Aktivity

Kalendář aktivit

Velké přípravy na velké akce

Dnes jsme s klientkami připravovaly sladké a slané pohoštění na nadcházející akce. Hned zítra se nám budou ke kávě náramně hodit oblíbení povidloví šneci. A ve středu si bereme slané šneky jako dopolední svačinku do ZOO. To se pak pracuje s velkou chutí!

 

Zábavné trénování paměti

V pondělí dopoledne máme jako vždy na programu trénování paměti. Dnes jsme se věnovali doplňování druhého člena ze známé dvojice a povídali si o nich. Hledali jsme vhodná přirovnání, přičítali a odčítali, vybavovali si slova začínají na slabiky, určovali slovo, které logicky nepatří mezi ostatní, kreativně vymýšleli věty z předem stanovených slov. Závěrem jsme hledali písmeno, které doplní zároveň konec předcházejícího slova a začátek následujícího slova. Všichni klienti se dobře bavili, spolupracovali a hlavně – odcházeli s úsměvem a dobrou náladou!

 

 

Poklidné pondělní cvičení

Pondělní cvičení bylo jako vždy zábavné. Klienti se protáhli při důkladné rozcvičce a za svižné hudby si zacvičili s overbally. Druhá část cvičení probíhala již klidněji, doplnili jsme ji jógovými a dechovými cviky, nechyběla ani tolik klienty oblíbená masáž šíje.

 

Sluníčko nás láká k posezení do zahrady

Krásný sluníčkový den jsme si v sobotu užili na zahradě, kde jsme mohli obdivovat naše vyvýšené záhonky, kde se daří drobné zelenině, jahodám a bylinkám, tak i keříkům s rybízem,  ovocným stromům a úžasně voňavé levanduli. Strávili jsme tak společně příjemné odpoledne.

Turnaj pétanque na Burešově

V úterý jsme s klientkami SENIORu B vyrazily na dlouho očekávaný turnaj pétanque do Domova pro seniory na Burešově. Po přivítání se s naší vedoucí tréninku Broňou jsme se seznámily s pořádající organizací – jejími zaměstnanci a domovem. Od začátku se nám tam moc líbilo a tušily jsme, že to bude podařený den Po zahájení a seznámení s organizací dne bylo představení dvanácti družstev zúčastněných domovů pro seniory a hned poté jsme vyrazily jedno ze dvou pétanquových hřišť, jimiž Burešov disponuje. Podařilo se nám získat lavičku hned u házecí čáry, takže jsme mohly dobře sledovat všechny účastníky, jak hází a povzbuzovat je. Vždyť je to hra a každý se snaží vyhrát, tak je potřeba se povzbudit! Ovšem náš povzbuzovací pokřik: „Otrokovický Senior hází jako junior“ byl jedinečný a patřil jen nám a byl zdrojem velkého veselí a smíchu. A náš maskot? Ten byl naším miláčkem – členky našeho družstva odmítaly házet, pokud nebyl přítomen a nesledoval hru. Poznáte ho z fotografií? Asi všichni chápete, že jsme si to náramně užily – některé hry jsme vyhrály, některé prohrály, ale takové už hry bývají. Na prvních třech místech jsme se neumístily, ale poslední jsme rozhodně nebyly – protože to Burešov už nehodnotí, osobně nám odhaduji umístění kolem osmého místa. A také jsme získaly ocenění za nejstarší družstvo turnaje a další ocenění získala paní Liduška, která měla navíc ocenění za nejstarší hráčku turnaje. Vím, že se nesluší u dámy mluvit o věku, ale řekněte mi, kdo z nás si dovede představit, že v 94 letech hraje pétanque??? Jsem pyšná, že jsem byla součástí tohoto družstva a užila jsem si s nimi každou minutu – paní Liduško, Františko P., Františko B., jste úžasné a inspirativní dámy pro všechny ostatní! Broně Judasové děkuji za její čas při účasti na trénincích a velkou pomoc při turnaji.

Den s dětským úsměvem

Středeční odpoledne patřilo dětem z osmi kroužků DDM Sluníčko Otrokovice, které k nám již pošesté přivedla Jana Bárová. Vystoupily dvě skupiny Mažoretek, Čertíci z kroužku KIDS Dance, kroužek Vrtílky I. a II. se svou sestavou Barbie Girl a Hodiny, nechyběla Zumba, KIDS Dance Žlutava a také Fit Dance pod vedením Veroniky Pavelkové. Dokonce i trenérka mažoretek přispěla krátkou a zajímavou ukázkou. Klienti si všechna vystoupení moc užili a potleskem povzbuzovali děti. Moc děkujeme za to, že na nás myslíte a chodíte k nám. Těšíme se na vás v příštím roce!

Výročí svatby

Dnes 12.června oslavili manželé Miloslava a Jiří své významné výročí svatby. Ze srdce jim blahopřejeme! „Důležité je, abyste si spolu rozuměli, a to se nám spolu poštěstilo“, zhodnotil uplynulá léta pan Jiří.

Vzpomínání na školní léta s žáky ZŠ Trávníky

V úterý proběhlo další setkání našich klientů s žáky ZŠ Trávníky Otrokovice, tématem setkání bylo vzpomínání o povídání o škole. Osobní vybavování událostí, aktivit, zkušeností ze života klientů a současných žáků ZŠ Trávníky. Bylo to moc příjemné setkání, byla radost sledovat, jak se žáci s klienty se zaujetím baví. Děkujeme za návštěvu a těšíme se zase příště!

Barevné tvoření s balonky

V pondělí se na odděleních DZR Pampeliška a Fialka tvořilo. Klienti si dnes vyzkoušeli novou techniku malování. Malovali pomocí nafukovacích balónků. Klienti si vybrali své oblíbené barvy a obtiskovali je pomocí balónku na papír tak dlouho, až byl papír celý barevný. Ke tvoření nám hrála hudba a všichni jsme si užili společné chvíle a těšíme, co si z těchto barevných uměleckých děl ještě vyrobíme 😊

 

Trénování paměti

V pondělí jsme si s klienty procvičili kognitivní funkce pomocí několika aktivit. Začali jsme základní orientací dne, pak jsme přiřazovali přídavná jména tak, aby tvořila ustálená slovní spojení. Pak jsme doplňovali na základě logické souvztažnosti dvojici slov, hledali končící a začínající chybějící části přísloví. Závěrem jsme hledali letopočty, kdy spatřili světlo světa různé vynálezy nebo předměty. S klienty jsme se dobře bavili a užili si příjemné dopoledne.

 

Relaxační cvičení

V pondělí klienti na Senioru B nezaháleli, ráno jsme otevřeli všechna okna a přivítali nový den cvičením u relaxační hudby. Protáhli jsme všechny svaly a při uklidňující hudbě s kroužky prováděli dechová cvičení. Klienti se krásně uvolnili a spokojení odcházeli k obědu.

Dětský den v SENIORu

Aktivizační pracovnice spolu s klienty z Domova SENIOR Otrokovice  připravili ve čtvrtek pro vnoučata a pravnoučata, děti zaměstnanců, pro děti ze školní družiny ZŠ Mánesova, MŠ Zahradní a děti z Dětského domova Lazy ze Zlína odpoledne plné her, malování a překvapení. Bylo to poděkování za společné chvíle, které spolu strávili při mezigeneračních setkáních. Kontakt s dětmi je jednou z nejlepších věcí pro zkvalitnění života seniora, svět seniorů je hned veselejší a barevnější.

Děti plnily řadu úkolů na několika stanovištích – kreativní, motorické, logické a sportovní – úkoly byly připraveny v několika úrovních, aby byly splnitelné pro různě staré děti. Za splnění úkolů získaly děti sladkou odměnu. Pro všechny bylo zajištěno malé občerstvení ve formě zmrzliny, opečených klobás a špekáčků.

Nejoblíbenějším stanovištěm se stalo canisterapeutické stanoviště, které bylo neustále plné dětí, které se chtěly pomazlit s pejsky. Poděkování patří mladým lidem z Dětského domova, kteří nám zároveň pomáhali na stanovištích – Denise, Nely, Andrei, Lilianě, Saše, Danovi, Sebíkovi, Lukáši, Míšovi a jejich paní vychovatelce Kláře. Pomáhaly i studentky gymnázií – z otrokovického to byla Nikola a Markéta, ze zlínského Anita. Velké poděkování patří i pravidelným pomocnicím z Klubu důchodců Baťov – Broně, Daně M., Daně K., Janě, Květě, Věře, Mirce a Jindrovi. Ze srdce děkujeme.

Klientky spolu se seniorkami z Klubu důchodců Baťov napekly výborné tvarohové koláčky.

Byla to moc pěkná akce, při které se naši klienti užili dětský smích a radost. Děti odcházely spokojené a s pomalovanými obličeji. Těšíme se, že u nás děti opět přivítáme.

 

Velké přípravy na Dětský den

Ve středu dopoledne za námi přišly naše kamarádky z Klubu důchodců Baťov a společně jsme se pustily do pečení koláčků. Když byly koláčky na plechu, uvařily jsme si kávu a povídaly si různé příběhy a historky ze života. Bylo moc fajn strávené dopoledne. Odpoledne se sešli aktivizační s klienty a společně vyzdobili sál.  Máme vše nachystané a připravené na Dětský den a těšíme se na děti.

 

 

Přátelské setkání plné her a povídání

V úterý proběhla na budově B návštěva z Klubu důchodců Baťov, na kterou se naši klienti pokaždé velmi těší. Písničky, hry a veselé povídání nebralo konce. U dobré kávy a moučníku hráli stolní hry a karty. Nálada byla veselá a dvě hodiny plné her uplynuly jako voda. Těšíme se na další setkání.

Přípravy na Dětský den

V úterý jsme v odpoledním Tvoření s Lenkou vyráběly krásné dekorace na Den dětí 😊. Byla to velká zábava, moc se těšíme, až za námi ve čtvrtek 6. června přijdou děti ze ZŠ Mánesova, děti z MŠ Zahradní a vnuci a pravnuci našich klientů. Pro všechny máme nachystaný pestrý program, fotokoutek, a pro děti balíčky plné dobrot.

 

Když za okny prší, pečeme buchty

Dnešní deštivý den jsme si s klientkami udělaly krásné dopoledne u kávy. Vytáhly jsme plechy, struhadla a válečky, abychom napekly záviny pro naše přátele z Klubu důchodců.  Naši klienti se vždy velmi těší na návštěvu přátel z Klubu důchodců. Koláče se nám jsme upekly dozlatova a u pečení panovala veselá nálada.

 

Trénování paměti

V pondělí jsme s klienty ve společenském sále společně procvičili kognitivní funkce. Začali jsme základní orientací, přidali dnešní jméno v kalendáři a vzpomněli si na všechny osoby, které s tímto jménem známe. Pokračovali jsme oblíbenou hrou – město, věc, co máme doma, povolání a jídlo.  Klienti také doplňovali protiklad nebo vymýšleli slova na dané slabiky, doplňovali přísloví a vysvětlovali jeho význam. Také se klientům podařilo odhalit správné názvy měst v České republice a zapamatovat si celkem devět slov. Celou aktivitu se klienti dobře bavili, protože s úsměvem a humorem jde všechna činnost lépe.  Na úplný závěr jsme dnes zařadili dvě písničky, Co jste hasiči a Není nutno, které všem rozzářily úsměv ve tvářích. 😊 Společně se těšíme na další setkání.

 

Relaxační cvičení

Klienti se v pondělí dopoledne setkali spolu s Monikou při zábavném cvičení. Po důkladné rozcvičce celého těla se věnovali cvičení s kruhy, poté jsme zapojili i prvky jógy. Na závěr klienty čekala oblíbení masáž šije. Klientům se cvičení líbilo a provázela jej dobrá nálada a smích.

Květen v Denním stacionáři

V měsíci květnu jsme v Denním stacionáři opět nezaháleli. Jelikož zde máme klienty, kteří rádi pracují na zahradě, připravili jsme si vyvýšené záhony, do kterých jsme zasadili předpěstované přísady paprik, rajčat a květin, o které teď naši klienti budou pečovat a těšit se z úrody. Podnikli jsme také pěknou procházku na Štěrkoviště a ke studánce sv. Anny.
Při pečení i vaření využíváme aktuální plody zahrady, upekli jsme si třešňovou a rybízovou bublaninu, třešňovo – pudinkový řez, rebarborový koláč, květákové placky i bezinkový sirup. Na všem dobrém, co jsme upekli a uvařili, jsme si pochutnali na sluníčku na zahradě.
Pravidelně se účastníme společného cvičení, kde si nejen protáhneme tělo, ale také si zazpíváme nebo se zaposloucháme do zvuku Tibetských míst. Někteří z našich klientů rádi využívají promítání cestopisných filmů, uvítali jsme také canisterapii.
Ochotně jsme se zapojili do výroby výzdoby, která bude použita při Dětském dni, keramických výrobků určených na dobročinný bazárek.
Pravidelně také probíhají kognitivní tréninky, při kterých používáme kufřík Lundbeck, různé pracovní listy, společenské hry.
K odpočinku si rádi poslechneme pěknou písničku, podíváme se na film pro pamětníky nebo pohádku.
V závěru tohoto měsíce klienti také využili návštěvu Bohoslužby.

Jóga pro seniory

Čtvrteční odpoledne zpestřila našim klientům Eva Šimková, se kterou si zacvičili jógu pro seniory. Dnešní lekci doplnily krásnými zvuky dešťová hůl, dvě tibetské mísy a zvonkohra Koshi. Klienti byli ze zvuků těchto nástrojů okouzleni. Cvičení jógy je ve stále větší oblibě, a proto se všichni společně těší na další cvičení.

Den pro krásu

V úterý dopoledne se prostory SENIORu B proměnily na salon krásy. Kadeřnice a kosmetičky ze Střední školy oděvní a služeb z Vizovic pečovaly o vlasy, obličej a ruce našich klientek a klientů. Moc děkujeme Střední škola oděvní a služeb Vizovice za péči. Pro klientky to byl nádherný den, který si užily.

Kácení máje

Ve středu proběhlo v zahradě budovy B kácení máje. V lidové tradici bývá měsíc květen spojen se stavěním a kácením májek. Jedná se o velmi staré obyčeje, známé po celé Evropě, spojené s oslavami a tanečními zábavami. I my v SENIORu jsme se navrátili k tradicím a na začátku května jsme si májku postavili a nyní ji při společném posezení s pohoštěním pokáceli.  K poslechu nám zahrál soubor Zlínská 7 ZUŠ Morava . Klienti se dobře bavili, někteří si i zazpívali nebo zatancovali.

Cestopisné promítání

Ve čtvrtek dopoledne jsme s klienty shlédli cestopisný film o nejkrásnějších horách Evropy – Dolomitech. Jejich věžovité vrcholy, tyrkysová jezera a vodopády ohromily už nejednoho cestovatele. Spolu s dobrým jídlem, skvělou kávou a dostupností vrcholů hor jsou ideální na výlety pro rodiny s dětmi a seniory. Dolomity jsou rájem pro všechny milovníky turistiky i lyžaře. S klienty jsme tak strávili příjemné dopoledne s promítáním a povídáním si.

Ve středu na odpoledním Tvoření s Lenkou jsme s klientkami balily keramické výrobky, které 6. 6. 2024 doplní náš Letní bazar 😊. Každý se zapojil nějakou činností a všem nám společně bylo moc prima a měly jsme velkou radost z toho, jak krásné dárky jsme dokázaly vyrobit a těšíme se, že udělají stejně velkou radost i tomu, kdo si ho koupí.

Setkání s KD Baťov

V úterý odpoledne si za námi přišli zahrát hry a zazpívat s kytarou senioři z Klubu důchodců Baťov. Někdo hrál karty, jiný Člověče nezlob se, ale hlavně si společně povídali a zpívali.  U lahodné kávy jsme ochutnávali štrůdl a povidlové šneky, co napekly naše klientky dopoledne 😊. Byl to krásně strávený odpolední čas a těšíme se na další setkání.

 

 

Povídání u pečení štrůdlů

V úterý dopoledne jsme s klientkami oddělení DZR Pampeliška připravovaly jablečný závin a povidlové šneky pro odpolední posezení s Klubem důchodců Baťov. Každá klientka dělala nějakou činnost, některá loupala jablka, další je strouhala, některá rozmazávala po těstě povidla, nakonec se vše dochutilo, potřelo vajíčkem a dalo do trouby. U toho jsme si povídaly o vaření, pečení, mytí nádobí … až jsme se dostaly k tomu, kdo měl doma jakou pračku a jak se dřív pralo 😊. Užily jsme si společně příjemné dopoledne a těšíme se, jak odpoledne ochutnáme u kávy náš sladký výrobek 😊.

 

Cvičíme s Monikou

Pondělní dopoledne se klienti setkali u zábavného cvičení. Spolu s Monikou se věnovali hlubokému dýchání a důkladné rozcvičce. Poté posilovali s overbalem a na závěr si každý z klientů užil individuální masáž šíje.

 

Pravidelně procvičujeme paměť

V pondělí jsme s klienty ve společenském sále společně procvičili kognitivní funkce. Začali jsme základní orientací, přidali dnešní jméno v kalendáři a vzpomněli si na všechny osoby, které s tímto jménem známe. Pokračovali jsme oblíbenou hrou – město, věc, co máme doma, povolání a jídlo.  Klienti také doplňovali protiklad nebo vymýšleli slova na dané slabiky, doplňovali přísloví a vysvětlovali jeho význam. Celou aktivitu se klienti dobře bavili, protože s úsměvem a humorem jde všechna činnost lépe.  Na úplný závěr jsme dnes zařadili dvě písničky, Co jste hasiči a Není nutno, které všem rozzářily úsměv ve tvářích. 😊 Společně se těšíme na další setkání.

 

Cvičení se šátky

Klienti se dnes sešli u pravidelného pátečního cvičení. Začali jsme procvičením paměti ukotvením se v čase a pokračovali abdominálním dýcháním, protažením a uvolněním celého těla. Potom jsme si jako cvičební nářadí vzali šátek a do rytmu hudby jsme cvičili i zpívali či tancovali. Po malé přestávce si klienti poslechli uklidňující zvuky deštné hole a tibetské mísy. Před odchodem na oběd jsme si společně zazpívali písničky, Co jste hasiči a Není nutno 😊. Bylo to příjemné, společně strávené dopoledne.

 

 

Diamantová svatba

Klienti Fialky společně oslavili DIAMANTOVOU SVATBU svých vrstevníků, paní Elišky a pana Květoslava. Zpívalo se, tančilo, jedlo i pilo… Atmosféra byla úžasná.

Individuální aktivizace

Na SENIORu B se klientům věnujeme také individuálně. Naše aktivizační pracovnice Monika s klienty pracuje v různých směrech. Tento týden probíhalo povídání o houbách, kdy se pracovalo s reminiscencí, čtení a povídání o tradicích stavění a kácení májek, jelikož se blíží právě doba jejich kácení. Klienti si také procvičovali smysly za pomoci smyslové aktivizace, kdy dle vůně poznávali koření a přísady do kuchyně. Ani naše zahrada nebyla opomenuta a klienti ji navštívili, osahali si květiny a ochutnali její plody. Všem se to moc líbilo.

 

Jóga pro seniory

Čtvrteční odpoledne zpestřila našim klientům Eva Šimková, se kterou si zacvičili jógu pro seniory. Dnešní lekci krásnými zvuky doplnily dešťová hůl, dvě tibetské mísy a také zvonkohra Koshi. Klienti byli ze zvuků těchto nástrojů okouzleni. Cvičení jógy je ve stále větší oblibě, a tak se všichni společně těší na další cvičení.

 

Ve čtvrtek se klienti při promítání ponořili do překrásné atmosféry ostrova Madeira, vyhlášené jedinečnou faunou a flórou. Zeleň, barevnost a mnohotvárnost Madeiry je největším lákadlem nejen pro turisty. Vyrazit tady můžete na pohodové vycházky podél levád, na vysokohorské túry, výlety motorovými čluny za velrybami nebo se jen tak toulat starodávnými uličkami hlavního města Funchal.

Cestopisné promítání

Dnes se klienti v našem cestopisném filmovém okénku vydali do Kambodže. Po shlédnutí jsme si povídali o tom, co se komu líbilo a co si kdo zapamatoval, a tak někoho zaujaly kamenné chrámy, dalšího historické náměstí, kde byly sochy strážců vod v podobě mnohohlavých soch, zejména muže zaujaly skútry, za které domorodci zaplatí sto měsíčních platů, dalšího krokodýli na břehu jezera a všichni si vzpomněli na plovoucí město, kde i škola a policejní stanice plavaly na vodě, protože v květnu se město posouvá podle řeky, která se v tu dobu rozlévá ze svých břehů. Bylo to moc hezké, společně strávené dopoledne.

 

Veselé tvoření z papíru

Ve středu si klienti na oddělení Pampeliška a Fialka procvičili jemnou i hrubou motoriku a zapojili pravou mozkovou hemisféru. S klienty jsme tvořili něco veselého a to SKŘÍTKY 😊. Někdo vytvořil kluka, jiný holčičku a jednoho kluka jsme vytvořili i pro klientku, která s námi tvořit nemohla. Když jsme jí skřítka donesli, měla takovou radost, že se jí zaleskly oči a dala mu jméno Toník 😊 U tvoření jsme poslouchali hudbu a povídali si. Dnešní dopoledne jsme si vážně skvěle společně užili 😊

Trénování na turnaj Pétanque

Naše klientky se pravidelně připravují na blížící se turnaj v Petanque. Během tréninku si užívají legraci, povídání a příjemné společné chvíle.

Pétanque (koulená) je francouzská společenská hra pro dvě 1–3 členná družstva, která se snaží umístit koule co nejblíže k cíli, který tvoří dřevěná kulička, tzv. šošónek.

Psí terapie

Na SENIORu B pravidelně probíhá canisterapie. V úterý dopoledne navštívili psí terapeuti Honey a Glorie klientky. Přinesly s sebou kupu radostí a úsměvů. Terapie psem má prokázané účinky na psychickou pohodu a také na fyziologické zdraví, proto touto terapií nešetříme 🙂

 

Setkání s žáky ZŠ Trávníky

V úterý jsme se sešli s žáky ZŠ Trávníky v rámci programu Povídej organizace Mezi námi a povídali jsme si na téma Škola. Úvodem jsme si pustili dvě písničky, které nám navodily školní atmosféru. První polovinu společného času jsme strávili povídáním o tom, co nás napadá, když se řekne škola – co napadá seniory – jak to bylo dřív a jak je to z pohledu žáků nyní. Divili jsme se nad předměty, které byly ve velké oblibě u našich seniorů a u žáků ZŠ propadají – hudební a výtvarná výchova. Také např. matematika byla u dnešních seniorů ve větší oblibě. Ale zeměpis a dějepis mají v oblibě obě generace a výchovné koncerty a divadlo je a bylo zajímavé také. Po školním zvonku byla přestávka, ve které jsme posvačili jablečný závin a pak jsme si zahráli čáru. Hra všechny zaujala a házeli s velkým nasazením. Prostě jsme si užili krásné a pohodové odpoledne s žáky 7. třídy ZŠ Trávníky. Moc se těšíme na další setkání!

 

                                                                                                   

Sázení truhlíků

I když dnes nebylo pěkné počasí, zahájily jsme s klientkami výsadbu nových truhlíků pro nastávající Letní jarmark. Přípravy byly velké, záplavy rostlin pokryly celý stůl a truhlíky jsme plnily hlínou a rostlinami. Kreativita našich klientek byla velká, za necelé dvě hodiny vytvořily krásné truhlíky plné sukulentů. Panovala veselá nálada a plno smíchu. Těšíme se na další pokračování našeho tvoření příští týden.

Pečení jablečného závinu

V úterý dopoledne jsme s klientkami oddělení Pampeliška připravovaly jablečný závin pro odpolední posezení s žáky ZŠ Trávníky. Každá klientka si oloupala jablka, nakrájela je, dochutila závin a zavinula. Závěrem jsme jej potřely rozšlehaným vajíčkem. U toho jsme si povídaly, kolik a jaké záviny se v rodinách pekly. Užily jsme si příjemné dopoledne.

 

Zábavné cvičení s míči

V pondělí se klienti sešli u zábavného cvičení. Nejprve se rozdýchali pomocí abdominálního (břišního) dýchání, poté si zacvičili s různými cvičebními pomůckami jako jsou protahovací gumy, masážní balonky a overball. Cvičením si protáhli všechny svaly v těle a procvičili hrubou motoriku.

Trénování paměti

V pondělí jsme si procvičili paměť pomocí několika cvičení. Hledali jsme, které slovo nepatří mezi ostatní, vymýšleli přirovnání, dávali slova do správného pořadí, aby vznikla smysluplná věta. Pak jsme ke každému slovu určovali slovo s opačným významem, vymýšleli ze zadaných slov věty, představovali jsme si, z jakých možných i nemožných důvodů se nemohl odehrát fotbalový zápas na poničeném hřišti. Potom jsme ve větách hledali schovaná zvířata, ve slově mirabelka jsme hledali schovaná slova, sčítali čísla, přiřadili jsme k sobě města a výrobky. Nakonec jsme si zazpívali písničku, Co jste hasiči a rozloučili se.

 

Tvoření pro radost

V pondělí dopoledne se na oddělení DZR Pampeliška a Fialka tvořilo. Někdo kreslil, někdo vystřihoval, někdo lepil, zkrátka zapojili se všichni 😊. Použili jsme kreativní papír, který jsme společně vytvořili minulý týden a vyrobili z něj motýlky. Motýlky jsme přidali ke kytičkám nebo je nalepili na špejli a zapíchli ho do květináče a některé motýlky jsme připevnili na nástěnku k fotkám. Muži kreslili kluka na kole, a i k němu se motýlek přidal. 😊 Musíme uznat, že se nám to všem moc podařilo a těšíme se, co budeme vyrábět příště 😊.

 

Těšíme se na zahradu

Jsme už za polovinou května a přinášíme opět malý průlet napříč kvetoucí zahradou 🌸🌺🌼 budovy B 🙂 Tatam je melancholie z pozdně dubnového řádění mrazíků 🌬 Příroda je neskutečná a my se společně s klienty každý den těšíme víc a víc z toho, co už stačila „napravit“ 🍏🍓🍇🍒🍅

Páteční cvičení

Klienti se dnes sešli u pravidelného pátečního cvičení. Začali jsme procvičením paměti ukotvením se v čase a pokračovali abdominálním dýcháním, protažení kloubů na prstech, protahování se a posilování svalů pomocí různého cvičebního nářadí jako jsou činky, kroužky nebo overbally a také masáž pomocí masážních míčků. Dnes si klienti užili krásné zvuky deštné hole i tibetské mísy 😊. Na závěrečnou část cvičení jsme dnes zařadili zpěv oblíbených písniček a klienti tak odcházeli k obědu s dobrou náladou a úsměvem😊.

 

Cestování s paní Abrlovou

Ve čtvrtek jsme u nás podruhé přivítali naši dlouholetou dobrovolnici paní Abrlovou  jako průvodkyni na cestách.  Spolu s našimi klienty se prošla krásným Bavorskem. Seznámila nás s krásnými chrámy, hrady, přírodou, úžasnými výhledy na okolí. Klienti poslouchali s velkým zaujetím a odměnili ji potleskem. Už se těšíme!

 

Dopolední promítání

Ve čtvrtek jsme se podívali v našem dopoledním filmovém cestování do Českého Krumlova. Viděli jsme krásné historické město, spleť křivolakých středověkých uliček, malebné štíty měšťanských domů, romantická zákoutí, impozantní zámek nad Vltavou, kavárny i středověké krčmy– to všechno je Český Krumlov. Město s jedinečnou magickou atmosférou, které je zapsáno mezi památky UNESCO. Klientům se cestování na česku líbilo.

Vystoupení dětí ZUŠ Otrokovice

Ve středu odpoledne přišly potěšit svým zpíváním a hraním na hudební nástroje děti ze ZUŠ Otrokovice. Vystoupení mělo krásnou atmosféru a některým seniorkám se spustily i slzy dojetí. Odpoledne jsme si společně užili a těšíme se, až nás děti opět navštíví.

 

Tvoření z papíru

Klientky se sešly při společném tvoření z papíru. Vystřihovaly a lepily rámečky na obrázky, které použijeme pří další aktivitě. Atmosféra byla natolik příjemná a klientky do práce tak zabrané, že ani nevnímaly, že si při tvoření procvičují své motorické dovednosti.

Hry a tvoření s dětmi ZŠ Mánesova

V úterý na budovu SENIORu C opět navštívily děti ze školní družiny ZŠ Mánesova tentokrát i s dětmi z výtvarného kroužku, spolu s paní vychovatelkou Petrou Klímovou, aby společně se seniory strávili příjemné odpoledne v rámci mezigeneračního projektu Povídej @mezinami společnosti Mezi námi. Hráli jsme Člověče nezlob se, karty, kvízy nebo skládali tvary z dřevěných prvků a také se hodně kreslilo a u toho si společně povídali. Další skupinka dala přednost tvořivé práci a spolu s Lenkou se věnovali vyrábění z keramické hlíny. Děkujeme za dětskou energii, smích a povídání. Vážíme si každé návštěvy a těšíme se na další!

Naši partneři