Výlet na Hostýn

V pátek jsme si užili mimořádný zážitek, na který nás pozvala poslankyně Evropského parlamentu, paní Michaela Šojdrová v rámci projektu Ježíškova vnoučata. Z Otrokovic vyrazilo 15 našich klientů a 12 pozvaných seniorů z Klubu důchodců Baťov směrem na svatý Hostýn. Dlouho jsme se těšili, protože je to místo, kam někteří naši klienti jezdili už od dětského věku, třeba s se svými prarodiči.

Svatý Hostýn je kopec v Hostýnských vrších, na kterém se nachází významné mariánské poutní místo, které zahrnuje především barokní baziliku Nanebevzetí Panny Marie z první poloviny 18. století, jezuitský klášter, 3 poutní domy, křížovou cestu Dušana Jurkoviče a kamennou rozhlednu s kaplí sv. Kříže, u které byla zřízena větrná elektrárna.

Po hodinové cestě autobusem jsme se chtěli protáhnout, tak jsme se vydali projít kolem původní křížové cesty, která byla postavena v roce 1900. Známější je Jurkovičova cesta, která byla postavena jen o tři roky později ve stylu valašské lidové architektury, ale vzhledem k tomu, že je umístěna ve svahu se schody, dostala přednost ta starší. Tak jako tomu bývávalo o poutích, zastavovali jsme u každého zastavení a četli si, co znamenají jednotlivé výjevy i s krátkým textem z evangelia. Zde se k nám připojila paní europoslankyně Michaela Šojdrová se svou kolegyní Tamarou Suchánkovou, které jsme radostně uvítali. No a pak jsme dostali hlad, protože pouť a výlety jsou i o dobrém jídle a pití! Naštěstí nás dobře na cestu vybavili, měli jsme s sebou řízky s chlebem, okurkem a hořčicí. Chvilku jsme si odpočinuli a vydali se do baziliky Nanebevzetí Panny Marie na mši, kterou spolu s hostýnským farářem celebroval i ten „náš“ otec Pavel Šupol. Po chvilce odpočinku jsme si v sále Poutního domu dali výbornou kávu se sladkou dobrotou a byl čas na popovídání si s paní poslankyní, která pro nás měla připraveny malé dárečky. Pak se musela s námi s lítostí rozloučit, protože spěchala na slavnostní vysílání TV Noe, která slaví krásných 18 let. Moc jsme jí poděkovali za umožnění krásného výletu pro naše klienty a seniory z KD Baťov a popřáli jí mnoho štěstí jak v nadcházejících volbách do Europarlamentu, tak i v osobním životě. Paní poslankyně nám přislíbila návštěvu našeho domova pro seniory, když jí to její pracovní diář umožní.

No a pak už byl čas na poslední fotografie před bazilikou, nákup suvenýrů v podobě oplatků, pohledů a napuštění svatohostýnské vody.

Cestou zpět jsme si rozdali obrázky svatohostýnské Panny Marie i s modlitbičkou ochrany a povídali si o tom, jak se nám výlet líbil.

Moc děkujeme za velkou pomoc KD Baťov – paní Mirce, Daně M., Danuši, Broně, Marii B., Marie M., Janě, Martě, Květě, manželům Sirným, panu Olšákovi a paní Abrlové z Adry – bez nich bychom nemohli vzít tolik našich klientů na vozíčcích.

 

Naši partneři