Zvětšit písmo |

Zavzpomínali jsme si na českého herce Tomáše Töpfera

Při vzpomínání na známou osobnost jsme si v pondělí 18. ledna na SENIORu B, připomněli českého herce, režiséra, podnikatele, scénáristu, vysokoškolského divadelního pedagoga, divadelního ředitele a politika Tomáše Töpfera.

Podle vlastních slov v civilu stokilový lenoch, rodilý Pražák, se narodil začátkem roku 1951. V hereckých začátcích díky své robustnější postavě milovníky nehrál, ale s přibývajícími roky dozrával v šarmantního představitele komediálních i vážných rolí. První angažmá ho čekalo v ostravském Petru Bezručovi a potom v Šumperku, kde poprvé zkusil režii.

Studoval v Brně na konzervatoři a v Praze na DAMU. Hrál v divadlech v Ostravě, Šumperku, Ústí nad Labem (Činoherní studio). Po restituci se stal spolumajitelem proslulé restaurace U kalicha. Je tvůrcem inscenací v areálu Pražského hradu. Načas se Töpferovou doménou staly seriály – Dobrá voda (1982), Dobrodružství kriminalistiky (1989), známe jej i ze dvou dílů Kleinových Básníků. V r. 2002 si odskočil do Černých baronů a o rok později natáčel dvojku Četníků. Stihl mezitím i kandidovat do Senátu a dodnes se aktivně angažuje v politice. V současnosti T. Töpfer již tak herecky vytížen není, ale vedle politických aktivit je i ředitelem divadla Fidlovačka a spolumajitelem proslulého Švejkova hostince U Kalicha, který vlastní s bratrem.

Tomáš Töpfer v lednu oslavil své sedmdesáté narozeniny.

Naši partneři