Aktivity

Kalendář aktivit

Procvičování paměti zábavnou formou

V pondělí 27. března si klienti oddělení Čtyřlístku na budově C četli z pohádkové knihy, ve které si připomněli říkadla a bajky Josefa Lady. Společně si také trénovali paměť s pomocí několika her – doplňovali přísloví, počítali, hledali různé významy slov, hráli AZ kvíz, nebo si zábavnou formou připomněli abecedu hrou „město, jméno, zvíře, věc, rostlina“ a končili hádáním filmových hlášek. Klienti se mezi sebou dobře bavili a užili si příjemné dopoledne.

Hodně štěstí, zdraví…

V pátek 24. března jsme popřáli ke krásným 80. narozeninám panu Josefu Gálovi z budovy C. Do dalších let přejeme všechno nejlepší, hodně štěstí, zdraví a životní spokojenosti.

Pravidelné cvičení a trénink paměti

Klienti na budově B se v pátek 24. března sešli na pravidelném cvičení a tréninku paměti. Na začátku jsme se prodýchali, lehce rozcvičili, uvolnili si krční páteř a pak se věnovali trénování paměti. Klienti si společně strávené dopoledne příjemně užili.

Cvičení je zábava

V pátek 24. března se klienti budovy C sešli, aby si společně zacvičili. Začali hlubokým dýcháním a protažením, poté pokračovali procvičováním a protahováním  jednotlivých kloubů a svalů a nakonec  zařadili i zábavné cviky, házení balónem nebo masáž masážními míčky. Závěrem jsme si zazpívali několik lidových písní.

Veselé velikonoční vaření s dětmi ze ZŠ Trávníky

Ve čtvrtek 23. března nás na SENIORu B a C opět potěšila milá návštěva žáků ze ZŠ Trávníky s paní učitelkou. V rámci praktického vyučování jsme zvolili tematické zaměření na Velikonoce a vyrobili si z vajíček tři druhy pomazánek – klasickou vajíčkovou, ředkvičkovou s vejci či šunkou, rybí s vajíčkem a výborné palačinky. Kolečka rohlíků s pomazánkou žáci ozdobili kolečkem pórku a pak už se pustili do výměny pomazánek a ochutnávání. A víte co, všechny byly moc dobré! U ochutnávání si žáci s klienty popovídali o tom, jak Velikonoce slavili senioři před šedesáti lety a jak je slaví děti nyní. Moc jsme si společné odpoledne užili, děkujeme za pravidelné návštěvy a už teď se těšíme na další!

Cestopisné promítání – Etiopie

Ve čtvrtek 23. března klienti budovy B navázali na včerejší přednášku o Etiopii a pustili si dokument o různých kmenech, které se v této zemi nacházejí. Doplnili jsme tím včerejší přednášku, kterou měl jeden z našich klientů.

Zavzpomínaly jsme na minulé časy

Ve čtvrtek 23. března jsme si s klientkami oddělení DZR Pampeliška zavzpomínaly na dřívější dobu spolu s obrázkovými kartami Jitky Suché. Klientky určovaly, co na kartě je a jaké vzpomínky si ve spojitosti s obrázkem vybavují.  Závěrem jsme si procvičily i krátkodobou paměť vzpomínáním na to, co jsme si ukazovaly.

Vzpomínání na Afriku

Klienti budovy B se ve středu 22. března sešli na besedě, kterou přednášel jeden z našich klientů. Sám rok pracoval v Etiopii, a tak si pro nás připravil velmi zajímavé povídání doplněné fotografiemi a krásnými zážitky. Klientům se setkání moc líbilo a všichni ocenili výborný výkon přednášejícího potleskem.

Velikonoční povídání s panem farářem

Povídání u kávy ve středu 22. března se neslo ve velikonočním duchu. Na budově C nás navštívil farář P. Pavel Šupol, který nám vyprávěl o velikonocích. Klienti se dozvěděli zajímavosti z historie a příběhem je propojili s dnešním pojetím a tradicemi. Připomněli si také tradiční barvení vajíček a prohlédli si různé druhy zdobení a také různé druhy vajíček, kde k těm největším patří pštrosí vejce. Nechyběly ani ukázky tatarů, kuřátek a barevných pentlí. Bylo to velmi zajímavé a pohodové středeční dopoledne.

Herní odpoledne u společenských her a cestování

V úterý 21. března se klienti budovy C sešli ve společenském sále, aby si spolu s ostatními zahráli společenské hry „Člověče, nezlob se!“ a karty. Někteří z klientů se vydali na procházku ve virtuální realitě a prošli se po Karlově mostě, podívali se na Nový Zéland, prozkoumali chrámy Itálie, nebo si poslechli cimbálovou muziku. Užili jsme si hezké odpoledne a těšíme se na další setkání.

Společné tvoření nás baví

Klienti budovy B si v úterý 21. března procvičovali své motorické dovednosti dokončováním narozeninových přáníček. Při jejich kompletování a po drobných úpravách byli sami klienti překvapení, jak se jim výsledný produkt povedl. K soustředěné práci hrála pro dobrou náladu hudba Waldemara Matušky, která zpříjemnila dopolední tvoření.

Pravidelným pohybem pro fyzickou i psychickou pohodu

Pondělí 20. března patřilo na budově B pravidelnému cvičení. Klienti si důkladně procvičili všechny části těla a nezapomněli zařadit i prvky jógy. Poslední třetinu jsme věnovali cvičení formou her – házením kruhů na kuželky a foukáním do bublifuku. Díky hrám si potrénovali plíce a koordinaci pohybů spolu se soustředěním. Klienti si dopoledne užili a rozešli se v dobré náladě.

Zaposlouchali jsme se do starých filmových písní

Nedělní dopoledne strávili klienti oddělení Pampeliška na budově C poslechem a zpěvem starých filmových písní. Zavzpomínali jak na samotné filmy, tak i příležitosti, u kterých si společně mohli zazpívat a zatancovat. Někteří klienti se věnovali procvičování paměti prostřednictvím hry pexeso.

Zhlédli jsme film na přání

S klienty budovy C jsme se o víkendu podívali na film na přání – Jáchyme, hoď ho do stroje! a po jeho zhlédnutí si vyprávěli o hercích, kteří ve filmu účinkovali. Klienti si také pochutnali na dobrotách ze zabijačky, která se konala v sobotu na budově B.

Pravidelné cvičení pro dobrou pohodu

V pátek 17. března se klienti budovy C věnovali pravidelnému cvičení. Začali procvičováním abdominálního dýchání a také opakováním jmen klientů a poté zařadili i prvky jógy. Závěrem klienty čekalo překvapení v podobě canisterapeutických pejsků, kteří předvedli pár cviků a především všem zpříjemnili den.

Cvičení a trénink paměti

Páteční dopoledne 17. března patřilo na budově B cvičení a tréninku paměti. Při cvičení jsme se zaměřili především na procvičení svalů jemné motoriky. Trénink paměti byl tematicky spojený se sobotní zabijačkou a klienti vzpomínali na speciality, které jsou s tím spojené a vybírali ty nejoblíbenější.

Filmové okénko – Kanada

Ve čtvrtek 16. března se klienti budovy C ve filmovém okénku podívali do Kanady. Viděli krásná města jako například Victoria, Vancouver, Calgary nebo Toronto. Nejvíce byli nadšení z Niagarských vodopádů. Po shlédnutí jsme si povídali o tom, co se komu líbilo a co si kdo zapamatoval. Bylo to moc hezké, společně strávené odpoledne.

Zábavné dopoledne u karetních her

Ve čtvrtek 16. března strávili klienti budovy B dopolední aktivitu hraním karetních her Žolík a Dobble. Procvičili si logické myšlení, koncentraci a komunikaci a strávili jsme tak společný čas ve veselé a přátelské atmosféře.

Pochutnali jsme si na výborné belgické čokoládě

Ve středu 15. března probíhala na SENIORu B i C vždy velmi vítaná ochutnávka belgické čokolády spojená s poutavou přednáškou pana Mitrengy. Naši klienti měli možnost ochutnat čokoládové lanýže, tyčinky z mléčné a hořké čokolády s příchutí pomeranče, mléčné směsi nebo kávy a také novinku, kterou byla pralinka s alkoholem. Nabídku doplňovala čokoláda se sypanými malinami, karamelem a mátou. Všechny příchutě byly vynikající a oceněné hlasitým potleskem. Těšíme se na další návštěvu!

Herní odpoledne se seniory z Klubu důchodců Baťov

V úterý 14. března odpoledne si klienti budovy C zahráli deskové a karetní hry se seniory z Klubu důchodců Baťov. Společně jsme se u dobré kávy nejen výborně pobavili a zasmáli, ale také si zahráli  naše oblíbené stolní hry „Člověče, nezlob se!“, karty či šachy. Setkání se nám všem moc líbilo a již se těšíme zase na příště!

Zábavné společné tvoření

V úterý 14. března se klienti budovy B věnovali tvoření. Procvičovali motorické dovednosti formou výroby narozeninových přání, kde si každý vybral tu část tvoření, které se pak věnoval. Za poslechu písní Nadi Urbánkové a poutavého vyprávění o Etiopii v podání pana Otycha jsme si tak společně užili příjemné dopoledne.

Pravidelné cvičení

Pondělní cvičení 13. března na budově B bylo zaměřeno na horní polovinu těla, kterou si klienti procvičili mimo jiné pomocí posilovacích gum a overballů a za poslechu tematické hudby – spartakiádních skladeb z roku 1985 se věnovali svým oblíbeným míčovým hrám.  Na závěr byla zařazena relaxace za využití masážních ježků a akupresurních míčků. Klienti si společně strávené dopoledne užili.

Jarní tvoření, procvičování i společné posezení u muziky

I o víkendu se klienti budovy C věnovali různým aktivitám. Venku se sice zima ještě nechce vzdát, ale my se již připravujeme na příchod jara a vyrobili si krásný jarní věnec, kterým si vyzdobíme naše prostory a klienti, kteří se aktivity nemohli zúčastnit si k jaru mohli přivonět díky prvním jarním květinám. Společně si také upekli výborné muffiny u kterých si ještě  připomněli Mezinárodní den žen a pod odborným dohledem jednoho z klientů, který se dříve věnoval pěstování rostlin si zasadili semínka mandarinky. Nezapomínáme ani na procvičování paměti, kdy si u karetní hry trénujeme slovní zásobu, soustředěnost a pozornost. Máme mezi námi i skvělé muzikanty, kteří se postarali o hudební vystoupení, při kterém jsme si všichni s chutí zazpívali.

Cvičení nás baví

Páteční dopoledne 10. března patřilo na budově B pravidelnému cvičení.  Klienti se zaměřili především na horní polovinu těla, které věnovali větší pozornost už při rozcvičce a následně se pořádně zahřáli u míčových her.

Filmové okénko – Francouzská pobřeží

Ve čtvrtek 9. března klienti na budově C v našem filmovém okénku zhlédli dokument Francouzská pobřeží a podívali se tak na Francouzskou Riviéru, Azurové pobřeží do Monaka a Korsiky. Poté jsme si povídali o tom, co se nám líbilo a také se dozvěděli i osobní zážitky jedné z klientek. Bylo to příjemně strávené společné odpoledne.

Povídání u kávy s Larrym a Harrym

Povídání u kávy bylo ve čtvrtek 9. března velmi netradiční. Klienty na budově B čekalo po příchodu velké překvapení – navštívili je papoušci Larry a Harry. Oba se s klienty velmi rychle skamarádili a nechali se krmit z ruky i pohladit. Svými barvami a různými veselými kousky klientům vykouzlili úsměvy na tvářích a společné posezení velmi rychle uteklo.

Zhlédli jsme oblíbený seriál

Ve středu 8. března klienti budovy B společně zhlédli další díl seriálu Žena za pultem. Na závěr jsme zavzpomínali na herce Vladimíra Menšíka, který si v seriálu také zahrál.

Předškolní děti zavítaly opět mezi nás

V rámci programu POVÍDEJ organizace Mezi námi, o. p. s., nás ve středu 8. března na budově C navštívily děti z MŠ Zahradní 1139. Při poslechu písniček o jaru jsme si povídali co k němu patří a co vidíme venku při procházce. Děti si také vytvořily papírovou slepičku, kterou pak umístily na žebřík vedoucí ke sluníčku. Po svačince si dokreslily jarní zvířátka a společně se seniory skládali vegetační krokus hyacintu. Závěrem děti popřály seniorkám k Mezinárodnímu dni žen. Mezigenerační dopoledne jsme si moc užili a těšíme se na příště, děkujeme.

Herní odpoledne s dětmi ze ZŠ Mánesova

V úterý 7. března naše klientky na budově C připravily dopoledne výborný jablečný závin jako pohoštění pro odpolední návštěvu dětí z družiny ZŠ Mánesova. Odpoledne se pak již budovou rozléhal smích dětí a seniorů při hraní oblíbených karetních her, „Člověče, nezlob se!“ či zábavného  soustředění u skládaček, puzzle nebo domina. Děti si také připravily pro naše klientky milé překvapení a popřály jim k Mezinárodnímu dni žen krásnými přáníčky. Užili jsme si příjemné odpoledne plné povídání, sdílení a vyprávění a již se těšíme na další setkání!

Připomněli jsme si 125. výročí narození J. A. Bati

V úterý 7. března jsme si připomněli 125 let od narození významného podnikatele a obuvníka Jana Antonína Bati.  Společně jsme se s klienty SENIORu sešli u pomníku v parku před Společenským domem, který byl v loňském roce v rámci výročí narození slavnostně odhalen, abychom uctili jeho památku.

Odpolední tvoření

Pondělní odpoledne se někteří klienti na budově C zapojili do balení a dekorování zasazených květináčků, které dostanou ženy v našich domovech. Aby nám šla práce lépe od ruky, pustili jsme si k tomu písničky bratrů Nedvědových.

Pravidelné cvičení pro dobrou pohodu

S klienty budovy B jsme se v pondělí 6. března sešli na oblíbeném cvičení. Na úvod si připomněli, kdo má tento den svátek a především 125. výročí narození J. A. Bati, kdy v úterý proběhne pietní shromáždění u Společenského domu. Poté se klienti pustili do samotného cvičení, nejdříve se prodýchali a rozcvičili od hlavy až k patě a pak za pomoci kruhů a gumových pásů procvičili a protáhli ruce a nohy. Závěrem jsme využili i prvky z jógy a prohřáli si namáhané a bolavé části těla.

Trénování paměti

V pondělí 6. března klienti budovy C trénovali paměť pomocí jednoduchých aktivit. Začali základní orientací dne, připomněli si, kdo má tento den svátek a jaké jsou známé osobnosti tohoto jména. Doplňovali slova, která začínaly na písmenka jména Miroslav a potom náhodně vybrali kartu a hráli slovní hru. Trénink klienty moc bavil a již se těší na další setkání.

Víkendová relaxace a odpočinek

Sobotní dopoledne věnovali klienti budovy C odpočinku a relaxaci v naší speciálně upravené snoezelen místnosti, která je prostředím harmonie, barev, relaxace a odpočinku. Pro jednotlivce i pro pečovatele nabízí možnost relaxace, objevování a vyjádření sebe samého a pomáhá navodit dnes již tak vzácné pocity uvolnění.

Cvičení a trénink paměti

Klienti budovy B se v pátek 3. března sešli na tréninku paměti, který zahájili rozcvičkou, protažením těla a prodýcháním, aby se dobře okysličila krev. Poté zahájili samotný trénink paměti, kde vyplňovali přísloví, skládali obrácená slova a hledali slova změnou písmenka ve slově. Na závěr jsme si zahřátýma rukama prohřáli oči, abychom jim dopřáli odpočinek.

Pravidelným cvičením ke zdravému fungování těla i mysli

Klienti budovy C se v pátek 3. března sešli u pravidelného cvičení. Nejprve si zazpívali, procvičili paměť u představování jmen klientů a pak volně navázali na abdominální dýchání, protažení kloubů na prstech, masáž dlaní, protahování a posilování svalů pomocí různého cvičebního nářadí jako jsou golfové míčky, overbally nebo kruhy a nechyběla ani masáž pomocí ježků a masážní tyče. Závěrem jsme si místo relaxace zatančili a zazpívali při známých písničkách. Bylo to pěkné dopoledne.

Únor v denním stacionáři

S klienty denního stacionáře jsme v měsíci únoru trénovali jak paměť, tak tělo. Individuálně využíváme motomed, který simuluje jízdu na kole a tak procvičujeme dolní i horní končetiny, klienti dochází na společná cvičení, kde používají nejrůznější cvičební pomůcky, jako jsou overbally, kruhy, míčky aj. Společně pečujeme o pokojové rostliny, které zaléváme, některé jsme přesadili a vysadili také semínka několika druhů paprik, řeřichy a letniček.

Věnujeme se i oblíbenému pečení a mohli jsme si tak pochutnat například na valentinských muffinách, narozeninovém čokoládovém dortu, kváskovém chlebu, škvarkových pagáčkách a nesměly chybět ani masopustní koblihy.

Jemnou motoriku si klienti trénují při mnoha činnostech, například u šití textilních srdíček, trénování přišívání knoflíků, nebo výtvarné činnosti při tvoření z keramické hlíny. Pozvání na kávu a kus řeči přijaly nynější klientky oddělení DZR – bývalé klientky denního stacionáře. Tato návštěva všechny mile potěšila. Další příjemnou návštěvou byl masopustní průvod dětí z mateřské školky, které nám přišly zazpívat písničky. Naši klienti se také zapojili a s chutí se převlékli do veselých masopustních masek. Dobrá nálada panovala i u oslav narozenin dvou našich klientek, ve stacionáři se zpívalo, žertovalo a veselilo, panovala opravdu rodinná a přátelská nálada.

Tvoření nás baví

První březnové odpoledne se klienti budovy C věnovali výtvarné činnosti. Nejprve brousili keramiku, aby mohla další den do pece a poté dosazovali zbytek květináčků, ke kterým kreslili a stříhali srdíčka na dozdobení. Také jsme se pokochali pohledem na včera zasazené květiny, je vidět, že se jim u nás daří a již se hezky rozrůstají. U tvoření jsme si povídali a společně tak strávili krásný čas.

Příjemné posezení u dobré kávy

S klientkami budovy B jsme se první den v březnu sešly při pravidelném posezení a povídání u kávy. Jelikož se klientky viděly po delší době, odložily jsme připravené masopustní téma na další setkání a příjemně si společně popovídaly. Dopoledne nám rychle uběhlo a my se již těšíme na další setkání.

Povídání u kávy – březen

Ve středu 1. března se klienti na budově C při povídání u kávy dozvěděli zajímavosti o měsíci březnu. Například, že český název se odvodil podle březosti samic zvířat nebo podle rašení bříz, v jiných jazycích je název měsíce zase odvozen od latinského slova Martius, což bylo pojmenování podle mytologického Marta, boha války a zemědělství. Podívali jsme se do knížky Rytmus roku od Hanky Zemanové a přečetli si něco o možnostech jarní očisty a o bylinkách jako je zejména kopřiva, která je právě od března pro naše tělo velmi blahodárná a lze ji použít i celou včetně kořenů k přípravě čajů,  salátů, pomazánek či polívek. Připomněli jsme si také významné svátky v České republice, zejména MDŽ a narození Jana Ámose Komenského a nakonec  zavzpomínali na pranostiky tohoto měsíce. Bylo to hezké dopoledne, které nám společně velmi rychle uteklo.

Zábavné odpoledne u společenských her i přípravy dárku pro naše ženy

Poslední únorové odpoledne si klienti budovy C zahráli oblíbené společenské hry „Člověče, nezlob se!“ a karetní hru Žolík. Někteří klienti se zapojili do tvoření dárku pro naše ženy, chystáme pro ně překvapení v podobě živé květiny a tak se plnily květináčky zeminou a osazovaly květinou. Ještě nás čekají dekorace a všichni se již moc těšíme, jakou radost náš společně vytvořený dárek ženám přinese. Užili jsme si krásné odpoledne.

Den řemesel – vyrábíme jarní dekorace

V pondělí 27. února se uskutečnilo čtvrté setkání u tvořivého řemesla s Nadačním fondem Řemeslo pomáhá. Zavítali k nám Petra Benešová, Monika Křenová, Hanka Růžičková a Honza Jaroš. Tentokrát jsme společně tvořili velikonoční dekoraci – klienti vyráběli květináče z rychleschnoucího betonu, které pak zdobili přírodními materiály jako např. mechem, vřesem nebo skořápky z vajíček a každý si tak květináč upravil dle svého vkusu. Všechny květináče jsme pak dali dohromady, klienti tak viděli, jaké překrásné dílo společně zvládli vyrobit. Později si květináči ozdobíme naše jídelny. Všichni si tvůrčí dopoledne s nadšením užili a již se těšíme na další tvoření.

Připravili jsme si výborné obložené chlebíčky

Nedělní odpoledne jsme s klienty odlehčovací služby na budově C strávili přípravou chlebíčků, které si klienti obložili dle své chuti. Dílo se nám povedlo a všichni jsme si na chlebíčkách moc pochutnali.

Do práce na kole

Tým Senior Cycling letos již počtvrté na startu květnové výzvy 🚴‍♀️🚴 Chcete ZDARMA koloběžku 🛴, krásné tričko 👕, kávu ☕️, zmrzlinu 🍦 , snídani 🥐, různé další výhry 🎁 od regionálních partnerů, lepší fyzičku 💪, utužit kolektiv 🤩 v práci, atd. atd. ❓ Oblíbená květnová výzva Do práce na kole, koloběžce, pěšky, nebo poklusem na www.dopracenakole.cz

Filmové okénko – Španělská pobřeží

Ve čtvrtek 23. února se klienti budovy C v našem filmovém okénku podívali na španělská pobřežní místa a regiony jako jsou Costa Blanka, Costa del Sol, Costa Dorada a Sevilla. Po zhlédnutí dokumentu jsme si povídali o tom, co se nám líbilo a také se dozvěděli i osobní zážitky jedné z klientek. Bylo to příjemně strávené společné odpoledne.

Masopustní průvod s dětmi přinesl radost a veselí

Ve středu 22. února nás na budově C opět navštívily děti z MŠ Zahradní 1139 v rámci mezigeneračního projektu POVÍDEJ organizace Mezi námi, o. p. s., aby přinesly radost a veselí v masopustním průvodu. Spolu s námi chodili po celém domově, abychom si společně připomněli tradiční fašank s maškarami a zpěvem. Masopust je spojený s dobrým jídlem, tancem a všeobecným veselím a kromě toho i s tradičním rejem masek. Děti našim klientům zazpívaly několik písniček, pochutnali jsme si na koblížkách a už teď se těšíme na setkání zase v březnu.

Odpolední hry a tvoření

V úterý 21. února se klienti budovy C sešli ve velkém sále, aby si společně zahráli karty a oblíbenou hru „Člověče, nezlob se!“ Velký stůl byl pro změnu vyhrazen k tvorbě drobných keramických předmětů. Klienti se u dobré kávy dobře bavili, povídali si a užili si tak příjemné odpoledne.

Trénování paměti

V pondělí 20. února klienti budovy C trénovali paměť pomocí jednoduchých aktivit. Začali dýchacími technikami, poté pokračovali v základní orientaci dne a připomněli si svátky v týdnu nebo známé osobnosti. Zahráli jsme si také hry, ve kterých se doplňovala přísloví či chybějící slova i hry na rozšíření slovní zásoby a společně řešili kvíz. Trénink klienty moc bavil a již se těší na další setkání.

Pravidelná setkávání seniorů

Ve čtvrtek 16. února jsme mezi námi na budově C přivítali seniory k Klubu důchodců z Trávníků. Navštívili nás, aby si s našimi klienty především popovídali, sdělili jim, co je v Otrokovicích nového a na oplátku si vyslechli, z čeho mají radost naši klienti, ale i co je trápí. Bylo moc příjemné pozorovat, jak rychle si porozuměli u témat, která jsou jim díky podobnému věku a zkušenostem blízká. Pochutnali si na klientkami dopoledne připraveném jablečném závinu a šunkových závitcích, které sklidili zasloužené ocenění.

Stimulace smyslů pomocí květin

Ve středu 15. února jsme se na budově B věnovali individuální smyslové aktivizaci. Tentokrát byly hlavním tématem květiny. V průběhu celého roku však provádíme smyslovou aktivizaci podle ročního období – s květinami, kořením, kávou, čajem.. Využíváme celou floru našeho domova. Navštívili jsem klientky na pokojích s kytičkou lilií a tulipánů. Kytička hezky voněla, takže kromě pohledu na pestré barvy si mohly klientky užít i příjemnou vůni. Tato individuální aktivizace přispěla zároveň k valentýnské tematice.

Naši partneři