Zvětšit písmo |

Valašská královna lidových písní – Jarmila Šuláková

V pondělí 8. února jsme si na SENIORu  B v rámci HUDEBNÍHO OKÉNKA připomněli známou zpěvačku Jarmilu Šulákovou.

Nejznámější česká zpěvačka lidových písní, národní umělkyně Jarmila Šuláková-Schmidtová, se narodila ve Vsetíně. Vsetínu a Valašsku zůstala celý život věrná. Jako zpěvačka se dostala do Michálkovy vsetínské cimbálové muziky a zpívala také se skupinou Veselí hoši Rudolfa Dudy. Z Michálkovy muziky vznikl později soubor Kyčera. Koncem 50. let začala spolupracovat také s Janem Rokytou a cimbálovou muzikou Technik. Šuláková se svým naprosto nezaměnitelným hlasem i muzikantským projevem zpívala s řadou muzik ze Slovácka i Slovenska a její jméno je nerozlučně spjato také s domácími muzikami Vsacan a Jasénka. Natáčela v rozhlasových i televizních studiích, písně v jejím podání nalezneme na řadě gramofonových desek i na CD.

Jarmila Šuláková byla označována za první dámu českého folklóru, písničky v jejím podání se staly součástí trvalého odkazu valašské lidové kultury.V anketě Osobnost roku Zlínského kraje se v roce 2006 umístila na 5. a v roce 2008 na 1. místě.

Zemřela ve věku 88 let, rozloučení proběhlo za účasti široké veřejnosti. Na Valašském Slavíně v rožnovském skanzenu má symbolický náhrobek a město Vsetín jí udělilo Zvláštní cenu in memoriam.

 

Naši partneři