Zvětšit písmo |

Film na přání – Noc na Karlštejně

U filmu na přání Noc na Karlštejně jsme si na budově C zavzpomínali na velikány našeho prvního československého muzikálu.

Krásný, romanticky ztvárněný střípek příběhů z doby panování Karla IV. v podobě snad prvního našeho československého muzikálu, který má v naší kinematografii své zasloužené místo a je podtržen dějinami naší země. Původní veselohra Jaroslava Vrchlického, podle které později vznikl i slavný film, měla premiéru v Národním divadle v roce 1884 a záhy se stala velmi oblíbenou. Její věhlas ještě zesílil po roce 1973, kdy Zdeněk Podskalský natočil stejnojmennou filmovou hudební komedii, která je již součástí zlatého fondu české kinematografie. Nic nezáleží na tom, že zápletka, podle níž na Karlštejn nesměly vstoupit ženy, je pouhou legendou.

Romanticky zidealizovaná a úsměvná historka ze života otce vlasti se stala nesmrtelnou díky filmovému zpracování s takovými hereckými osobnostmi, jakými byl Vlastimil Brodský, Waldemar Matuška, Miloš Kopecký, Karel Höger, Jana Brejchová či Jaroslav Marvan, pro kterého byla role purkrabího jeho poslední filmovou prací. Diváckou atraktivnost zaručují i dnes již zlidovělé písně s melodiemi Karla Svobody.

Klienti si písničky spokojeně notovali a společné dopoledne jim rychle uteklo.

Naši partneři