Aktivity

Kalendář aktivit

Zvětšit písmo |

Toulavé boty tatranské

Naše hory jsou krásné, o tom není pochyb, ale dovolená u sousedů také nemusí být k zahození. Slovensko nabízí mnoho nádherných míst k pobytu. Krásu Vysokých Tater přiblížil uživatelům na budově B náš zaměstnanec Milan Mikšík, jenž pod vrcholky vysokých hor vyrůstal od dětství a každý rok se vydává s objektivem pro nové zážitky ve Vysokých Tatrách. Jejich majestátnost a krása ho uchvátily tak, že se staly jeho celoživotní láskou. Naši uživatelé tak vzpomínali na 70 i 80. léta, kdy zavítali ještě v Československu na Štrbské pleso, do Starého Smokovce, Tatranské Lomnice, ale také se vydali na horské túry.

Paní Božena Šupíková oslavila krásné životní jubileum

Krásné životní jubileum oslavila 20. října 2020 uživatelka SENIORu C paní Božena Šupíková.

K úžasným 101. narozeninám jí popřáli všichni zaměstnanci našeho domova a přes videohovor také ředitel Senioru Zdeněk Mikel. Paní Šupíková byla velmi potěšena nejen za krásná slova, ale také za nádhernou květinu. Po přípitku a sfouknutí svíček na dortu, což mimochodem pro tuto úžasnou ženu nebyl žádný problém, jsme si všichni již neformálně povídali. Paní Šupíková vzpomínala na dětství, mládí i život po svatbě. Život neměla vždy jednoduchý, ale dnešní dění ve světě, které sleduje v televizi, se jí moc nelíbí.

Přejeme paní Šupíkové mnoho zdraví, aby se co nejdříve mohla vidět se svými blízkými a těšíme se, že společně oslavíme za rok již 102. narozeniny.

Elixír zdraví – kysané zelí

K podzimu patří zpracování ovoce a zeleniny na zimu. Velkou zásobárnou vitamínů je kvašené zelí, proto naši uživatelé nelenily a tuto klasickou českou pochoutku si jedno úterní odpoledne připravili.

Kysané zelí má významný zdravotní přínos. Je výborným zdrojem vitamínu C, bakterií kyseliny mléčné, v menší míře pak zdrojem vitamínu K a skupiny vitamínů B, minerálů jako draslík, vápník, fosfor, síra, hořčík či fluor. Kysané zelí podporuje tvorbu krve a hormonů, umožňuje lépe bojovat proti únavě a zvyšuje obranyschopnost organizmu. Pomáhá snižovat krevní tlak a zároveň aktivuje funkci střev a vylučování toxických látek. Má odvodňující účinek, a proto umožňuje rychlé odstraňování odpadních látek z těla.

Takže, až se zima zeptá, tak my řekneme, že jsme již připraveni.

Srdce nehasnou – vzpomínáme na Karla Gotta

Na českého slavíka, herce a malíře Karla Gotta jsme si zavzpomínali v pondělí 19. října na SENIORu B.

Karel Gott byl nejznámější český zpěvák a mnohonásobný držitel ocenění Zlatý slavík. Do roku 2019 obdržel 42 Zlatých slavíků. Za svou již 60 ti letou hudební kariéru se pyšní přívlastky jako Zlatý hlas Prahy, Božský Karel, Mistr nebo Zlatý slavík. Jeho písně provázejí velkou řadu českých filmů nebo seriálů. Jako asi nejznámější je česká pohádka Tři oříšky pro Popelku, v níž zazněla dodnes velice populární píseň Karla Svobody Kdepak ty ptáčku hnízdo máš?

Kromě zpěvu se Karel Gott věnoval malování (vystavoval v Česku i v zahraničí) a okrajově také herectví. Objevil se v muzikálech Kdyby tisíc klarinetů, Trhák nebo Hvězda padá vzhůru. V pohádce Zdeňka Trošky Z pekla štěstí zkusil dvojroli Lucifera a Boha. Většinou však hrál jen sám sebe.

Někdy se ví, co Bůh chystá.. Poslední píseň, kterou nazpíval Karel Gott se svou dcerou Charlotte Gottovou. Klip byl zveřejněn na youtube v květnu 2019, jen pár měsíců před tím, než 1. října podlehl těžké nemoci.

Obrázky, které velmi potěšily

Na SENIOR C jsme obdrželi od malých skautů sérii obrázků, které nám namalovali. Našim uživatelům udělali velkou radost a my jim moc děkujeme.

Tvoření v keramické dílně

Sychravé podzimní dny jsme si zpříjemnili tvořením z keramické hlíny.

V pátek 16. října jsme na SENIORu B tvořili podzimní výzdobu, která nám bude zdobit interiér domova.

Při práci relaxujeme, procvičujeme jemnou motoriku, paměť i fantazii. Odměnou nám jsou krásné originální výrobky, které samotné autory často překvapí a objeví své skryté talenty.

 

 

Zahřáli jsme se u výborné dýňové polévky

Ve středu 14. října jsme si na SENIORu B připravili v rámci VZPOMÍNEK V KUCHYNI dýňovou polévku.

Podzim se pomalu ale jistě hlásí o slovo a s ním přichází i období dýní. Dýně jsou příbuzné s cuketami a melouny. Pod slupkou ukrývají nasládlou dužinu, která má podle druhu různý obsah vody a škrobu i různou paletu chutí. Obsahují i karotenoidy, které zbarví omáčky s máslem do oranžova. Dýně obsahují provitamin A a vitamíny B a C, dále pak sacharidy, bílkoviny, vlákninu, hořčík, železo a vápník. Semena obsahují i zinek, mají projímavé účinky a napomáhají léčbě chorob močového měchýře a močovodů.

Při vaření jsme si čas krátili čtením z časopisu „Staré dobré časy“ a zavzpomínali tak na známé osobnosti 60. let.

Lilinka nám přináší radost a potěšení

Naše uživatele na SENIORu B pravidelně navštěvuje terapeutický králík Lilinka.

Léčebný kontakt zvířete s člověkem má všestranné pozitivní působení. Pomocí zvířat můžeme ovlivňovat tělesný i duševní stav a už i jen pouhá přítomnost zvířete vyvolává pocit bezpečí a klidu. Snižuje se napětí, stres i krevní tlak. Zvíře dokáže člověka psychicky i fyzicky stimulovat, má schopnost vyvolat silné emoce, podporovat komunikaci a uvolňovat různé bloky, které lidem brání se vyjadřovat a projevovat se. Lidé v jejich přítomnosti  ožívají, otevírají se okolí, jsou radostnější, pohotověji reagují, zapomínají na své problémy a bolesti.

Lilinka nám přináší radost a potěšení a my se na její návštěvu pokaždé velmi těšíme.

Terapie uměním – pracujeme s hlínou

V úterý 13. října jsme si deštivé dopoledne s našimi uživateli zpříjemnili u arteterapie.

Arteterapie je  obor využívající výtvarný projev jako hlavní prostředek poznávání a ovlivňování lidské psychiky. Výtvarné tvořivé aktivity mají podporovat zdraví, podpořit léčení i využít jako prostředek k osobnímu vyjádření v rámci komunikace.

Tentokrát jsme pracovali s keramickou hlínou. Práce s ní je náročná, ale výsledek bude stát určitě za to. Ptáčci, kteří představují čtyři roční období, budou zdobit společenský sál.

Pochutnali jsme si na bramborácích

Bramboráky jsou tradiční české jídlo, které je mezi našimi uživateli velmi oblíbené. Tento pokrm je tak značně lidový, že pro něho vzniknul místní název snad v každém kraji. Těsto ze syrových strouhaných brambor je to nejprostší a nejstarší bramborové těsto. Existují staré recepty na bramboráky, ve kterých není potřeba nic víc než brambory a sůl.

Uživatelé se s chutí pustili do práce a brzy si na nich mohli pochutnat. Podle toho, jak rychle mizely z talířů, bylo jasné, že se bramboráky povedly.

 

Podzim u nás v rámci zahradní terapie

Počasí nám v tomto týdnu nepřeje, a proto jsme ZAHRADNÍ TERAPII přinesli do bytů uživatelů na SENIORu B.

Základem zahradní terapie je vztah mezi dvěma živými organismy: člověkem a rostlinou. Rostliny vždy reagují na péči, kterou jim kdokoliv poskytuje. Při pěstování pak lidé zažívají pocity úspěchů, když je rostlina odmění novými listy, květy nebo plody. Zvyšuje se jim sebevědomí a od toho se odvíjí mnoho dalších pozitivních změn v psychice člověka.

Manipulace s přírodními materiály, kontakt s živočichy, zvuky i vůně působí pozitivně na zdraví člověka, a to bez rozdílu věku. Terapie zahradou je proto cíleně využívána k léčbě lidí s konkrétními zdravotními obtížemi.

V tomto podzimním období, kvete naše zahrada různými květy jako jsou jiřiny, floxy, afrikány, růže, a spousta jiných květin, které potěšily na pohled i svou vůní naše uživatele.

Správnou trefou jsme si procvičili hru v šipkách

V rámci skupinové pohybové aktivity jsme si v úterý 13. října na SENIORu B procvičili hru „ŠIPKY“.

Cílem těchto aktivizačních programů je udržet seniory ve fyzické, psychické i mentální aktivitě, rozvíjet jejich zachovalé schopnosti a dovednosti, uspokojovat jejich potřeby, pozitivně ovlivňovat jejich psychický stav, zprostředkovávat jim kontakt se společenským prostředím a přispívat tak ke zvyšování kvality jejich života.

Při hře jsme si protrénovali obratnost a koncentraci.

Toulky Českem – Zlínský kraj

V pondělí 5. října jsme se na SENIORu B v pravidelném okénku „TOULKY ČESKEM“, podívali do Zlínského kraje.

Zlínský kraj má velkou rozlohu chráněného krajinného území. Velkoplošná území zahrnují dvě chráněné krajinné oblasti, Beskydy a Bílé Karpaty, která zahrnují zhruba 30 % území. Na území kraje se také nachází množství přírodních rezervací a přírodních památek. Najdete tu památky na dobu říše Velkomoravské i na novější historii, poutní církevní místa nebo zajímavou moderní architekturu. Jsou tu nejen unikátní kulturní zajímavosti, ale i zachovaná původní příroda. Lidé často navštěvují Zlínský kraj kvůli lázním, léčivé prameny vyrážejí na povrch na více místech. Nejznámější a velmi krásné jsou Luhačovice, sirnaté lázně však jsou i v Ostrožské Nové Vsi, malé Lázně Kostelec najdeme na severním okraji Zlína.

My jsme si připomněli  známá místa, jako například Zlínský zámek, Areál bývalých Baťových závodů, zámek Lešná, hrad v Malenovicích, hrad Lukov a spoustu dalších známých a zajímavých míst v našem krásném kraji.

Velký úklid součástí pravidelné aktivity

O víkendu se uživatelé SENIORu C pustili do úklidu, který také bývá pravidelnou aktivitou. Vše je krásně vyčištěno, umyto a uklizeno.

 

Hody, milé hody, už sem dohodovál…

V rámci aktivity vzpomínání, jsme si tentokrát připomněli tradici hodů.

Hody se vždy slavily hlučně a okázale. Hospodyně chystaly vše, co dům v danou dobu dal. Napekly se koláče, zabíjela se drůbež, v některých oblastech také berani. Však nadarmo se nezpívalo „O posvícení všechno to voní tak jako v apatyce. Na všechny strany tlučou koření, dělají jitrnice. Husa se v troubě peče, sádlo tam všude teče. Ten, kdo by nešel na posvícení, ten by byl blázen přece“.

Naši uživatelé si připravili řízky s bramborovým salátem a výborně si pochutnali.

Vzpomínka na osobnosti naší hudební scény

Naši uživatelé vzpomínali na ikony české populární hudby.

1. října tomu byl rok, kdy zemřel národem milovaný zpěvák Karel Gott. Spolu s ním jsme také zavzpomínali i na Evu Pilarovou a Waldemara Matušku. Připomněli jsme si jejich životní cesty, nejznámější písničky a na závěr písně z filmu Kdyby tisíc klarinetů, kde všichni tři společně hráli.

Milníkem kariéry Karla Gotta byla nabídka od Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra na angažmá v divadle Semafor, kterou v roce 1962 přijal. Vystupoval nejen v Československu, ale po celé Evropě (obzvláště populární byl zejména v Německu), také v Sovětském svazu, v zámoří i Asii. V letech 1965–2019 se prodalo 50 milionů nosičů alb s jeho nahrávkami, což z něj učinilo nejúspěšnějšího českého interpreta. Během kariéry vydal 293 sólových alb na domácí scéně i v zahraničí. Obzvláště úspěšným hitem se stala novinková píseň Srdce nehasnou, kterou nazpíval jako duet se svou dcerou Charlottou. V roce 2018 se u Karla Gotta objevila porucha krvetvorby a v polovině září následujícího roku problémy přerostly v akutní leukémii, kvůli níž zrušil veškerá nadcházející vystoupení. Zemřel obklopen rodinou ve věku 80 let před půlnocí 1. října 2019 ve své vile na Bertramce.

Blízkou přítelkyní Karla Gotta byla zpěvačka Eva Pilarová, a to krásných šedesát let. Nazpívali spolu jeden z nejznámějších duetů Dotýkat se hvězd, který poprvé spolu zazpívali v roce 1964. Ten byl kritikou označen jako nejlepší český duet všech dob. Kromě toho se setkali v divadle Semafor, byť jen krátce. Rok tam vystupovali s představením Večer dvou Slavíků.

S Karlem Gottem měl velmi přátelský vztah i Waldemar Matuška. Šedesátá léta byla ve znamení zdravě konkurenčního boje s Karlem Gottem, z nějž Matuška nakonec vyšel jako poražený. Z této doby nicméně pochází řada písní, které dosáhly nadčasové hitovosti, na rozdíl od hlasově náročného repertoáru Karla Gotta zpíval typově odlišné písně. Matuškovu hudbu přitom Gott obdivoval už z dob mládí, kdy ještě jako amatér zpíval v kavárnách Vltava a Alfa, a z rádia denně poslouchal Waldovy nahrávky. Gott byl poetickým a lyrickým tenorem, Matuška romantickým kovbojem s drsným barytonem. I proto se oba zpěváci, kteří už od pohledu platili za své protipóly, přátelsky pošťuchovali.

 

Koncert pod širým nebem

Ve čtvrtek 24. září nás na SENIORu B navštívili žáci ze Základní umělecké školy Otrokovice.

Od svého založení se tato škola stala střediskem kulturního dění v Otrokovicích. Svědčí o tom řada  kulturních vystoupení nejen žáků školy, ale i pedagogů, jejichž snahou je předat žákům radost a potěšení z provozování hudby, tanečního pohybu, literárně – dramatických aktivit nebo výtvarné činnosti.

Koncert pod širým nebem nám navodil dobrou náladu a zážitek z něj nás bude hřát v těchto podzimních dnech. Vystoupení bylo spojeno s výstavou výtvarného kroužku.

Je libo domácí křížaly?

V rámci vzpomínání – VE ZNAMENÍ MĚSÍCE, jsme  ve čtvrtek 24. září na SENIORu B zpracovaly úrodu ze zahrádky.

Jablíček je na podzim všude dostatek a tak by bylo škoda sušičku nevyužít na přípravu domácích jablečných křížal. Sušit křížaly můžeme i na topení. Stačí je nakrájet na kolečka stejně velká jako při sušení v troubě a navléknout je na provázek nebo horizontálně zavěšenou špejli. Za pár dní budou akorát.

Při krájení jablíček  jsme vzpomínaly, jak se dříve křížaly sušily – na tácech, lískách s nepotištěným papírem, nebo zavěšené na provázku. Potrénovaly jsme tak dlouhodobou paměť i jemnou motoriku.

Pěkné počasí láká k projížďce rikšou po okolí

Využíváme posledních teplých letních dní na projížďky po okolí na rikši. Naše cesta tentokrát vedla směr Štěrkoviště, kde si uživatelky mohly připomenout své bydliště, nebo se pokochat zahrádkami v tomto ročním období.

Při poslechu známých písniček a vůně špekáčků jsme se rozloučili s létem

Na obou budovách SENIORu jsme se v úterý 22. září, rozloučili s létem při opékání špekáčků. K poslechu nám zahrála cimbálová skupina Strunka. Všichni jsme si tento den náležitě užili.

Život a dílo herečky Mileny Dvorské

V pondělí 21. září jsme si v rámci vzpomínání připomněli život a dílo známé divadelní herečky a dabérky Mileny Dvorské, která by v tomto měsíci oslavila 82. narozeniny.

Přestože se herečka Milena Dvorská prosadila jako významná divadelní herečka a známe ji z desítek televizních a filmových rolí, v paměti českých diváků zůstává především díky své první a nejslavnější roli princezny Marušky z legendární filmové pohádky Byl jednou jeden král. Inklinovala především k charakternímu herectví, v jejích výstupech před kamerou ale figurují i výrazné role v legendárních komediích Jára Cimrman, ležící  spící nebo Vesničko má, středisková. Významnou položku v práci Mileny Dvorské tvořil také dabing, slyšet jsme ji mohli v řadě dnes již legendárních zahraničních filmů, jejím hlasem promlouvala například italská hvězda Claudia Cardinale. V neposlední řadě je na místě připomenout také její práci pro rozhlas, kde našla uplatnění v řadě inscenací.

Zemřela nečekaně a náhle 22. prosince 2009 ve věku 71 let.

Sportovní dopoledne

Na SENIORu B jsme v pátek 18. září prožili společné sportovní dopoledne, plné her, soutěží a dobré nálady.

Zahráli jsme si u nás hodně oblíbené Ruské kuželky, hod míčkem na cíl nebo Mölkky, což je kultovní hra pocházející z dob Vikingů, původem z Finska.

Ve všech disciplínách se nám dařilo a i díky krásnému počasí  se senioři pobavili a strávili venku příjemné zářijové dopoledne.

 

Hipoterapie s poníky dodává pozitivní energii

Konec léta a s ním i hezkého počasí se nezadržitelně blíží a proto jsme ještě do domova C pozvali p. Pasekovou s jejími poníky. Naši senioři je mají rádi, proto jim vždy připravíme pamlsky v podobě jablek, mrkve nebo usušeného chleba a uživatelé je těmito dobrotami odměňují za jejich návštěvu a možnost si je pohladit.
Poníci mají úžasný dar, kdy u všech vykouzlí úsměv a přenesou na nás jejich pozitivní energii.

Poslání Divadla bez pravidel – pomáhat seniorům

Ve stejný den (úterý 15. září) jako v domově C i nás v „Béčku“ navštívilo loutkové DIVADLO BEZ PRAVIDEL z Brna s představením „Ta naše písnička česká“.
Členové tohoto divadla se zaměřují na zkvalitňování života seniorů a svého poslání dosahují především díky vlastní metodě aktivizace pomocí loutek.
A tak jsme si díky paní Hromadové, která nám toto představení darovala v rámci programu Ježíškova vnoučata, užili krásné dopoledne plné písní, vzpomínání a radosti.
Děkujeme!

Nádherný prožitek s Divadlem bez pravidel

V úterý 15. září jsme v domově C přivítali nám dobře známé „Divadlo bez pravidel“ z Brna. Dřevěné loutky, které představovaly dědečka Josefa a babičku Růženku jakoby mávnutím kouzelného proutku ožily a komunikovaly s našimi uživateli. Úsměvné škádlení mezi loutkami doplňovaly známé písničky, které jsme si společně všichni prozpěvovali. No, a protože babička s dědečkem si už málo pamatují, tak jsme jim společně poradili, kdo známé hity nazpíval.
Velké poděkování patří opět Ježíškovým vnoučatům a paní Hromadové, díky nimž jsme si mohli toto představení báječně užít.

Upekli jsme si výborný drobenkový koláč

S koncem léta a začátkem podzimu je spojována sklizeň úrody. A tak se i naši uživatelé rozhodli využít úrody, kterou nám přináší zahrada SENIORu C, a společně upéct jablkový koláč s drobenkou.  Při pravidelných odpoledních setkáních u kávy přijde sladká tečka opravdu vhod.

Pétanque je skvělý sport i zábava

Uprostřed druhého zářijového týdne jsme na SENIORu B trénovali hru pétanque v zahradě domova.

Je jen málo sportů, které jsou napínavé až do samého konce. Pétanque mezi ně patří. Poslední koulí se dá vyhrát celá hra, ale také vše pokazit a obrátit celý výsledek naruby. S tím bude jistě souhlasit každý, kdo si někdy pétanque zahrál.

Počasí nám přálo a my si tak mohli užít krásné dopoledne.

Ježíškova vnoučata opět plnila přání

Příjemné letní počasí si vychutnávali uživatelé SENIORu B i C ve středu 9. září při klidné plavbě výletní lodí po Baťově kanále.

Výlet byl krásnou příležitostí strávit čas spolu s ostatními, popovídat si, načerpat energii ze sluníčka a přitom pozorovat a obdivovat krásnou přírodu v okolí města Otrokovice. Zajímavým zpestřením byl výklad o Baťově kanálu, jenž je historickou vodní cestou spojující Otrokovice a Rohatec.

Velice děkujeme manželům Šulcovým z Vnorov, majitelům lodě Noe, kteří se nám po celou dobu plavby věnovali. Poděkování patří také studentům Gymnázia Otrokovice, kteří dělali našim seniorům příjemný doprovod.

Tradiční milé setkání s našimi kamarády poníky

Ve čtvrtek 10. září proběhlo v SENIORu B v rámci HIPOTERAPIE tradiční setkání s paní Pasekovou a jejími poníky.

Kontakt se zvířaty je pro naše uživatele velmi důležitý a všichni jej mají rádi. Koně jsou nádherná a ušlechtilá zvířata doprovázející lidstvo od pradávna. Zásluhou dlouhé historie si člověk k těmto zvířatům vypěstoval velmi silný a úzký vztah. Kůň je věrným přítelem, společníkem a pomocníkem. Postupem času se stal i terapeutem.

Naši senioři měli pro poníky Zuzanku a Lucinku přichystané různé pamlsky. Návštěva poníků nám všem zpestřila tento den.

Léčebné účinky muzikoterapie přispěly k dobré náladě

V domově C měli naši uživatelé, v prvním zářijovém týdnu, příležitost vyzkoušet si muzikoterapii, kterou vedla terapeutka paní Svobodová. Představila seniorům všechny hudební nástroje, které na ukázku přivezla a samozřejmě, také předvedla jejich léčebné účinky. Do terapie zapojila všechny uživatele, kteří po skončení odcházeli pozitivně naladění.

Skvělé balónkové dopoledne, vítali jsme léto

Společně jsme přivítali léto 🌞. Úžasné setkání plné emocí, úsměvů a rozzářených očí. Skvělou atmosféru podtrhla v doprovodném programu hudba a občerstvení pro všechny.  Děkujeme všem sponzorům, zaměstnancům a vedení za podporu.

Znovuzahájení provozu DENNÍHO STACIONÁŘE

Od pondělí 22. června 2020 za zvýšených hygienických opatření znovu zahájen provoz Denního stacionáře.

Po třech měsících znovu přivítáme naše uživatele, na které se už velmi těšíme!

Poutavé cestovatelské povídání o Chorvatsku

Ve čtvrtek 18. června nás svou návštěvou potěšil cestovatel pan Hambálek, a svým poutavým povídáním o Chorvatsku nás naladil na letní vlnu. Děkujeme 💛

Z aktivity Vzpomínky v kuchyni vzešly fantazijní pochoutky

V závěru druhého červnového týdne jsme po nějaké době opět navštívili naši kuchyň v domově C. Ano, zavzpomínali jsme si na téma nejrůznějších pamlsků, zejména dezerty, zákusky, dorty aj., které jsme dříve připravovali pro naše nejbližší, ale i ochutnávku pro sousedy a známé. Avšak naše ruce nelenily a společně jsme virtuální představy přenesli do reálné současnosti. No pochutnali jsme si náramně, to nám můžete věřit! 🙂

Máme nového kamaráda, králíčka Karla

Představujeme Vám našeho nového obyvatele domácnosti Pampeliška „králíčka Karla“. Zvířátka nám pomáhají ovlivňovat fyzickou aktivitu, psychickou pohodu a sociální život. Karlík již teď přináší našim uživatelům velkou radost 😊

Aktivity v kuchyni nebo při společenských hrách, i milá setkání s blízkými

I u nás na domově C se život pomalu vrací do normálu. Za posledních pár dní se mnoho z Vás opět mohlo setkat se svými blízkými, setkání byla krásná a dojemná. Všem děkujeme za spolupráci❤.  Tímto také děkujeme týmu pracovníků 💜, patří jim velké DÍKY 😊

Pečeme z plodů naší zahrady

Vlastnoručně vypěstované plodiny z naší zahrádky začínáme využívat i v naší kuchyni. Tentokrát jsme si upekli buchtu z rebarbory.  Rebarbora je chutná zelenina, kterou ale používáme spíše jako ovoce. Moučník se nám opravdu vydařil a již se těšíme na další zpracování našeho ovoce či zeleniny.  A to nás baví ❤

Soutěž v pétangue další třešničkou na dortu aktivit

Pondělní (18. května) slunečné odpoledne naši uživatelé strávili pohybovou aktivitou v zahradě domova B, kde jsme si zahráli oblíbený Pétanque. Pečlivé soustředění se, výborné výsledky, dobrá nálada! Co více si přát?

Zazpívali jsme si na lidovou notečku

Sobotní odpoledne nám na domovy B i C  přijela zpříjemnit cimbálová muzika Rováš ze Zlína. Zahráli nám známe lidové písničky, které jsme si společně všichni s chutí zazpívali.

Krásné vzpomínky aneb jak šel s námi čas

V domově B máme novou výzdobu interiéru, která znázorňuje, jak šel čas s našimi uživateli. Naši senioři před objektivem zapózovali se svou fotografií z mládí či dětství. Obzvlášť dámy si tento den náležitě užily, s vizážistkou, pěkným účesem a slavnostním oblečením. Výsledek ocenili nejen naši uživatelé, ale i zaměstnanci a pevně věříme, že fotografie se budou líbit rodinným příslušníkům i návštěvám, které k nám v budoucnu zavítají.

Pravidelný pohyb pro duševní i fyzickou pohodu

V domově C provádíme individuální pohybové aktivity.  Trénink dolních končetin na motomedu, který simuluje jízdu na kole, nácviky chůze, rehabilitační ošetřování, masáže a vertikalizace…..to vše je nedílnou součástí péče o naše uživatele.

Hodně štěstí, zdraví..

Opět další krásnou narozeninovou oslavu naší uživatelky, tentokrát na domácnosti Pampeliška, uspořádal pečující personál v domově C. Snažíme se i v této nelehké době našim milým uživatelům přinášet drobné radosti ve všedních dnech. Přejeme hlavně hodně zdravíčka a duševní pohody ☺️.

 

Pochutnali jsme si na výborném „překvapení“

Pečovatelky v domově B ve čtvrtek ( 14.5. ),  připravily překvapení pro uživatele. Sladké a slané tousty. Za dobré nálady si všichni pochutnali.

Vykouzlili jsme úsměv na rtech všem maminkám

V neděli, 10. května, byl krásný sváteční den ❤️. Den matek je den, kdy se vzdává pocta všem maminkám a mateřství. Slaví se v různé dny na mnoha místech po celém světě, vychází z různých tradic. V Česku se slaví druhou květnovou neděli.  V Československu se začal slavit tento svátek v roce 1923. Jeho propagátorkou byla Alice Masaryková. Právě v tento čas bychom se maminkám měli všichni uklonit. Obejmout je, políbit a hlavně říci, co k nim cítíme, jak jsme vděční, že je máme.

Sladké pečení i užívání si krásných slunečných dnů na zahradě

Na „céčku“ jsme v prodlouženém víkendu, který vyvrcholil v neděli  oslavou Dne matek, stihli upéct muffiny, bábovky a jablečné záviny. Užili jsme si slunečních paprsků a čerstvého vzduchu jak na balkónech, tak i v atriu našeho Domova, kde je k vidění zvelebená zahrada 🥀🌹🌳🌷🌼

Oslava narozenin

V domově C se konala oslava narozenin naší milé uživatelky domácnosti Čtyřlístek 🍀 . Přejeme všechno nejlepší ☺️.

Je libo výborné rohlíčky?

Dnes máme rohlíčky obzvláště vypečené…. i tak by se dala nazvat aktivita, která nám zpestřila den ( sobota, 2. května ) a provoněla chodby našeho domova C.

Zavzpomínali jsme si na svá dětská léta

V domově C jsme si tentokrát zavzpomínali na téma dětství. Reminiscence neboli vzpomínání, je pro seniory důležitou aktivizační metodou.

Pohoda, relax, sluníčko…

Když nemůžeme na dovolenou, tak si umíme poradit jinak 😎. Exotika na Senioru C ☀️

K prvnímu máji patří písničky nejen o lásce

1. máj se slaví jako Svátek práce, lásky nebo jara, jak se komu líbí. Ne nadarmo se říká, že máj je lásky čas. Slovácky Elvis Jiří Kura zavzpomínal s uživateli otrokovického Senioru na jejich mladá léta a zamyslel se nad komplikací, kterou přinášejí dnešním zamilovaným omezení v podobě ochranných opatření proti koronaviru. S rouškou na tváří totiž zazpíval nejen lidové písničky, ale také slavné hity mistra Karla Gotta. Téměř hodina plná známých písniček zahřála u srdce nejen uživatele, ale také zaměstnance či dokonce kolemjdoucí. Někteří si zazpívali, jiní dokonce zatancovali.

Naši partneři