Aktivity

Zvětšit písmo |

Bohoslužba na SENIORu C

Obnovenou premiéru po COVIDové přestávce měla bohoslužba slova v pátek 26. 6. 2020 v budově C SENIORu Otrokovice. Odsloužil ji duchovní správce otrokovické římskokatolické farnosti P. Mgr. Ing. Pavel Šupol.

Bohoslužba patří k událostem, které uživatelům, kteří se na ni těší, dodává klid, jistotu, pochopení. Zpravidla je sloužena vždy první (SENIOR B) a poslední (SENIOR C) pátek v měsíci. Vzhledem k nouzovému stavu v souvislosti s nemocí COVID-19 to nebylo možné. Po více než třech měsících se tak život v SENIORu pozvolna vrací do obvyklých kolejí. V budově B SENIORu proběhne bohoslužba v pátek 3. 7.

Vracíme se „do kolejí“ různorodých aktivit 🗓

Víkendovka z domova C. V duchu motta „je potřeba si dělat drobné radosti“  jsme se pustili v sobotu 20. června do zpracování vypěstovaných bylinek, vaření na přání, přivítání nového uživatele…prostě a jednoduše – pozvolný návrat do normálu 👍

Máme nového kamaráda, králíčka Karla

Představujeme Vám našeho nového obyvatele domácnosti Pampeliška „králíčka Karla“. Zvířátka nám pomáhají ovlivňovat fyzickou aktivitu, psychickou pohodu a sociální život. Karlík již teď přináší našim uživatelům velkou radost 😊

Aktivity v kuchyni nebo při společenských hrách, i milá setkání s blízkými

I u nás na domově C se život pomalu vrací do normálu. Za posledních pár dní se mnoho z Vás opět mohlo setkat se svými blízkými, setkání byla krásná a dojemná. Všem děkujeme za spolupráci❤.  Tímto také děkujeme týmu pracovníků 💜, patří jim velké DÍKY 😊

Pečeme z plodů naší zahrady

Vlastnoručně vypěstované plodiny z naší zahrádky začínáme využívat i v naší kuchyni. Tentokrát jsme si upekli buchtu z rebarbory.  Rebarbora je chutná zelenina, kterou ale používáme spíše jako ovoce. Moučník se nám opravdu vydařil a již se těšíme na další zpracování našeho ovoce či zeleniny.  A to nás baví ❤

Zazpívali jsme si na lidovou notečku

Sobotní odpoledne nám na domovy B i C  přijela zpříjemnit cimbálová muzika Rováš ze Zlína. Zahráli nám známe lidové písničky, které jsme si společně všichni s chutí zazpívali.

Krásné vzpomínky aneb jak šel s námi čas

V domově B máme novou výzdobu interiéru, která znázorňuje, jak šel čas s našimi uživateli. Naši senioři před objektivem zapózovali se svou fotografií z mládí či dětství. Obzvlášť dámy si tento den náležitě užily, s vizážistkou, pěkným účesem a slavnostním oblečením. Výsledek ocenili nejen naši uživatelé, ale i zaměstnanci a pevně věříme, že fotografie se budou líbit rodinným příslušníkům i návštěvám, které k nám v budoucnu zavítají.

Pravidelný pohyb pro duševní i fyzickou pohodu

V domově C provádíme individuální pohybové aktivity.  Trénink dolních končetin na motomedu, který simuluje jízdu na kole, nácviky chůze, rehabilitační ošetřování, masáže a vertikalizace…..to vše je nedílnou součástí péče o naše uživatele.

Hodně štěstí, zdraví..

Opět další krásnou narozeninovou oslavu naší uživatelky, tentokrát na domácnosti Pampeliška, uspořádal pečující personál v domově C. Snažíme se i v této nelehké době našim milým uživatelům přinášet drobné radosti ve všedních dnech. Přejeme hlavně hodně zdravíčka a duševní pohody ☺️.

 

Pochutnali jsme si na výborném „překvapení“

Pečovatelky v domově B ve čtvrtek ( 14.5. ),  připravily překvapení pro uživatele. Sladké a slané tousty. Za dobré nálady si všichni pochutnali.

Vykouzlili jsme úsměv na rtech všem maminkám

V neděli, 10. května, byl krásný sváteční den ❤️. Den matek je den, kdy se vzdává pocta všem maminkám a mateřství. Slaví se v různé dny na mnoha místech po celém světě, vychází z různých tradic. V Česku se slaví druhou květnovou neděli.  V Československu se začal slavit tento svátek v roce 1923. Jeho propagátorkou byla Alice Masaryková. Právě v tento čas bychom se maminkám měli všichni uklonit. Obejmout je, políbit a hlavně říci, co k nim cítíme, jak jsme vděční, že je máme.

Sladké pečení i užívání si krásných slunečných dnů na zahradě

Na „céčku“ jsme v prodlouženém víkendu, který vyvrcholil v neděli  oslavou Dne matek, stihli upéct muffiny, bábovky a jablečné záviny. Užili jsme si slunečních paprsků a čerstvého vzduchu jak na balkónech, tak i v atriu našeho Domova, kde je k vidění zvelebená zahrada 🥀🌹🌳🌷🌼

Terapie na zahradě s Lilinkou

Páteční sváteční den (8. května ), využili naši uživatelé v domově B opět k procházce po zahradě. Při slunění a čerpání energie, je navštívila v rámci terapie naše ramlice Lilinka.

Oslava narozenin

V domově C se konala oslava narozenin naší milé uživatelky domácnosti Čtyřlístek 🍀 . Přejeme všechno nejlepší ☺️.

Je libo výborné rohlíčky?

Dnes máme rohlíčky obzvláště vypečené…. i tak by se dala nazvat aktivita, která nám zpestřila den ( sobota, 2. května ) a provoněla chodby našeho domova C.

Zavzpomínali jsme si na svá dětská léta

V domově C jsme si tentokrát zavzpomínali na téma dětství. Reminiscence neboli vzpomínání, je pro seniory důležitou aktivizační metodou.

Pohoda, relax, sluníčko…

Když nemůžeme na dovolenou, tak si umíme poradit jinak 😎. Exotika na Senioru C ☀️

Rej čarodějnic se proletěl „céčkem“

Ctíme tradice, a tak se „céčkem“ ve čtvrtek, 30. dubna, proletěly čarodějnice a navštívily uživatele na pokojích. Pálení čarodějnic nebo taky Filipojakubská noc je tradice pojící se s 30. dubnem. Při samotné oslavě nesmí nikdy chybět velký oheň, při kterém se většinou opékají tradiční špekáčky a podobné pochutiny. My jsme se v dopoledních hodinách pustili do čarodějnického pečení moučníku.

Velké díky Vám všem!

Děkujeme za další dodání roušek od dobrovolníků, kteří nám pomáhají, v prádelně se již vše připravuje k použití. Děkujeme všem, co nám pomáháte, má to smysl..

S dobrou náladou pečujeme o tělo i mysl

V této nelehké situaci se snažíme pečovat nejen o dobrou náladu ale také i o své tělo. Mimo jiné sem patří i péče o chodidla našich uživatelů. A když za námi do domova nemůže přijít externí pedikérka, máme řešení i z řad našich zaměstnanců.

Také se nám daří zprostředkování kontaktů – rodin s uživateli, prostřednictvím videohovorů nebo předáním dopisů s fotkami či dobrotami. Děkujeme, že společně s námi držíte psychickou pohodu našich – vašich příbuzných, našich uživatelů. Děkujeme 💗 

S úsměvem to zvládneme

S úsměvem jde všechno líp. V domově C se tímto motem snažíme řídit i v tomto čase. A prosíme i rodiny našich uživatelů o fotky s úsměvem ☺️

Nezahálíme, trénujeme paměť, pracujeme i cvičíme

I v domově B se snažíme uživatelům co nejvíce vyplnit dny programy, které by je mohly zabavit. Mezi oblíbené aktivity rozhodně patří deskové hry. Uživatelky  se zapojily i do šití roušek. Z některých se staly módní návrhářky, střihačky a krejčové. Procvičujeme jemnou motoriku, vzpomínáme a trávíme společně čas. Uživatelé se také udržují stále v kondici skupinovým cvičením, které probíhá momentálně v malých skupinkách s omezeným počtem uživatelů. Cvičení probíhá vícekrát denně aby se vystřídalo vícero skupinek a nikdo nebyl o zdravý pohyb ošizený.

Zdravíme všechny naše blízké

Zdravíme z „C“  z našich DZR domácností. Na pampelišce z aktivity zaměřené na zkrášlení našich uživatelek,  ze čtyřlístku, kde jsme se zaměřily na pohybové cvičení, při hře deskových her nebo při procházce na zahradě či užívání si teplého jarního sluníčka. Všem se nám daří dobře a všechny moc pozdravujeme  👋

Máme rádi bramboráky

V „céčku“ si o víkendu uživatelé pochutnali na bramborácích, křupavé české pochoutce, někde nazývané také cmunda, které si společně připravili. K dobré náladě přispělo společné posezení a vzpomínání „jak se dříve doma vařilo“. Kdysi dávno se bramboráky připravovaly bez vajec, pouze z mouky a přidávala se tam kromě česneku i cibulka. Tahle směs se pak lila do vymazané nádoby a pekla v troubě. Bramborák se pak nakrájel a zapíjel mlékem. Později se přidala vejce a bramborák se připravoval přímo na plotně, kterou hospodyňky potřely kůží se slaniny (téhle variantě se říká v Podkrkonoší sejkory).

Masopust – období veselení se a hodování

V pondělí 24. února, navštívil uživatele v domově B masopustní průvod s medvědem. Průvod prošel domovem a navštívil všechny uživatele. V dnešní době označujeme slovem masopust období od Tří králů do Popeleční středy. Začíná tedy po vánočních svátcích a jeho konec je nepravidelný, protože Popeleční středa vychází každý rok na jiné datum. Podle tradice připadá na 46. den před Velikonoční nedělí a ten najdeme v rozmezí od poloviny února do počátku března. Ve slovanském pojetí byla jeho symbolika zaměřená na vítání jara a zabezpečení hojnosti, úrody a plodnosti.

Rozsvícení vánočního stromečku

V domově B proběhlo v úterý 3. prosince  rozsvícení vánočního stromu ve vestibulu domova. K příjemné atmosféře nám zazpívali Babčice a Chlapčiska ze Spytihněvi.

Nejlepší terapeut má srst a čtyři nohy

Opět nás přišli navštívit naši malí kamarádi. Pejsci už svou přítomností dokáží vyvolat dobrou náladu všude tam, kde je jí nedostatek. A o tom, že úsměv léčí není pochyb. Naši uživatelé v domově B si tyhle chvíle vždy krásně užívají.

 

 

Pečeme na Mikuláše

Tradiční český perník  už odpradávna nechybí na téměř žádné vánoční tabuli. Jako každý rok, tak i letos budeme péct v domově C vlastní cukroví. Začali jsme perníky, které nesmí chybět na Mikuláše.  Všichni uživatelé se snažili, protože tím udělají velkou radost nejen svým vrstevníkům, ale také dětem, které přijdou na Mikulášskou nadílku v pátek 6. prosince 2019.

 

 

 

 

 

 

Návštěva čtyřnohých přátel opět velmi potěšila

V posledním listopadovém týdnu nás v domově C navštívila paní Bílková se svými jezevčíky. A nejvěrnější přátelé lidí opět všechny milovníky zvířat potěšili svou přítomností. Je úžasné vidět, jak je naši uživatelé vítají a nabízejí pamlsky, které čtyřnozí kamarádi nikdy neodmítnou.

V turnaji v šipkách zvítězili všichni

Pro naše milé seniory v domově C, jsme  uspořádali (29. listopadu ) malý turnaj v šipkách. Po celou dobu panovala dobrá nálada a malým vítězem se stal nakonec každý, protože není přeci důležité vyhrát, ale zúčastnit se. A o to jde.

Upekli jsme si dobrotu z jablíček

Uživatelé domova B si ve středu, 27. listopadu, užili odpoledne pečením moučníku „JABLKA V ŽUPANU“. Pečení dopadlo na výbornou a při společné ochutnávce jsme  zavzpomínali, co vše si z jablek můžeme připravit.

Pochutnali jsme si na výborné čokoládě

V prostorách  jídelny domova B proběhla v úterý, 26. listopadu, ochutnávka výběrových druhů cukrovinek z belgické čokolády. V pestré nabídce nechyběly výrobky mléčné, hořké či s příchutěmi, višně v čoko obalu, lanýže, proslavené pralinky a mnohé další. Senioři si tak náramně pochutnali a navíc mohli sladkosti zakoupit i pro své nejbližší.

Osobnost měsíce – Helena Štáchová

V měsíci listopadu ( 26. 11. ), jsme do vzpomínkového pásma „Osobnost měsíce“  vytipovali  loutkoherečku, režisérku a dabérku Helenu Štáchovou, která by se o pouhých osm dní dříve dožila 75 let. K osobě Heleny Štáchové neodmyslitelně patří dvojice loutek – taťulda Spejbl a jeho potomek Hurvínek, kterým spolu manželem Milošem Kirschnerem propůjčili své hlasy. Při promítání několika krátkých pohádek se tak senioři vrátili do let, kdy příběhy nezapomenutelných postaviček sledovali se svými dětmi.

Velikán české hudby Bedřich Smetana

V pondělí 25. listopadu, se uživatelé domova B v rámci Hudebního okénka podívali na život a dílo významného českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Svými osmi dokončenými operami různých žánrů položil základ českého repertoáru; největší popularity, a to i v Německu a jinde ve světě, dosáhla komická opera z venkovského prostředí Prodaná nevěsta, která je považována za prototyp české národní opery. Z dalších skladeb jsou nejznámější cyklus symfonických básní Má vlast a smyčcový kvartet č. 1 e moll „Z mého života“, jež jsou zásadními příspěvky do vývoje těchto žánrů. Vedle toho napsal Smetana také četné klavírní skladby a vokální díla pro pěvecké sbory. V padesáti letech věku zcela ohluchl, ale i po ztrátě sluchu dokázal složit řadu vrcholných děl.

Vystoupení skupiny Návraty přítomné nabilo pozitivní energií

Sychravé a ponuré dopoledne, ve čtvrtek 21. listopadu, zpříjemnila uživatelům v domově C hudební skupina Návraty z Tlumačova. Dámy, které jsou její neodmyslitelnou součástí, nám nejsou neznámy, protože v našem zařízení nevystupovaly poprvé. Naši senioři se na vystoupení velmi těšili a zejména ti, kteří přišli na jejich vystoupení poprvé, byli velmi příjemně překvapeni. Všichni si společně zavzpomínali na písničky svého mládí a nasmáli se u vtipů, kterými byly písničky prokládány. Je až neuvěřitelné, kolik pozitivní energie učinkující ženy vyzařují, a jak ochotně se s námi o ni rozdělily! I za to jim patří velké poděkování.

Mužský pěvecký sbor Hlahol příjemně naladil atmosféru

Ve čtvrtek 21. listopadu zavítal do domova B otrokovického SENIORu mužský pěvecký sbor Hlahol z Mysločovic. Naše uživatele příjemně naladil repertoárem písní z Hané, ale i z celé Moravy. V programu Hlaholu nechybí ani udržování místních folklorních i společenských tradic – Starý hanácký právo, velikonoční obchůzka, regionální folklorní slavnosti aj. K pestré činnosti přispívá také řada drobných vystoupení v rámci obce, jako jsou svatby, zatahování, besedy s důchodci, mikulášský jarmark či aktivní účast na některých slavnostních bohoslužbách. Jak jsme se dozvěděli, spolek Hlahol vznikl v roce 2007, avšak počátek své činnosti datuje již od r. 1998.

Test logické úvahy a prostorové představivosti na výbornou

Počátkem 3. listopadového týdne jsme na úseku ergoterapie v domově B uspořádaly skupinový trénink paměti. Součástí zajímavého programu bylo především procvičování tvorby slov, logického uvažování a porozumění textu s doplňováním vhodných slov. Prostorovou představivost si naši uživatelé vyzkoušeli pomocí skládačky puzzle s Ladovými podzimními obrázky. Pozornost jsme věnovali i smyslové terapii, a to prostřednictvím hmatového a sluchového pexesa. Senioři se v testech nenechali zahanbit a v náročné zkoušce uspěli na výbornou!

V okénku osobností M. Rottrová a R. Lukavský

Uživatelé v domově B v pondělí 18. listopadu dopoledne, v rámci aktivity s názvem Hudební okénko, nejdříve besedovali o dosavadním životě a úspěšné umělecké tvorbě zpěvačky Marie Rottrové.

V odpoledních hodinách se opět sešli, tentokrát k povídání o zajímavostech provázejících hereckou dráhu Radovana Lukavského. Informace o obou významných osobnostech české kulturní scény tak zpříjemnily uživatelům budovy B celý den.

Vydařená oslava s blahopřáním jubilantům

Ve středu 14. listopadu jsme opět připravili oslavu pro jubilanty z domova C. Tentokrát se nás sešlo opravdu hodně, protože jsme blahopřáli uživatelům narozeným v měsících říjnu, listopadu a prosinci.

S krásnou gratulací přišly také děti ze souboru Studánka, pod vedením paní učitelky Dohnalové, kterou velmi mile překvapilo, že se mnozí z přítomných přidali a zpívali společně s dětmi. Po přípitku osobně předal květinu, drobný dárek a přání ředitel domova Ing. Zdeněk Mikel, MBA.

A potom již přišel čas na kávu, zákusek a chlebíček. Celé, byť venku deštivé, odpoledne se vydařilo a uživatelé byli spokojeni, že se zde setkali i se svými vrstevníky. Zákusek, mrkvový dort, na oslavu jubilantů upekli naši senioři, a jako vždy si dali na jeho přípravě opravdu záležet. Někteří z oslavenců „zeleninový“ dort dosud neznali, proto vůči němu zpočátku panovala mírná nedůvěra. Ta se však ihned po prvním soustu dokonale rozpustila, a na netradičním dezertu si všichni velmi pochutnali.

Originální ozdoby výsledkem tvoření v keramické dílně

V domově B se snažíme našim uživatelům plnohodnotně vyplnit jejich volný čas. Jako novou, krásnou, volnočasovou aktivitu jsme si pro ně připravili KERAMICKÉ DÍLNY. Již ve druhém listopadovém týdnu se nám podařilo vytvořit první výrobky a jsme přesvědčeny, že jsou velmi vydařené. Ozdobné předměty následně využijeme ke zkrášlení bytů seniorů, ale také prostor budovy.

Na pořadu dne trénink paměti

Vědomostní kvíz pořádáme pro uživatele v domově B zcela pravidelně. Tentokrát, ve čtvrtek 14. listopadu, jsme tématický okruh zaměřili na slova – město, jméno, zvíře, věc. Uvedeným, hravým, způsobem trénujeme paměť seniorů a podporujeme jejich vzájemnou komunikaci.

 

„Toulky Českem“, tentokrát v Jeseníkách a Orlických horách

S uživateli domova B i nadále poznáváme detailněji naši vlast, a to díky aktivitě „Toulky Českem“. Ve středu 13. listopadu jsme se, prostřednictvím projektoru a katalogových materiálů, podívali do oblasti Jeseníků a Orlických hor.
Výlet jsme zahájili pohledem na jeden z divů České republiky – vodní elektrárnu Dlouhé Stráně. Poté jsme pokračovali prohlídkou města Jeseník, zastavili se v místní Vodní tvrzi s muzeem a v přírodní rezervaci Rejvíz. Dále následoval pohled do Zlatých Hor, konkrétně na areál Zlatorudných mlýnů v Údolí ztracených štol, který je již pravidelným místem konání mezinárodních mistrovství v rýžování zlata.
Poté jsme se bleskově přenesli do nejznámějšího rekreačního střediska v Orlických horách, a to do Deštného. Zde stojí za pozornost především Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel. Navíc se v blízkém okolí soustředí nejatraktivnější místa, například přírodní rezervace Bukačka, horská Masarykova chata na Šerlichu, nejvyšší hora Orlických hor Velká Deštná a v údolí Bělé Šerlišský mlýn.
Všichni účastníci „zájezdu“ si akci pochvalovali, protože se dozvěděli spoustu dalších zajímavých informací o překrásné krajině v severní části Čech, Moravy a Slezska.

 

Terapeutická panenka pomáhá zkvalitnit život našich uživatelů

Terapeutická panenka v domově B putuje z náruče do náruče a dělá radost i potěšení našim uživatelkám.
Současně velmi pomáhá při komunikaci, přispívá ke snížení úzkosti i napětí, a naopak navozuje kladné emoce a spokojenost. Jedná se o ideální pomůcku v rámci aktivizací, ale také při běžných denních činnostech ke zlepšení celkové spolupráce s uživateli.
Terapeutické panenky jsou velice účinné a mají pozitivní dopad na kvalitu života mnoha našich uživatelů.

Terapie a relaxace pro kvalitnější život

Pod názvem Celostní muzikoterapie proběhla v domově B SENIORU Otrokovice zajímavá relaxační technika. Naši uživatelé se nejdříve zaposlouchali do léčivých tónů různých hudebních nástrojů z přírodních materiálů, jako jsou bubny, djembe, perkuse, tibetské mísy aj. Následně se také do terapie aktivně zapojili a nástroje si sami vyzkoušeli rozeznít. Jedná se o aktivitu, při které hudbu spoluvytvářejí všichni zúčastnění a současně při ní příjemně relaxují.

Smyslová aktivizace představuje další důležitou složku komplexní péče, kterou v otrokovických domovech SENIOR dlouhodobě zavádíme do všedních dnů života našich uživatelů. Uvedená terapie nabízí možnost, jak propojit dva různé světy klientů a jejich pečovatelek, ale i věnovat se vzpomínkám a zpestření volného času. Pravidelná smyslová aktivizace posouvá kvalitu poskytované péče výše. Zejména nám pomáhá znovu oživit a ozdravit psychiku seniorů tak, aby svůj čas strávili plnohodnotně a s příjemným pocitem. Součástí procvičování smyslů je i fyzická aktivita, která je nezbytná k udržení určitého stupně soběstačnosti.

K důležitým bodům aktivizačního programu v organizaci SENIOR Otrokovice patří také práce s kreslicími pomůckami. Uživatelky domova B se věnovaly vymalovávání mandal. Jde o oblíbenou odpočinkovou a uvolňující činnost pro naše uživatele. Mandala znamená kruh a kruhový obrazec je sám o sobě, díky uspořádaným prvkům, zklidňující předlohou. Kreslení mandaly zlepšuje kreativitu, jejímž výsledkem je krásný obrázek vhodný k zarámování. Z jiného pohledu se jedná o relaxační techniku, kde až tolik nezáleží na výsledku, ale podstatný je tvůrčí proces. V ideálním případě se obě možnosti skloubí v jeden dokonalý výsledek. Avšak v každém případě je kreslení mandaly specifickou výtvarnou technikou, která příznivě ovlivňuje i náš duševní stav a duchovní rozpoložení.

 

Lenka Eliášová

PR manažerka

SENIOR Otrokovice, p. o.

Naši partneři