Aktivity

Kalendář aktivit

Krásné hudební vystoupení dětí z DDM Matýsek

V pátek 26. května nás na budově B  navštívily děti z Domu dětí a mládeže Matýsek z Napajedel pod vedením paní učitelky Hany Svobodové. Klienti byli nadšení jak z holčiček, které úžasně zpívaly charlestonové písně z 30. let, nebo populární písně z 60. let a stejně tak i z Davida, který zpíval písně Karla Gotta. Většinu písní klienti znali a s chutí si je zazpívali spolu s dětmi. Moc děkujeme a těšíme se na další příjemné setkání.

Den pro krásu

V pátek 26. května na budově B po delší době opět zavoněl lak na vlasy spolu s lakem na nehty. Navštívily nás děvčata kadeřnického a kosmetického oboru SŠOS Vizovice, aby naše klientky mohly opět prožívat zkrášlovací péči. Studentky kosmetického oboru pod vedením paní Jadrníčkové lakovaly nehty, upravovaly obočí a obličej, prováděly masáž rukou nebo výživu nehtů a  studentky kadeřnického oboru pod vedením paní Kletečkové byly v jednom kole se stříháním vlasů. Klientky si pochvalovaly šikovné ruce děvčat a jejich milý přístup a prožily tak krásné dopoledne.

Filmové okénko – Čína, Kolumbie

Čtvrteční dopoledne patřilo již tradičně Filmovému okénku a my se s klienty na budově C přenesli do Asie, čtvrté nejrozlehlejší země a druhé nejlidnatější země světa – Číny. Podívali jsme se do největších čínských měst – Šanghaje, Pekingu, Kantonu, nemohla chybět Velká čínská zeď, historické chrámy mnoha náboženství, čínské zahrady, hudba nebo čínský poklad – pandy, či typická jídla této země, jako např. pekingská kachna, na které bychom si jistě pochutnali i my! S velkým zájmem jsme také obdivovali výrobu hedvábí, pěstování rýže nebo bonsají. Závěrem si klienti popovídali o tom, co je v dokumentu zaujalo, co se líbilo nebo je pro naši kulturu nezvyklé.

Klienti na budově B se pro změnu sešli u sledování cestopisného dokumentu o Kolumbii. Zaujala je především hudba, pestré barvy a nádherná příroda, které provázely celý dokument. Záběry plné slunce a moře nám zpříjemnily pošmourné dopoledne. Těšíme se na další pokračování!

Příjemné povídání u šálku dobré kávy

Ve středu 24. května si klienti na budově B povídali u kávy o tématech, která si spojují s druhou polovinou roku. U některých témat jsme se zastavovali, neboť klienti vzpomínali na své historky nebo zkušenosti.

Klienti na budově C si u šálku dobré kávy zase povídali o Evropském dni parků. Vyjmenovali jsme Národní parky a CHKO v ČR a povídali si o jejich rozloze, zajímavých místech a také vzpomínali, které parky klienti navštívili. Poté jsme zhlédli video z Šumavy a Českého Švýcarska.

Potěšila nás návštěva malých čtyřnohých kamarádů

V úterý 23. května navštívili klienty na budově C canisterapeutičtí pejsci. Po představení pejsků dostali pro ně klienti pamlsky,  aby jim je mohli dávat a procvičovat tak jemnou motoriku. Poté si pejsky brali do náručí a hladili je. Povídali jsem si o plemeni a zajímavosti s ním spojené a zavzpomínali i na pejsky, které klienti měli nebo stále mají u rodinných příslušníků. Závěrem se podívali na psí výstavu, měli možnost pejsky hodnotit podle vzhledu a poté jim i předat medaile. Klientům se aktivita s pejsky moc líbila a těší se na další setkání s malými kamarády.

Zábavné dopoledne u společenských her

Klienti na budově C se v úterý 23. května zúčastnili skupinové aktivizace, kde se všichni zapojili a v menších skupinkách si zahráli společenské hry, např. „Člověče, nezlob se!“ a následně vyzkoušeli společně s ostatními i nové hry, které nikdy před tím nehráli. Bylo to příjemně strávené dopoledne a všichni klienti se dobře bavili.

Připravily jsme si výborné tradiční jídlo – šulánky s mákem

V úterý 23. května jsme si s klientkami na budově B naplánovaly přípravu šulánků s mákem. Jde o tradiční jídlo, které naše klientky často a rády připravovaly pro svou rodinu. Přesto se mezi nimi našly i dvě, které šulánky nejen že nikdy nepřipravovaly, ale ani je neochutnaly. Společně oloupaly brambory, nastrouhaly je najemno, přidaly vajíčko, mouku, sůl, pořádně prohnětly těsto a pak už si každá uválela své šulánky, které daly vařit. Na talířek si každá nabrala tolik, kolik chtěla, posypala cukrem a mákem podle chuti a přelila rozpuštěným máslem. Moc jsme si všechny pochutnaly, a i když nebyly perfektní, byly moc dobré už tím, že si je klientky mohly samy připravit.

Trénujeme svou paměť hrou

Na tréninku paměti v pondělí 22. května, se klienti na budově C vzájemně představili. Poté se pustili do trénování formou hledání slov podle začínajících písmen dnešního svátečního jména, spojovali známé dvojice a vzpomínali na herce ze známých pohádek. Užili jsme si společně zábavné dopoledne a těšíme se na další setkání.

Procvičili jsme tělo i jemnou motoriku

Po víkendovém odpočinku si klienti budovy B v pondělí 22. května procvičili techniky ranního nádechu i břišního dechu na promasírování vnitřních orgánů. Poté si protáhli klouby na horních i dolních končetinách a posílili svaly na rukou a nohou. Závěr jsme věnovali cvičení jemné motoriky. Nejen že jsme si dobře zacvičili, ale také i popřáli klientce k narozeninám a strávili tak společně příjemné a zábavné dopoledne.

Krásná každý den

V sobotu 20. května si klientky oddělení Fialka na budově C dopřály odpočinkové a relaxační dopoledne, kdy se nechaly zkrášlovat a opečovávat jako v kadeřnickém a kosmetickém salónu.  Všechny dámy si tento den velmi užily a za to patří velký dík našim šikovným pečovatelkám.

Zábavné cvičení

V pátek 19. května se klienti na budově C na pravidelném cvičení nejprve důkladně prodýchali do břicha na rozproudění energie a poté se věnovali rozcvičce a prvkům jógy, které nám vytvořenou energii pomohly rozproudit. S použitím overballů posilovali svaly na horních i dolních končetinách, které pak promasírovali masážním míčkem. Po cvičení klienti zrelaxovali u svalové relaxace celého těla a závěrem si zazpívali za doprovodu paliček, bubínku a dalších drobných hudebních nástrojů. Bylo to moc příjemné dopoledne a klienti odcházeli s dobrou náladou.

Den řemesel

Ve čtvrtek 18. května se uskutečnilo páté setkání u tvořivého řemesla s Nadačním fondem Řemeslo pomáhá. Zavítali k nám Petra Benešová a Monika Křenová. Tentokrát jsme společně tvořili rámečky na fotografie a tabulky na psaní křídou. Klienti vyráběli rámečky z různých materiálů jako je dřevo nebo tabulová tapeta a zdobili různými dekoracemi. Někteří si dřevěné lišty barevně namalovali a potom si každý svůj rámeček ozdobil podle svého vkusu a již při tvoření každý přemýšlel, komu svůj rámeček daruje, jakou fotografii si do něj dá, nebo kam si ho ve svém pokoji pověsí. Klienti byli nadšení, když viděli výsledek své práce a překvapeni z toho, jaké krásné dílo ještě zvládnou vyrobit. Všichni jsme si dnešní tvůrčí dopoledne s nadšením užili a těšíme se na další tvoření.

Příjemné společné posezení

U pravidelného společného posezení s dobrou kávou, jsme si ve středu 17. května s klienty na budově B povídali o tom, které události mají spojené s jednotlivými měsíci v roce. Cílem bylo zjistit, která témata jsou v souvislosti s daným obdobím pro klienty důležitá a chtějí si o nich povídat. Všichni si tento čas užili a strávili tak velmi příjemné dopoledne.

Povídání u kávy – Mezinárodní den rodiny

Ve středu 17. května si klienti na budově C u šálku dobré kávy povídali na téma Mezinárodní den rodiny. Vyslechli teorii o vzniku daného svátku a poté si povídali o podobě tradiční i netradiční rodiny, co pro klienty znamená jejich rodina, zda-li je rodina pravidelně navštěvuje nebo kolik mají sourozenců. Povídání bylo dojemné, ze života a plné lásky.

Zábavné herní odpoledne s dětmi

Klienty budovy C v úterý 16. května navštívily děti z družiny ze Základní školy Mánesova na skupinovém hraní her. Společně hráli „Člověče, nezlob se!“, karty, skládali hlavolamy, nebo si jen tak povídali. Užili jsme spoustu zábavy a smíchu a moc se těšíme na další návštěvu.

Herní odpoledne se seniory z Klubu důchodců

Odpoledne 16. května zpříjemnila našim klientům návštěva seniorů z Klubu důchodců. Společně si užili odpoledne plné příjemné atmosféry, deskových her, dobré nálady a u výborné kávy ochutnali štrúdl, který naše klientky dopoledne upekly. Už teď se těšíme na další setkání.

Sladké pečení

V úterý 16. května se klientky na budově B sešly, aby společně připravily jablečný závin pro odpolední návštěvu seniorů z Klubu důchodců z Baťova. Povídaly si o tom, jaké buchty se připravovaly u nich doma a které jim nejvíce chutnaly. Užily jsme si příjemné dopoledne a těšíme se na pokračování odpoledne.

Procvičování paměti

V pondělí 15. května si klienti na budově C potrénovali paměť. Vzpomínali na slova, která začínají na počáteční písmena jména tohoto dne v kalendáři. Paměť si také procvičili při hře, kde si měli zapamatovat šest napsaných slov během deseti sekund a poté je zpaměti vyjmenovat, či při úspěšném luštění slovních přesmyček. Trénink klienty moc bavil a již se těší na další setkání.

Pravidelný pohyb a relaxace

S klienty budovy B jsme si cvičení v pondělí 15. května opravdu užili. Nejdříve přišla na řadu důkladná rozcvička, která byla zaměřená především na horní končetiny. Následovalo několik cviků na pohybovou koordinaci a pak si zahráli míčové hry. Závěrem jsme zrelaxovali s využitím masážních a akupresurních míčků.

Krásný svátek maminek

Nedělní sváteční dopoledne si klientky z oddělení DZR Pampeliška na budově C udělaly u příležitosti svátku Dne matek den pro krásu. Užily si tak nejen příjemnou péči, ale také s krásně natočenými vlasy a nalakovanými nehty oslavily tento výjimečný sváteční den.

Víkendové aktivní odpoledne

Klienti budovy C oddělení Fialka strávili sobotní den v obýváčku domácnosti, aby potrénovali své pohybové dovednosti při sportovních hrách. Házeli míčky a kruhy na terč, zahráli si stolní hokej, s pomocí hokejky a balónků stříleli na bránu, vyzkoušeli balanční desku s míčky a imobilní klienti se věnovali relaxaci s použitím masážních brýlí. Užili jsme si tak společně pěkný den.

Pravidelné cvičení pro dobrou pohodu

Klienti na budově C se v pátek 12. května věnovali cvičení. Jelikož měl svátek první ze zmrzlých mužů – Pankrác – pořádně se zahřáli rozcvičkou a následnými míčovými hrami, u kterých se zasmáli a užili legraci. Zařadili i cvičení zaměřená na pohybovou koordinaci a na závěr společně zrelaxovali a zazpívali lidové písničky, abychom si nadcházející týden užili v dobré náladě.

Cvičení a trénink paměti

V pátek 12. května se klienti na budově B před trénováním paměti uvolnili pomocí abdominálního dýchání, protahovacích cviků a prokrvili si končetiny pomocí masážních míčků. Po doplnění tekutin se všichni pustili do paměťových cvičení, u kterých si vyzkoušeli různé paměťové hry. Strávili tak společně příjemné dopoledne.

Filmové okénko – Indie a Nepál

Ve čtvrtek 11. května klienti na budově C s velkým zaujetím sledovali ve společenském sále promítání cestopisného dokumentu o Indii a Nepálu. Indie pulzuje pestrobarevným mixem lidí, tradic a přírodních krás a její hlavní město Nové Dillí v sobě ukrývá tisíce let záhad, magickou atmosféru a indickou jednoduchost. Nepál je místo, kde vedle sebe na jednom místě žijí hinduisté, buddhisté, křesťané a sikhové v jedné harmonii, odtud se největší dobrodruhové světa přesouvají na nejvýše položená místa na světě. Po zhlédnutí dokumentu jsme si povídali o tom, co se komu líbilo, co si kdo zapamatoval a o svých zážitcích s cestováním.

Mezigenerační setkání přineslo spoustu smíchu a radosti

V rámci mezigeneračního projektu POVÍDEJ organizace Mezi námi, o. p. s. navštívily ve čtvrtek 11. května klienty budovy C děti z MŠ Zahradní 1202 v doprovodu paní učitelky Pilátové. Na začátku setkání si děti připravily vystoupení k blížícímu se Dni matek a předaly klientkám vlastnoručně vyrobená přáníčka. Po krátkém povídání si společně vyrobili závěsné dekorace, které budou zdobit společenský sál. Závěrem jsme si po malém občerstvení zazpívali písničku Není nutno a my se již těšíme na další  setkání.

Veselé tvoření s dětmi z MŠ Otrokovice

Ve čtvrtek 11. května navštívily klienty budovy B děti z MŠ Zahradní Otrokovice. Na oblíbeném setkání děti vzpomínaly, co tvořili spolu s klienty minule. Poté si povídali o jaře a zdobili jarní strom lístky a květy. Podle písničky pak děti určily, čemu se budeme věnovat – spolu s klienty tvořili ptáčky, které jsme přidali na vytvořený strom. Na závěr si pak všichni pochutnali na malém občerstvení, doplnili tekutiny a přečetli pohádku.

Žáci ZUŠ Otrokovice nás potěšili svým koncertem

Ve středu 10. května odpoledne, si pro klienty na budově B připravili koncert žáci a učitelé ze Základní umělecké školy Otrokovice. Koncert s názvem S písní na rtech a s pásmem českých lidových písní byl věnován Svátku matek, který se u nás slaví vždy druhou květnovou neděli. Koncert všem navodil dobrou náladu, některým se objevily i slzy dojetí ve tváři a klienti si tak odnášeli krásný zážitek.

Zavzpomínali jsme na své rodiny

Blíží se Mezinárodní den rodiny, a tak jsme si ve středu 10. května s klienty na budově B povídali u dobré kávy na téma rodina. Vyprávěli o svých rodinách a každý si vytvořil svůj strom života, někdo měl strom hodně rozvětvený, jiný méně, ale každý svou rodinu miluje nadevše. Bylo to povídání plné lásky a úcty.

Povídání u kávy – Den matek

Ve středu 10. května si klienti na budově C při povídání u kávy připomněli blížící se oslavu Dne matek. Zavzpomínali na vlastní maminky a také na to, jakými rodiči byli oni sami. Následovaly křížovky a kvízy, díky kterým klienti zábavnou formou procvičili logické uvažování, přemýšlení v souvislostech a slovní zásobu.

Herní odpoledne s dětmi ze ZŠ Otrokovice

Klienti na budově B si v úterý 9. května užili zábavu společně s dětmi ze ZŠ Otrokovice. Hráli oblíbené společenské hry „Člověče, nezlob se!“, vyzkoušeli i nové zajímavé hry a chlapci si pak také zahráli stolní fotbal. Bylo to velmi příjemné odpoledne a všichni se těšíme na další setkání.

Zábavné odpoledne u společenských her

V úterý 9. května se klienti na budově C sešli ve společenském sále, aby si užili příjemné odpoledne hraním společenských her „Člověče, nezlob se!“, Žolíka a sledováním cizokrajných míst ve virtuální realitě. Příjemně si pak popovídali u kávy a výborného jablečného závinu, který naše klientky připravily dopoledne.

Upekly jsme si výborný jablečný závin

V úterý 9. května klientky na budově C připravovaly jablečný závin pro odpolední posezení u společenských her. Povídaly si o tom, jaké záviny a buchty se obecně v domácnostech připravovaly. Závin se nám povedl a odpoledne jsme si na něm pochutnali.

Kreativní tvoření

V úterý 9. května se klienti budovy B věnovali tvorbě kreativního papíru, kdy vybrali jarní barvy, ty nanesly na papír a houbičkou rozetřeli. Tím vznikl krásný kreativní podklad pro listy a květy, které budeme ve středu tvořit s dětmi z mateřské školky. Část aktivity jsme věnovali i přípravě šablon ptáčků, které budou také součástí čtvrteční tvorby. Klienti si aktivitu užili a na závěr si zazpívali píseň Není nutno.

Sváteční víkend plný pohody a zábavy

Během víkendu se klienti oddělení Fialka na budově C věnovali sázení truhlíkových rajčat. Kontakt s půdou, rostlinami a dalšími lidmi klienty příjemně povzbuzuje, péče o rostliny není složitá, poskytuje výsledky a přispívá k pocitu vlastní důležitosti. Těšíme se, jak si na rajčátkách pak všichni pochutnáme.

Sváteční den si pak užili při společném posezení, kde si za hudebního doprovodu nejen s chutí zazpívali, ale i zatančili.

Cvičení nás baví

V pátek 5. května se klienti budovy C sešli, aby si společně zacvičili. Úvodem se prodýchali, aby okysličili krev a poté procvičili klouby, posilovali svaly na horních i dolních končetinách, které pak promasírovali masážním míčkem. Cvičení nám zpestřili dva dobrovolníci Martin a Sebastián, kteří si s námi zacvičili a závěrem společně zahráli oblíbený petangue. Klientům se cvičení moc líbilo a již se těší na aktivity v příštím týdnu.

Cvičení a trénink paměti

V první části páteční aktivity 5. května, se klienti budovy B prodýchali, protáhli a uvolnili svaly, namasírovali si ruce i nohy a po doplnění tekutin se pustili do trénování paměti. Vzpomínali na slova, začínající na počáteční písmena jména Klaudie, která tento den slaví svátek. Svou paměť procvičili při hře, kde si měli zapamatovat pět nakreslených obrázků během deseti sekund a zpaměti je potom vyjmenovat. Většině se podařilo vzpomenout si na čtyři, ale jedna klientka vyjmenovala bravurně všech pět správně. Nakonec jsme přečetli dopis od mladé maminky dvou dětí z Tišnova, která nám poslala dopis přes projekt Psaní od srdce. Klienti si dopis prohlédli a povyprávěli o tom, kdo jaké dopisy posílal, kdo je má schované na památku a vzpomínali také, kolik stála poštovní známka. Bylo to moc krásné dopoledne a protože venku svítí sluníčko, domluvili jsme se, že odpoledne společně zasadíme bylinky do našich vysokých záhonů na zahradě. Máme připravenou petrželku, pažitku a majoránku.

Cestopisné putování po Thajsku a Kambodži

Odpolední program na budově C ve čtvrtek 4. května patřil cestování po Thajsku a Kambodži. Prostřednictvím cestopisného dokumentu se klienti seznámili se svébytnou kulturou, jedinečnou přírodou a různorodými pokrmy, které se v těchto místech vyskytují. Na závěr jsme si s klienty povídali o jejich zážitcích s cestováním.

Podívali jsme se do Paříže

Klienti budovy B a C prožili ve čtvrtek 4. května dopoledne v Paříži. Milan Mikšík, známý fotograf, nám promítl spoustu zajímavých fotografií z tohoto překrásného města a také povyprávěl své zážitky. Klienti, kteří Paříž dříve navštívili, měli možnost si zavzpomínat, jaké to tam bylo před 20 lety a nyní. Zajímavé povídání nám rychle uběhlo a klienti se již těší na další zajímavé promítání, které bude tentokrát z města Luhačovice.

Po besedě na budově C následovala ochutnávka různých bylinkových čajů a rozeznávání chutí a bylinek, které v nich byly obsažené.

Duben v denním stacionáři

Duben v denním stacionáři byl plný tradic a jarních zvyků. Klienti se zapojili do jarní výzdoby, upletli si pomlázku, upekli velikonočního beránka a zajíčka. Nesmělo chybět ani tradiční barvení vajíček a do společné aktivity se zapojily také děti z Dětského domova Lazy ze Zlína, které si pro naše klienty připravily i básničky a navodily nám tak krásnou velikonoční atmosféru.

Věnujeme se i smysluplným aktivitám jako je pravidelné cvičení, trénování kognitivních funkcí či odreagování při hraní stolních her. K oblíbeným činnostem patří pravidelné pečení a vaření – klienti připravili a také si moc pochutnali na ořechovém řezu, mrkvových šátečkách nebo ovocném pudingu. Pravidelně pečujeme o sazenice rajčat a paprik, zasadili jsme ředkvičky a rádi se věnujeme i péči o pokojové rostliny. Jemnou motoriku a trpělivost procvičujeme při louskání ořechů, oblíbené práci s keramickou hlínou, nebo třeba při šití.

Pěkné počasí nás lákalo do zahrady, kde jsme obdivovali jarní květiny, okopávali záhonky, pleli truhlíky a hlavně se těšili ze slunného počasí. Závěrem měsíce se klienti zúčastnili společné akce – pálení čarodějnic.

Vzpomínání u dobré kávy

Ve středu 3. května si klienti na budově C u dobré kávy povídali na téma První máj. Zavzpomínali na prvomájové průvody a různé veselé zážitky, které se s nimi pojí. Nezapomněli ani na májové poutě, které se v Otrokovicích pravidelně konají a na dobroty, které na nich klienti ochutnali. Abychom procvičili mozkové buňky, zahráli jsme si „slovní sudoku“ a připomněli si báseň Máj.

Povídání u kávy – Den slunce

Přestože nám dnes sluníčko nesvítí, naši klienti na budově B si ve středu 3. května při lahodné kávě povídali o různých zajímavostech o slunci, protože právě dnes slavíme Den slunce, který vznikl zejména pro velký význam sluneční energie pro planetu Zemi. Bez slunce by zkrátka nebyl život na naší planetě. Klienti si povídali o tom, jaké slunce je a také co rádi dělají, když slunce svítí. Na závěr při písničkách o slunci společně vyrobili několik papírových sluníček, které pověsili na nástěnku, která zdobí jejich společenskou místnost.

Pohodové odpoledne u společenských her

Klienti budovy C se v úterý 2. května sešli ve společenském sále, aby si společně nejen zahráli, ale i popovídali. Někteří hráli „Člověče, nezlob se!“ a jiní zase karetní hru Žolík. V průběhu hry se v místnosti ozýval smích a radost z vítězství. Užili jsme si pohodové odpoledne a již se těšíme zase na příště.

Upekli jsme si pochoutky z listového těsta

V úterý 2. května klienti budovy B pekli taštičky z tvarohového těsta a plnili je ovocnou marmeládou. Druhá skupinka připravovala tyčinky z listového těsta, abychom měli i něco slaného k zakousnutí při odpolední aktivitě. Na závěr si zazpívali známé písničky.

Odpoledne se pak sešli u společenských her, u kterých si pochutnali na dobrotách našeho dopoledního pečení spolu s dobrou kávou.

Užili jsme si krásný první máj

Byl pozdní večer – první máj, večerní máj – byl lásky čas. V pondělí 1. května si klienti budovy B užívali krásný den nejen na tradiční májové pouti, ale i jen tak na příjemné procházce v prvním slunečném květnovém dni.

Víkendové posezení u dobré kávy

Poslední víkend v měsíci dubnu se klienti odlehčovací služby na budově C sešli u kávy a výborného dezertu, který jim připravil personál. Společně si povídali na témata, která jsou jim blízká a strávili tak příjemné dopoledne.

Klientky oddělení Fialka si v neděli připravily ovocný koláč, na kterém si pak s ostatními klienty pochutnávali u odpolední kávy v obýváčku domácnosti, kde si příjemně popovídali a zhlédli český film Babička.

Cvičení a trénink paměti

V pátek 28. dubna na budově B jsme si na aktivitě přečetli dopis, kterým nám poslala maminka tří dětí přes projekt Psaní od srdce a klienti si mohli také prohlédnout i přiložené obrázky, které jim děti namalovaly. Samotný trénink paměti zahájili protažením a poté se pustili do trénování. Začali jsme přirovnáním, pokračovali kvízem s výběrem správné odpovědi a zasmáli se při hláškách ze známých filmů. Klienti si společně strávené dopoledne příjemně užili.

Veselé herní odpoledne s dětmi ze ZŠ Mánesova

Ve čtvrtek 27. dubna nás na budově C opět navštívily děti ze školní družiny ZŠ Mánesova spolu s paní vychovatelkou Kateřinou Říhovou, aby společně se seniory strávili příjemné odpoledne. Zahráli jsme si „Člověče, nezlob se!“, karetní přebíjenou, kvízy nebo skládali tvary z dřevěných prvků a u toho si povídali. Závěrem jsme si přečetli pozdrav od paní vychovatelky Kláry ze školní družiny v Praze, která naše seniory pozdravuje a píše o své práci s dětmi. My jí tímto posíláme pozdrav a poděkování projektu Psaní od srdce. Děkujeme za dětskou energii, smích a povídání. Vážíme si každé návštěvy a těšíme se na další!

Cestopisné putování po Kostarice

Ve čtvrtek 27. dubna se klienti budovy B dopoledne sešli u promítání cestopisného dokumentu o Kostarice. Obdivovali nejen krásy této republiky, ale po skončení dokumentu si také povídali o tom, co je zaujalo – někoho celosvětový problém s nadbytkem odpadu, jiného zase nádherná příroda ohraničená Tichým oceánem a Karibským mořem.

Odpoledne se klientky opět sešly u hraní karet a oblíbené hry „Člověče, nezlob se!“

Zahrály jsme si kvízové hry

Ve čtvrtek 27. dubna si klientky oddělení Pampeliška na budově C zahrály kvízovou hru ze zvířecí říše. Tipovaly rozpětí křídel u albatrose, rychlost letu sokola nebo podle čeho se orientují tažní ptáci při svých dalekých cestách. Klientky byly spokojené, neboť většinu odpovědí věděly,  nebo se jim je podařilo tipnout. Společně jsme se výborně pobavily a také se i dozvěděly něco nového.

Povídání u kávy – pálení čarodějnic

Na budově B si ve středu 26. dubna klienti připomněli dobu, kdy docházelo k lidovým veselicím, při nichž se zapalovali ohně a pálily čarodějnice, aby neškodily lidem, zvířatům a úrodě. My vzali na pomoc hodnou čarodějnici Saxanu, s jejíž pomocí si přivolali knihu čar a kouzel a z ní za pomoci mocných zaklínadel vyrobili kouzelný lektvar, který by měl všem přinášet zdraví a úsměv po celý rok. Klienti si u toho také moc pochutnali na krásně opečeném špekáčku a jablečném závinu s kávou, abychom to čarování zajedli i něčím dobrým a zavzpomínali i na tradice, které se dodržovaly v různých místech a závěrem si zazpívali. Užili jsme si krásné dopoledne a těšíme se na další společné setkání.

Odpoledne si pak klientky zpříjemnily společným posezením u hraní karet.

Naši partneři