Aktivity

Kalendář aktivit

Zvětšit písmo |

Léto v zahradách SENIORu Otrokovice

S létem přichází i krásné slunečné počasí, které přímo vybízí uživatele k relaxaci a odpočinku v našich zahradách. Zaměstnanci SENIORu každoročně zajišťují uživatelům příjemné prostředí, kde mohou nerušeně trávit čas a užívat si čerstvého vzduchu.

I přes letošní dobu koronavirovou, jako vždy, na jaře započaly práce na renovaci zahrad SENIORu B i SENIORu C. Při této příležitosti vznikl, v době zhoršení situace na trhu dodávek potravin, nápad na přetvoření části okrasné zahrady v užitkovou, což kromě zábavy a rozptýlení uživatelů umožňuje získat i vlastní produkty k využití při dalších aktivitách. V rámci zahradní terapie zasadily naše pracovnice spolu s uživateli různé druhy letniček, bylinek, luštěnin, zeleniny a ovoce.

Následovala oprava laviček v zahradě SENIORu C. Za materiál děkujeme darující firmě Pila – stolárna Zlín! Na podzim pak vysázíme ovocné keře a vřetenovité ovocné stromy.

Život v SENIORu se po dlouhotrvající mimořádné situaci z důvodu prevence proti šíření nemoci Covid-19 vrací do obvyklých kolejí. Uživatelé si konečně mohou zajít na vytouženou vycházku, posedět a popovídat si s ostatními nebo si zahrát svůj oblíbený pétanque.

Rozzářené obličeje a spokojený úsměv na tváři našich klientů jsou pro nás největším oceněním!

Skvělé balónkové dopoledne, vítali jsme léto

Společně jsme přivítali léto 🌞. Úžasné setkání plné emocí, úsměvů a rozzářených očí. Skvělou atmosféru podtrhla v doprovodném programu hudba a občerstvení pro všechny.  Děkujeme všem sponzorům, zaměstnancům a vedení za podporu.

Bohoslužba na SENIORu C

Obnovenou premiéru po COVIDové přestávce měla bohoslužba slova v pátek 26. 6. 2020 v budově C SENIORu Otrokovice. Odsloužil ji duchovní správce otrokovické římskokatolické farnosti P. Mgr. Ing. Pavel Šupol.

Bohoslužba patří k událostem, které uživatelům, kteří se na ni těší, dodává klid, jistotu, pochopení. Zpravidla je sloužena vždy první (SENIOR B) a poslední (SENIOR C) pátek v měsíci. Vzhledem k nouzovému stavu v souvislosti s nemocí COVID-19 to nebylo možné. Po více než třech měsících se tak život v SENIORu pozvolna vrací do obvyklých kolejí. V budově B SENIORu proběhne bohoslužba v pátek 3. 7.

Znovuzahájení provozu DENNÍHO STACIONÁŘE

Od pondělí 22. června 2020 za zvýšených hygienických opatření znovu zahájen provoz Denního stacionáře.

Po třech měsících znovu přivítáme naše uživatele, na které se už velmi těšíme!

Vracíme se „do kolejí“ různorodých aktivit

Víkendovka z domova C. V duchu motta „je potřeba si dělat drobné radosti“  jsme se pustili v sobotu 20. června do zpracování vypěstovaných bylinek, vaření na přání, přivítání nového uživatele…prostě a jednoduše – pozvolný návrat do normálu 👍

Poutavé cestovatelské povídání o Chorvatsku

Ve čtvrtek 18. června nás svou návštěvou potěšil cestovatel pan Hambálek, a svým poutavým povídáním o Chorvatsku nás naladil na letní vlnu. Děkujeme 💛

Z aktivity Vzpomínky v kuchyni vzešly fantazijní pochoutky

V závěru druhého červnového týdne jsme po nějaké době opět navštívili naši kuchyň v domově C. Ano, zavzpomínali jsme si na téma nejrůznějších pamlsků, zejména dezerty, zákusky, dorty aj., které jsme dříve připravovali pro naše nejbližší, ale i ochutnávku pro sousedy a známé. Avšak naše ruce nelenily a společně jsme virtuální představy přenesli do reálné současnosti. No pochutnali jsme si náramně, to nám můžete věřit! 🙂

Máme nového kamaráda, králíčka Karla

Představujeme Vám našeho nového obyvatele domácnosti Pampeliška „králíčka Karla“. Zvířátka nám pomáhají ovlivňovat fyzickou aktivitu, psychickou pohodu a sociální život. Karlík již teď přináší našim uživatelům velkou radost 😊

Aktivity v kuchyni nebo při společenských hrách, i milá setkání s blízkými

I u nás na domově C se život pomalu vrací do normálu. Za posledních pár dní se mnoho z Vás opět mohlo setkat se svými blízkými, setkání byla krásná a dojemná. Všem děkujeme za spolupráci❤.  Tímto také děkujeme týmu pracovníků 💜, patří jim velké DÍKY 😊

Pečeme z plodů naší zahrady

Vlastnoručně vypěstované plodiny z naší zahrádky začínáme využívat i v naší kuchyni. Tentokrát jsme si upekli buchtu z rebarbory.  Rebarbora je chutná zelenina, kterou ale používáme spíše jako ovoce. Moučník se nám opravdu vydařil a již se těšíme na další zpracování našeho ovoce či zeleniny.  A to nás baví ❤

Soutěž v pétangue další třešničkou na dortu aktivit

Pondělní (18. května) slunečné odpoledne naši uživatelé strávili pohybovou aktivitou v zahradě domova B, kde jsme si zahráli oblíbený Pétanque. Pečlivé soustředění se, výborné výsledky, dobrá nálada! Co více si přát?

Zazpívali jsme si na lidovou notečku

Sobotní odpoledne nám na domovy B i C  přijela zpříjemnit cimbálová muzika Rováš ze Zlína. Zahráli nám známe lidové písničky, které jsme si společně všichni s chutí zazpívali.

Krásné vzpomínky aneb jak šel s námi čas

V domově B máme novou výzdobu interiéru, která znázorňuje, jak šel čas s našimi uživateli. Naši senioři před objektivem zapózovali se svou fotografií z mládí či dětství. Obzvlášť dámy si tento den náležitě užily, s vizážistkou, pěkným účesem a slavnostním oblečením. Výsledek ocenili nejen naši uživatelé, ale i zaměstnanci a pevně věříme, že fotografie se budou líbit rodinným příslušníkům i návštěvám, které k nám v budoucnu zavítají.

Pravidelný pohyb pro duševní i fyzickou pohodu

V domově C provádíme individuální pohybové aktivity.  Trénink dolních končetin na motomedu, který simuluje jízdu na kole, nácviky chůze, rehabilitační ošetřování, masáže a vertikalizace…..to vše je nedílnou součástí péče o naše uživatele.

Hodně štěstí, zdraví..

Opět další krásnou narozeninovou oslavu naší uživatelky, tentokrát na domácnosti Pampeliška, uspořádal pečující personál v domově C. Snažíme se i v této nelehké době našim milým uživatelům přinášet drobné radosti ve všedních dnech. Přejeme hlavně hodně zdravíčka a duševní pohody ☺️.

 

Pochutnali jsme si na výborném „překvapení“

Pečovatelky v domově B ve čtvrtek ( 14.5. ),  připravily překvapení pro uživatele. Sladké a slané tousty. Za dobré nálady si všichni pochutnali.

Vykouzlili jsme úsměv na rtech všem maminkám

V neděli, 10. května, byl krásný sváteční den ❤️. Den matek je den, kdy se vzdává pocta všem maminkám a mateřství. Slaví se v různé dny na mnoha místech po celém světě, vychází z různých tradic. V Česku se slaví druhou květnovou neděli.  V Československu se začal slavit tento svátek v roce 1923. Jeho propagátorkou byla Alice Masaryková. Právě v tento čas bychom se maminkám měli všichni uklonit. Obejmout je, políbit a hlavně říci, co k nim cítíme, jak jsme vděční, že je máme.

Sladké pečení i užívání si krásných slunečných dnů na zahradě

Na „céčku“ jsme v prodlouženém víkendu, který vyvrcholil v neděli  oslavou Dne matek, stihli upéct muffiny, bábovky a jablečné záviny. Užili jsme si slunečních paprsků a čerstvého vzduchu jak na balkónech, tak i v atriu našeho Domova, kde je k vidění zvelebená zahrada 🥀🌹🌳🌷🌼

Oslava narozenin

V domově C se konala oslava narozenin naší milé uživatelky domácnosti Čtyřlístek 🍀 . Přejeme všechno nejlepší ☺️.

Je libo výborné rohlíčky?

Dnes máme rohlíčky obzvláště vypečené…. i tak by se dala nazvat aktivita, která nám zpestřila den ( sobota, 2. května ) a provoněla chodby našeho domova C.

Zavzpomínali jsme si na svá dětská léta

V domově C jsme si tentokrát zavzpomínali na téma dětství. Reminiscence neboli vzpomínání, je pro seniory důležitou aktivizační metodou.

Pohoda, relax, sluníčko…

Když nemůžeme na dovolenou, tak si umíme poradit jinak 😎. Exotika na Senioru C ☀️

K prvnímu máji patří písničky nejen o lásce

1. máj se slaví jako Svátek práce, lásky nebo jara, jak se komu líbí. Ne nadarmo se říká, že máj je lásky čas. Slovácky Elvis Jiří Kura zavzpomínal s uživateli otrokovického Senioru na jejich mladá léta a zamyslel se nad komplikací, kterou přinášejí dnešním zamilovaným omezení v podobě ochranných opatření proti koronaviru. S rouškou na tváří totiž zazpíval nejen lidové písničky, ale také slavné hity mistra Karla Gotta. Téměř hodina plná známých písniček zahřála u srdce nejen uživatele, ale také zaměstnance či dokonce kolemjdoucí. Někteří si zazpívali, jiní dokonce zatancovali.

Rej čarodějnic se proletěl „céčkem“

Ctíme tradice, a tak se „céčkem“ ve čtvrtek, 30. dubna, proletěly čarodějnice a navštívily uživatele na pokojích. Pálení čarodějnic nebo taky Filipojakubská noc je tradice pojící se s 30. dubnem. Při samotné oslavě nesmí nikdy chybět velký oheň, při kterém se většinou opékají tradiční špekáčky a podobné pochutiny. My jsme se v dopoledních hodinách pustili do čarodějnického pečení moučníku.

Ani déšť nás v zájmových činnostech nezastavil!

Ve středu 29. dubna, kdy jsme kvůli dešti nemohli do venkovních prostor domova, jsme se s našimi uživateli bavili „jinak“ . Trénink dolních a horních končetin je důležitý. Šeříky krásně provoněly pokoje našich uživatelek. V domácnosti Čtyřlístek se zase dámy krášlily v kosmetickém koutku, který pro ně naše pečovatelky připravily. A nezapomínáme ani na ležící seniory, jimž jsme dnešní den zpříjemnily aromaterapií a projekcí obrázků na strop.

Smyslová aktivizace se zaměřením na bylinky a květiny

V sobotu 25. dubna jsme se v domově C věnovali individuální smyslové aktivizaci. Tentokrát byly hlavním tématem bylinky a květiny

Jarní sezóna seniory nezaskočila, vše je připraveno!

Jarní sezóna pro přípravu výpěstků je v plném proudu. Uživatelé se do zahradničení rádi zapojují, vracejí se do dob minulých a vzpomínají na léta, jak to bylo u nich doma, když si pěstovali ovoce a zeleninu. Naší zahradu budeme i nadále společně zvelebovat a dělat si tak radost.

Sportovní odpoledne v prostorách zahrady

V domově B patřilo úterý 21. dubna opět ozdravnému pobytu v prostorách zahrady, který se současně stal i příležitostí k uspořádání mini sportovního odpoledne. A tak jsme k vyhřívání se pod slunečními paprsky přidali i pohybovou aktivitu.

Fotbalový turnaj přehlídkou míčových dovedností

V domácnosti Čtyřlístek domova se zvláštním režimem proběhl v pondělí 20. dubna fotbalový turnaj, v němž se naši uživatelé zaměřili na dovednost a um při hře s míčem. 

Po topinkách následovaly bramboráky…tož tak my si tady žijem! :-)

Opět jsme se v domově B shodli – tentokrát si ochutíme život bramboráky! Voňavá a delikatesní aktivita přilákala hodně uživatelů. Ti, kteří nemohli být u samotné přípravy, ale v žádném případě nepřišli zkrátka.  O to se postaraly naše pečovatelky, kdy všem zájemcům roznesly klasickou pochoutku do jejich bytů.

Jarní příprava na osázení zahrady v plném proudu

Jarní práce, byť dočasně v interiéru domova B, jsou přesto v plném proudu. V rámci zahradní terapie se uživatelky pustily do přípravy sazenic bazalky a papriky.

Hudební terapie pod modrým nebem

Uživatelé v domově B absolvovali v pátek 17. dubna hudební terapii s perkusními nástroji. Zdařilá akce proběhla v zahradě domova a při té příležitosti si senioři zkontrolovali, jak se daří úrodě na bylinkových záhonech.

Vitamín D od Slunce i křupavé topinky aneb jedeme dál…

I v těchto náročných dnech se v domovech SENIORu stále něco děje . Tentokrát uživatelé z „Céčka“ využili teplého počasí k posezení pod slunečními paprsky na balkónech, ale i v átriu. V domácnosti Pampeliška navíc dostaly seniorky chuť na topinky, a tak neváhaly a tradiční pochutinu si připravily. Charakteristická vůně  v prostorách domova způsobila, že o popsanou událost se rychlostí blesku rozšířil velký zájem a topinkománie tak má pokračování. 🙂 Samozřejmě senioři také plně  využívají individuální aktivity ve svých pokojích.

Setkání s jarem…alespoň na chvíli

V domově B se také snažíme nalézt cestu k tomu, aby se uživatelé mohli alespoň trochu potěšit z teplých jarních dnů. Řešením jsou i procházky a krátkodobý pobyt v prostoru zahrady domova.

Mini kavárna přispěla k dobré náladě

Čtvrteční den (16. dubna) patřil v domově B opět k těm vydařeným. Pečovatelky, ve spolupráci se seniorkami, napekly dobroty, a aby toho nebylo málo, připravily pro uživatele odpolední překvapení ve formě mini kavárny. Podávaly se koktejly, káva a proběhla ochutnávka upečených dobrot. I v rámci nutných omezení se snažíme udržovat všechny v dobré náladě.

Aktivity i stálý kontakt s rodinou

Na „C“ nezapomínáme ani na aktivity zaměřené na pohyb (nácviky chůze po chodbách uživatelům velmi prospívají), a písemný kontakt s rodinou je teď také v kurzu, stejně jako videohovory, o které je neustálý zájem .

Tvoříme jarní výzdobu

V domově B jsme se po velikonočním pondělí pustili do jarního tvoření. Procvičili jsme si jemnou motoriku a zdobíme jednotlivá patra do jarních motivů.

Pozdravujeme všechny naše blízké v tomto velikonočním čase

Posíláme také další Velikonoční pozdravy rodinám našich uživatelů z domova B. Pečovatelky pro uživatele připravily ranní překvapení a některým dámám také pravé sváteční posezení👋

Dejte nám vajíčko nebo dvě, však vám to maličko ubude

Pondělní velikonoční  koledování a ochutnávka mazance v domově B. Pečující personál navštívil uživatele s pomlázkou, aby nepřišli o žádnou z Velikonočních tradic.

Svátky jara, čas oslav a veselí

Velikonoce v plném proudu. Celý víkend se v domově C slavilo. Personál se uživatelům věnuje zejména individuálně. I přes nucené omezení  se máme fajn a všichni se držíme. Zdravíme a přejeme VESELÉ VELIKONOCE.

Vydařené sváteční pohoštění

Další skupinka pečujícího týmu v domově B se ujala výzvy pečení beránka a svatebních koláčků. Do aktivity se jim podařilo zapojit i pány a za dobré sváteční nálady se nám všem společně povedlo výborné sváteční pohoštění. Tímto také všechny zdravíme👋

Velikonoční tvoření

Pečující personál v domově B  pokračoval o víkendu ve Velikonočním tvoření. Někteří uživatelé společně barvili vajíčka.

Připravujeme se na oslavu Velikonočních svátků

Velikonoce jsou obdobím lidových tradic spojených s vítáním jara, z nichž některé jsou již dávno zapomenuté a jiné se uchovaly dodnes. V české tradici se vžilo jako klíčový den oslav Velikonoc pondělí po Božím hodu velikonočním, které se označuje jako Červené pondělí. Také v domově B pokračuje příprava Velikonočních svátků. Pečující personál se uživatelům věnuje individuálně, vzpomínají a tvoří.

Velikonoční přáníčka od dětí udělala velkou radost

Uživatelé domovů B i C prožili radostný den díky Velikonočním přáním, které pro ně vytvořily Justýnka (4 roky), Eliška (3 a půl roku) a Lucinka (1 a půl roku) z Otrokovic spolu se svými maminkami. Díky paní Markétě Kraváčkové a jejímu nápadu, jsme mohli našim seniorům vykouzlit úsměv na tváři, přáníčka jim udělala velikou radost. Pečující personál neopomněl žádného uživatele. Všichni byli mile překvapení a potěšení. Moc děkujeme a holčičky všichni zdravíme

Hody, hody, zdravíčko, dejte klukům vajíčko..

V ošatce mám vajíčka, co snesla mi slepička. Jsou tam krásně malované, nebo pěkné bílé, jen si vemte koledníci, které jsou vám milé. Velikonoce jsou v plném proudu a v domově C ctíme tradice❤️

Posíláme opět mnoho krásných pozdravů

I v této nelehké době se snažíme, abychom si udrželi dobrou náladu a psychickou pohodu. Někteří  se již těší na blížící se velikonoční svátky, relaxují nebo si rádi posedí u dobrého kafíčka. Posíláme opět další srdečné pozdravy našich uživatelů z domova C. Všichni moc zdraví a vzkazují, že se máme dobře a těšíme se na Vaše pozdravy

 

Velké díky Vám všem!

Děkujeme za další dodání roušek od dobrovolníků, kteří nám pomáhají, v prádelně se již vše připravuje k použití. Děkujeme všem, co nám pomáháte, má to smysl..

S dobrou náladou pečujeme o tělo i mysl

V této nelehké situaci se snažíme pečovat nejen o dobrou náladu ale také i o své tělo. Mimo jiné sem patří i péče o chodidla našich uživatelů. A když za námi do domova nemůže přijít externí pedikérka, máme řešení i z řad našich zaměstnanců.

Také se nám daří zprostředkování kontaktů – rodin s uživateli, prostřednictvím videohovorů nebo předáním dopisů s fotkami či dobrotami. Děkujeme, že společně s námi držíte psychickou pohodu našich – vašich příbuzných, našich uživatelů. Děkujeme 💗 

S úsměvem to zvládneme

S úsměvem jde všechno líp. V domově C se tímto motem snažíme řídit i v tomto čase. A prosíme i rodiny našich uživatelů o fotky s úsměvem ☺️

Srdečné pozdravy posíláme také z „béčka“

Z domova B posíláme pozdravy všem příbuzným a známým, kteří u nás mají své blízké. Daří se nám dobře a myslíme na vás. Snažíme se tady všichni o dobrou mysl a věříme, že se spolu zase brzy uvidíme.

Naši partneři