Zvětšit písmo |

Masopust a vodění medvěda na SENIORu B

Masopust, lidově také ostatky, fašank, morav. voračky, voráčí, končiny či obecně karneval, je dle tradice našich předků období zábavy, hojnosti a jídla. Lidé se veselili a užívali si hojnost jídla a pití před začátkem půstu s blížícími se Velikonocemi.

Zprávy o průběhu masopustu jsou známy už od středověku. Lidé se převlékali do maškar, prováděli rozpustilé hry a putovali ulicemi se zpěvem a tancem. Maškarní průvody chodily od domu k domu, maškary v nich tančily a bavily jejich obyvatele.

Masopust, začínající 6. ledna svátkem Tří králů a končící v úterý před Popeleční středou, patří k původním lidovým tradicím. Jeho poslední dny jsou věnované hlavní postavě – masce medvěda. Odtud také pochází název akce – vodění medvěda. A proč právě medvěd? Medvěd je původním symbolem síly a plodnosti. Byl a dodnes zůstává hlavní postavou všech průvodů. Jeho doprovod tvořili čerti, kominíci, masky zvířat, cikánky, ponocný a různá strašidla s doprovodem muzikantů.

V úterý 23. února prošel masopustní průvod také budovou B. Odpoledne plné zábavy, radosti a tance bylo vítaným zpestřením všedních dnů. Sladkou tečkou za tímto svátkem hojnosti jídla a pití byla obří nadýchaná kobliha.

Naši partneři