Archiv

Terapeutická panenka pomáhá zkvalitnit život našich uživatelů

Terapeutická panenka v domově B putuje z náruče do náruče a dělá radost i potěšení našim uživatelkám.
Současně velmi pomáhá při komunikaci, přispívá ke snížení úzkosti i napětí, a naopak navozuje kladné emoce a spokojenost. Jedná se o ideální pomůcku v rámci aktivizací, ale také při běžných denních činnostech ke zlepšení celkové spolupráce s uživateli.
Terapeutické panenky jsou velice účinné a mají pozitivní dopad na kvalitu života mnoha našich uživatelů.

Číst více

Celostní muzikoterapie s českými písničkami

K zajímavým aktivitám pro uživatele v domově B SENIORu Otrokovice se řadí i Celostní muzikoterapie. Tentokrát se, v pondělí 11. listopadu, uskutečnila s využitím perkusních nástrojů, v jejichž doprovodu jsme si zazpívali české písničky.

Číst více

Malý „velký“ muž Karel Kryl

V pondělí 11. listopadu do domova C zavítala vedoucí Městské knihovny v Otrokovicích Mgr. Radka Jarková, aby nám vyprávěla zajímavý životní příběh Karla Kryla. Přednášku doplnila jeho písněmi, které jsou známé a poetické.  Skladby jako Bratříčku, zavírej vrátka, která se stala symbolem odporu proti okupaci Československa, Veličenstvo katPíseň neznámého vojínaMorituri te salutant a mnoho dalších takřka zlidověly. Jeden z nejvýznamnějších českých písničkářů by se letos dožil pětasedmdesáti let.  Svými protestsongy často provokoval a otevíral v nich společenská témata. Karla Kryla určitě vzpomeneme také ve vzpomínkovém pásmu, které je připraveno k třicátému výročí od sametové revoluce.

Následující den, v úterý 12. listopadu si stejnou přednášku vyslechli i senioři v domově B.

Číst více

Radost a potěšení z návštěvy Lili

Terapie s králíčkem Lili patří v domově B určitě k nejoblíbenějším. K uživatelům, kteří jsou upoutáni na lůžko opět počátkem druhého listopadového týdne zavítala na návštěvu naše Lili. Všichni si tak mohli prožít chvilky radosti a potěšení v soukromí svých bytů.

 

Číst více

Svatomartinská husa v duchu české tradice

Svatomartinské hody jsou v plném proudu a neodmyslitelně k nim patří i pečená husa. Česká tradice, která zapadá původně do venkovského, a v současnosti také městského života, je čím dál víc populárnější…

…ano, a stejně tomu tak bylo u nás 🙂

 

Číst více

Mládí doslova oslnilo hudbou, zpěvem a tancem

V sobotu odpoledne, 9. listopadu, zavítal do domova C folklórní soubor Věneček z Kunovic. Děti od nejútlejšího věku v doprovodu jejich maminek má pod taktovkou „naše“ skvělá a bývalá kolegyně, paní Hašková. Vše bylo podtrženo doprovodem vynikajicí muziky v podání seskupení Mladá Lintava. Nelze ani opomenout sólo vystoupení Šimona Janků, který nejen zazpíval, ale také rytmicky cifroval. Pro nás všechny to byl krásný kulturní zážitek. Děkujeme! 

Číst více

Děti z MŠ Oskárek vykouzlily úsměvy na tvářích seniorů

V rámci setkávání generací, navštívily ve středu 7. listopadu uživatele budovy B děti z MŠ Oskárek. Prožili společně hravé dopoledne. Pro děti a uživatele byly připraveny deskové hry, ale také si společně krásně popovídali a zacvičili. Děkujeme dětem i učitelkám za dlouholetou spolupráci.

Číst více

Lahodný patizon

Patizon je netradiční zelenina, která si získává stále větší popularitu.  A právem. V rámci vzpomínek v kuchyni jsme ve středu 6. listopadu na budově B připravili smažený patizon. Při přípravě jsme zavzpomínali, co vše se dá z patizonu připravit.

Číst více

Vzpomínková slavnost k uctění Památky zesnulých

U příležitosti Památky zesnulých jsme se sešli 4. listopadu 2019 v átriu domova Senioru C u zvoničky. Všichni, kdo přišli zavzpomínat na své blízké, kamarády a spolubydlící měli možnost zapálit svíčku a pomodlit se. Někteří si přinesli svou lucerničku, kterou si na tuto příležitost vyrobili minulý týden. Pozvání na tuto akci přijali i některé rodiny uživatelů, kteří již nejsou mezi námi.

Číst více

Fandili jsme všem maratoncům

20. ročník Otrokovického půlmaratonu a maratonu a půl, jenž byl zároveň Memoriálem MUDr. Josefa Podmolíka, se běžel v sobotu 2. listopadu odpoledne i kolem domova B. V početném startovním poli nechyběli favorité z Keni, ale také otrokovická starostka Hana Večerková. Časem 01:49:22 hod. obsadila mezi ženami 12. místo. Náš fotograf ji zachytil usměvavou v závěrečném kole otrokovického půlmaratonu.

Číst více

Taneční mistr rozproudil krev v tělech našich uživatelů

V pátečních dopoledních hodinách (1. listopadu)  se sálem v domově C rozezněly tóny známých melodií. Valčík, polku, kankán a další tance si mohli naši uživatelé zatančit s tanečním mistrem Petrem Veletou, který za námi dorazil až z Prahy. Krásná atmosféra byla podtržena faktem, že jsme tento zážitek mohli prožít díky paní Michaele Jirsové, která nám jej darovala přes projekt Ježíškova vnoučata. Mnohokrát děkujeme , pro všechny zúčastněné to byl opravdu nepopsatelný zážitek!!!

Číst více

„Dušičkové“ svíce na počest všech, kteří nás již opustili

Byť chladné, avšak i slunečné odpoledne přálo v pátek 1. listopadu setkání seniorů v zahradě domova B. Zde jsme společně, při tichém rozjímání a slovech zástupce duchovního světa, rozsvítili svíčky a zavzpomínali na ty, kteří nás již opustili.

Číst více

Pádný důkaz, že tancování je možné v každém věku

Pohybová terapie s Dr. Petrem Veletou, tanečním mistrem a choreografem Národního divadla v Praze, proběhla ve čtvrtek 31. října nejdříve v domově B. Samozřejmě u nás nebyl poprvé a všichni, kteří ho znají, se na jeho vystoupení velmi těšili. A to proto, že mistr přítomné doslova  nabíjí pozitivní energií a svým přístupem dokazuje, že tancovat je možné v každém věku, kdy překážkou není ani invalidní vozík. Naši uživatelé, kteří se terapie zúčastnili, odcházeli spokojeni a s úsměvem na tváři.

Číst více

Naši čtyřnozí přátelé si opět přišli pro pohlazení

V závěru posledního říjnové týdne se uskutečnila v domově B velmi žádaná a oblíbená CANISTERAPIE s jezevčíky. Návštěva čtyřnohých přátel je pro naše uživatele vždy příjemným setkáním a radostným prožitkem.

Číst více

Zajímavá přednáška o Aktivní záloze ve Zlínském kraji

 Se zaujetím si vyslechli uživatelé z domova B přednášku na téma Aktivní záloha ve Zlínském kraji, kdy mezi sebou, ve středu 30. října, přivítali válečného veterána, plk. gšt. Ing. Radka Hennera. Jak se přítomní dozvěděli, aktivní záloha je plnohodnotnou součástí ozbrojených sil ČR. Pro profesionální Armádu ČR je nezbytná a představuje pojítko mezi vojenským a civilním světem. V průběhu základní přípravy pak adepti získávají nejen potřebné vědomosti, dovednosti a návyky, ale také přesvědčení i vůli splnit nejnáročnější úkoly. Těžiště základní přípravy spočívá v taktické, střelecké, tělesné, zdravotnické, topografické a pořadové přípravě. Přednáška byla doplněna projekcí fotografií zachycujících nejzajímavější momentky z nácviku bojových akcí. A na závěr také informací, která naše seniory trošku překvapila – v rámci Zlínského kraje působí v aktivní záloze i čtyři ženy!

 

 

 

Číst více

Vydařená příprava na Lucerničkové odpoledne

Ve středu 30. října se uživatelé v domově C pilně připravovali na Lucerničkové odpoledne, které proběhne v příštím týdnu v átriu. Konkrétně se pustili do výroby lucerniček na uctění tradiční Památky zesnulých. A jak to dopadlo? To uvidíme na pondělní, již zmiňované, akci. Přejeme krásný podzim všem!

Číst více

Vzpomínka na mistra vyprávění a dobré nálady

Dne 9.října 2019 by se dožil Vladimír Menšík krásných 90 let. Bohužel nás opustil už v roce 1988, ale vzpomínky zůstaly. Jeho humor a krásné filmy, které tady zanechal si připomněli uživatelé domova C. Povídání o jeho životě jsme si zpestřili jednou z mnoha komedií „Kam slunce nechodí“. Prodám-li svou mravnost, může to přinést rodinné štěstí? To je totiž motiv této komedie, ve které se v rolích zahradníka a jeho ženy Julie rozhodují Vladimír Menšík a Iva Janžurová.

Číst více

Zaměřeno na správnou péči o dutinu ústní

V rámci Dne seniorů proběhla ve čtvrtek 24. října, v domově B,  přednáška na téma – Péče o dutinu ústní, kterou si pro naše uživatele připravil PharmDr. J. Brázdil. Správnou a komplexní péčí o dutinu ústní lze nejen zamezit vzniku jejího  onemocnění ale i příznivě ovlivnit celkový zdravotní stav. Péče zaměřená na ústní dutinu je velmi důležitá a neměla by se zanedbávat.    

Číst více

Zaposlouchali jsme se do symfonií Gustava Mahlera

Muzikoterapie v domově B proběhla na začátku posledního týdne tohoto měsíce ( 21. října ). Zhlédli jsme život a dílo Gustava Mahlera, který patří mezi nejvýznamnější rakouské skladatele pozdního romantismu. Jeho dílo vytvořilo základ pro moderní hudbu 20. století. Částečně se inspiroval vlivy českého prostředí, v němž vyrůstal. Složil deset symfonií, které jsou pilíři jeho díla a celou řadu skladeb písňové formy, jak v obsazení ryze vokálním, tak v kombinaci se sólovými nástroji, především však s doprovodem orchestru. Byl znám svou velkou pracovitostí a snahou o neustálé zlepšování svých již dokončených děl.

Číst více

Veselé dopoledne s dětmi z mateřské školy

V domově  C se v pondělí, 21. října,  rozezněl dětský smích, a to v rámci mezigeneračního setkání, kdy nás přišli navštívit děti z MŠ. Aktivizační pracovnice pro naše klienty a děti připravily pestrý program, při kterém se obě strany příjemně pobavily. Po úvodní rozcvičce si každé z dětí vybralo svou babičku nebo dědečka a na známé písničky si všichni společně zatancovali. Na rozloučenou jsme pak od dětí dostali na památku malé papírové draky, které vyrobily společně s paní učitelkou.

 

Číst více

Malovaný podzim v naší zahradě

Každým rokem se za našimi dveřmi odehrává skutečně velkolepá událost přírody. Listy na stromech se úžasným způsobem mění a příroda se nám tak ukáže v té nejkrásnější paletě barev. Pojďme se projít  k nám do zahrady, domova B, kde si můžeme všechny tyto krásy plně uvědomit a vnímat je.

Číst více

Pohodově strávený čas v oblíbené kavárně

V domově B se 17. října otevřela opět oblíbená Kavárna POHODA. Uživatelé se zde rádi  setkávají a užívají si společný čas při dobré kávě a zákusku.

Číst více

…vínečka obě, frajárky moje, budu vás pít, co budu žít…

Ve čtvrtek 17. října proběhla v domově C oslava vinobraní. K poslechu a tanci seniorům hrálo duo Veselá dvojka a dobrou atmosféru podtrhla také „dvojka“ dobrého vínka…

Číst více

Ozdoby z keramické hlíny zkrášlí náš domov

V souladu s programem aktivizačních pracovních činností jsme se ve čtvrtek 17. října s uživateli v domově B zaměřili na výrobu ozdob z keramické hlíny. Výrobky následně využijeme na výzdobu a zkrášlení bytů a prostor budovy.

Číst více

Ohlédnutí za uměleckou dráhou Rudolfa Hrušínského

Uživatelé v domově B, v rámci vzpomínání na známé osobnosti, měli možnost pomocí videoprojekce a fotografií zhlédnout život a dílo Rudolfa Hrušínského. Na jeho herectví měl v začátcích největší vliv E. F. Burian a poté Městská divadla pražská, kde vytvářel velké mladické a mužské role („Věra Lukášová“, „Svatá Jana“, „Tartuffe“, „Ivanov“). V pozdějších letech se z něho vyvinul charakterní herec, jenž procházel od komediálních k dramatickým rolím a naopak. Diváky udivoval svým klidem, nulovou mimikou, rozvážnými gesty a melancholickýma očima. Duševní rozpoložení postavy a nové pohnutky dokázal přetvořit jen pouhou změnou intonace svého klidného hlasu.

Číst více

Jídelnou „Béčka“ se rozezněly songy z let minulých

Odpolední hudební hodinku v domově B zajistila v úterý 15. října skupina Návraty. Tentokrát si zpěvačky připravily pásmo s názvem Vzpomínky zakletých písniček. Jídelnou se rozezněly známé songy z let současných i dávno minulých. Postupně se přidávali i naši uživatelé a za doprovodu klávesového nástroje (syntetizátoru) si za chvíli notovali všichni zúčastnění. A aby jejich hlasivky nebyly příliš namáhány, krátké přestávky vedoucí kapely vyplnila lidovými anekdotami.

 

Číst více

Trénování paměti tentokrát s hostem

V domově C proběhlo tradiční trénování paměti, tentokrát však netradičně s našim hostem. Na návštěvu k nám zavítala stážistka z jiného domova, která zde mohla porovnat způsob naší práce a samozřejmě i načerpat inspiraci.

Číst více

Ve znamení měsíce – sklizeň zeleniny

Začátkem třetího říjnového týdne jsme v domově  B  v rámci pravidelné aktivity vzpomínání – Ve znamení měsíce, prováděli sklizeň zeleniny. Společně jsme si připomněli tradiční podzimní činnosti, jako je čištění a skladování  zeleniny a jejího  dalšího využití v kuchyni.

Číst více

Povídání o životě a díle Josefa Zímy

V rámci muzikoterapie jsme v pondělí, 14. října, s uživateli v domově B vzpomínali na život a dílo Josefa Zímy. V počátcích televizního vysílání začal  Josef Zíma na obrazovkách vystupovat se svými písničkami, a právě díky tomu se proslavil ve zbytku republiky jako hudební interpret. Mezi jeho nejznámější písničky patří Gina, Milenci v Texaskách, Zelené pláně nebo Bílá vrána. Kromě ústřední písně z pohádkového filmu Martina Friče Princezna se zlatou hvězdou se poprvé prosadil s hitem Jiřího Suchého  Pro Tebe. Později nazpíval celou řadu dalších známých písní, mimo jiné také se zpěvačkou Pavlínou Filipovskou, Janou Petrů a dalšími. Úspěšně vystupoval i v televizi zejména jako úspěšný konferenciér. Za svůj život natočil asi 200 písní a získal i tři zlaté a jednu platinovou desku.

Číst více

Podpora a procvičování smyslových funkcí

Také v domově B se během celého roku  věnujeme uživatelům. To probíhá  individuálně u lůžka, nebo v menších skupinkách  prostřednictvím SMYSLOVÉ TERAPIE. Tato terapie představuje další důležitou složku komplexní péče o seniory v sociálních zařízeních i v domácí péči. Podpora a procvičování smyslových funkcí přináší klientovi nejen příjemný pocit, ale zároveň je to pro něj také určitá forma prožití času. Společně s procvičováním smyslů klient projevuje také fyzickou aktivitu, a to slouží k udržení stupně jeho soběstačnosti – např. při samostatném příjmu potravy, při hygieně a dalších běžných denních činnostech.

Číst více

Zahradní terapie věnována pokojovým květinám

Uživatelky v domově B se v rámci ZAHRADNÍ TERAPIE věnovaly pokojovým květinám domova. Společně jsme je přesadily a povídaly jsme si, jak o květiny pečovat, aby co nejdéle vydržely krásné a svěží.

Číst více

Příjemné dopoledne u kreslení mandal

Uživatelky domova B si ve čtvrtek, 10. října, v rámci pracovních činností pěkně relaxovaly při vymalování mandal. Toto kreslení je příjemná relaxace a oblíbená odpočinková činnost našich uživatelů. Mandala znamená kruh. Kruhový obrazec je sám o sobě díky uspořádaným prvkům zklidňující předlohou. Kreslení mandaly pro nás může být kreativní činností, jejímž výsledkem bude krásný obrázek vhodný k zarámování, nebo relaxační technika, kde až tolik nezáleží na výsledku, ale důležitý je proces tvorby. Nebo v ideálním případě obojí zároveň. V každém případě je kreslení mandaly specifickou výtvarnou technikou, která příznivě ovlivňuje i náš duševní stav a duchovní rozpoložení.

Číst více

Zpracováváme plody naší zahrady – kopr

Ve čtvrtek dopoledne jsme v domově  B v rámci vzpomínek v kuchyni zpracovali kopr. Společně jsme si povídali o využití a zpracovaní kopru v domácnostech. Uživatelky kopr čistily a poté jsme vše daly zamrazit. Budeme mít bohatou zásobu na zimní měsíce.

Číst více

Smyslová aktivizace pro kvalitnější život

Smyslová aktivizace je koncept, který v našem domově C používáme a snažíme se jej vnést do všedních dnů života našich seniorů. Koncept krom jiného také nabízí možnost, jak nejen propojit dva různé světy pečovaných a pečovatelů, ale také zavzpomínat a zpestřit si volný čas. Smyslová aktivizace posouvá kvalitu poskytované péče výš. Pomáhá nám znovu oživit psychiku člověka a jemu umožňuje plnohodnotně strávit čas.

 

Číst více

Den otevřených dveří zaujal ukázkou služeb a aktivit

V průběhu středy 9. října se konal v obou domovech B a C SENIORU Otrokovice Den otevřených dveří. Návštěvníci tak měli možnost osobně poznat interiér jednotlivých zařízení, a to především prostory na společenské a volnočasové aktivity, denní stacionář a pokoje některých uživatelů.  Návštěvníci viděli i ukázku kompenzačních pomůcek. Každý si mohl nechat změřit tlak a glykémii či trénování paměti. Zájemci mohli současně ohodnotit vybavení jídelny či upravenost naší zahrady.

Celkový program obsahoval také projížďku rikšou mezi oběma domovy, a dokonce možnost vyzkoušet si gerontooblek, který simuluje pocity a zdravotní stav seniorů. V nabídce Dne otevřených dveří nechyběla ochutnávka nutričních doplňků a celou akci doplňovaly výstavy výtvarného oboru ZUŠ Otrokovice a výrobků z výtvarných činností klientů.

Spolupráce se základní uměleckou školou v Otrokovicích pokračovala i dále, tentokráte na hudební notu. Naše uživatele zaujaly děti doslova profesionálním tanečním a hudebním vystoupením, kdy předvedly moderní tance. To vše mělo přímou souvislost s letním tvůrčím pobytem žáků v Chorvatsku, kde se střídavě věnovali sebezdokonalování se v moderním scénickém tanci a různých výtvarných technikách. Taneční a hudební vystoupení žáků ZUŠ získalo od uživatelů domova SENIOR B velké uznání.

Číst více

Duha na obzoru = malý zázrak

V dnešní době spatřit na obzoru duhový oblouk, to je skutečnost z kategorie malých zázraků. Proto čtvrteční duhu (10. října) se zaujetím sledovali určitě nejen naši senioři…

 

Číst více

Pochutnaly jsme si na bramborovém guláši

Ve středu 9. října, jsme si v domově B uvařili v rámci vzpomínek bramborový guláš. Uživatelky vzpomínaly při vaření na vlastní recepty, a co ony samy nejraději svým rodinám dříve připravovaly k jídlu.

Číst více

Opět jsme si zahráli na netradiční hudební nástroje

CELOSTNÍ MUZIKOTERAPIE, jako relaxační technika pro uživatele na budově B. Ve středu, 9. října dopoledne, se naši uživatelé zaposlouchali do tónů různých hudebních nástrojů, také se do terapie aktivně zapojili a nástroje si sami vyzkoušeli rozeznít. Program a terapii mohla zhlédnout také veřejnost v rámci Dne otevřených dveří.

Číst více

Vystoupení žáků Základní umělecké školy

V úterý odpoledne ( 8. září ), zavítali mezi naše seniory na domov B, žáci ZUŠ Otrokovice, se svým programem, který si pro uživatele připravili k 80. výročí založení školy. Součástí krásného programu byla a doposud také je, výstava jejich uměleckých prací na budově B, kterou u nás můžete zhlédnout do konce měsíce října.

Číst více

Příjemné dopoledne s perkusními nástroji

Muzikoterapie s perkusními nástroji proběhla v domově  B. V pondělí (7. října), si uživatelé prožili velmi příjemné dopoledne. Při terapii hudbou si vyzkoušeli  různé hudební nástroje, zaposlouchali se do tónů a příjemně zrelaxovali.

Číst více

Tisková zpráva 5/2019 – Trénink těla i mysli

Víte, jak se dříve říkalo ukončení práce, zvané draní peří? Či jaký byl název metličky z husích brků na potírání? Jaký byl původní výraz pro dnešní sušené švestky? Zatím přemýšlejte, na závěr uvedeme odpovědi…

Vědomostní kvíz na téma „Barvy podzimu“ byl další z bodů aktivizačního programu pro uživatele z domova SENIOR v Otrokovicích. Pracovnice úseku ergoterapie připravily několik „záludných“ otázek s možností výběru ze tří odpovědí. A po závěrečném hodnocení můžeme spokojeně konstatovat, že paměť našim seniorům slouží velmi dobře.

A nyní odpovědi na tři úvodní otázky: a) doderky, b) mašlovačka a c) štěpánky.

 

Přívětivého podzimního počasí využili někteří uživatelé domova SENIOR v Otrokovicích k cykloterapii – projížďce rikšou. Jde o aktivitu, která, opakovaně probíhá ve spolupráci s otrokovickým gymnáziem. Proto uživatele vždy potěší, že přírodu a okolí uvidí i jiným způsobem, než při procházce zahradou či po blízkém okolí SENIORU. Zájemci o jízdu v rikše si tak mohou nejen užívat energii jedinečného zážitku, ale současně se prohlubují jejich vztahy a mezigenerační komunikace s mladými lidmi.  Opět velmi děkujeme studentům Gymnázia Otrokovice za čas, který ochotně věnují našim uživatelům.

Lenka Eliášová

PR manažerka

SENIOR Otrokovice, p. o.

Číst více

Zábavný kvíz vyzkoušel naši paměť

V domově B jsme se ve čtvrtek 3. října, zaměřili na dlouhodobou paměť. Pravidelný zábavný kvíz byl tentokrát na téma podzim. Seniorům tato činnost rozvíjí jejich zachovalé schopnosti a dovednosti  a zprostředkovává kontakt se společenským prostředím. Přispívá tak i ke zvyšování kvality jejich života.

Číst více

Opět jsme se projížděli rikšou podél Moravy

V pátek 4. října,  probíhala v domově B cykloterapie.  Děkujeme studentům OTROKOVICKÉHO GYMNÁZIA za čas, který věnovali našim uživatelům. Mnoho z nich je pohybově natolik omezených, že se nemohou nikam sami dostat. Vždy se těší, že přírodu a okolí  uvidí i jinak, než z okna. Přirozeně se tak také budují nové vztahy, kdy se prohlubuje mezigenerační komunikace a navíc si senioři  užívají  energii jedinečného zážitku.

Číst více

Pravidelné dopolední skupinové cvičení

Každé dopoledne probíhá v domově B skupinové cvičení seniorů, které je ve velké oblibě. Cílem je nejen podpora pohybu, ale i sociální kontakt. Senioři si tak zacvičí v příjemném prostředí svých vrstevníků, se kterými si následně mohou i popovídat.

Číst více

Dětský soubor STUDÁNKA na narozeninové párty

Oslava s blahopřáním uživatelům narozeným v měsících srpnu a září proběhla ve středu 2. října ve společenském sále domova C. V doprovodném hudebním vystoupení nám přišly zazpívat děti ze souboru Studánka působícím v základní škole Mánesova Otrokovice. Tentokrát museli být naši jubilanti trpěliví, protože školáci měli letní prázdniny, a proto se celá akce odložila na současné dny. Společně jsme narozeninovou párty oslavili přípitkem, zákuskem a všichni účastníci převzali drobné dárky a květinu. A navíc to byl i čas, příhodný k vzájemně sděleným vzpomínkám na vlastní osudy a životní cesty, kterými naši senioři „kráčeli“ v letech minulých.

Číst více

Tisková zpráva 4/2019 – Aktivní podzim seniorů

K pravidelným aktivitám, na které se uživatelé v obou domovech B i C SENIORU Otrokovice velmi těší, patří společné posezení pod názvem Kavárna POHODA. Pracovnice ergoterapie, obslužné a sociální péče v jídelně domova B na prostřené stoly servírovaly opravdu vynikající dobroty. Všichni, kteří kavárnu navštívili, si pochutnali na bohatě zdobených pohárech a vybrali si z pestré nabídky oblíbených zákusků, chlebíčků a z různých druhů kávy.

Především ovocné a zmrzlinové poháry vznikaly zásluhou šikovných rukou organizátorek a spokojenost, dobrá nálada i slova díků ze strany seniorů byly pro ně největším oceněním.

 

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR pořádal letos již 23. ročník celostátní akce „Týden knihoven“. Cílem aktivit na podporu knih a čtenářství je nabídnout atraktivní využití volného času nejen současným, ale i novým čtenářům.

Aktivizační pracovnice v domově C otrokovického SENIORU zorganizovaly v úterý 1. října besedu s malířem, sochařem a spisovatelem Jaroslavem Kovandou. Naši uživatelé, kteří mají zájem o četbu a literaturu, si setkání samozřejmě nenechali ujít. Vyprávění a představení vlastní tvorby bylo doprovázeno hrou na harmoniku. Součástí akce byla také autorská nabídka knih k zakoupení, které zájemcům spisovatel rád podepsal.

 

Uživatelé z domova C SENIORU Otrokovice věnovali úklidu a zazimování naší zahrady první říjnové dny. Původně venkovní aktivita byla díky počasí přesunuta do sálu. Na zahradě totiž máme vyvýšené dřevěné truhlíky, které pracovníci údržby přesunuli do sálu. Práci si zpříjemnili písničkami Karla Gotta (čest jeho památce). Odkvetlé letničky jsme vybrali z truhlíků a připravili nádoby pro podzimní výzdobu. V přípravě na příští jaro jsme posbírali semínka a dali zakořenit řízky muškátů a okrasných kopřiv. Dílo se zdařilo a všichni účastníci zahradní terapie si zaslouží velké poděkování!

Lenka Eliášová

PR manažerka

SENIOR Otrokovice, p. o.

Číst více

Počasí zahradní terapii neovlivnilo

Středeční dopoledne (2. října) senioři z domova C věnovali úklidu a zazimování zahrady. Původně se měla další z programu aktivit konat venku, ale pohled na oblohu naznačoval, že příroda bude proti a každou chvíli začne pršet. Proto jsme se sešli v sále domova C a práci si zpříjemnili písničkami Karla Gotta (čest jeho památce!…vzpomínáme). Odkvetlé letničky jsme vybrali z truhlíků a připravili nádoby pro podzimní výzdobu. V přípravě na příští jaro jsme posbírali semínka a dali zakořenit řízky muškátů a okrasných kopřiv. Dílo se zdařilo a všichni účastníci zahradní terapie si zaslouží velké poděkování!

Číst více

Beseda se spisovatelem v rámci „Týdne knihoven“

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR pořádá letos již 23. ročník celostátní akce „Týden knihoven“. Cílem aktivit na podporu knih a čtenářství je nabídnout atraktivní využití volného času nejen současným, ale i novým čtenářům.

 V popsané souvislosti aktivizační pracovníci v domově C otrokovického SENIORu zorganizovali v úterý 1. října besedu s malířem, sochařem a spisovatelem Jaroslavem Kovandou. Naši uživatele, kteří mají zájem o četbu a literaturu, si setkání samozřejmě nenechali ujít. Vyprávění a představení vlastní tvorby doplňoval hrou na harmoniku blízký příbuzný J. Kovandy. Součástí akce byla také autorská nabídka knih k zakoupení, které zájemcům spisovatel rád podepsal.

Jaroslav Kovanda, ilustrační foto

Číst více

Vzpomínali jsme na humor baviče Petra Novotného

V rámci vzpomínání na známé osobnosti jsme si v domově B ( úterý 17. září ), připomněli českého baviče a moderátora Petra Novotného. Zhlédli jsme některé zábavné pořady a jeho další uměleckou tvorbu.  Stal se vyhledávaným estrádním bavičem, jehož styl se vyznačuje přímočarým humorem a výraznou mimikou. Je pětinásobný držitel titulu Bavič roku v anketě TýTý. Věnuje se také produkci, vlastní vydavatelskou a uměleckou agenturu 6P.

 

 

Číst více

Tisková zpráva 3/2019 – Aktivní senioři

Atraktivní aktivitou pro uživatele SENIORU Otrokovice se ve středu 18. září 2019 stal již 17. ročník turnaje „Přesná šipka“, který se konal v otrokovické Charitě. Sportovního podniku se zúčastnili zástupci SENIORU B i C.  Po celou dobu turnaje panovala přátelská atmosféra a naši senioři odjížděli s dobrým pocitem a heslem, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Vždyť i 5. místo mezi dvanácti týmy si zcela jistě zaslouží gratulaci!

Opomenout nelze ani jednu z pravidelných terapií – canisterapii, kdy do bytů našich uživatelů přicházejí v doprovodu své majitelky hladkosrstí jezevčíci, hraví a přítulní. Tak tomu bylo i v úterý 17. září, kdy si s nimi opět senioři mohli „popovídat“. Stejně jako pejskům vyhovuje lidské, láskyplné pohlazení, tak i jejich přítomnost vyvolává radostný úsměv a spokojenou náladu.

V nedávných dnech příjemného babího léta se naši senioři vydali objevovat, v rámci aktivity vycházek po blízkém okolí, co vše je k vidění v Otrokovicích. A to nejen to současné, ale hlavně se rádi vracejí tam, kde to znali z dřívějška. Společně navštívili například obchod, kde dříve jedna z klientek pracovala, prohlédli si i nově postavenou prodejnu a další místa včetně památníku Tomáše Bati. Vycházky po okolí si všichni vždy pochvalují a my jsme velmi rádi, že jsme schopni pro více než polovinu uživatelů zprostředkovat kontakt s naším městem.

V první polovině září zaměstnanci domovů B i C SENIORu spojili síly a pro naše uživatele i rodinné příslušníky uspořádali společný velký táborák, který byl symbolickou tečkou za prázdninovým časem. Všichni si pochutnali na výborných špekáčcích a poslechli si táborové písně. Zahrát na kytaru a zazpívat nám přijela Lenka Machalová, a tímto jí současně děkujeme za čas, který nám věnovala. Zájem o uvedenou akci byl nemalý, svědčí o tom účast více než 65 seniorů a několika jejich nejbližších.

 

Lenka Eliášová,

PR manažerka

SENIOR Otrokovice, p. o.

Číst více