Aktivity

Kalendář aktivit

Mnohdy stačí vnímat více své tělo… začne být automaticky zdravější

V pondělí 26. září náš potěšila svou návštěvou paní Šimková, která si s klientkami budovy B zacvičila jógu pro seniory. Klientkám se cvičení na židli moc líbilo. Paní Šimkové a Nadaci Plné Vědomí moc děkujeme a těšíme se na další lekci!

https://www.plnevedomi.cz/seniori

Trénink těla i mysli

V pondělí 26. září se naši klienti věnovali pravidelným aktivitám – cvičení a tréninku paměti. Klienti budovy B si pomocí různých cvičebních pomůcek, jako jsou golfové míčky, ježci, posilovací gumy nebo overball, protáhli svaly a klouby v těle. Cvičení zakončili relaxací při uklidňující meditační hudbě.

S klienty budovy C jsme si v rámci tréninku paměti povídali o sv. Václavovi a o poutích. Zavzpomínali jsme na oblíbené pouťové atrakce, kolotoče, hudbu, ale i pochutiny, které se na poutích prodávali a prodávají. Klienti se dobře bavili, zavzpomínali na různé příhody, které se pojí jak s poutěmi, tak s výletem na Václavské náměstí.

Canisterapie aneb když psi léčí

Ve dnech 23. a 26. září přišli klienty SENIORu potěšit svou návštěvou canisterapeutičtí psi v doprovodu paní Bílkové. O tom, že tihle čtyřnozí mazlíci umí navodit dobrou náladu a vykouzlit úsměv na rtech není pochyb.
Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Ježíškova vnoučata. Děkujeme.

Zábavné cvičení

V pátek 23. září, první podzimní den, se naši klienti věnovali pravidelnému cvičení. Pomocí různých cvičebních pomůcek, jako jsou kruhy, golfové míčky, overball nebo ježci, si protáhli všechny svaly a klouby v těle. Po cvičení jsme si s klienty budovy C udělali krátkou masáž stehen a pustili se do zábavné hry pétanque s látkovými míči. I klienti budovy B si při dnešním cvičení užili spoustu zábavy – tentokrát s psychomotorickým padákem. Při hře dochází k rozvoji hrubé i jemné motoriky, komunikačních schopností, ohleduplnosti k druhým, citlivosti, zodpovědnosti i orientaci v prostoru.

Keramika s Maruškou

Ve čtvrtek 22. září se na budově C uskutečnilo první mezigenerační tvoření našich klientů a jejich pravnuků. Všichni byli úžasní – seniorky s jejich precizností a trpělivostí, děti zase s jejich kreativitou, nadšením a energií. Bylo až dojemné pozorovat vzájemné propojení generací u jednoduché tvorby z keramické hlíny a poslouchat jejich hovory, společné povzbuzování a ocenění jak procesu tvorby, tak i výrobku, na kterém budou společně pracovat při další návštěvě. Je vidět, že společně strávený čas je důležitý nejen pro naše klienty, ale i děti.

Filmové odpoledne

Odpoledne ve čtvrtek 22. září strávili klienti budovy B sledováním dalšího dílu Chalupářů. Tentokrát jsme společně shlédli druhý díl s názvem Kapr, u kterého jsme se moc nasmáli.

Povídání s šéfkuchařem

Ve středu 21. září navštívil klienty budovy B pan Jan Laurenčík, šéfkuchař velkého vídeňského hotelu, který nám vyprávěl o tradičních vídeňských jídlech i specialitách. K poutavému výkladu přidal i vlastní zážitky a zkušenosti, jak ze světa gastronomie, tak i z osobního života ve Vídni. Pan Laurenčík je opravdu šéfkuchař s velkým Š! Připravil nám delikatesu – typický vídeňský řízek s bramborovým salátem a jako dezert trhanec se švestkovým přelivem. Všichni si moc pochutnali. Děkujeme za milou návštěvu a těšíme se na další setkání, kdy ochutnáme ruskou kuchyni.

Povídání u kávy

Ve středu 21. září jsme si s klienty budovy C při příležitosti Mezinárodního dne mandal povídali na téma MANDALY. Řekli jsme si, co vlastně mandala je a kdo ji jako první namaloval. Zavzpomínali jsme, kde všude okolo nás mandaly vidíme, a nakonec si každý při relaxační hudbě mohl mandalu libovolně vybarvit. Při malování jsme zaměstnali pravou mozkovou hemisféru, procvičili jemnou motoriku a uvolnili se. Klienty tvůrčí dopoledne moc bavilo a někteří dokonce chtěli pokračovat v kreslení na pokoji.

Odpoledne plné her a zábavy

V úterý 20. září se společenským sálem budovy C nesl smích a radostný výskot. Klienti strávili odpoledne u zábavných her. Zahráli si oblíbenou deskovou hru Člověče, nezlob se! a také karetní hru Žolík.

Výlet do lázeňského města

V úterý 20. září jsme se s našimi klienty podívali do jednoho z nejkrásnějších měst na Moravě – Luhačovic. Vydali jsme se na procházku po kolonádě, kde jsme obdivovali opravený Jurkovičův dům a ochutnali některé z místních pramenů. Neopomněli jsme ani pro Luhačovice typickou léčivou minerální vodu Vincentku. Na závěr výletu jsme si v lázeňské kavárně vychutnali výbornou kávu a zákusek.

Děkujeme milým dárkyním, paní Švidrnochové a paní Kopecké, které v rámci projektu Ježíškova vnoučata darovaly tento krásný zážitek a umožnily nám tak užít si příjemné dopoledne v prostředí jedinečného lázeňského města.

Cvičení a trénink paměti

V pondělí 19. září se naši klienti věnovali pravidelným aktivitám – cvičení a tréninku paměti. Pomocí různých cvičebních pomůcek, jako jsou golfové míčky, ježci nebo overball, si protáhli svaly a klouby v těle. Klienti budovy B zakončili cvičení svalovou relaxací a písničkou Není nutno. Klienti budovy C pokračovali po cvičení tréninkem paměti. Přečetli jsme si krátkou povídku věnovanou ořechům a sami pak zavzpomínali, jak klienti sbírali ořechy a co všechno z nich připravovali. Také jsme společně doplňovali přísloví, chybějící slova, hráli hry na rozšíření slovní zábavy nebo společně řešili kvíz.

Rozloučení s létem

V pátek 16. září jsme spolu s klienty SENIORu a jejich blízkými strávili příjemné odpoledne při grilování špekáčků. Příjemnou atmosféru dokreslily folkové písně v podání hudební kapely Stromy, které tímto moc děkujeme. Počasí nám sice moc nepřálo, ale i přesto jsme si užili pohodové odpoledne plné zpěvu, smíchu a dobré nálady.

Trénink těla i mysli

V pátek 16. září se naši klienti věnovali pravidelnému cvičení. Pomocí různých cvičebních pomůcek, jako jsou kruhy, golfové míčky, overball nebo ježci, si protáhli všechny svaly a klouby v těle. Klienti budovy B se po úvodním cvičení věnovali tréninku paměti. Zavzpomínali na oblíbená jednoduchá jídla a sezónní plodiny. Na závěr si zahráli hry zaměřené na podporu aktivní slovní zásoby.

Filmové odpoledne

Deštivé odpoledne ve čtvrtek 15. září strávili klienti budovy B sledováním Chalupářů – legendárního komediálního seriálu do nepohody. Společně jsme shlédli první díl s názvem Chudák dědeček, u kterého jsme se moc nasmáli. Připomněli jsme si tak oblíbený seriál, ale i zavzpomínali na časy, kdy klienti jezdívali na své chaty a chalupy.

Dopoledne plné her a zábavy

Ve čtvrtek 15. září si klienti budovy C zpříjemnili deštivé dopoledne hraním společenských her. Spoustu zábavy si užili u tradičních deskových her, jako Člověče, nezlob se!, ale i u oblíbené karetní hry Žolík. U kávy se hodně povídalo, smálo, povzbuzovalo – navzdory deštivému počasí se nikomu nechtělo spát a hlavně ani končit!

Povídání u kávy

Ve středu 14. září jsme si s našimi klienty povídali o čokoládě. Čokoláda má spoustu zdravotních benefitů a jen jeden nedostatek – je jí pořád málo! Zavzpomínali jsme na čokolády a čokoládové výrobky z dob dětství a mládí klientů, které měli nejraději a pověděli si zajímavosti o Mezinárodním dni čokolády, který připadá na 13. září. Příjemné povídání jsme spojili s malou ochutnávkou, kdy jsme ochutnali jak kvalitní mléčnou, bílou a hořkou čokoládu, tak i netradiční kokosovou nebo jahodovou. Všechny nám moc chutnaly a společně jsme si užili příjemné dopoledne.

Psí terapeuti opět rozdávali radost a lásku

Ve dnech 13. a 14. září navštívili naše klienty psí terapeuti. Klienty návštěva čtyřnohých kamarádů vždy potěší – mohou se s nimi pomazlit, popovídat si a zavzpomínat na své vlastní pejsky. Mnozí pro ně mají připraveny i pamlsky. Návštěva canisterapeutických psů paní Bílkové vždy zahřeje na srdci a rozzáří nejeden obličej. Děkujeme ❤

Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Ježíškova vnoučata.

Poutavá přednáška o Asii

V úterý 13. září si klienti budovy C vyslechli přednášku pana Vlachynského o Asii. Dozvěděli se spoustu zajímavých věcí, zejména o asijské kultuře a nejrozšířenějších náboženských směrech – hinduismu a buddhismu. Klienty výklad pana Vlachynského doplněný o fotografie z cest obzvlášť zaujal a už se těší na další návštěvu. Děkujeme za příjemné zpestření dne.

Jóga pro seniory

Mnohdy stačí vnímat více své tělo a ono začne být automaticky zdravější. V pondělí 12. září nás navštívila lektorka jógy, paní Eva Šimková, která si s našimi klienty zacvičila jógu pro seniory. Klientkám se cvičení na židli moc líbilo, paní Eva všechny nadchla svým pozitivním a povzbuzujícím přístupem. Moc děkujeme a těšíme se na další lekci! Děkujeme také Nadaci Plné Vědomí, která umožňuje realizaci této aktivity s cílem prostřednictvím jógy zlepšit kvalitu života seniorů, podpořit vitalitu a radost ze sdílení.

https://www.plnevedomi.cz/seniori

Cvičení a trénink paměti

V pondělí 12. září se naši klienti věnovali pravidelným aktivitám – cvičení a tréninku paměti. Pomocí různých cvičebních pomůcek jsme si protáhli svaly a klouby v těle. Klienti budovy B zakončili cvičení svalovou relaxací a písničkou Není nutno. Klienti budovy C si po cvičení potrénovali paměť. Tentokrát zavzpomínali na procházky v lese, na houby a lesní plody, které rádi sbírali. Naše lesní zahrádka nám bude zpříjemňovat následující dny a připomínat to, co k tomuto období patří.

Trénink těla i mysli

V pátek 9. září se naši klienti věnovali pravidelnému cvičení. Pomocí různých cvičebních pomůcek, jako jsou kruhy, golfové míčky, overball nebo ježci, si protáhli všechny svaly a klouby v těle. Kdo měl zájem, zacvičil si i na motomedu. Klienti budovy B se po úvodním cvičení věnovali tréninku paměti. Začali základní orientací a připomenutím toho, kdo má v tomto týdnu svátek a jaké slavné nositelé těchto jmen znají. Dále doplňovali přísloví, měnili písmena ve slovech, vysvětlovali význam úsloví či opravovali nesprávná slovní spojení. Klienti budovy C si na závěr cvičení vyzkoušeli svalovou relaxaci a zazpívali své oblíbené písně Není nutno a Já už jdu.

Výtvarné dopoledne

Čtvrtek 8. září jsme s klienty budovy B strávili ve výtvarné dílně. Klienti malovali srdíčka, která pak mohli vybarvit pastelkami, fixami nebo vodovými barvami. Během malování jsme poslouchali hudbu a povídali si o tom, zda výtvarná výchova patřila mezi oblíbené školní předměty klientů, nebo jestli měli raději jiné pracovní činnosti. Povídali jsme si také o výstavách obrazů a umění celkově. Klienti do malování promítali své emoce, oblíbené barvy i vzory.

Návštěva dětí z MŠO nám prozářila den

Ve čtvrtek 8. září bylo v SENIORu živo a veselo, ze společenského sálu budovy C se ozýval výskot a smích dětí. V rámci programu POVÍDEJ organizace Mezi námi, o. p. s. nás navštívily děti z MŠO Zahradní 1202, které nám nejprve zazpívaly a zarecitovaly básničky, za které byly odměněny velkým potleskem. Poté již začal program dnešního mezigeneračního setkání – společné tvoření kočiček. Občas se vytvořil velký zástup na vlnu potřebnou na kožíšek, kdy se děti zároveň učily správné komunikaci s dospělým – požádat o potřebnou věc a poděkovat. Přilepila se očička, ouška a čumáček a kočička byla hotová. Dali jsme je k sobě do pelíšku, ať je jim spolu veselo, jako bylo při tvorbě nám.

Mezigenerační propojování přináší prospěch oběma stranám. Děti se učí úctě ke stáří, mají možnost se dozvědět něco o okolním světě, vyslechnout zkušenosti a názory z pohledu seniorů, ale také se učí poznat život v seniorských zařízeních. Na druhé straně je aktivován každodenní život seniorů. Dochází k přenosu radosti a energie, k inspiraci prožít něco nového a k chuti předat dětem své zkušenosti. Vzájemně se pak učí úctě, ohleduplnosti a mezigeneračnímu přátelství.

Povídání nad šálkem kávy

Ve středu 7. září jsme si s klienty budovy C povídali o gramotnosti, jejím významu a celoživotním vzdělávání. Pověděli jsme si o různých pomůckách, kurzech pro seniory a také jsme si vyzkoušeli napsat své křestní jméno psacím písmem a poté jej zrcadlově přepsat tak, že nám vznikl krásný avatar, který si mohou klienti vybarvit dle vlastní fantazie.

Na budově B jsme s klienty zavzpomínali na školu, do které chodili, na první třídu, pedagogy a spolužáky. Klienti vzpomínali, naslouchali ostatním a navzájem se doplňovali. Dozvěděli jsme se, že jeden z učitelů naší klientky byl příbuzným druhé klientky. Všichni se dobře bavili a už se těší na další společné vzpomínání.

Odpoledne plné her a zábavy

V úterý 6. září se společenským sálem na budově C nesl smích a radostný výskot. Klienti si zahráli oblíbenou deskovou hru Člověče, nezlob se!, u které se vždy velmi pobaví. Závěrem společného setkání jsme si prohlédli fotografie z loňských aktivizačních programů a zavzpomínali, co všechno jsme prožili. Některé fotografie si klienti vzali na památku, nebo aby se mohli pochlubit svým blízkým.

Připravili jsme si chutnou pomazánku

V úterý 6. září jsme si s klienty budovy B připravili jednohubky s poctivou česnekovou pomazánkou. Hotové jednohubky jsme dozdobili kompotovanou mandarinkou, jejíž sladká chuť v kombinaci s pikantním česnekem všechny nadchla. Nad šálkem kávy jsme si poté povídali o tradičních i nezvyklých pomazánkách, které si klienti dříve připravovali. Dohromady jsme vzpomněli asi deset druhů a už se těšíme až si připravíme další z nich.

Povídání s šéfkuchařem

V pondělí 5. září zněl budovou C vídeňský valčík. Klienty navštívil pan Jan Laurenčík, šéfkuchař velkého vídeňského hotelu, který nám vyprávěl o tradičních vídeňských jídlech i specialitách. K poutavému výkladu přidal i vlastní zážitky a zkušenosti, jak ze světa gastronomie, tak i z osobního života ve Vídni. Pan Laurenčík je opravdu šéfkuchař s velkým Š! Připravil nám delikatesu – typický vídeňský řízek s bramborovým salátem a jako dezert trhanec se švestkovým přelivem. Všichni si moc pochutnali. Děkujeme za milou návštěvu a těšíme se na další setkání.

Pravidelný pohyb – půl zdraví

V pondělí 5. září se klienti budovy B věnovali pravidelnému cvičení s overballem a masážními míčky. Po důkladném protažení se klienti uvolnili pomocí svalové relaxace a na závěr si zazpívali oblíbenou písničku Není nutno.

Trénink těla i mysli

V pátek 2. září se naši klienti sešli u pravidelného cvičení a kognitivního tréninku. Tradičně jsme začali abdominálním dýcháním, dechovým cvičením s bublifukem a protažením kloubů na prstech. Promasírovali jsme si dlaně a pomocí cvičící gumy, overballu a míčů si zaposilovali. V kognitivní části se klienti zaměřili na různé zábavné hry podporující aktivní slovní zásobu a uvažování v logických souvislostech. Na závěr jsme uvolnili svaly při svalové relaxaci a zazpívali si naši oblíbenou písničku Není nutno.

Srpen v denním stacionáři

Klienti denního stacionáře si v srpnu užívali všemi smysly. Jelikož je pečení a vaření jednou z nejoblíbenějších činností, věnovali jsme se hodně zpracování sezónního ovoce a zeleniny. Z paprik a rajčat jsme připravili chutné lečo, z cuket pak cuketovou sekanou. Povedl se nám také výborný kynutý švestkový koláč, koblížky nebo cibulový chléb. Vitamíny jsme doplnili osvěžujícím ovocným koktejlem z ostružin.

Počasí přálo také procházkám v nedalekém parku nebo posezení na zahradě u dobré kávy ve společnosti vrstevníků. Velmi jsme si také užili plavbu lodí po Baťově kanále i výlet do Starého Města, kde jsme navštívili jedinečnou Kovozoo.

Svou soběstačnost klienti upevňují při běžných denních činnostech, jako je příprava kávy, čaje, mytí nádobí, skládání prádla nebo třeba přišívání upadlých knoflíků. Věnujeme se také kreativní práci při výrobě přáníček pro radost nebo tvoření s keramickou hlínou.

Filmové okénko: Galapágy – poslední ráj

Ve čtvrtečním odpoledním filmovém okénku shlédli klienti budovy C přírodopisný film „Galapágy – poslední ráj“. Po jeho shlédnutí jsme si povídali o tom, čím je film zaujal. Někteří si vzpomněli na Charlese Darvina, jiní na Tichý oceán, vorvaně nebo želvy obrovské a jejich rozdílné krunýře podle toho, ze kterého ostrova jsou. Bylo to velmi příjemné odpoledne a všichni se už těší na příště, kdy si promítneme další díl z Galapág.

Zavzpomínali jsme na uplynulé aktivity

První zářijový den jsme s klienty budovy B zavzpomínali na uplynulé aktivity tohoto roku. Povídali jsme si o tom, co klienty baví a zajímá, čemu by se chtěli v budoucnu více věnovat. Bylo příjemné si osvěžit úsměvné okamžiky, které jsme společně prožili.

Vzpomínání na školní léta

Ve čtvrtek 1. září jsme s klientkami DZR Pampeliška zavzpomínaly na školní léta – jak trávily prázdniny, prožívaly jejich konec a blížící se začátek školního roku, tedy první školní den. Klientky zavzpomínaly na své učitele, spolužáky a s kým seděly v lavicích. Povídaly jsme si, jak dříve probíhala školní výuka. Zmínily jsme i výuku v malotřídce či v klášterní škole, kterou navštěvovala jedna z našich klientek. Moc jsme si společný čas užily a těšíme se zase na další setkání.

Canisterapie

Ve středu 31. srpna naše klienty na budově C navštívili pejsci. Pes svou přítomností dokáže vyvolat dobrou náladu a úsměv. A o tom, že úsměv léčí, není vůbec pochyb. Přesně to se dnes podařilo, klienti byli nadšení, pejsky objímali, hladili a někteří vzpomínali na své psí miláčky.

Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Ježíškova vnoučata. Děkujeme.

Herní odpoledne

Klienti budovy C si v úterý 30. srpna zahráli oblíbenou hru „Člověče, nezlob se!“ Při dobré kávě si užili nejen spoustu zábavy, ale i příjemně strávené společné odpoledne.

Senioři s vrtačkou a zářící štěstím

V úterý 30. srpna si klienti SENIORu vzali do rukou šroubováky, kladívka a vrtačky a pustili se do výroby bedýnky na nářadí. Měli jsme u nás Den řemesel! Zavítali k nám pedagogové ze Střední odborné školy a Gymnázia Staré Město s paní Petrou Benešovou z Nadačního fondu Řemeslo pomáhá, přivezli nám připravený materiál a pomáhali se sestavením. Některé ženy držely poprvé v životě v rukou vrtačku a šlo jim to! Vyzkoušeli jsme si práci i se šroubovákem, kladívkem nebo s brusným papírem. Všem se práce podařila a my si užili velmi příjemné dopoledne.

 

Malí chlupatí kamarádi opět rozdávali radost

V úterý 30. srpna zpříjemnili dopoledne našim klientům na budově B psí kamarádi. Jejich veselé pobíhání a vrtící se ocásky vyčarovaly úsměvy na tvářích našich klientů a byli pro ně příjemným zpestřením.

Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Ježíškova vnoučata. Děkujeme.

Vystoupení dechové hudby Ořechovjané

Klientům budovy B přijela v pondělí 29. srpna k poslechu zahrát dechová hudba z Velkého Ořechova. Zpříjemnila jim odpoledne milým průvodním slovem a známými písničkami, které si s nimi klienti zanotovali. Užili jsme si tak krásný začátek nového týdne.

Flika a Emil rozdávali radost

V pondělí 29. srpna k nám přijela vzácná návštěva – poníčci Flika a Emil s paní Veronikou Šrankovou z Emil pomáhá s.r.o., kteří navštívili naše klienty na budově B i C.  Poníčci byli klidní, nechali se pohladit, učesat hřívu a smáli se svýma očima na všechny kolem. Paní Veronika velmi rychle navázala  komunikaci s našimi klienty, když vyprávěla o různých zajímavostech ze života malých plemen koní a poníků. Bylo krásné pozorovat reakce klientů, jak se jejich tváře rozzářily díky vzpomínkám, které poníčci vyvolali. Naše kamarády poníky doplnily ještě dvě suchozemské želvy Tomáš a Milan. Jejich krunýře tvořily příjemný kontrast k měkké srsti poníků.

Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Ježíškova vnoučata. Děkujeme.

 

Cvičení a trénink paměti

V pátek 26. srpna jsme si s klienty budovy B před víkendem pořádně potrénovali tělo i paměť. Zacvičili jsme si mimo jiné i s overbally a užili si příjemnou relaxaci.

Zábavné tvoření

Ve čtvrtek 25. srpna jsme se s klienty budovy B pustili do výroby velkého přání k příležitosti nového školního roku pro děti ze školky, které nás navštěvují v rámci mezigeneračního projektu Povídej. Dnes jsme začali tvořit první srdíčka, která budou později tvořit jedno velké přání pro naše malé kamarády.

Keramické tvoření

Klienti budovy C se ve čtvrtek 25. srpna společně sešli u tvoření z keramické hlíny, ze které vykrajovali zdobené stromečky, andílky nebo srdíčka. Při práci s hlínou si tak klienti procvičili jemnou i hrubou motoriku a vytvořili krásný výrobek.

Povídání u kávy

Ve středu 24. srpna jsme se s klienty budovy B sešli u kávy a něčeho dobrého k zakousnutí. Povídali jsme si o blížícím se konci prázdnin a o tom, jak se klienti jako děti těšili po prázdninách znovu do školy. Dopoledne nám moc příjemně uteklo a už se těšíme na další setkání.

Připomněli jsme si svátek našich malých kamarádů

Ve středu 24. srpna jsme měli s klienty budovy C speciální aktivitu. Jelikož na pátek 26. srpna připadá Mezinárodní den psů, rozhodli jsme se zavzpomínat na své domácí mazlíčky, kteří nám přinášejí do života radost. Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepším přítelem člověka. Historky a vzpomínky na naše psí kamarády jsou hřejivé, dojemné a vždy se dotknou našeho srdíčka. Velkou radost nám proto udělala milá návštěva – psí dáma Kačenka a dva štěněcí rošťáci Endy a Emil. Malí chlupáči se všem líbili, klienti si je hladili a povídali si s nimi. Prožili jsme tak všichni společně velmi příjemné dopoledne.

Odpolední posezení u dobré kávy

Klienti budovy C se v úterý 23. srpna společně sešli v našem velkém sále a u dobré kávy si zahráli společenskou hru „Člověče, nezlob se!“. Někteří si vyzkoušeli masážní brýle a poslouchali svou oblíbenou hudbu. Všichni se dobře bavili a užili si krásné odpoledne.

Zúčastnili jsme se pietního aktu k výročí úmrtí J. A. Bati

V úterý 23. srpna jsme se s klienty SENIORu zúčastnili pietního aktu při příležitosti výročí úmrtí Jana Antonína Bati. Setkání se konalo v příjemném prostředí parku, kde si klienti vyslechli několik slov o této osobnosti, neodmyslitelně spojené se Zlínským krajem. Při minutě ticha jsme na něj v dobrém zavzpomínali.

Pochutnali jsme si na ovocném salátu

V úterý 23. srpna jsme si s klienty budovy C připravili ovocný salát z melounu, hroznového vína, mandarinek, broskví a ananasu. Zavzpomínali jsme, jaké ovocné saláty nebo kompoty připravovali klienti doma a podělili se i o zkušenost, jaké nezvyklé potraviny ochutnali. Ovocný salát byl výborný a již se těšíme na další setkání.

Zábavný trénink paměti

V pondělí 22. srpna jsme si s klienty budovy C procvičili paměť. Připomněli jsme si, jaký je den, kdo v tomto týdnu slaví svátek a vzpomínali, koho s tímto jménem mají klienti ve své rodině, znají někoho z historie, kultury nebo sportu. Doplňovali jsme druhou osobu do známých dvojic, hledali přirovnání, logické souvislosti, sčítali a odčítali. Závěrem jsme zavzpomínali na jednoduché recepty pokrmů, které jdou připravit do 30 minut. Užili jsme si tak příjemně strávené dopoledne.

Canisterapie aneb když psí láska léčí

Deštivé dopoledne v pondělí 22. srpna zpříjemnila klientům budovy B návštěva paní Bílkové a jejích terapeutických pejsků. Jednalo se celkem o pět drobných kamarádů, kteří navštívili naše klienty na pokojích, kde se mazlili a nechali se hladit. Největší radost měli klienti z nejmenšího štěňátka.

Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Ježíškova vnoučata. Děkujeme.

Potrénovali jsme paměť i jemnou motoriku

Klienti budovy C se během víkendu věnovali trénování jemné motoriky a kognitivních funkcí pomocí speciálních pomůcek. Poznávací funkce mozku se s přibývajícím věkem zhoršují, dochází k jejich úbytku, a proto je žádoucí tyto funkce nějakým způsobem dlouhodobě trénovat či stimulovat.

Naši partneři