Archiv

Masopust – období veselení se a hodování

  25. února 2020

V pondělí 24. února, navštívil uživatele v domově B masopustní průvod s medvědem. Průvod prošel domovem a navštívil všechny uživatele. V dnešní době označujeme slovem masopust období od Tří králů do Popeleční středy. Začíná tedy po vánočních svátcích a jeho konec je nepravidelný, protože Popeleční středa vychází každý rok na jiné datum. Podle tradice připadá na 46. den před Velikonoční nedělí a ten najdeme v rozmezí od poloviny února do počátku března. Ve slovanském pojetí byla jeho symbolika zaměřená na vítání jara a zabezpečení hojnosti, úrody a plodnosti.

Číst více

Radostné srdce hojí rány

  24. února 2020

Dobrá nálada, smích a chichot obklopují naše klauny, kamkoli přijdou. To, že smích je jedním z nejlepších léků, samozřejmě není nic nového. Prastará přísloví jako např.: „radostné srdce hojí rány“ uvedený fakt dosvědčují. V pátek 21. února navštívil uživatele v domově B DOKTOR KLAUN a prozářil obličeje všech svých pacientů.  Akce proběhla v rámci JEŽÍŠKOVÝCH VNOUČAT.  Smích je totiž nejlevnější a nejúčinnější všelék, který koná divy.  Děkujeme.

Číst více

Vodění medvěda: tradice, která neupadá

  21. února 2020

Masopust patří k původním lidovým tradicím, jeho poslední dny jsou věnované hlavní postavě – masce medvěda. Odtud také pochází název akce – vodění medvěda. Masopustní průvod pobavil celý Senior C. Masky, které prošly domovem se s každým uživatelem zastavily, medvěd si rád zatancoval a jako odměna nechyběly koblihy, ty k fašanku neodmyslitelně patří.  Tento průvod patří  k naším každoročním aktivitám, jako připomenutí tradic, které jsou našim uživatelům blízké.

Číst více

Šachy učí logickému a rozvážnému myšlení

  21. února 2020

Definovat hru je překvapivě obtížné, ale pro naše účely se v Senioru soustředíme na hry, v nově otevřeném PÁNSKÉM KLUBU NA BUDOVĚ B, které mají uzavřený soubor pravidel a umožňují dvěma hráčům soupeřit o vítězství. Přitažlivost klasických deskových her jako dáma nebo šachy, tkví v jejich “čistotě”. Černá a bílá pole, jednoznačnost prostoru, v němž může hráč provádět herní akce, a jasné určení konečného stavu, kdy je znám vítěz a poražený (popř. nastane remíza). Každý šachista nějak začínal a málokdo se může pochlubit, že se šachy naučil odezíráním a porazil v první partii svého otce v pěti letech tak jako Capablanka.

Číst více

Mládí doslova rozproudilo pozitivní energie v našem domově

  20. února 2020

Mezigenerační setkání dětí z MŠ a studentů gymnázia proběhlo ve čtvrtek 20. února v domově B. Studenti se zapojili do keramických dílen a společně s uživateli vyrobili dekorační předměty. Děti z MŠ navštívili naše uživatele v jejich domácnostech a společně strávili volný čas. Všem děkujeme.

Číst více

Pomerančová marmeláda má kromě mezinárodního i naše maximální ocenění

  20. února 2020

Ve středu 19. února se do domova B dostavila vzácná návštěva – paní Renata Zezulková. Velmi jsme ocenili, že si udělala čas na naše uživatele a přijela jim uvařit marmeládu z bio pomerančů. Všichni naslouchali během příprav poutavému vyprávění, co vše výroba vysoce kvalitní marmelády obnáší. Renata nám přivezla také několik vzorků na ochutnání.  Mezi nimi nechyběla také příchuť MERUŇKA S KARAMELEM, která byla oceněna jako PERLA ZLÍNSKA. Z dalších vzorků k ochutnání zaujal produkt z pomerančů, původem z Kréty, doplněný výběrovou kávou. Uvedená marmeláda byla oceněna v soutěži konané v loňském roce ve Velké Británii bronzovou medailí a právě ji jsme si také uvařili. Děkujeme srdečně za čas, který paní Renata ochotně věnovala seniorům v našem domově.

Číst více

V hudebním okénku Petr Spálený

  19. února 2020

V rámci muzikoterapie v domově B, jsme si připomněli život a dílo Petra Spáleného. S nostalgií jsme se zaposlouchali do jeho hitů, jako např: Můj dým, Já jsem tady a ty tam, Co ti můžu dát, Kdyby celej svět byl country bar, A chladnej vítr vál.

Číst více

Snoezelen – místo radosti, relaxace a odpočinku

  16. února 2020

Snoezelen je speciálně upravená místnost, kde je základním cílem působit na všechny lidské smysly. V naší snoezelen místnosti, která je laděná do přírodních témat, se uživatelé ocitají v prostředí naprosto odlišném od toho každodenního, v prostředí plném harmonie, barev, relaxace a odpočinku. Snoezelen nám pomáhá navodit dnes již tak vzácné pocity uvolnění.

Číst více

Připravujeme rostlinky na jarní výsadbu

  16. února 2020

V domově B proběhla zahradní terapie. Společně s uživatelkami se připravujeme na jaro a jako první přišly na řadu rajčata a papriky. Kontakt s rostlinami pomáhá aktivovat paměť, pozornost, myšlení, tvořivost, zlepšuje jemnou motoriku, svalovou sílu, povzbuzuje smysly a zvyšuje sebevědomí. Již teď se těšíme, až budeme moci vyrazit do zahrady a užít si jarního sluníčka při přípravě záhonků a sadbě nových rostlinek.

Číst více

Otestovali jsme si své vědomosti

  13. února 2020

Uživatelé v domově B  si ve čtvrtek, 13. února, zasoutěžili ve svých vědomostech, tentokrát v zimním kvízu. Dozvěděli se přitom i něco nového, doplnili si drobné mezery ve všeobecném přehledu ale hlavně se všichni dobře pobavili.

Číst více

Vydařený Ples s cirkusem

  13. února 2020

Ve středu 12. února, jsme pořádali pro uživatele domova B  PLES S CIRKUSEM. O zábavu se nám postaral kouzelník Lukáš a naši zaměstnanci. K tanci i poslechu zahrál pan Cabák a spol. Děkujeme všem za čas, který věnovali seniorům jak při plese, tak v rámci příprav, a uživatelé tak mohli prožít zábavné společenské odpoledne.

Číst více

Beseda na téma Paměť a její poruchy

  15. února 2020

Ve druhém týdnu měsíce února nás v domově C navštívili studenti VOŠ zdravotnické ze Zlína, kteří připravují pro naše uživatele pásmo přednášek, týkající se našeho zdraví. První beseda byla na téma „Paměť a její poruchy“. První polovina byla teoretická část, kdy se uživatelé dozvěděli např. co paměť je, proč zapomínáme a jak můžeme paměť trénovat. Následovala část praktická, kdy měli studenti připraveny úkoly na procvičení paměti. Přednáška sklidila velký úspěch a proto touto cestou děkujme studentům Jakubovi, Kateřině a paní učitelce Bublíkové za jejich pečlivou přípravu a čas, který nám věnovali.

Číst více

Narozeninová oslava udělala všem radost

  15. února 2020

První oslava jubilantů, tedy těch, kteří oslavili nebo oslaví své narozeniny v měsících lednu a únoru, proběhla v domově C ve druhém únorovém týdnu. Radost udělaly našim uživatelům nejen děti ze sboru Studánka z Otrokovic, které zpívaly lidové písničky a přednášely básničky, ale také přání a kytička od zaměstnanců domova. Po přípitku si pochutnali na jablečném řezu a kávě.

Číst více

Pečení moučníku pro naše jubilanty

  15. února 2020

Vaření a pečení jsou naše oblíbené pravidelné aktivity. Tentokrát pekli uživatelé pro naše jubilanty Jablečné řezy, kdy příprava těsta, jablkové náplně a tvarohového krému byla náročnější. Naše hospodyňky ale nic nepřekvapí a koláč se povedl na jedničku.

 

Číst více

Vědomostní kvíz na téma zimních sportů včera a dnes

  12. února 2020

Uživatelé v domově B si, v pondělí 10. února, v rámci programu aktivit tentokrát zavzpomínali na zimní sporty, a to jak byly organizovány a provozovány dříve, a jak se změnila jejich celková úroveň k dnešku. Současně měli možnost porovnat vybavení k zimnímu sportování. Společně si pak připomněli zážitky ze dnů dovolených, které v uvedeném ročním období prožili se svými rodinami.

Číst více

Keramické výrobky krášlí prostory domova i byty seniorů

  12. února 2020

V domově B pokračujeme v oblíbené aktivitě našich seniorů a pravidelně tvoříme keramické výrobky, kterými postupně zdobíme nejen prostory budovy, ale také byty uživatelů. Při výrobě keramiky strávíme vždy velmi příjemný čas s hodnotným a uměleckým výsledkem.

Číst více

Pestrá nabídka kvalitních pamlsků původem z Belgie

  7. února 2020

Pro ty naše seniory, kteří rádi mlsají sladkosti nebo chtěli koupit nejrůznější druhy pochutin z kakaa jako dárek svým nejbližším, byla opět připravena ochutnávka belgické čokolády. Pravidelně nás také v domově C s nabídkou kvalitních cukrovinek navštěvuje p. Mitrenga z Ostravy.

Číst více

„Zlatem“ ověnčená zimní olympiáda

  7. února 2020

K zimě patří neodmyslitelně zimní olympijské hry, na které se uživatelé z domova C vždy velmi těší. A právě v pátek 7. února připravené sportovní disciplíny všichni účastníci zvládli doslova bravurně, na zlatou medaili!  A proto si také zasloužili sladkou odměnu a diplom.

Číst více

Beseda s válečným veteránem

  7. února 2020

V úterý 3. února přijal pozvání do domova C plk. gšt. Ing. Radek Henner, voják z povolání v záloze. Přednáška válečného veterána byla velmi zajímavá, doplněna fotografiemi, na kterých byl zachycen nejen život vojáků ve válečných oblastech, např. Bosně a Hercegovině nebo Sarajevu, ale také civilních osob, kterých se to dotklo nejvíce. Tito lidé přišli nejen o střechu nad hlavou, ale především o své blízké. Pan Henner měl pro naše uživatele také ceny do soutěže, kterou připravil. Prostor měli účastníci i na otázky, kterých nebylo málo. Slova seniora, že „tak zajímavá beseda tady ještě nebyla“, mluví za vše. Velký dík a poklona patří všem, kteří nasazují své životy v těchto misích a také panu Hennerovi, který nám přiblížil život v popsaných oblastech a věnoval nám svůj čas.

Číst více

Mši sloužil monsignore Josef Šupa

  5. února 2020

Katolickou bohoslužbu v SENIORu Otrokovice odsloužil vzácný host – monsignore, ThDr. Josef Šupa. Spolu s Mgr. Ing. Pavlem Šupolou navštívili ve středu 29. ledna klienty SENIORu B. „Dostalo se mi velké milosti, že mi Pán Bůh pomohl přejít přes hranice,“ tak započal otec Šupa bohoslužbu. Osmdesátidvouletý kněz se narodil v jihomoravských Mutěnicích. V 60. letech emigroval do USA, kde odsloužil základní vojenskou službu u letectva. Později vystudoval teologii, působil v diecézi a také jako učitel na Pontifical College Josephinum ve státě Ohio. Z důvodu mezilidských a rodinných vztahů ho to však táhlo zpět do České republiky, kde začátkem 90. let působil jako poradce ministra obrany Antonína Baudyše a založil oddělení humanitární služby v české armádě.

 

Petra Chmelařová

manažerka pro PR

SENIOR Otrokovice, p. o.

Číst více

Plesová sezóna v SENIORu Otrokovice

  5. února 2020

Tradiční ples seniorů prožili klienti budovy C SENIORu Otrokovice a jejich rodinní příslušníci ve čtvrtek 23. ledna. Na každoročně konanou akci se klienti vždy velice těší. Je to pro ně společenská událost roku. Použijí „gala oblečení“, zatancují si, popovídají, něco pěkného a užitečného vyhrají v oblíbené tombole.

Letos zazněly hity od „Božského Karla“ v podání Karel Gott revival Morava ve složení Josef Bouda, Radek Verner. Přání klientů si naživo poslechnout hity několikanásobného Českého Slavíka vyslyšela paní Kateřina Hebronová, která vše v rámci projektu Ježíškova vnoučata zorganizovala. Spojení to bylo opravdu tematické. Jak zdůraznil sám frontman K.G.R. Morava, fenomén Karel Gott je otázkou životního postoje, a především solidarity a lásky k lidem.

 

Petra Chmelařová

manažerka pro PR

SENIOR Otrokovice, p.o.

Číst více

Připomněli jsme si svátek Hromnic

  4. února 2020

V domově B jsme v pondělí, 3. února,  společně vzpomínali na tradice Hromnic. Hromnice je označení svátku slaveného 2. února, kterému v křesťanství odpovídá svátek Uvedení Páně do chrámu. V lidovém křesťanství se Hromnice staly důležitou oslavou přicházejícího jara, podobně jako keltský předkřesťanský svátek  Imbolc. Svátek byl také spojen s ochranou před ohněm, bouří a bleskem jak napovídá jeho název. Nejznámějším příkladem této víry je svěcení svící, takzvaných hromniček, prováděné v tento den, které se pak během bouře dávaly do oken a měly tak ochránit domácnost. K Hromnicím se v českém prostředí váže nejvíce pranostik, kolem čtyřiceti. Nejznámější pranostikou je „Na Hromnice o hodinu více“. Na Hromnice se tradičně sklízel betlém a někde také vánoční stromek.

Číst více

Péče o květiny v rámci zahradní terapie

  1. února 2020

V posledním týdnu měsíce ledna proběhla zahradní terapie v domově B. Uživatelky přesadily květiny, které to již potřebovaly. Společně jsme vzpomínali a povídali si o tom, jak o květiny pečovat v tomto zimním období .

Číst více

Bramboráky křupavé, křupavější, nejkřupavější

  31. ledna 2020

Bramborák je od slova brambora, a tak by měl mít co nejbramborovější chuť. Pokud se na tom shodneme hned na začátku, jistě po mně nebudete chtít recept s příměsí cukety, mrkve nebo celeru, ale dáme si vespolek zapravdu, že nám jde o dokonalost zvící křupavý okraj, hebce měkký vnitřek a chuť vystřelenou do výšin česnekem a majoránkou. Vzpomínání v kuchyni patří na domově C mezi naše oblíbené aktivity. Tentokrát jsme si usmažili bramboráky, které jsou náročnější na přípravu a správné ochucení, ale nakonec jsme si všichni pochutnali.

Číst více

Zavzpomínali jsme na školní léta

  1. února 2020

V domově B jsme ve středu, 29. ledna, vzpomínali na dobu školní docházky a vysvědčení našich uživatelů. Uživatelé nahlédli do nových učebnic, a mohli tak porovnat co se děti učí dnes a co se učilo na základních školách dříve.

Číst více

Cestovatelka Miloslava Abrlová vyprávěla nejen o Albánii

  29. ledna 2020

V letošním roce jsme na domově C měli první besedu na téma CESTOVÁNÍ, kterou si pro nás připravila Miloslava Abrlová. Paní Abrlová dochází do našeho domova jako dobrovolnice, velmi ráda cestuje a proto se s námi vždy dělí o své zážitky z cest. Tentokrát nám přiblížila Sarajevo, Albánii a Makedonii. Vyprávění doplňuje fotkami a mapami  nejen tištěnými, ale také ve video prezentaci. Patří jí velké poděkování za čas, který věnuje nejen přípravě, ale také našim uživatelům.

 

Číst více

Máme rádi Česko prověřil vědomosti seniorů

  29. ledna 2020

Uživatelé domova C  v pondělí 29. ledna již tradičně trénovali pamět, tentokrát ale jinak, než obvykle. Naši uživatelé si vyzkoušeli znalosti v zábavné vědomostní soutěži „Máme rádi Česko“. Úkoly a otázky byly zaměřené nejen na historii, zeměpis nebo známé filmy a pohádky naší země, ale také na zpěváky, které poznávali podle hlasu a jejich písničky si pak společně zazpívali, což přispělo  k jejich dobré náladě.  Všichni byli úžasní a museli jsme se poklonit jejich vědomostem.

Číst více

Katolickou bohoslužbu odsloužil otec Josef Šupa

  29. ledna 2020

Na budově B proběhla 29. ledna KATOLICKÁ BOHOSLUŽBA, kterou odsloužil vzácný host Mons. Josef Šupa Th.Dr za asistence Mgr. Ing.Pavla Šupola, který naše uživatele navštěvuje pravidelně.  Mons. ThDr. Josef Šupa je osmdesátiletý kněz, který se narodil v Mutěnicích a přes šedesát roků žije ve Spojených státech amerických.  Mons. Josef Šupa strávil 16 měsíců v uprchlickém táboře, potom se dostal do Ameriky. Pracoval v továrně na foukané sklo, sloužil v americké armádě. Později v Římě vystudoval na kněze. Působil v armádě jako vojenský kaplan u letectva. Začátkem 90. let byl po dobu jednoho roku poradcem ministra obrany Antonína Baudyše a zakládal v naší armádě oddělení humanitární služby. „Dostalo se mi velké milosti, že mi Pán Bůh pomohl přejít přes hranice,“ řekl otec Šupa před bohoslužbou a dodal, že ho z důvodu mezilidských a rodinných vztahů táhlo zpět více do Česka.

Číst více

Pochutnali jsme si na výborné belgické čokoládě

  1. února 2020

Opět jsme ochutnávali nové druhy BELGICKÉ ČOKOLÁDY v domově B. Ochutnávka byla spojená s přednáškou pana Mitrengy. Uživatelé si vyslechli, co vše předchází tomu, než čokoláda dorazí na SENIOR. Belgická čokoláda  je pojem. Tradice zavazuje a kromě tradičních velkých výrobců na ni navazují zanícené rodinné manufaktury. Kvalitní suroviny, poctivé řemeslo a zápal čokolatiérů si vychutnáte v každé tabulce čokolády. První čokoláda se v Belgii začala vyrábět již v průběhu 17. století. Největší popularitu si ale získala až o takřka 200 let později. Konzumace čokolády byla v toto období výsadou vyšších společenských vrstev. Teprve až po roce 1900 si ji mohli dopřát i běžně pracující Belgičané. Čokoládu, kterou dnes známe pod pojmem “belgické pralinky” se stala fenoménem až v průběhu 60. let minulého století. Tradiční belgickou recepturou jsou pralinky ve tvaru mušlí, lastur a koníků – jednoduše plodů moře. Lastura je většinou z mléčné a bílé čokolády, která vytváří iluzi přírodního zabarvení a uvnitř vychutnáme bohatou náplň z lískových oříšků.

Číst více

Zavzpomínali jsme na legendu české country music Michala Tučného

  28. ledna 2020

V rámci MUZIKOTERAPIE ( pondělí, 27. ledna ) jsme s uživateli v domově B vzpomínali na život a dílo Michala Tučného. Při poslechu skladeb, které po sobě zanechal, jsme společně krásně zrelaxovali. Vrcholné období jeho kariéry začalo v  roce 1980, když Michal Tučný se Zdeňkem Rytířem  založil Tučňáky. V této době vznikla řada hitů, které se staly celonárodně známé. Na televizní obrazovce se objevil v několika estrádních pořadech, jako například Televariété. Také měl svůj pořad Country Club Michala Tučného v Českém rozhlase. Michal Tučný se stal opravdovou hvězdou české country music. Od roku 1982 spolupracoval s americkou country zpěvačkou Rattlesnake Annie (v Československu známou jako Anka Chřestýš) a nahrál s ní společné album. Hudbu k písním z období s Tučňáky skládal nejvíce Zdeněk Rytíř, k některým sám Michal Tučný, dále Jiří Zmožek a další skladatelé. Texty psal opět nejvíce Zdeněk Rytíř, k řadě písní také Michal Tučný a další textaři. Michal Tučný zemřel 10. března 1995 na rakovinu jater. Je pochován na hoštickém hřbitově, kde má žulový pomník ve tvaru velkého kovbojského klobouku, na kterém hoří svíčky. V Hošticích je na jeho počest pojmenována náves. Každoročně (zatím do roku 2018) se v Hošticích koná country festival Stodola Michala Tučného. V roce 2002 byl posmrtně uveden do Síně slávy české Akademie populární hudby.

Číst více

Chlupatí kamarádi opět rozdávali radost a lásku

  28. ledna 2020

Uživatele domova B  navštívili ve čtvrtek 23. ledna opět oblíbení jezevčíci v rámci CANISTERAPIE. Trochu naší vlídnosti oplácí nekonečným množstvím lásky. Hřejí nám nohy v posteli, pokládají hlavu do klína… A ruce, zabořené do jejich srsti, přinášejí úlevu našim rozbolavělým duším a také radost a často i zlepšení psychického i zdravotního stavu  svými pravidelnými návštěvami.

Číst více

Tradiční ples seniorů a písně Mistra Gotta

  25. ledna 2020

Budovou C se ve čtvrtek 23. ledna rozezněly písně v podání Karel Gott revival Morava při příležitosti každoročního plesu. Tento zážitek nám zprostředkovala Kateřina Hebronová přes projekt Ježíškova vnoučata. Děkujeme 💗. Na ples se naši uživatelé vždy těší, je to pro ně velká společenská událost. Na akci nechybělo pohoštění 🧁🌮🍺🍷, možnost zatancovat 💃🕺 si a také tombola. Všichni jsme si to moc užili. Poděkování patří proto všem co byli přítomni a postarali se o skvělou zábavu.

Číst více

Rytmická hudba je významnou součástí terapeutické praxe

  24. ledna 2020

Páteční (24. ledna) skvělá CELOSTNÍ MUZIKOTERAPIE se uskutečnila v domově B pod vedením paní Hrbáčové. Senioři si tak naučnou i zábavnou formou vyzkoušeli hudební sluch a um při skupinovém hraní na ne zcela tradiční nástroje, a to djembe, perkuse, tibetské mísy a bubny.

Číst více

S aktivitami za uplynulé čtvrtletí senioři vyjádřili plnou spokojenost

  24. ledna 2020

V domově B jsme ve čtvrtek 23. ledna společně zavzpomínali na uplynulé čtvrtletí. Pročítali jsme si informační čtvrtletník Vlaštovku a hodnotili akce, které se pro naše seniory postupně konaly. Ti, kteří se jich zúčastnili, vyjádřili s organizací i průběhem aktivit stoprocentní spokojenost. 🙂

Číst více

Na téma léčivé čaje v zimním období

  24. ledna 2020

Vzpomínání v kuchyni, tentokrát na téma léčivé čaje v zimním období, proběhlo v domově B ve středu 22. ledna. Společně jsme si připravili pravý zázvorový čaj s citronem a medem a ochutnali také ostatní druhy bylinných čajů.

Číst více

Tvoříme s keramickou hlínou

  23. ledna 2020

Uživatelé domova B velmi baví také práce s keramickou hlínou. Při pravidelných setkáních společně tvoříme výrobky, které budou zdobit náš domov.

Číst více

Mistr svého oboru – Luděk Munzar

  23. ledna 2020

Při vzpomínání na známé osobnosti jsme v domově B (úterý 21. ledna), zavzpomínali na život a dílo herce Luďka Munzara. V letech 1952 až 1956 studoval herectví na pražské Divadelní fakultě Akademie múzických umění, v ročníku vedeném  Vítězslavem Vejražkou. Po ukončení studia nastoupil na sezónu 1956–1957 do Městského oblastního divadla v Mladé Boleslavi. Od října 1957 byl angažován jako člen činohry Národního divadla v Praze. V roce 1990 Národní divadlo opustil, protože se neshodl s tehdejším vedením. Pracoval také v dabingu a v televizi. Svůj hlas propůjčil zejména americkému herci Paulovi Newmanovi. Měl slabost pro rozhlas a účinkoval v řadě rozhlasových pořadů. Od ledna 2015 připravoval pro Dvojku Českého rozhlasu společně s Františkem Novotným pořad Okouzlení slovem. Zemřel ve spánku dne 26. ledna 2019 v  Praze – Modřanech ve věku 85 let.

Číst více

Zavzpomínali jsme na hudebního skladatele Josefa Myslivečka

  23. ledna 2020

V domově B, jsme v pondělí ( 20. ledna ), v rámci MUZIKOTERAPIE vzpomínali na život a dílo hudebního skladatele Josefa Myslivečka. Věnoval se výhradně hudbě, kterou od dětství slyšel v pražských chrámech nebo při operních představeních v divadle v Kotcích. Základy získal na gymnáziu u jezuitů a také studoval hru na housle. Již jako dvanáctiletý roku 1749 platil za dobrého houslistu. Ve čtyřiadvaceti letech začal studovat hudební kompozici u  Františka Václava Habermanna. Potom pokračoval u varhaníka týnského chrámu Josefa Segera a  již v roce 1762 napsal svých prvních šest sinfonií, které pojmenoval podle měsíců Januarius až Juni (Leden až Červen). V květnu 1771 vykonal Mysliveček zkoušku před komisí filharmonické akademie v Bologni a získal prestižní titul accademico filarmonico, kterého si velmi vážil a vždy jej připojoval ke svému jménu spolu s označením národnosti. Často byl oslovován také prestižním titulem Maestro. Sedmdesátá léta 18. století jsou obdobím Myslivečkova tvůrčího zenitu, během nichž vznikly jeho opery Montezuma, Tamerlán, Romulus a Ersilie, Antigona nebo Ezio (Aetius).

Číst více

Na kafíčko do kavárny Pohoda

  23. ledna 2020

Ve středu, 15. ledna,  jsme opět otevřeli oblíbenou kavárnu Pohodu. Uživatelé domova B se vždy těší na  společně strávený čas při kávě a zákusku, kdy si mohou popovídat a podělit se o své běžné radosti i starosti.

Číst více

Procestovali jsme České Švýcarsko

  23. ledna 2020

Uživatelé domova B, navštívili ČESKÉ ŠVÝCARSKO, pomocí videoprojekce a přednášky ( středa, 15. ledna ). Národní park České Švýcarsko je jeden ze čtyř národních parků v České republice.  Nejznámějším skalním útvarem je Pravčická brána, která se stala symbolem parku. Má status národní přírodní památky a jedná se o největší pískovcovou skalní bránu v Evropě. České Švýcarsko se nachází v okrese Děčín mezi obcemi Hřensko, Chřibská a vesnicí Brtníky. Zaujímá oblast při státní hranici s Německem, která ho odděluje od národního parku Saské Švýcarsko. Rozloha parku činí 79,23 km².

Číst více

Beseda na téma – Vitamíny v zimě

  16. ledna 2020

V domově C se uskutečnila beseda na téma, které si naši uživatelé přáli. Ve čtvrtek, 16. ledna, jsme si společně  připomínali vše o vitamínech, jaké vitamíny máme, ve kterých potravinách se vyskytují a jak našemu zdraví prospívají. Také ochutnali jak šípkový čaj s medem tak různé druhy ovoce i zeleniny.

Číst více

Animoterapie s naší Lili přináší vždy radost a šťastné úsměvy

  15. ledna 2020

Úterní (14. ledna) animoterapie s ramlicí Lilinkou opět maximálně potěšila naše uživatele v domově B. Přítomnost milého zvířátka v jejich bytech  sebou vždy nese radost, pocit štěstí a dobrou náladu.

Číst více

Keramické misky jako užitečný dárek

  15. ledna 2020

Letos jsme do domova C dostali od Ježíškových vnoučat keramickou hlínu. Proto jsme se rozhodli ji vyzkoušet a udělat z ní něco pěkného a užitečného. Zkusili jsme misky, do kterých si můžeme dát také nějaké drobnosti nebo potěšit naše blízké, pro něž to bude dárek a určitě příjemné překvapení. Výrobky ještě nejdříve musíme vypálit v naší keramické peci. Avšak již víme, že se dobré dílo vydaří! 🙂

Číst více

Hudební terapie s perkusními nástroji

  14. ledna 2020

V pondělí, 13. ledna, proběhla v domově B hudební terapie s perkusními nástroji, která potěšila všechny uživatele. Uživatelé, kteří se nemohli připojit při skupinové terapii, byli navštíveni individuálně na pokojích. Hudební terapie  napomáhá rozvoji nových způsobů emocionální prezentace, jakož i formování nových životních strategií a sociálních vztahů. Terapie se také ukázala jako účinná při rozvoji intelektuálních funkcí, protože zlepšuje mozkové funkce.

Číst více

My tři králové jdeme k vám…

  14. ledna 2020

Tři králové koledovali v domově  B. V pondělí, 6. ledna, koledníci navštívili všechny uživatele v jejich bytech a popřáli jim štěstí a zdraví. Svátek Tří králů je považován za den, kterým je daného roku ukončeno vánoční období. V  římskokatolické církvi však doba vánoční končí až následující nedělí, kdy se slaví svátek Křtu Páně.

Číst více

Odstrojování vánočního stromečku

  13. ledna 2020

O víkendu se na „céčku“ odstrojoval stromeček. Panovala dobrá nálada se zakončením u kávy a povídáním o tradicích a jak to naši senioři měli doma.

Číst více

Taštičky se zelím, plné vitamínů, všem velmi chutnaly

  10. ledna 2020

Na podzim loňského roku jsme v domově C nakládali zelí a nyní již přišel čas k jeho konzumaci. V zimním sychravém období má navíc dostatek vitamínů. Rozhodli jsme se upéct taštičky z listového těsta, které jsme plnili touto kysanou specialitou. Odpoledne, ve čtvrtek 9. ledna, jsme si pak společně na zelné dobrůtce velmi pochutnali.

Číst více

Tradiční obchůzka Tří králů

  6. ledna 2020

Tradiční obchůzce Tří králů (pondělí 6. ledna) předcházela beseda o zvycích a tradicích tohoto svátku. Uživatelé vzpomínali, jak tomu bývalo dříve a povídali jsme si, jak probíhá Tříkrálová sbírka dnes. V domově C se stala tradicí také obchůzka Tří králů, kteří seniorům popřejí zdraví, štěstí a Boží požehnání. Úsměv na jejich tvářích je odměnou a pokud se přidají se zpěvem koledy „My tři králové, jdeme k Vám“, tak víme, že návštěva přinesla radost.

Číst více

Novoroční turnaj v šipkách

  6. ledna 2020

Nový rok jsme v domově C začali v pátek, 3. ledna, turnajem v šipkách. Sportovní aktivity jsou velmi oblíbené, ať jsou to ruské kuželky, pétanque v domově  B anebo šipky. V našich seniorech je stále ještě soutěživý duch, proto se uživatelé navzájem povzbuzovali a obdivovali výkony druhých. Protože výsledky byly velmi těsné, v podstatě se vítězi stali všichni. I u nás platí heslo: „Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se.“

Číst více

Loučení se starým rokem, vítáme nový rok 2020

  1. ledna 2020

V domově B jsme se rozloučili s rokem 2019 a těšíme se, co přinese NOVÝ ROK. Při společném posezení a občerstvení, se uživatelé příjemně naladili a mohli si užít společnost svých vrstevníků.

Číst více

Naši partneři