Aktivity

Kalendář aktivit

Cvičení

Ve čtvrtek si klienti DZR oddělení Pampeliška a Fialka společně zacvičili. Po úvodní orientaci jsme prodýchali plíce a začali s procvičováním kloubů a posilováním svalových skupin. Cviky jsme prokládali házením s míči, závěrem jsme si za doprovodu Orffových nástrojů zazpívali. Klienti se dobře bavili.

 

 

Péče Namasté

Klientům DZR z oddělení Fialka a Čtyřlístek jsme dopřáli péči Namasté, v níž se komunikuje dotykem a zároveň podporuje většinu smyslů. Atmosféru odpočinkového prostředí jsme si navodili aromalampou s vonným šalvějovým olejem, pustili si relaxační hudbu. Poté jsme v umyvadélku s teplou vodou postupně všem klientům umyli ruce voňavým mýdlem, ke kterému si klienti čichali, žínkou jsme jim teplou vodou omývali a polévali ruce. Ty jsme pak osušili hebkým ručníkem a levandulovým olejem namasírovali ruce. Masáž jsme zakončili hlazením tváří a přáním všeho dobrého. Všichni klienti si masáž užili a byli spokojení. Klientům jsme přinesli ukázat plyšová zvířátka – pejska Barneyho a šedou kočičku, která je zatím bez jména. Klienti si je hladili a dotýkali se jich. Užili jsme si společně příjemné dopoledne.

 

Poděkování

Přišel den, kdy musíme poděkovat našim podporovatelům a příznivcům, kteří nám umožnili pořídit si tibetskou mísu. Nápad vznikl při hodinách jógy s Evou Šimkovou, která na závěr lekce dopřává každému z klientů procítit zvuk a vibrace ze své tibetské mísy a my viděli, jak na to klienti reagují s blaženým úsměvem. Zde se zrodila touha tento léčivý zvuk našim klientům dopřát častěji a začali jsme uvažovat o pořízení vlastní velké mísy. Díky nápadu uspořádat vánoční bazárek s předměty, které si mohou klienti nebo návštěvníci zakoupit, jsme začali pomalu střádat na výslednou částku 7 000 Kč, za kterou jsme mísu chtěli zakoupit. Nakonec jsme díky štědrosti a laskavosti našich dárců vybrali 10 000 Kč. A díky další laskavosti a radě paní Jany Smažíkové z Yoga centrum z Prahy https://www.yogacentrum.cz/ jsme si nakonec mohli pořídit tibetské mísy hned dvě, každá bude na jedné budově – na B i C! Jako dárek a podporu naší činnosti jsme dostali zvonkohru Koshi, jejíž zvuk naše klienty vždy povzbudí k úsměvu. Z celého srdce děkujeme všem našim příznivcům a více než slova řeknou fotografie…
Poděkování patří také našim klientkám, paní Novákové Jelence a Štajnarové Aleně, které se zapojily do výroby misek, srdíček, svícnů a dalších výrobků z keramiky.

Posilovací cvičení

Dnes proběhlo pravidelné relaxační cvičení s klienty, zaměřené na jemnou motoriku rukou s masážními ježky a kruhy na posílení pohybového aparátu. Klienti se dobře bavili a odcházeli s úsměvem.

Trénování paměti

V pondělí jsme s klienty ve společenském sále společně procvičili kognitivní funkce. Začali jsme základní orientací, přidali dnešní jméno v kalendáři a vzpomněli si na všechny osoby, které s tímto jménem známe. Pak jsme pokračovali oblíbenou hrou – město, věc, co máme doma, povolání a jídlo.  Klienti také vymýšleli rým za křestním jménem, doplňovali protiklad nebo vymýšleli slova na dané slabiky, doplňovali přísloví a vysvětlovali jejich význam. V závěrečné části si měli zapamatovat devět slov, na úplný nakonec jsme si zazpívali naši oblíbenou písničku Není nutno. Celou aktivitu se klienti dobře bavili, protože s úsměvem a humorem jde všechna činnost lépe.  Společně se těšíme na další setkání.

 

Skupinová canisterapie

Páteční dopoledne na budově C bylo opravdu veselo a hravo. O rozptýlení klientů a vykouzlení úsměvů se postarala fenka SANNY se svými štěňátky TOMI, BAILY A ASKI, kteří budou do dvou týdnů předání svým novým rodinám. Pejsky k nám přivedl pan Pavel Janošek, člen Bratrstva psích tlapek https://www.bratrstvopsichtlapek.cz/ se svojí maminkou Ludmilou a další členkou Bratrstva psích tlapek facebook.com/BratrstvoPT, Petrou Benešovou @Petra Benešová, díky které se dnešní skupinová canisterapie uskutečnila. Klienti byli nadšení, někteří si štěňátka chovali a mazlili se s nimi, jiní si je jen hladili, další házeli balonky mamince SANNY a všichni pozorovali, jak štěňátka dovádí, jak jsou roztomilá, hravá …. V průběhu se k nám přidaly i některé pečovatelky, zdravotníci či sociální pracovnice. V našem sále bylo opravdu živo, klienti se spokojeně usmívali a nikdo nechtěl, aby tento okamžik skončil. Děkujeme moc @Petra Benešová, @Pavel Janošek za návštěvu a těšíme se zase někdy s pejsky na viděnou.

 

 

Trénování paměti

V pátek se klienti zúčastnili trénování paměti, doplňování slov do textu, dokončování přísloví a skládání puzzle. Klienti byli spokojení, zvláště se jim líbilo skládání známých osobností.

 

Jóga pro seniory

Čtvrteční odpoledne zpestřila našim klientům @Eva Šimková, se kterou si zacvičili jógu pro seniory. Dnešní lekci doplnily krásnými zvuky dešťová hůl, tři tibetské mísy a také zvonkohra Koshi. Klienti byli ze zvuků těchto nástrojů okouzleni. Cvičení jógy je ve stále větší oblibě a se všichni společně těší na další cvičení.

Setkání s dětmi z MŠ

Ve středu nás navštívila v rámci mezigeneračního projektu Povídej organizace Mezi námi skupinka dětí z MŠ ze Zahradní 1139, abychom společně tvořili a povídali si. Dnešní téma jsme zvolili sněženky, protože k typickému únorovému počasí je nyní daleko. Zavzpomínali jsme na to, jaké události se k únoru pojily dříve – jízda na plovoucích krách, sousedské zábavy, masopustní průvody s maskami. Děti pak vyprávěly, jak masopustní průvod viděly také, které masky je zaujaly. Pak jsme si s pomocí písniček hádali, co se bude tvořit. No jasně že sněženky! Ale jaké – sněženky panenky…. Děti se s chutí pustili do tvoření, klienti jim podávali fixy nebo lepidla, chválili je a povzbuzovali. Za chvíli byly panenky hotové, byl čas na svačinku a malý odpočinek. Poté si společně zahráli jarní hru, kdy na jednotlivých políčkách plnili rozmanité úkoly. Děti i klienty společné setkání bavilo a těší se na pokračování v březnu.

 

Hraní společenských her a tvoření

V úterý odpoledne se klienti sešli, aby si u kávy zahráli společenské hry nebo se zapojili do tvoření. Někdo hrál karetní hru Žolíky, někdo si jen povídal a další se podílel na tvoření z keramiky. Bylo to moc hezké odpoledne.

Individuální aktivizace

Během pondělí a úterý se klienti věnovali také individuálním aktivizacím. Dozvěděli se zajímavosti o sýrech a oblíbené sýry také ochutnali. Při tréninku paměti klienti poznávali známé osobnosti a přiřazovali k nim filmy nebo písničky, které zpívali. Během dechových cvičení používali bublifuk, se kterým si užili zábavu. Klienti byli spokojení a dobře se bavili.

Kreativní jarní tvoření

V úterý naše klientky tvořily z proutí krásná srdíčka, která ozdobily buxusem a mašlí. Budou nám zdobit místnost, kde probíhají aktivity a budou připomínkou na příjemně strávený čas. Klientky si u tvoření povídaly, vzpomínaly na vlastní tvoření výzdoby domova, smály se. Užily si tak příjemné a smysluplné dopoledne.

 

Kreativní tvoření z papíru

V pondělí odpoledne jsme v malé skupince připravovaly polotovary na středeční tvoření s dětmi z mateřské školky. Byla to zábava, povídaly jsme si s klientkami o tom, co tvořívaly jako děti a co pak se svými dětmi a vnoučaty. Odpoledne nám uteklo jako voda a polotovary a vzorky se nám opravdu podařily.

Pondělní cvičení

V pondělí si klienti zacvičili s Marcelou a Eliškou. Začali základní orientací, dýchacími cviky a pak při procvičování střídali různé druhy nástrojů – posilovací gumy, kroužky, posilovací láhve, masážní míčky a overbally. Cvičení bylo pestré a klientům se moc líbilo.

 

Trénování paměti

V pondělí jsme s klienty ve společenském sále společně procvičili kognitivní funkce. Začali jsme základní orientací, přidali dnešní jméno v kalendáři a vzpomněli si na všechny osoby, které s tímto jménem známe. Pak jsme pokračovali oblíbenou hrou – město, věc, co máme doma, zvíře, povolání, jídlo.  Klienti také vymýšleli rým za křestním jménem, doplňovali protiklad nebo vymýšleli slova na dané slabiky, doplňovali přísloví a vysvětlovali jejich význam a také odhalovali slova z pomíchaných písmenek.  V závěrečné části si měli zapamatovat devět slov. Celou aktivitu se klienti dobře bavili, protože s úsměvem a humorem jde všechna činnost lépe.  Společně se těšíme na další setkání.

 

Klienti se v cestopisném filmovém okénku vydali do Nikaragui. Viděli krásné místo se zajímavou faunou a florou. Po shlédnutí si povídali o tom, co se komu líbilo a co si kdo zapamatoval, někoho zaujal ruční sběr kávy, která má velkou kyselost, protože se pěstuje ve výšce vice než tisíc metrů nad mořem. Muže zaujala výroba doutníků nebo tržiště plné nikaragujských specialit, dalšího zapadající slunce na pláži a všichni si zapamatovali průvod plný barevných masek a radost, kterou tento průvod vykazoval. Bylo to moc hezké, společně strávené odpoledne.

 

V pátek si klienti zacvičili. Začali procvičením paměti ukotvením se v čase a pokračovali představováním jmen klientů, prodýchali se, protáhli si klouby na prstech, pomocí různého náčiní si posílili svaly. Cvičení zakončili masáží pomocí míčků.

 

 

V pátek jsme si s klienty DZR zacvičili podle vybraných cviků a metod uzpůsobených pro osoby s kognitivním deficitem. Nejprve jsme provedli základní orientaci, prodýchali se a začali s procvičováním kloubů a svalů. Cviky jsme si zpestřili hrou se dvěma druhy míčů, závěr patřil zpěvu známých lidových písní a doprovodu na Orffovy nástroje. Klienty cvičení bavilo, zapojovali se a usmívali.

 

Přednáška Sršeň asijská

Středeční dopoledne naši klienti sledovali poutavé vyprávění i krásné fotografie pana doc. RNDr. PhDr. Oldřicha Hájka, Ph.D., MBA na téma „Sršeň asijská a její výskyt v České republice“. Klienti viděli fotografie a poslouchali zajímavé informace o tom, co ovlivňuje teplotu planety a proč je výskyt sršně asijské pro naši zemi nebezpečný. Dozvěděli se, že již od roku 2006 k nám přichází zcela noví živočichové, kteří u nás zvládnou přezimovat, a usadí se zde. Naše území s bohatými včelstvy vytváří dobré podmínky pro obživu sršně asijské, protože osmdesát procent jídelníčku sršně asijské tvoří včely. Klienti se dozvěděli, jak se můžeme sršně asijské bránit a viděli na fotkách rozdíl mezi sršní evropskou a asijskou. To nejmenší, co může udělat každý, je že výskyt sršně asijské nahlásí místním myslivcům a ti si již budou vědět rady. Klienty přednáška velmi zaujala a se zájmem sledovali jak fotografie, tak povídání.  Všichni se těší na další povídání pana doc. RNDr. PhDr. Oldřicha Hájka, Ph.D., MBA, který sklidil na závěr velký srdečný potlesk.

 

Keramické tvoření pro radost

Odpolední tvoření s Lenkou jsme si náramně užily. Klientky se zapojily do výroby květináčů, misek i vajíček z keramiky. Kreativní aktivity mají terapeutické účinky, které pomáhají lidem v boji se stresem, depresemi, chronickými nemocemi. Když se tvoří, v těle dochází ke snižování množství hormonu kortizolu, který je známý jako stresový hormon a pak se cítíme více uvolnění a v pohodě. Snáze se vyrovnáváme se stresem a každodenním tlakem. Na závěr jsme si uvařily kávu a s láskou se dívaly na naše dnešní výrobky. Musely jsme se pochválit, protože jsou opět moc krásné.

 

Hraní společenských her a tvoření

V úterý si klienti zahráli společenské hry a tvořili krásné výrobky z keramiky.

Někdo hrál karty, jiný Člověče nezlob se, další vytvářel misky, květináče a vajíčka z keramiky, ale hlavně si společně u kávy povídali. Byl to příjemně strávený odpolední čas a všichni se těší na další setkání.

 

Příjemná masáž rukou a obličeje

Klienti Čtyřlístku si dopřáli masáž rukou a obličeje v rámci péče Namasté. Relaxační hudba, levandulová vůně z aromalampy, mytí rukou v teplé a voňavé vodě, společně jsme vytvořili uvolněnou atmosféru, kde nechyběly úsměvy a pohlazení.
Péče Namasté je určena pro lidi s pokročilou demencí. Je založena na dvou principech: příjemném prostředí a láskyplném přístupu k péči.

Dopoledne proběhl ve společenském sále trénink paměti.

Páteční cvičení nás baví

Klienti se sešli u pravidelného pátečního cvičení. Začali jsme procvičením paměti ukotvením se v čase a pokračovali jsme na představování jmen klientů, cvičení jsme začali abdominálním dýcháním, protažení kloubů na prstech, protahování se a posilování svalů pomocí různého cvičebního nářadí jako jsou činky, kroužky nebo overbally a také masáž pomocí masážních míčků. Na závěr jsme rozezvučeli tibetské mísy a zvonkohru. Klienti odcházeli s úsměvem na tváři.

 

 

Jóga pro seniory

Ve čtvrtek odpoledne si klienti zacvičili jógu s Evou Šimkovou. Cvičení jógy je ve stále větší oblibě, všichni společně si lekci užili, zejména když se rozezpívaly tibetské mísy a zvonkohra.

 

Psí láska je oddaná

Návštěvy psích terapeutů vždy dokáží vyvolat dobrou náladu a úsměv na tvářích klientů. A o tom, že úsměv léčí není pochyb. Klienti byli nadšení, pejsky objímali, hladili a někteří zavzpomínali i na své psí miláčky.

Zábavné tvoření krásných obrázků

Klientky na budově B se víkendové odpoledne věnovaly kreativnímu malování pomocí nevšední vyškrabávací techniky. Pomocí šablon vytvářely různé vzory zvířat a rostlin. Jedním z největších benefitů, které tato technika nabízí, je podpora mozkových funkcí. Vyškrabání jednotlivých políček zlepšuje funkce kognitivní paměti. Je vyžadována určitá dávka trpělivosti a pečlivosti, jelikož je třeba zaměřit se na detail. Díky tomu se také zlepšuje motorická koordinace a celkově jde o skvělý způsob, jak si zachovat vitalitu a mozek v kondici. Klientkám se aktivita moc líbila a užily si u ní i spoustu zábavy.

Leden v Denním stacionáři

V měsíci lednu jsme se opět v Denním stacionáři dobře bavili. Klienti se zapojovali do smysluplných aktivit. Procvičili si nejen svůj odhad, ale i svou trpělivost při házení kruhů a míčků na cíl, protáhli si postupně různé části těla, nohy si posílili na motomedu. Většina klientů zvládne šlapat až 15 minut. Jemnou motoriku si procvičili při práci s keramickou hlínou, pečením ananasové bublaniny s posypkou či moravských koláčů, které připravili na setkání se svými rodinnými příslušníky, Vyzkoušeli si nový recept, který je zaujal v časopise o vaření. Některé z klientek se pravidelně věnují pletení nebo háčkování. V rámci kognitivních tréninků si klienti procvičují svoji paměť při hře město, jméno, zvíře, věc, hrají Člověče nezlob se, vyplňují různé pracovní listy. Abychom doplnily vitamíny každý z klientů si namíchal smoothie z ovoce, které má rád.
31.1. si klienti odnesli i vysvědčení, které je velmi překvapilo a zároveň potěšilo.

Cestopisné okénko

Ve čtvrtek se klienti v cestopisném filmovém okénku vydali do Guatemaly.  Viděli jsme floru a faunu této země, také jinou kulturu, než máme my v České republice. Po shlédnutí jsme si povídali o tom, co se komu líbilo a co si kdo zapamatoval, a tak někoho zaujali šperky vyrobené ze semen liány, které mají i mnohé léčivé účinky nebo ruční sběr kávy a kardamomu, který když se přidá do kávy, tak se tento nápoj stane dokonalým, zejména muže pak zaujala výroba bubnů z palmového dřeva, potažené jelení kůží nebo výroba sušených cihel, jiného Mayské stavby  a všichni si zapamatovali vzácného ptáka s názvem KECAL, který má zelené peří na ocase, dlouhé až jeden metr a dříve se tato pera používala do čelenek a ozdob. Bylo to moc hezké, společně strávené odpoledne.

 

Klienti SENIORu si užili ples

V domově SENIOR C bylo ve středu odpoledne opravdu živo. Hudba, tanec, občerstvení i tombola. Právě to vše patří k plesu. Mnozí klienti si zavzpomínali na i své mládí.

Budovou se ozýval klapot podpatků a šustění šatů. Ve vzduchu byla cítit vůně laku na vlasy a parfémů.

Děkujeme panu Dvouletému, který je synem našeho klienta, za zajištění úžasné cimbálové muziky Josefa Marečka z Uherského Hradiště, která hrála klientům oblíbené lidové písně a rozezpívala celý sál.  Lidový vypravěč Jura Šnajdr se zase svým vtipným vyprávěním postaral o smích, který zněl od všech stolů. Ples nám zpestřila módní přehlídka v podání Věrky, Marušky, Broni, Květy, Dany, Jany a Mirky z Klubu důchodců Baťov. Dámy byly skvělé a obdiv k jejich vtipu a vitalitě vzrostl při předvedení vystoupení jako hippies!

Tombola byla třešničkou v programu, kdy téměř každý klient si odnesl výhru.

Naši klienti zažili nezapomenutelné odpoledne, na které budou, doufám za všechen personál, dlouho vzpomínat.

 

Trénink paměti

Ve středu jsme si s klientkami potrénovaly paměť. Začaly jsme základní orientací, pak jsme pokračovaly v doplňování přísloví, hraní hry na počáteční písmeno, povídaly jsme si na reminiscenční témata ohledně vaření a školy, zazpívaly jsme si s Orfovými nástroji několik písní. Klientky se dobře bavily po celou dobu.

Slavnostní pečení

V pondělí naše klientky spolu s Mirkou Janečkovou připravovaly slané pečivo jako pohoštění ke středečnímu plesu. Těsto rozválely, vykrajovaly, potíraly vajíčkem a sypaly kořením. Bylo jich nakonec pět velkých plechů! Povedlo se náramně a už se těšíme, jak si na něm ve středu se všemi klienty pochutnáme!

 

Hraní společenských her

Středeční dopoledne strávili naši klienti hraním společenských her a tvořením. Někdo hrál Člověče nezlob se, jiný karetní hru Žolíky, další skládal dřevěnou Montessori hru a jiní se zapojili do výroby papírových kytiček, kterými si vyzdobíme společenský sál na náš ples. Všichni si dali dobrou kávu a povídali si. Bylo to moc hezké dopoledne.

 

Pravidelné cvičení pro dobrou náladu

Klienti se v pondělí dopoledne zúčastnili skupinového cvičení. To bylo zahájeno hlubokým dýcháním a pokračovalo důkladnou rozcvičkou. Část cviků byla věnována posílení plic, dýchacích cest a imunity. Klientům se cvičení líbilo.

Trénování paměti

V pondělí jsme s klienty ve společenském sále společně procvičili kognitivní funkce. Začali jsme základní orientací, přidali dnešní jméno v kalendáři a vzpomněli si na všechny osoby, které s tímto jménem známe. Pak jsme pokračovali oblíbenou hrou – město, zvíře, povolání, jídlo.  Klienti také vymýšleli rým za křestním jménem, doplňovali protiklad nebo chybějící písmenka ve slovech, které se vztahovaly k papíru nebo zámku v ČR.  V závěrečné části si měli zapamatovat devět slov, a nakonec měli sestavit dny, jaké budou aktivity a v kolik hodin.  Před odchodem jsme si společně zazpívali naši oblíbenou písničku Není nutno. Celou aktivitu se klienti dobře bavili, protože s úsměvem a humorem jde všechna činnost lépe.  Společně se těšíme na další setkání.

 

Víkendové míčové hry

Obývák oddělení Fialka se v sobotu dopoledne proměnil v tělocvičnu. Po řádné rozcvičce se klienti pustili do her s míčem. Vyzkoušeli házení, chytání, fotbal, hod na koš a kuželky. Oddělení bylo plné smíchu a dobré nálady.

Trénování paměti

Klienti se v pátek dopoledne zúčastnili skupinového tréninku paměti. Na úvod si uvolnili krční páteř, provedli několik hlubokých dechů, aby se jim dobře přemýšlelo a uvolnila se jejich vnitřní energie. Poté následoval samotný trénink paměti. Klienti se zorientovali v čase-datem, místem a svátečním dnem. Poté si spočítali za jak dlouho budou Vánoce, kolik dní má rok, kolik měsíců má rok a hráli si s čísly. Poté hledali slova na sváteční jméno, zařazovali zvířata do tříd a záměnou písmen hledali nová slova. Setkání zakončili doplňováním přísloví. Klientům se aktivita líbila, nesla se v dobré náladě.

Zábavné cvičení

 

Klienti se dnes sešli u pravidelného pátečního cvičení. Začali jsme procvičením paměti ukotvením se v čase, pokračovali jsme na představování jmen klientů, cvičení jsme začali abdominálním dýcháním, protažení kloubů na prstech, protahování se a posilování svalů pomocí různého cvičebního nářadí jako jsou činky, kroužky nebo overbally a také masáž pomocí masážních míčků. Doplnili jsme tekutiny a před závěrečnou částí jsme nechali rozezpívat naše tibetské mísy. Na závěrečnou část cvičení jsme dnes zařadili zpěv oblíbených písniček doplněný o hraní na Orffovy hudební nástroje. Klienti si tak vyzkoušeli například bubínek, činely, ozvučné dřívka, nebo chrastítka. Klienti tak odcházeli k obědu s dobrou náladou a úsměvem.

Cvičení a posilování s šátky

Dnes si klienti DZR Pampeliška a Fialka zacvičili cviky uzpůsobené osobám s demencí. Posilovali základní svalové skupiny, protáhli si klouby, házeli s dvěma druhy míčů, zazpívali si se šátky na lidové písničky. Klienti se dobře bavili a těšíme se na další cvičení!

 

Výlet do virtuální reality

Naši klienti měli  příležitost opět se potěšit výletem ve virtuální realitě. Pro tento týden jsme se vydali do Benátek, italského Gran Sassa, na Nový Zéland. Klienti si výlety užili, na závěr jsme si vždy popovídali o zážitku a jejich dřívějších výletech.

 

Krásná příroda Karpat

Ve čtvrtek 1. února se klienti zúčastnili promítacího okénka, kde sledovali přírodu Karpat. Obdivovali nádherné lesy, mnoho zvířat a malebnou přírodu. Během promítání popíjeli kávu a na závěr si mezi sebou sdíleli své dojmy. Promítání se klientům líbilo.

Povídání a promítání

Ve čtvrtek 1. února se klienti v našem cestopisném filmovém okénku vydali do Botswany.  O této překrásné zemi nám přišla popovídat paní Daniela Galasová. Klienti tak viděli nejen film, překrásné fotografie, ale zaujalo je poutavé vyprávění paní Daniely, která zde s manželem žila. Bylo to moc hezké, společně strávené dopoledne.

Povídali jsme si o Mezinárodním dni objímání

Poslední lednové dopoledne jsme se společně sešli u šálku dobré kávy a společně jsem se bavili o Mezinárodním dni objímání. Klienti se dozvěděli, jak tento svátek vznikl, jaké druhy objetí známe, jak se tento slaví v USA, Londýně, Švédsku či Brazílii a co nám takové obejmutí může přinést. Vzpomínali jsme, koho jsme objímali jako malí, kdo nás objal o Vánocích a co pro nás takové objetí znamená. V závěru jsme si pustili krátké ukázky, jak tento den slavili v Brně, Plzni nebo na Karlově Mostě v Praze. Potom jsme rozezvučily naše tibetské mísy a objali se. Bylo to moc krásné dopoledne a všichni odcházeli s úsměvem ve tváři.

 

Pečení tyčinek a tvoření z papíru

Klientky se v úterý dopoledne setkaly u pečení tyčinek z listového těsta a při výrobě ptáčků z papíru. Ptáčci budou zkrášlovat prostory SENIORu. Dnes klientky vystřihovaly z papíru, příště se společně pustí do barevného zdobení, na které se již těší. Při práci hrála klientkám jejich oblíbená hudba, celá aktivita probíhala v přátelské a příjemné atmosféře.

Hraní společenských her

V úterý jsme se s klienty setkali při hraní společenských her. U kávy se záhy rozproudil živý hovor nad Člověče, nezlob se, kartami, kreslením nebo listování časopisy. Klienti si užili příjemné dopoledne a těší se na další pokračování.

Relaxační cvičení

V pondělí se klienti zúčastnili skupinového cvičení. Na úvod se prodýchali, poté následovala rozcvička na protažení a posílení svalů. V relaxační části přišla na řadu jóga, za jejíž pomoci si klientky prohřály části těla a rozproudily energii. Klientům se cvičení líbilo a neslo se v dobré náladě.

Pravidelné trénování paměti

V pátek 26. ledna dopoledne se klienti na budově B sešli na trénování paměti. Začali jej orientací v čase a svátečním dnem, na základě kterého hledali slova začínající na stejné písmeno. Počítali, hledali různé významy slov a tipovali si, kdy vzniklo víno, klíč nebo třeba kolo. Všichni se dobře bavili.

Odpolední posezení plné humoru a veselí

Čtvrteční odpoledne se klientky na budově B sešly na společném posezení u ochutnávky sýrů. Připravily si výborné chipsy ze sýra, anglické slaniny a hermelínu, ke kterým ochutnaly i skvělou chilli marmeládu. Poté si zahrály karetní hru Žolík a zazpívaly oblíbené písničky, u kterých přišel k chuti i vynikající vaječný koňak. Strávily jsme tak příjemný společný čas.

Navštívili jsme ZOO Lešná

Klientky na budově B se ve čtvrtek 25. ledna zúčastnily povídání s fotografem na téma ZOO Lešná v zimě. Zhlédly krátké video, díky kterému si mohly virtuálně projít ZOO a poté si prohlížely jednotlivá zvířata na fotkách, poslouchaly zajímavosti ze života zvířat v zahradě a diskutovaly s fotografem. Bylo to velmi příjemně strávené dopoledne.

Veselé mezigenerační setkání s malými předškoláky

Ve středu 24. ledna se klienti na budově B zúčastnili tvořivého setkání s dětmi z MŠ Zahradní v rámci mezigeneračního projektu POVÍDEJ organizace Mezi námi, ops. Povídali si o tom, co tvořili na minulém setkání a co patří k zimnímu období. Poté se společně pustili do výroby sněhuláka, kterého slepili a následně vymalovali svými oblíbenými barvami. Setkání pokračovalo malou přestávkou na svačinku, poslechem zimních písní a vymalováním čepiček pro zvířátka a jejich nasazení na hlavy zvířátek. Klienti si společnost dětí užívali a již se těší na další setkání.

Posezení s Klubem důchodců Baťov

V úterý 23. ledna klientky na budově B přichystaly občerstvení na odpolední setkání s Klubem důchodců Baťov. Během dopoledne si připravily listové těsto, na které nanesly sýr, salám a koření, smotaly, nakrájely na malé šneky a upekly. Odpoledne se pak již klienti zúčastnili oblíbeného posezení a že se jedná o vítané setkání svědčí zvyšující se účast nejen ze strany klientů, ale i seniorů z KD. Senioři si mezi s sebou povídali, hráli společenské hry, především „Člověče, nezlob se!“ a žolíka, popíjeli kávu a pochutnávali si na čerstvě upečených šnecích. Posezení zakončili zpíváním známých písní. Odpoledne všem příjemně uteklo a místností se nesl smích a výborná nálada.

Naši partneři