Aktivity

Kalendář aktivit

Připravujeme vánoční dekorace

V úterý 6. prosince jsme na budově C v malé skupince vyráběli dekoraci na vánoční slavnostní tabuli. Každý se nějak podílel na výrobě, někdo vystřihoval stromečky a hvězdičky, jiný zase lepil a při poslechu vánočních písní jsme si povídali na téma vánoční zdobení.

Kde se vzal, tu se vzal, Mikuláš pod okny stál..

Už se chýlí další rok, zbývá jenom malý krok, dáme talíř na náš práh, bude plný, žádný strach! Čertům zvonky znějí tmou, Mikuláš jde s nadílkou.

V pondělí 5. prosince nás na budově B a C navštívily nadpřirozené bytosti – k našim klientům přišel Mikuláš, aby se jich zeptal, jestli jejich svědomí je čisté a netíží je nějaký hříšek. Čert se snažil jak mohl, hledal v Knize hříchů, vymýšlel si a švindloval, aby jen ulovil nějakého hříšníka a nevracel se do pekla s prázdnou. Ale všechno jeho snažení bylo marné! Obstáli všichni za vydatné pomoci našeho andílka, který se za všechny přimlouval. Užili jsme si krásné dopoledne a našim klientům mohli popřát krásný a požehnaný adventní čas.

Kreslené vtipné portréty moc pobavily i potěšily

V pátek 2. prosince jsme měli na budově B hodně veselo. Přijeli za námi karikaturisté Ivan Křemeček a Oldřich Cimbálek, kteří úžasně a vtipně malovali naše klienty. Každý si k obrázku sdělil svou zálibu, kterou má rád a pak již vznikal vtipný a velmi povedený portrét. Výsledek vyvolal spoustu kladných emocí a všichni byli ze svých obrázků nadšeni.

Zdobení vánočního stromečku

Ozdobený stromeček je neodmyslitelným symbolem vánoční doby. Abychom si zkrátili čekání na Štědrý den, ozdobili jsme si v pátek 2. prosince jeden takový i my. Stromeček bude zkrášlovat vestibul budovy B. Do strojení se zapojili všichni přítomní klienti a s výsledkem jsme moc spokojení. Užili jsme si společně příjemné dopoledne.

Navštěvují nás malí psí kamarádi

S našimi čtyřnohými kamarády navštěvujeme klienty na budově B na pokojích. Pejsky si hladí, češou je a podávají jim pamlsky. Jejich prostřednictvím se rozvíjí nejen kognitivní schopnosti (myšlení, paměť, komunikace a schopnost učit se novým věcem), ale i motorika, chůze, pohyb paží, rukou a prstů a mnohé další. Přítomnost malých chlupatých terapeutů našim klientům vždy rozzáří obličeje a vykouzlí úsměv na tváři.

Povídání u kávy – Památky a život v Indii

V pátek 2. prosince jsme si na budově C povídali na téma Památky a život v Indii. Klienti se dozvěděli zajímavosti o životě ve vzdálené zemi, její kultuře, lidech, podnebí, stravě, způsobech dopravy a mnoho jiného. Doptávali se pak dále na informace, které je zaujaly nebo chtěli více vysvětlit. Strávili jsme společně příjemný čas a těšíme se na pokračování.

Mikulášská nadílka

Ve čtvrtek 1. prosince odpoledne bylo ve společenském sále a přilehlých prostorách SENIORu pořádně rušno. Hemžilo se to tu čerty, anděly a především dětmi! Vnuci a pravnuci našich klientů, ale i děti našich zaměstnanců přijali pozvání na Mikuláškou nadílku spojenou se soutěžemi, dobrotami a vánočními písničkami. Velmi nám pomohli mladí lidé z Dětského domova Lazy ze Zlína v roli andílků, kteří obsluhovali seniory a povídali si s nimi, jejich čertíci se zase podíleli na dozoru sportovních stanovišť a Mikuláš nám krásně roztančil děti na čertí diskotéce. Senioři ze Senioru A dětem předávali vánoční balíčky a čert přistrkoval bonbóny. Všichni jsme si to moc užili a už teď se těšíme na vánoční posezení.

Vyrábíme, smažíme i ochutnáváme

Ve středu 30. listopadu si klienti na budově B sami vybrali, čemu by se chtěli věnovat. Někteří pokračovali ve tvorbě přáníček a někteří společnými silami připravili pro všechny palačinky s výbornou višňovou marmeládou. Všichni jsme si moc pochutnali!

Potěšilo nás krásné vystoupení dětí ze ZUŠ Otrokovice

V úterý 29. listopadu nás na budově B potěšila milá návštěva. Klienty navštívily děti ze ZUŠ Otrokovice se svým vystoupením. Předvedly pásmo složené z tance, hry na zobcovou a příčnou flétnu a zpěvu. Vystoupení dětí bylo krásné a velmi dojemné. Na závěr si klienti společně s dětmi zazpívali koledy a zacvičili pod vedením lektorky tanečního kroužku. Moc jsme si to užili a těšíme se zase někdy na další krásné představení.

Herní odpoledne

V úterý 29. listopadu odpoledne si klienti budovy C zahráli společenské hry a podíleli se na přípravě Mikulášské nadílky, která se bude konat ve čtvrtek 1. prosince.

Vánoční tvoření

V úterý 29. listopadu jsme s klienty budovy B opět tvořili vánoční přáníčka. Stříháním a dalšími podobnými činnostmi si klienti procvičili motorické dovednosti. Práce šla klientům krásně od ruky a ze svých výrobků měli velkou radost.

Pravidelné cvičení a relaxace

Začátek posledního listopadového týdne týdne patřil na budově B pohybovým aktivitám. Dopoledne si klienti procvičili těla důkladnou rozcvičkou a masáží pomocí míčků a odpoledne probíhala skupinová jóga, která je velmi oblíbená především u našich klientek. Strávili jsme tak příjemný celý den.

Trénujeme paměť i klid těla a mysli

V pondělí 28. listopadu si klienti budovy C potrénovali paměť. Připomněli jsme si, kdo má tento den svátek a pak na písmenka dnešního oslavence René hráli hru – město, jméno, zvíře, věc, rostlina, jídlo, známá osobnost. Na závěr jsme shlédli fotografie z různých předešlých aktivit a vzpomínali nejen na to, co se na aktivitě dělalo, ale i na jména klientů na fotkách. Odpoledne patřilo opět cvičení jógy, kterou si klienti užili pod vedením skvělé lektorky v příjemné atmosféře a s krásnou mandalou uvnitř kruhu.

Adventní tvoření

Blíží se první adventní neděle, a tak jsme se s klienty budovy C pustili společně do adventní výzdoby. Někteří pomáhali stavět krásný dřevěný betlém, jiní navlékali šňůrky na keramické výrobky a další čistili naše dřevěné sáňky. K tvoření nám hrála vánoční hudba a pro probuzení tvůrčích schopností jsme si dali kávu a první vánoční cukroví. Bylo to velmi příjemné dopoledne. Všichni se těší, až se pustíme odpoledne do zdobení stromečku.

Cvičení a trénink paměti

V pátek 25. listopadu se klienti budovy B věnovali rozcvičce, při které jsme využili posilovací gumy, overbally a následně si zahráli míčové hry. Cvičení poté vystřídala relaxace s masážními míčky a nakonec přišel na řadu trénink paměti. Vzpomněli jsme, že má dnes svátek Kateřina a připomněli si pranostiky, které se k tomuto jménu vážou a další tradiční česká jména a jejich různé formy. Na závěr klienti hádali písničky známých českých interpretů podle ukázek.

Filmové okénko – Česká královská města

Ve čtvrtek 24. listopadu při našem oblíbeném odpoledním promítání, jsme si s klienty na budově C pustili dokumentární film Česká královská města. Podívali jsme se do Prahy, Českých Budějovic, Prachatic, Chebu, Jáchymova, Plzně, Mělníka, Hradce Králové, Kolína a Kutné Hory. Po skončení jsme debatovali o tom, které města kdo navštívil. Nejvíce klientů navštívilo naše hlavní město. Pánové zavzpomínali na vojenskou základní službu, kde každý z nich byl daleko od svého domova a v jiném městě. Bylo to krásné odpoledne.

Pečeme perníčky

Ve středu 24. listopadu jsme se s jednou z klientek na budově B věnovaly pečení perníčků. Klientka chtěla vyzkoušet nový recept, který viděla v televizi. Perníčky se moc povedly, ale tradiční recept, který klientka používá, je prý stejně nejlepší:-)

Příjemně strávené dopoledne u povídání a relaxace

Ve středu 24. listopadu nás na budově C navštívil opět kamarád Kaktus, který nás pobavil svým hlasem a tancem. Klientky vymýšlely pro kaktus jméno a padaly návrhy jako Egon, Josef nebo Barborka. Tak uvidíme, jaké jméno nakonec vybereme. Povídali jsme si o začátku adventu a při tom si klientky užívaly masáže očí, hlavy, rukou i zad. Bylo to velmi příjemně strávené dopoledne.

Zábavné tvoření

Ve čtvrtek 24. listopadu se naše společenská místnost proměnila v manufakturu. Klienti budovy B začali připravovat vánoční přáníčka. Podle svých možností si rozdělili jednotlivé činnosti a práce jim šla skvěle od ruky. Strávili jsme společně příjemný čas a již se těšíme na příští tvoření.

Povídání u kávy – svatá Kateřina

Blíží se svátek svaté Kateřiny, a tak jsme si s klientkami na budově C ve středu 23. listopadu povídaly o tom, kdo byla svatá Kateřina, jaké se s ní pojí tradice a zvyky a nezapomněly jsme ani na pranostiky. Všechny si pamatují že: „Kateřina na ledě, Vánoce na blátě„, nebo „Na svatou Kateřinu, schováme se pod peřinu„. Podívaly jsme se na několik obrázků, které jsou se svatou Kateřinou spojené a vzpomněly i na Kateřinskou zábavu – nás pobavil náš nový pan KAKTUS, se kterým se klientky hodně nasmály a pobavily. Na závěr jsme ještě využily masážních strojků na masáž hlavy nebo rukou. Bylo to velmi příjemné dopoledne a všechny klientky si smích od pana Kaktuse odnášely jako velký zážitek.

Den řemesel

V úterý 22. listopadu jsme se opět na SENIORu společně sešli u tvořivého řemesla s Nadačním fondem Řemeslo pomáhá. Zavítali k nám Petra Benešová, Monika Křenová a Alois Langer.
Tentokrát jsme společně vyráběli adventní kalendář – městečko, kterému jsme dali jméno Štěstíkov. Klienti vyráběli domečky z papírového kartonu, které pak zdobili, připevnili na podložku ze dřeva a upravili dle svého vkusu i jeho okolí různým materiálem z lesa. Všechny domečky jsme pak dali dohromady a vzniklo opravdu překrásné městečko, které jsme společně rozsvítili. Klienti tak viděli krásu společného díla a žasli nadšením, jaké překrásné dílo společně zvládli vyrobit. Celou dobu byli klienti při vánoční hudbě plně zabraní do činnosti. Domečky jsme na závěr očíslovali a ke každému číslu přidali jeden úkol. Tyto úkoly budeme společně plnit celý adventní čas a moc se na to těšíme.

Klienti připravili pro Nadační fond Řemeslo pomáhá malé překvapení, vyrobili z keramiky domečky jako PF 2023, které slavnostně předali jako poděkování za tvůrčí činnost a podporu a přidali ještě koláž z fotek, které vznikly při výrobě keramických domečků. Petra Benešová, která překvapení přebírala, byla velmi nadšená a překvapená, co naši klienti dohromady zvládnou vyrobit za krásné výrobky.

Na závěr dostal každý klient ručně vyrobenou medaili „STAVEBNÍ MISTR“ od učňů a pedagogů SOŠG Staré město a odznak „STAVEBNÍ MISTR“ od společnosti Tradix, za které velmi děkujeme a přejeme krásný adventní čas. Všichni jsme si dnešní tvůrčí dopoledne s nadšením užili a těšíme se na pokračování v roce 2023.

Herní odpoledne

Klienti budovy C strávili odpoledne 22. listopadu ve společenské místnosti. Někteří se opět pustili do oblíbené karetní hry Žolík a jiní se věnovali glazování keramických výrobků. Společně jsme si užili pohodové odpoledne a již se těšíme zase na příště.

Shlédli jsme oblíbený seriál

V úterý 22. listopadu jsme se s klienty budovy B podívali na další díl oblíbeného seriálu Chalupáři. Zároveň jsme si povídali o účesech, které byly dříve módní a které klientky nosily.

Relaxace mysli i duše

Začátek týdne zpříjemnila klientům budovy B a C jóga, kterou si užívali opět pod vedením zkušené lektorky za doprovodu relaxační hudby a vůně aroma difuzéru. Příjemnou atmosféru nám vytvořily také přírodní mandaly, svíčky i tibetská mísa.

Po hodině strávené s jógou odcházíme nabití energií a pocitem štěstí posílat ho dál. Moc děkujeme všem, kteří nám rozdávají tyto pocity. Hladí nejen naše tělo, ale i duši. A pomáhají nám hledat sounáležitost s lidmi kolem sebe.“ 

Nadaci Plné Vědomí moc děkujeme a těšíme se na další lekci!

https://www.plnevedomi.cz/seniori

Pohodové cvičení

Na přání klientů jsme si v pondělí 21. listopadu udělali pohybovou aktivitu na budově B více odpočinkovou a relaxační. Důkladné protažení jsme ale určitě nezanedbali. Při cvičení jsme využili různé typy míčů a posilovací gumy. Také jsme procvičili pohybovou koordinaci při házení na cíl. Klienti si dopoledne užili a rozešli se v dobré náladě.

Cvičíme, relaxujeme..

Klienti budovy C strávili neděli 20. listopadu individuálními činnostmi. Vyzkoušeli si motomed, který simuluje jízdu na kole a tak potrénovali dolní i horní končetiny. Příjemnou relaxaci si zase užili s využitím relaxačních brýlí či masážního přístroje na ruce.

Tvoření pro radost

V pátek 18. listopadu si klienti budovy C zpestřili odpoledne výrobou keramických výrobků. Při tvoření si procvičili hrubou i jemnou motoriku. Společně si také zavzpomínali na mládí a měli radost z toho, co sami ještě zvládnou vyrobit.

Relaxace, cvičení i zábava

Klienti budovy C se v pátek 18. listopadu sešli u pravidelného cvičení. Nejprve jsme si zazpívali naši oblíbenou písničku „Není nutno“, procvičili paměť u představování jmen klientů a pak volně navázali na abdominální dýchání, protažení kloubů na prstech, masáž dlaní, protahování se a posilování svalů pomocí různého cvičebního nářadí jako jsou golfové míčky nebo kruhy. Na závěr jsme se uvolnili pomocí svalové relaxace.

Cvičíme pro zdraví i pro radost

V pátek 18. listopadu jsme se s klienty budovy B po důkladném protažení věnovali různým relaxačním technikám. Využili jsme masážní míčky, akupresurní míčky, overbally a senzorické desky. Pomocí nich jsme si protáhli, promasírovali a následně uvolnili celé tělo. Užili jsme si pohodové dopoledne a už se těšíme na příště.

Odpolední keramická dílna

Ve středu 16. listopadu odpoledne se několik klientů budovy C sešlo, aby si vyzkoušeli techniku glazování na keramických výrobcích, které si před pár dny vyrobili. Procvičili si jemnou motoriku, pozornost a zapojili pravou mozkovou hemisféru. U glazování si povídali a vzpomínali na své mládí. Bylo to moc hezké odpoledne, které si určitě opět rádi zopakujeme.

Připravily jsme si palačinky s novým pomocníkem

Ve středu 16. listopadu jsme se s klientkami budovy B sešly, abychom vyzkoušely nový palačinkovač. Testovací provoz dopadl na jedničku a všechny jsme si na palačinkách moc pochutnaly.

Povídání u kávy – Mezinárodní den nevidomých

Ve středu 16. listopadu jsme si na budově C u společného povídání u kávy s klienty připomněli, jak důležitý je pro člověka zrak. Je totiž Mezinárodní den nevidomých a tak jsme si povídali o tom, jak můžeme lidem zrakově postiženým pomáhat, proč během života ztrácíme zrak nebo čím si člověk, který přijde o zrak, musí projít. Podívali jsme se na několik nevidomých slavných osobností a na praktické vychytávky pro nevidomé, které jim usnadňují život. Potom si klienti vyzkoušeli, jaké to je nevidět a se zavázanýma očima se každý zkusil podepsat, někteří si vyzkoušeli roztřídit ponožky nebo po hmatu poznat, co je v košíku za věci. Klienty tato praktická ukázka velmi bavila a vznikaly tak různé debaty například nad tím, jak se kdo podepsal z kopce, na kraj papíru či velkým a malým písmem a všímali si toho, jak je zrak důležitý a možná nejdůležitější.

Herní odpoledne

Odpoledne 15. listopadu se klienti budovy C pobavili u společenských her. Někteří hráli „Člověče, nezlob se!“ a jiní zase karetní hru Žolík. V průběhu hry se v místnosti ozýval smích a radost z vítězství. Užili jsme si pohodové odpoledne a již se těšíme zase na příště.

Dopoledne u deskových her a malování

V úterý 15. listopadu si klienti budovy B mohli vybrat, čemu se budou věnovat. Někteří si vybrali deskové hry a jiní se věnovali malování s akrylovými barvami, během kterého míchali různé podzimní barvy tak, aby vznikly barevné archy, které využijeme pro pozdější tvoření. Klientům šla práce velmi dobře od ruky a tak zbylo ještě dost času na to, aby si společně zazpívali písničky dle vlastního výběru.

Práce a tvoření s keramikou nás baví

V malé skupince jsme v pondělí 14. listopadu na budově C opět s klientkami tvořily. Již téměř hotové keramické výrobky jsme ještě omotávaly provázkem, zdobily a balily do sáčků. Finální výrobek všechny překvapil svou krásou a nadšením, že něco takového společnými silami dokážeme vytvořit.

Pravidelné cvičení pro dobrou pohodu

Pondělí 14. listopadu bylo na SENIORu B ve znamení pohybu. Nejprve jsme si s klienty zacvičili při dopolední aktivitě, kdy jsme se zaměřili na protahování, procvičování, posilování i masáž horních končetin za pomoci různých pomůcek jako je lehké závaží, padák, nebo různé druhy míčů. Odpoledne potom přišla na řadu jóga pod vedením zkušené lektorky, kterou si klienti moc užívají.

Říjen v denním stacionáři

S klienty denního stacionáře jsme v měsíci říjnu zpracovávali podzimní plody. Z jablíček se nám povedl upéct výborný křehký koláč, nakrájeli jsme krajánky neboli křížaly a vyzkoušeli i nový recept na pečený jablko-hruškový čaj, který klientům zachutnal. Dále jsme si upekli borůvkový koláč, ořechovou bábovku, usmažili si chutné bramboráčky a uvařili dýňový kompot. Houbařská sezóna byla v plném proudu, měli jsme tedy plné ruce práce s jejich zpracováním, takže se houby sušily, nakládaly a také nechyběla chutná houbová smaženice.

Klientky si užily i Den pro krásu, kdy mnohé z nich si poprvé vyzkoušely manikúru, nebo profesionální líčení. Péči si užívaly plnými doušky, byly spokojené a na tento den často vzpomínají. Z kreativních činností jsme se věnovali práci s keramickou hlínou a společnými silami vydlabali podzimní strašidýlko z dýně, které jsme nazvali „Emílek“. Klienti stacionáře se udržují v kondici při pravidelném cvičení, využívají přístroj motomed, posilovací pomůcky a v doprovodu personálu si užívají pěkného počasí v nedalekém parku, kam chodíme velmi rádi  na procházky. Nevšedním zážitkem byla i projížďka rikšou po Baťově. S klienty také pravidelně provádíme nácvik sebeobsluhy, trénujeme paměť, hrajeme deskové hry, karty, luštíme křížovky, sudoku a mnohé jiné.

Keramické tvoření

V pátek 11. listopadu odpoledne jsme se v malé skupince na budově C věnovali keramickému tvoření. Vyráběli jsme domečky, srdíčka a hvězdy z keramiky, které jsme zdobili pomocí krajky. Klienti byli nadšení ze svých výtvorů, které použijeme jako vánoční dárečky.

Cvičení je zábava

V pátek 11. listopadu se klienti budovy C sešli u pravidelného pátečního cvičení. Řekli jsme si, co je za den a čím je dnešní den zvláštní. Potom jsme procvičovali jména všech účastníků a pustili si fotografie ze včerejšího výletu do Vizovic k Jelínkovi. Klienti poznávali své známé na fotografiích a ti, kteří se nezúčastnili, se mohli podívat, jak jsme si výlet užili. Tradiční cvičení jsme začali abdominálním dýcháním, protažením ušních lalůčků, kloubů na prstech, masáží dlaní i zad, protahovali se a posilovali jsme svaly pomocí kruhů. Užili jsme si pohodové dopoledne a už se těšíme na příště.

Výlet do Vizovic

Ve čtvrtek 10. listopadu se klienti SENIORu dočkali dlouho očekávaného výletu do společnosti Rudolf Jelínek ve Vizovicích, jako jedno ze splněných přání z Ježíškových vnoučat. Vždyť kdo by neznal Jelínkovu slivovici, která je vyhlášená po celém světě! Po příjezdu se nás ujal sympatický zaměstnanec firmy Pavel Korec a velmi rychle nás vtáhl svým výkladem do historie a aktuálního dění ve společnosti. Postupně jsme se dozvídali podrobnosti o více než 400leté tradici pálení, o vstupu, proměnách, ale hlavně rychlém rozvoji firmy Rudolf Jelínek. Zaujalo nás povídání o zajišťování ovoce pro výrobu destilátů, jak z českých zdrojů, ale i z jižní Evropy a Ameriky, tak výsadbou vlastních velkých švestkových sadů. Specifika destilace a stáčení jsme okukovali venku za okny a hodně nás zaujala budova, ve které dochází ke zrání whisky. Na závěr byla ochutnávka švestkové limonády a pak jsme se již museli vydat na zpáteční cestu. Moc děkujeme firmě Rudolf Jelínek a panu Petru Kopeckému, kteří nás na tento výlet pozvali, moc jsme si to užili!

Jóga – cvičíme, relaxujeme

Ve středu 9. listopadu si klienti na budově B pod vedením zkušené lektorky protáhli a procvičili svá těla. Příjemně jsme tak zrelaxovali tělo i duši za doprovodu relaxační hudby a příjemné vůně aroma difuzéru.

Paní Šimkové a Nadaci Plné Vědomí moc děkujeme a těšíme se na další lekci!

https://www.plnevedomi.cz/seniori

Zavzpomínali jsme na podzimní zvyky

Ve středu 9. listopadu jsme si s klienty na budově B povídali o podzimu. Uvařili jsme si kávu a rozebírali, co vše patří k tomuto ročnímu období. Klienti vzpomínali na své podzimní zvyky – jaké ovoce se sklízí, sbírají houby, které bylinky můžeme v tuto dobu sbírat a na co se využívají a jaké plody můžeme najít pod listy stromů.

Povídání u kávy – přednáška o kultuře Evropy

Ve středu 9. listopadu za námi na budovu C přišel pan Vlachynský s připravenou přednáškou o kultuře Evropy. Povídal nám o náboženských směrech z této oblasti a to zejména o křesťanství. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí. Naše klienty přednáška moc zaujala a pana Vlachynského zahrnuli ještě mnoha otázkami. Strávili jsme společně příjemný čas a těšíme se na pokračování.

Odpoledne plné her i tvoření

V úterý 8. listopadu si klienti budovy C zahráli společenské hry – „Člověče, nezlob se!“ nebo karetní hru Žolík. V průběhu hry se v místnosti ozýval smích a radost z vítězství. Další klienti věnovali svůj volný čas výtvarné činnosti a vyráběli keramické domečky, stromečky nebo srdíčka. Užili jsme si pohodové odpoledne, všichni se společně dobře bavili a již se těšíme zase na příště.

Posezení u deskových her

V úterý 8. listopadu se klienti budovy B sešli u deskových her. Zahráli si „Člověče, nezlob se!“ a hry zaměřené na postřeh. U toho popíjeli kávu, limonádu a ochutnávali křížaly, které si připravili na jednom z předcházejících setkání.

Mezigenerační setkání přináší smích a radost

V pondělí 7. listopadu přišla za námi opět vzácná a milá návštěva – v rámci programu POVÍDEJ organizace Mezi námi, o. p. s. nás na budově C navštívily děti z MŠO Zahradní 1202. Každé z dětí  si přisedlo ke „své“ babičce nebo dědečkovi a měly chvilku na seznámení se a popovídání. Na úvod jsme si řekli pár slov o měsíci listopadu, co k němu patří a společně hádali, o čem dnešní aktivita bude – děti byly moc šikovné a rychle uhodly, že se bude týkat listů. A taky že ano! Zaznělo i několik básniček o listí a děti si s klienty zahráli různé hry, jako například bludiště, počítání nebo přiřazování správných listů ke stromům. Děti se pak s klienty pustili do společné práce a vyrobili si krásné papírové listy. Listy byly různě barevné, děti se na ně podepsaly a poté jsme je připevnily na připravený strom.  Společnou prací tak vznikly opravdu překrásně tvarované a barevné lístky, které dosud holý strom krásně ozdobily a oživily. Po práci přišla na řadu malá svačinka a u ní  byl čas na krátkou pohádku. Vyprávění a smíchu bylo plno – moc jsme si to užili a těšíme se na děti zase příště!

Cvičíme, posilujeme, relaxujeme..

V pondělí 7. listopadu probíhalo cvičení na budově B za využití míčů nejrůznějších tvarů a velikostí. K důkladnému protažení a lehkému posilování využili klienti mimo posilovacích gum také overbally. Pomocí velkých míčů jsme si procvičili horní i dolní končetiny a při relaxační části byly využity masážní míčky.

Dušičky – vzpomínáme na své blízké, kteří již s námi nejsou

Památka zesnulých – Dušičky, jak je známe dnes, navazují na první listopadový den, na nějž podle církevní tradice v liturgickém kalendáři připadá svátek Všech svatých. Tento den lidé navštěvují hřbitovy, aby zavzpomínali na své pozůstalé. Na hroby pokládají květiny a věnce a zapalují svíčky. Den je vzpomínkou na ty, kteří již nejsou mezi námi. Klienti budovy B si tento den připomněli v pátek 4. listopadu slavnostní Dušičkovou mší.

Procvičujeme tělo i mysl

V pátek 4. listopadu se klienti budovy B sešli, aby zlepšovali psychickou i fyzickou kondici. Po důkladném protažení celého těla se zaměřili především na prsty. Následovala krátká relaxace s masážními a akupresurními míčky. Ve druhé části aktivity si klienti na různých jazykolamech procvičili artikulaci.

Zábavné cvičení

Klienti budovy C se v pátek 4. listopadu sešli u společného cvičení. Nejprve jsme si pustili známé písničky jako Škoda lásky nebo Vysoký jalovec a pokračovali abdominálním dýcháním, protažením kloubů na prstech, masáží dlaní, protahovali se a posilovali jsme svaly pomocí různého cvičebního nářadí jako je overball nebo kruhy. Na závěr jsme se uvolnili pomocí svalové relaxace.

Naši partneři