali na písničky svého mládí a nasmáli se u vtipů, kterými byly písničky prokládány. Je až neuvěřitelné, kolik pozitivní energie učinkující ženy vyzařují, a jak ochotně se s námi o ni rozdělily! I za to jim patří velké poděkování.

Číst více

Mužský pěvecký sbor Hlahol příjemně naladil atmosféru

  25. listopadu 2019

Ve čtvrtek 21. listopadu zavítal do domova B otrokovického SENIORu mužský pěvecký sbor Hlahol z Mysločovic. Naše uživatele příjemně naladil repertoárem písní z Hané, ale i z celé Moravy. V programu Hlaholu nechybí ani udržování místních folklorních i společenských tradic – Starý hanácký právo, velikonoční obchůzka, regionální folklorní slavnosti aj. K pestré činnosti přispívá také řada drobných vystoupení v rámci obce, jako jsou svatby, zatahování, besedy s důchodci, mikulášský jarmark či aktivní účast na některých slavnostních bohoslužbách. Jak jsme se dozvěděli, spolek Hlahol vznikl v roce 2007, avšak počátek své činnosti datuje již od r. 1998.

Číst více

Test logické úvahy a prostorové představivosti na výbornou

  22. listopadu 2019

Počátkem 3. listopadového týdne jsme na úseku ergoterapie v domově B uspořádaly skupinový trénink paměti. Součástí zajímavého programu bylo především procvičování tvorby slov, logického uvažování a porozumění textu s doplňováním vhodných slov. Prostorovou představivost si naši uživatelé vyzkoušeli pomocí skládačky puzzle s Ladovými podzimními obrázky. Pozornost jsme věnovali i smyslové terapii, a to prostřednictvím hmatového a sluchového pexesa. Senioři se v testech nenechali zahanbit a v náročné zkoušce uspěli na výbornou!

Číst více

V okénku osobností M. Rottrová a R. Lukavský

  22. listopadu 2019

Uživatelé v domově B v pondělí 18. listopadu dopoledne, v rámci aktivity s názvem Hudební okénko, nejdříve besedovali o dosavadním životě a úspěšné umělecké tvorbě zpěvačky Marie Rottrové.

V odpoledních hodinách se opět sešli, tentokrát k povídání o zajímavostech provázejících hereckou dráhu Radovana Lukavského. Informace o obou významných osobnostech české kulturní scény tak zpříjemnily uživatelům budovy B celý den.

Číst více

Vydařená oslava s blahopřáním jubilantům

  22. listopadu 2019

Ve středu 14. listopadu jsme opět připravili oslavu pro jubilanty z domova C. Tentokrát se nás sešlo opravdu hodně, protože jsme blahopřáli uživatelům narozeným v měsících říjnu, listopadu a prosinci.

S krásnou gratulací přišly také děti ze souboru Studánka, pod vedením paní učitelky Dohnalové, kterou velmi mile překvapilo, že se mnozí z přítomných přidali a zpívali společně s dětmi. Po přípitku osobně předal květinu, drobný dárek a přání ředitel domova Ing. Zdeněk Mikel, MBA.

A potom již přišel čas na kávu, zákusek a chlebíček. Celé, byť venku deštivé, odpoledne se vydařilo a uživatelé byli spokojeni, že se zde setkali i se svými vrstevníky. Zákusek, mrkvový dort, na oslavu jubilantů upekli naši senioři, a jako vždy si dali na jeho přípravě opravdu záležet. Někteří z oslavenců „zeleninový“ dort dosud neznali, proto vůči němu zpočátku panovala mírná nedůvěra. Ta se však ihned po prvním soustu dokonale rozpustila, a na netradičním dezertu si všichni velmi pochutnali.

Číst více

Originální ozdoby výsledkem tvoření v keramické dílně

  16. listopadu 2019

V domově B se snažíme našim uživatelům plnohodnotně vyplnit jejich volný čas. Jako novou, krásnou, volnočasovou aktivitu jsme si pro ně připravili KERAMICKÉ DÍLNY. Již ve druhém listopadovém týdnu se nám podařilo vytvořit první výrobky a jsme přesvědčeny, že jsou velmi vydařené. Ozdobné předměty následně využijeme ke zkrášlení bytů seniorů, ale také prostor budovy.

Číst více

Na pořadu dne trénink paměti

  16. listopadu 2019

Vědomostní kvíz pořádáme pro uživatele v domově B zcela pravidelně. Tentokrát, ve čtvrtek 14. listopadu, jsme tématický okruh zaměřili na slova – město, jméno, zvíře, věc. Uvedeným, hravým, způsobem trénujeme paměť seniorů a podporujeme jejich vzájemnou komunikaci.

 

Číst více

„Toulky Českem“, tentokrát v Jeseníkách a Orlických horách

  16. listopadu 2019

S uživateli domova B i nadále poznáváme detailněji naši vlast, a to díky aktivitě „Toulky Českem“. Ve středu 13. listopadu jsme se, prostřednictvím projektoru a katalogových materiálů, podívali do oblasti Jeseníků a Orlických hor.
Výlet jsme zahájili pohledem na jeden z divů České republiky – vodní elektrárnu Dlouhé Stráně. Poté jsme pokračovali prohlídkou města Jeseník, zastavili se v místní Vodní tvrzi s muzeem a v přírodní rezervaci Rejvíz. Dále následoval pohled do Zlatých Hor, konkrétně na areál Zlatorudných mlýnů v Údolí ztracených štol, který je již pravidelným místem konání mezinárodních mistrovství v rýžování zlata.
Poté jsme se bleskově přenesli do nejznámějšího rekreačního střediska v Orlických horách, a to do Deštného. Zde stojí za pozornost především Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel. Navíc se v blízkém okolí soustředí nejatraktivnější místa, například přírodní rezervace Bukačka, horská Masarykova chata na Šerlichu, nejvyšší hora Orlických hor Velká Deštná a v údolí Bělé Šerlišský mlýn.
Všichni účastníci „zájezdu“ si akci pochvalovali, protože se dozvěděli spoustu dalších zajímavých informací o překrásné krajině v severní části Čech, Moravy a Slezska.

 

Číst více

Terapeutická panenka pomáhá zkvalitnit život našich uživatelů

  15. listopadu 2019

Terapeutická panenka v domově B putuje z náruče do náruče a dělá radost i potěšení našim uživatelkám.
Současně velmi pomáhá při komunikaci, přispívá ke snížení úzkosti i napětí, a naopak navozuje kladné emoce a spokojenost. Jedná se o ideální pomůcku v rámci aktivizací, ale také při běžných denních činnostech ke zlepšení celkové spolupráce s uživateli.
Terapeutické panenky jsou velice účinné a mají pozitivní dopad na kvalitu života mnoha našich uživatelů.

Číst více

Celostní muzikoterapie s českými písničkami

  13. listopadu 2019

K zajímavým aktivitám pro uživatele v domově B SENIORu Otrokovice se řadí i Celostní muzikoterapie. Tentokrát se, v pondělí 11. listopadu, uskutečnila s využitím perkusních nástrojů, v jejichž doprovodu jsme si zazpívali české písničky.

Číst více

Malý „velký“ muž Karel Kryl

  12. listopadu 2019

V pondělí 11. listopadu do domova C zavítala vedoucí Městské knihovny v Otrokovicích Mgr. Radka Jarková, aby nám vyprávěla zajímavý životní příběh Karla Kryla. Přednášku doplnila jeho písněmi, které jsou známé a poetické.  Skladby jako Bratříčku, zavírej vrátka, která se stala symbolem odporu proti okupaci Československa, Veličenstvo katPíseň neznámého vojínaMorituri te salutant a mnoho dalších takřka zlidověly. Jeden z nejvýznamnějších českých písničkářů by se letos dožil pětasedmdesáti let.  Svými protestsongy často provokoval a otevíral v nich společenská témata. Karla Kryla určitě vzpomeneme také ve vzpomínkovém pásmu, které je připraveno k třicátému výročí od sametové revoluce.

Následující den, v úterý 12. listopadu si stejnou přednášku vyslechli i senioři v domově B.

Číst více

Radost a potěšení z návštěvy Lili

  14. listopadu 2019

Terapie s králíčkem Lili patří v domově B určitě k nejoblíbenějším. K uživatelům, kteří jsou upoutáni na lůžko opět počátkem druhého listopadového týdne zavítala na návštěvu naše Lili. Všichni si tak mohli prožít chvilky radosti a potěšení v soukromí svých bytů.

 

Číst více

Svatomartinská husa v duchu české tradice

  11. listopadu 2019

Svatomartinské hody jsou v plném proudu a neodmyslitelně k nim patří i pečená husa. Česká tradice, která zapadá původně do venkovského, a v současnosti také městského života, je čím dál víc populárnější…

…ano, a stejně tomu tak bylo u nás 🙂

 

Číst více

Mládí doslova oslnilo hudbou, zpěvem a tancem

  10. listopadu 2019

V sobotu odpoledne, 9. listopadu, zavítal do domova C folklórní soubor Věneček z Kunovic. Děti od nejútlejšího věku v doprovodu jejich maminek má pod taktovkou „naše“ skvělá a bývalá kolegyně, paní Hašková. Vše bylo podtrženo doprovodem vynikajicí muziky v podání seskupení Mladá Lintava. Nelze ani opomenout sólo vystoupení Šimona Janků, který nejen zazpíval, ale také rytmicky cifroval. Pro nás všechny to byl krásný kulturní zážitek. Děkujeme! 

Číst více

Děti z MŠ Oskárek vykouzlily úsměvy na tvářích seniorů

  7. listopadu 2019

V rámci setkávání generací, navštívily ve středu 7. listopadu uživatele budovy B děti z MŠ Oskárek. Prožili společně hravé dopoledne. Pro děti a uživatele byly připraveny deskové hry, ale také si společně krásně popovídali a zacvičili. Děkujeme dětem i učitelkám za dlouholetou spolupráci.

Číst více

Lahodný patizon

  7. listopadu 2019

Patizon je netradiční zelenina, která si získává stále větší popularitu.  A právem. V rámci vzpomínek v kuchyni jsme ve středu 6. listopadu na budově B připravili smažený patizon. Při přípravě jsme zavzpomínali, co vše se dá z patizonu připravit.

Číst více

Vzpomínková slavnost k uctění Památky zesnulých

  5. listopadu 2019

U příležitosti Památky zesnulých jsme se sešli 4. listopadu 2019 v átriu domova Senioru C u zvoničky. Všichni, kdo přišli zavzpomínat na své blízké, kamarády a spolubydlící měli možnost zapálit svíčku a pomodlit se. Někteří si přinesli svou lucerničku, kterou si na tuto příležitost vyrobili minulý týden. Pozvání na tuto akci přijali i některé rodiny uživatelů, kteří již nejsou mezi námi.

Číst více

Fandili jsme všem maratoncům

  3. listopadu 2019

20. ročník Otrokovického půlmaratonu a maratonu a půl, jenž byl zároveň Memoriálem MUDr. Josefa Podmolíka, se běžel v sobotu 2. listopadu odpoledne i kolem domova B. V početném startovním poli nechyběli favorité z Keni, ale také otrokovická starostka Hana Večerková. Časem 01:49:22 hod. obsadila mezi ženami 12. místo. Náš fotograf ji zachytil usměvavou v závěrečném kole otrokovického půlmaratonu.

Číst více

Taneční mistr rozproudil krev v tělech našich uživatelů

  1. listopadu 2019

V pátečních dopoledních hodinách (1. listopadu)  se sálem v domově C rozezněly tóny známých melodií. Valčík, polku, kankán a další tance si mohli naši uživatelé zatančit s tanečním mistrem Petrem Veletou, který za námi dorazil až z Prahy. Krásná atmosféra byla podtržena faktem, že jsme tento zážitek mohli prožít díky paní Michaele Jirsové, která nám jej darovala přes projekt Ježíškova vnoučata. Mnohokrát děkujeme , pro všechny zúčastněné to byl opravdu nepopsatelný zážitek!!!

Číst více

„Dušičkové“ svíce na počest všech, kteří nás již opustili

  6. listopadu 2019

Byť chladné, avšak i slunečné odpoledne přálo v pátek 1. listopadu setkání seniorů v zahradě domova B. Zde jsme společně, při tichém rozjímání a slovech zástupce duchovního světa, rozsvítili svíčky a zavzpomínali na ty, kteří nás již opustili.

Číst více

Pádný důkaz, že tancování je možné v každém věku

  6. listopadu 2019

Pohybová terapie s Dr. Petrem Veletou, tanečním mistrem a choreografem Národního divadla v Praze, proběhla ve čtvrtek 31. října nejdříve v domově B. Samozřejmě u nás nebyl poprvé a všichni, kteří ho znají, se na jeho vystoupení velmi těšili. A to proto, že mistr přítomné doslova  nabíjí pozitivní energií a svým přístupem dokazuje, že tancovat je možné v každém věku, kdy překážkou není ani invalidní vozík. Naši uživatelé, kteří se terapie zúčastnili, odcházeli spokojeni a s úsměvem na tváři.

Číst více

Naši čtyřnozí přátelé si opět přišli pro pohlazení

  6. listopadu 2019

V závěru posledního říjnové týdne se uskutečnila v domově B velmi žádaná a oblíbená CANISTERAPIE s jezevčíky. Návštěva čtyřnohých přátel je pro naše uživatele vždy příjemným setkáním a radostným prožitkem.

Číst více

Zajímavá přednáška o Aktivní záloze ve Zlínském kraji

  8. listopadu 2019

 Se zaujetím si vyslechli uživatelé z domova B přednášku na téma Aktivní záloha ve Zlínském kraji, kdy mezi sebou, ve středu 30. října, přivítali válečného veterána, plk. gšt. Ing. Radka Hennera. Jak se přítomní dozvěděli, aktivní záloha je plnohodnotnou součástí ozbrojených sil ČR. Pro profesionální Armádu ČR je nezbytná a představuje pojítko mezi vojenským a civilním světem. V průběhu základní přípravy pak adepti získávají nejen potřebné vědomosti, dovednosti a návyky, ale také přesvědčení i vůli splnit nejnáročnější úkoly. Těžiště základní přípravy spočívá v taktické, střelecké, tělesné, zdravotnické, topografické a pořadové přípravě. Přednáška byla doplněna projekcí fotografií zachycujících nejzajímavější momentky z nácviku bojových akcí. A na závěr také informací, která naše seniory trošku překvapila – v rámci Zlínského kraje působí v aktivní záloze i čtyři ženy!

 

 

 

Číst více

Vydařená příprava na Lucerničkové odpoledne

  1. listopadu 2019

Ve středu 30. října se uživatelé v domově C pilně připravovali na Lucerničkové odpoledne, které proběhne v příštím týdnu v átriu. Konkrétně se pustili do výroby lucerniček na uctění tradiční Památky zesnulých. A jak to dopadlo? To uvidíme na pondělní, již zmiňované, akci. Přejeme krásný podzim všem!

Číst více

Naši partneři