Zvětšit písmo |

Oslavili jsme příchod nového roku

V závěru měsíce jsme se na SENIORu B slavnostně rozloučili se starým rokem a přivítali společně nový rok 2021.

Proč se silvestr vůbec slaví? Přesněji by se mělo říci, že se dle historických pramenů slaví Nový rok – ten však nebyl v jednotlivých epochách jednotný, slavil se jak 31. prosince (tedy na konci gregoriánského kalendáře), tak třeba ve starém Řecku to bylo v den zimní rovnodennosti, v Mezopotámii zase při příležitosti jarní rovnodennosti. Současné oslavy ale mají kořeny v křesťanství, konkrétně se v tento den připomíná papež Silvestr I. Ten byl hlavou církve v době, kdy skončilo pronásledování křesťanů a započal tak nový věk.

Během posledního dne starého roku by podle tradice nemělo být v české domácnosti nic nedokončeného a nehotového, abychom do nového roku nevstupovali s nedodělky. Správná hospodyňka by sice měla mít domácnost naklizenou už od adventního období, na Silvestra by ale dle starých zvyků mělo být všechno uklizeno obzvlášť pečlivě. Naše prababičky si obvykle dávaly pozor, aby měly v tento den vyprané a vyžehlené všechno prádlo a aby měly čistě povlečeno.

Naši uživatelé, ač v menších skupinkách, si společnými silami připravili pohoštění a prožili tak slavnostní den. Na různých patrech jsme si zavzpomínali na minulé roky, tradice, povídali humorné historky a těšili se na příchod nového roku.

Naši partneři