Aktivity

Kalendář aktivit

Trénování paměti

Páteční dopoledne 29. září jsme se sešli u pravidelného tréninku paměti.

Prodýchali jsme se a připomněli si včerejší svátek České státnosti. Za pomoci křížovky jsme vyluštili, kdo má dnes svátek-Michal. Poté jsme si zahráli město, zvíře – přidali jsme si ovoce, oblečení, bylinky 😊.  Seřadili jsme lidské vlastnosti podle abecedy. Vzpomínali jsme na akce, které proběhly během září v SENIORu a nebylo jich málo! Aktivita probíhala v příjemné a veselé atmosféře, nechyběl ani smích.

Září v Denním stacionáři

Září přineslo mnoho slunečných dnů, které nás a naše klienty z denního stacionáře lákaly na výlety a vycházky po okolí. S klienty jsme navštívili lázeňské město Luhačovice, kde jsme si užívali pohodovou atmosféru, ochutnali nejznámější prameny a relaxovali. Nezapomněli jsme se zastavit ani v lázeňské kavárně, kde jsme se občerstvili dobrou kávou a výborným zákuskem. Koncem září jsme navštívili i nedalekou obec Nová Dědina, kde se narodil a žil jeden z našich klientů. Výlet se stal nejen příjemnou procházkou v přírodě, ale i velmi osobní vzpomínkou na prožité dětství a mládí. Také nás čekala krásná oslava 90. narozenin jednoho z klientů. Babí léto jsme využili i k mnohým vycházkám po okolí, do nedalekého parku, nebo k řece Moravě. Další akcí byla sokolnická přednáška s poutavou ukázkou dravých ptáků. Odvážní klienti se s dravci dokonce vyfotografovali. Navštívili jsme také výstavu paní malířky Lhotské, která nás potěšila nejen svými obrazy, ale i vlastní tvorbou poezie.

 

Rozloučení s létem

V úterý 26. září jsme spolu s klienty SENIORu a jejich blízkými strávili příjemné odpoledne při grilování špekáčků. Příjemnou atmosféru dokreslila dechová hudba v podání Zlínské sedmičky ZUŠ Morava ze Zlína, které tímto moc děkujeme. Pozvání také přijali naši přátelé z KD Baťov.  Počasí nám přálo a užili jsme si pohodové odpoledne plné zpěvu, smíchu a dobré nálady.

 

Procvičování paměti na DZR

Dnes jsme s klienty oddělení Čtyřlístek a Fialka procvičovali kognitivní funkce zábavnou formou. Pomocí různých pomůcek jsme procvičili barvy, počítání, motoriku, doplňovali jsme chybějící přísloví, u kterých jsme si vysvětlovali, co znamenají.  Četli jsme z knihy Josefa Lady Česká přísloví, hráli oblíbenou hru město, jméno. Klienti spolupracovali v nabídnutých druzích procvičování, užili si podnětné dopoledne.

 

Cestopisné promítání

Úterní dopoledne 26. září si klienti společně zpestřili cestopisným filmem. Dnes jsme se podívali do Paraguaye. Byl to nevšední zážitek a po shlédnutí jsme si povídali o tom, co se komu líbilo a co si kdo zapamatoval, někoho zaujal starý autobus, který jel s otevřenými dveřmi a na palubní desce chyběl jeden budík, druhého zaujal Jezuitský chrám nebo těžba vápence, ze kterého pálili vápno. Nejvíce však všechny zaujal česky mluvící pan Mašek, jehož rodiče koupili půdu v Paraguay v roce 1936 a on český jazyk jako další generace stále udržuje a vyučuje. Překrásné vodopády nás nadchly všechny a chtěli bychom je vidět na vlastní oči. Bylo to zajímavé dopoledne, které nám společně velmi rychle uteklo a nastal čas oběda.

 

 

Výlet do Luhačovic

V pondělí 25. září jsme se vydali na poslední výlet letošního roku – do lázní Luhačovice. Autobusem jsme přijeli k Lázeňskému náměstí, prošli jsme se k Jurkovičovu domu, lázeňskou kolonádou jsme zamířili do pavilonu Vincentky. Ochutnali jsme teplou i studenou Vincentku. Výlet jsme zakončili v lázeňské kavárně, kde jsme si pochutnali na výborné kávě a zákusku. Chvíli jsme poseděli venku na sluníčku a užívali si lázeňskou atmosféru a pohodu.

Moc děkujeme Nadačnímu fondu Českého rozhlasu projektu Ježíškova vnoučata a našim dárcům – rodině Szoke, která nám umožnila tento krásný výlet.

Moc jsme si výlet užili, počasí nám vyšlo, sluníčko svítilo a Luhačovice jsou krásné i na podzim.

Hraní her a tvoření

Čtvrteční dopoledne 21. září si klienti zahráli různé společenské hry. Někdo hrál Člověče nezlob se, druhý karetní hru Žolíky a někteří se zapojili do tvoření a vyráběli bambulky z vlny, které použijeme při tvoření s dětmi ze školky. Výroba bambulek některé klientky natolik nadchla, že se zapojily do výroby i odpoledne.

 

Hraní společenských her

V úterý 19. září navštívili budovu C opět naši kamarádi z klubu důchodců Baťov. Společně s našimi klienty si povídali, hráli karty, člověče, nezlob se. Dali si kávu a ochutnali koláčky, které jsme napekli. Děkujeme jim za milou návštěvu a těšíme se, že se s některými uvidíme v pondělí na plánovaném výletu do Luhačovic.

 

Promítání

21. září jsme se s klienty setkali u pravidelného promítání. Klienti si tentokrát přáli letní komedii, z nabídky si vybrali film Setkání v červenci s oblíbenými herci Danielou Kolářovou, Oldřichem Kaiserem a Tomášem Holým.

 

Posezení u šálku kávy

Středeční dopoledne patřilo povídání u kávy. Tématem byla svatba. Na začátku jsme si pustili hudbu ze svatebního pochodu a na dané téma si zahráli šibenici. Klientky a klienti vzpomínali na svůj svatební den. Jak ho prožili, kde se vdávali a ženili a jaké svatební dary jsou vhodné. U povídání popíjeli kávu a čas příjemně ubíhal.

 

Povídání u kávy

Mezinárodní den neslyšících bylo tématem dnešního povídání u kávy. Klienti se dozvěděli, proč tento svátek vznikl. Povídali jsme si o tom, jaké to je, když člověk přestává slyšet a jak by se mělo k takovému člověku chovat jeho okolí. Pustili jsme si ukázku znakové abecedy a naučili jsme se písmenko R, H, CH nebo J. Zajímavá byla i ukázka slov, které se pojí k RODINĚ a naučili jsme se jak se ve znakové řeči řekne máma nebo táta. Na závěr jsme se seznámili se znakovými slovy zvířat, kde si někteří zapamatovali ovci a berana. Dnešní téma bylo velmi zajímavé, a to i proto, že se týkalo téměř poloviny účastníků. Společný čas nám utekl velmi rychle a všichni jsme si ho moc užili a navzájem se obohatili nejen o informace, ale i o úsměvy.

 

 

Vzpomínání na staré časy


Dnes se klienti oddělení DZR Fialka a Pampeliška věnovali reminiscenčním aktivitám. S pomocí reminiscenčních karet si připomenuli předměty jako je alpa, velorex, magnetofon, sifonovou láhev a další předměty. Povídali jsme si o jejich používání v běžném životě. Závěrem jsme začali číst nejoblíbenější knihu českých čtenářů – Jirotkova Saturnina.

 

 

Virtuální brýle

V rámci individuální aktivity jsme pozvali klienty budovy B  na výlet pomocí virtuální reality.

Virtuální brýle máme v SENIORu zapůjčeny na šest měsíců díky dárcům v projektu Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Ježíškova vnoučata.

Glazování keramiky

V úterý 19. září dopoledne jsme se s klienty sešli, abychom navázali na jedno z předcházejících setkání, kdy jsme vytvářeli z keramické hlíny srdíčka. Tato (už vypálená) jsme dnes natírali glazurou a po proschnutí se budou vypalovat. Klienti si tak procvičili jemnou motoriku a koncentraci.

 

Cestování na Srí Lanku

V úterý 19. září se klienti SENIORu C podívali ve filmovém okénku na Srí Lanku. Viděli tak překrásnou přírodu tohoto kouzelného místa. Po shlédnutí jsme si povídali o tom, co se komu líbilo a co si kdo zapamatoval, někoho zaujali sloni, jiného sochy Budhy, dalšího batikování a paličkování krajek nebo rybáři na vysokých kůlech nebo výroba dřevěných masek. Vnučka od jedné z našich klientek byla v této zemi na svatební cestě, a tak se i naše klientka mohla podívat, jak to tam vypadá. Bylo to moc hezké, společně strávené odpoledne.

 

Procvičování kognitivních funkcí DZR

Klienti DZR Čtyřlístek a Fialka si 19. září dopoledne procvičovali kognitivní funkce zábavnou formou. Pomocí různých pomůcek si procvičili barvy, počítání, určování druhů ovoce a zeleniny, dnů v týdnu a měsíců v roce, doplňovali chybějící přísloví. Četli z knihy Josefa Lady Česká přísloví a z knihy Uherskohradišťsko si připomenuli letní výlet na Velehrad. Klienti spolupracovali v nabídnutých druzích procvičování, užili si podnětné dopoledne.

 

Odpolední cvičení

Pondělí  18. září patřilo tradičně cvičení. Tentokrát jsme se s klienty  sešli v odpoledních hodinách. Protáhli jsme se a zahřáli u míčových her. Jelikož se ale jednalo o setkání po obědě, bylo zvoleno méně náročné cvičení s větším důrazem na protažení a relaxaci s využitím masážních míčků.

Vernisáž společných prací dětí a seniorů

Dnes 18. září se naši klienti SENIORu Otrokovice zúčastnili na Městském úřadě v Otrokovicích  vernisáže výstavy, která ukazuje jednotlivá setkání dětí z MŠ Zahradní 1139 a 1202 a našich klientů budov B a C od května loňského roku. Při této příležitosti jsme převzali od paní Kateřiny Jirglové, ředitelky společnosti Mezi námi, ocenění Mezigeneračně udělované organizacím, které to prostě dělají dobře 😊. Záštitu nad výstavou převzala paní starostka Hana Večerková, která pronesla i úvodní slovo. Naši klienti si prohlédli výstavu, hledali se na fotografiích, vzpomínali, které výrobky dělali, ochutnali koláčky, které jsme den předtím napekli, pozdravili se s dětmi z MŠ Jabůrková.

 

 

Upekly jsme výborné koláčky

V neděli 17. září jsme se s klientkami na budově C sešly, abychom připravily koláčky na vernisáž fotografií a ukázek práce našich klientů a dětí z MŠ Zahradní, která se uskuteční 18. září na Městském úřadě v Otrokovicích. Kdybyste tak mohli cítit tu krásnou vůni! A to ještě když se po upečení koláčky potřely rozpuštěným máslem a rumem – to teprve voněly! Přijďte ochutnat a podívat se, co naši klienti s dětmi po více než rok dělali.

Příjemné sobotní dopoledne

Díky hezkému počasí mohli klienti oddělení DZR Fialka na budově C strávit sobotní dopoledne na balkoně domácnosti. Někteří se pustili do práce na našem záhonku s rajčaty. Rostliny s pomocí motyček a lopatek vytrhali, záhonek prokypřili a vypleli. Společně jsme se pak radili, které rostliny bychom mohli do záhonku nově vysadit a popovídali si na téma podzimní práce na zahradě. Bylo to pro všechny příjemné dopoledne.

Povídání s malířkou

Ve čtvrtek 14.9. nás navštívila úžasná žena – malířka, básnířka paní Jiřina Lhotská. Povídala si s námi o svých obrazech, pocitech, které ji k malování vedou, co chce svými obrázky vyjádřit. K některým obrazům napsala verše, které tento záměr ještě více umocňují. Užili jsme si krásné kulturní dopoledne s klienty v budově C a odpoledne s klienty v budově B. A to ještě nevíte, že jsme si pochutnali na chlebu se sádlem a cibulí, které nám paní Jiřina přivezla. Z celého srdce děkujeme a věříme, že se zase setkáme nad její inspirativní tvorbou.

 

 

Posezení s KD Baťov

V úterý 12. září, po prázdninové odmlce, přišli klienty navštívit členové KD Baťov. Společně s klienty si u kávy pověděli o prázdninových zážitcích, pochutnali na připraveném občerstvení a na závěr si zazpívali několik lidových písniček. Kdo chtěl, mohl si zahrát některou z připravených deskových her. Společný čas velmi rychle utekl a všichni už se těší na další setkání.

Promítání na SENIORu C

 

12. září se klienti v našem filmovém okénku podívali do Ekvádoru a na Galapágy. Viděli překrásná místa jako jezero San Pablo nebo sopečné souostroví Galapágy. Po shlédnutí jsme si povídali o tom, co se komu líbilo a co si kdo zapamatoval. Někoho zaujaly želvy obrovské, jiný si všiml domorodých oslav ve specifických krojích nebo že tam není lékař ale šaman, který léčí pomocí tisícileté tradice zejména bylinkami. Bylo to moc hezké, společně strávené odpoledne.

 

V úterý 12. září si naši klienti z DZR Čtyřlístek a Fialky při kognitivním procvičování připomněli předměty denních činností, rozšiřovali si slovní zásobu a snažili se zapojit vícesmyslové poznávání.

Četli jsme si z knihy Josefa Lady jeho nejznámější říkadla a doplňovali slova, ukazovali si, co je na obrázcích. Dál jsme procvičovali krátkodobou a dlouhodobou paměť pomocí obrázků, doplňovali názvy států, povolání, jmen a dalších kategorií podle počátečního písmene. Zazpívali jsme si známé písně, počítali jsme. Klienti se s přihlédnutím ke svým specifikům a aktuálnímu stavu zapojovali do předložených úloh.

 

Dechová cvičení

V pondělí 11. září začala pohybová aktivita dechovým cvičením. K měření dechu nám posloužil bublifuk, s jehož pomocí si klienti  názorně vyzkoušeli kapacitu svých plic. Následně se klienti protáhli a zacvičili si u Lo-Fi playlistu, který celou aktivitu podpořil příjemnou atmosférou. Ke cvičení jsme také využili overbally a golfové míčky. Na závěr nechyběla ani relaxace s využitím masážních ježků.

Procvičování paměti

V pondělí 11. září si klienti procvičili kognitivní funkce pomocí paměťových cvičení. Na úvod se prodýchali, poté procvičili krátkodobou paměť, klienti se pokusili zapamatovat pořadí obrázků, doplňovali úsloví, druhou osobu do známé dvojice. Klienty aktivita bavila, po celou dobu se snažili zapojovat.

Vzpomínání na podzimní práce na zahradě

Pondělní dopoledne 11. září se klienti oddělení Fialka a Pampeliška nejprve zorientovali v čase a potom si zavzpomínali na oslavy a zpracovávání úrody. Vyprávěli o tom, co zavařovali, jaké ovoce dávali do kvasu nebo jak sušili jablka. Potom si každý vytahoval kartičku se slovním úkolem a zahráli si hru „Město, jméno …“, na dané písmenka doplňovali i povolání či jídlo.

 

Na Pampelišce klienti vzpomínali na věci, které mohou mít určitou barvu. Před koncem aktivity jsme si zazpívali naše oblíbené písničky. Bylo to pohodové dopoledne.

 

Pravidelné cvičení

V pátek 8. září si klienti SENIORu B příjemně zacvičili za poslechu relaxační hudby. Důkladně se protáhli a procvičili svá těla. Nezapomněli ani na relaxační masáž masážními míčky. Při tréninku paměti se zaměřili na dlouhodobou paměť. Klienti nejprve doplňovali známé názvy filmů a seriálů a pak vzpomínali na svá školní léta, oblíbené učitele a předměty, které měli ve škole rádi.

Zábavné páteční cvičení

Klienti SENIORu C se dnes 8. září sešli u pravidelného pátečního cvičení. Začali jsme procvičením paměti u představování jmen klientů a pak volně navázali na abdominální dýchání, protažení kloubů na prstech, masáž dlaní, protahování se a posilování svalů pomocí různého cvičebního nářadí jako jsou kruhy nebo overball. Po krátkém odpočinku a doplnění tekutin klienti zrelaxovali u svalové relaxace. Na závěrečnou část cvičení jsme dnes zařadili zpěv oblíbených písniček doplněný o hraní na Orffovy hudební nástroje. Klienti si tak vyzkoušeli například bubínek, činely, ozvučené paličky nebo chrastítka. Klienti tak odcházeli k obědu s dobrou náladou a úsměvem.

 

Cesta do Istanbulu

Pro dnešní čtvrteční cestopisné promítání si klienti z nabídky vybrali dokument o Istanbulu. Prostřednictvím tohoto dokumentu si klienti užili záběry lahodně vyhlížejících tureckých pokrmů, architektury, nebo břišních tanečnic. Aktivita proběhla v příjemné atmosféře.

 

Skupinová aktivizace – Povídání u kávy SENIOR C

Tématem středeční skupinové aktivizace „Povídání u kávy“ bylo „Prázdniny končí a hurá do školy“ . Klienti se dozvěděli něco z historie školní docházky. Potom vzpomínali, kde chodili do školy, jaké měli školní pomůcky, jaký předmět měli nejraději nebo co jedli na svačinu. Téma jsme doplnili fotografiemi, na kterých klienti poznávali pomůcky do školy. Pro zpestření jsme si zahráli školní kvíz a pustili si video o tom, jak dříve vypadal tělocvik nebo mateřská školka a jesličky. Klienti vzpomínali i na pochodová cvičení nebo výlety a společné fotografování s paní učitelkou na konci školního roku. Bylo to pestré a zábavné dopoledne a všichni si ho společně užili.

Honey a Gloria

Klienty DZR Fialka a Čtyřlístek ve středu 6. září navštívili canisterapeutičtí pejsci. Pejsky si brali na klín, hladili je, podávali jim pamlsky. Smyslem a cílem canisterapie je zlepšení nebo udržení zdravotního stavu klientů. Tím je myšlen nejen stav fyzický, ale také psychický. Pejsci svou přítomností dokáží vyvolat dobrou náladu všude tam, kde je jí nedostatek. A o tom, že úsměv léčí není pochyb.

 

Aktivizační činnosti na DZR

Ve středu dopoledne si klienti oddělení Fialka a Pampeliška procvičili kognitivní funkce –krátkodobou paměť, orientaci, slovní zásobu, logické uvažování, počítání, doplňování přísloví a další úlohy. Klienti se dobře bavili, zapojovali se do všech nabídnutých druhů cvičení. Užili si příjemné a podnětné dopoledne.

Jedna z klientek vyzkoušela i brýle na virtuální realitu – vypravila se do italských Benátek.

 

5. září si klienti z DZR Čtyřlístek a Fialky procvičili prsty při nácviku sebeobslužných úkonů za pomoci podložky s různými typy zapínání a zavazování. Četli jsme si z knihy Josefa Lady jeho nejznámější říkadla a doplňovali slova a ukazovali si, co je na obrázcích. Dál jsme procvičovali krátkodobou a dlouhodobou paměť pomocí obrázků, doplňovali názvy států, povolání, jmen a dalších kategorií podle počátečního písmene. Klienti se ochotně pouštěli do předložených úloh a užili si zábavné a podnětné dopoledne.

 

Cestopisné promítání z Namibie 2

5. září nám promítání na SENIORu C již po druhé zpestřila paní Daniela, dcera naší klientky.

Paní Daniela nám dnes přišla popovídat o své cestě po Namibii. Na mapách nám připomněla, kde Namibie leží a povyprávěla nám spoustu zážitků, a následně nám pustila film z cesty po této africké zemi. Bylo to nevšední a velmi příjemné strávené dopoledne.

 

Pondělní cvičení na SENIORu B

Pondělní dopoledne patří na SENIORu B cvičení. Klienti se protáhli, zaposilovali si s overbally a gumami. Poté si zahráli míčové hry a relaxovali s masážními míčky, na závěr si zazpívali písničky a Ej od Buchlova, Čerešničky a Vysoký jalovec.

 

Prázdniny utekly jako voda a dnes 4. září odpoledne se naši klienti věnovali opět cvičení jógy pod vedením paní Evy Šimkové. Moc si to užili a těší se na další cvičení.

4. září si klienti oddělení Fialka a Pampeliška SENIORu C procvičili kognitivní funkce – krátkodobou paměť, orientaci, slovní zásobu, logické uvažování, počítání, doplňování přísloví a další úlohy. Klienti se dobře bavili, zapojovali se do všech nabídnutých druhů cvičení. Užili si příjemné a podnětné dopoledne.

 

Taneční terapie s Petrem Veletou

Klienti SENIORu a jejich nejbližší si opět užili zábavné mezigenerační taneční odpoledne s programem bývalého profesionálního baletního mistra z Národního divadla Petra Velety.
Úvodem přítomné v sále Společenského domu v Otrokovicích krátce pozdravil, poté již začala hrát hudba a přítomní se ponořili do víru tance, zpěvu a zábavy. Mnozí si tak připomněli své mládí, kdy chodili tancovat na zábavy, diskotéky nebo plesy. Taneční terapie s Petrem Veletou patří mezi velice oblíbené a vyhledávané aktivity našich klientů a jak nám řekl v sobotu 2. září sám taneční mistr: „Zábava a tanec jsou léky, které nikomu neublíží“. Úsměvy, rozzářené oči a radost našich klientů a jejich nejbližších jsou pro nás tou největší odměnou. Děkujeme seniorkám z Klubu důchodců Baťov za velkou pomoc s převozem klientů a zapojení se do programu!

Pečení koláčků a příprava jednohubek

Dnes 1. září jsme si s klientkami připravovaly pohoštění na zítřejší taneční odpoledne. Pekly jsme oblíbené a osvědčené tvarohové koláčky. Práce nám šla krásně od ruky, těsto se nám nelepilo na vál či ruce, tvaroh s rozinkami voněl citronovou kůrou a klientky s láskou a vzpomínkami dělaly jeden koláček za druhým. Nakonec jich bylo přes 300! Ještě horké jsme je potřely rozpuštěným máslem s rumem, posypání cukrem je čeká až zítra 😊

Klientky připravovaly i slané pohoštění – slané kousky z nivy, másla a mouky. Vykrájené kousky potřely vajíčkem a posypaly buď kmínem nebo sezamem. Moc se jim to povedlo – ta vůně a chuť!

Děkujeme za recept a pomoc paní Janečkové z KD Baťov!

 

 

Srpen v denním stacionáři

Letní měsíce si klienti Denního stacionáře užívali všemi smysly. Dopoledne je vždy čekal nabitý program. Klienti se věnovali trénování paměti, společnému nebo individuálnímu cvičení. V nabídce je k zapůjčení a vyzkoušení nízké či vysoké chodítko, přístroj motomed na trénink dolních i horních končetin. Klienti se věnovali také tvořivé činnosti při práci s keramickou hlínou, šití, aj. Oblíbenou aktivitou všech našich klientů je vaření/pečení.

V srpnu si klienti užili hojnost přírody a zpracovávali letní ovoce a zeleninu. Upekli si a ochutnali u odpolední kávy např. cuketovou bábovku, štrůdl z letních jablek, nechyběl ani zákusek z listového těsta nebo hrníčková buchta. Klienty osvěžil rajčatový salát, z rajčat vypěstovaných na naší zahradě, který si každý připravil dle své chuti. Dále si upekli čerstvý kváskový chléb a k němu připravili čerstvou houbovou smaženici, což některé klienty zavedlo do krásných vzpomínek na mládí. Příjemnou aktivitou byl sběr léčivých bylin na naší zahradě, které následně poznávali. Klienti si připravili i bylinkovou limonádu. Klienti kreslili relaxační mandaly, skládali puzzle, pletli nebo si jen tak povídali, hráli člověče nezlob se, pexeso.

Po obědě klienti trávili chvíle odpočinkem, četbou, poslechem hudby, sledováním televize. Odpoledne klienti trávili čas na zahradě ve společnosti vrstevníků.

Příjemným zpestřením pro naše klienty byla plavba lodí po Moravě, kterou si všichni velmi užili. Závěrem srpna klienty čekala havajská party, kde si vyrobili květinové havajské náhrdelníky, pochutnali si na ovocných špízech a ochutnali speciální koktejly.

30. srpna se klienti SENIORu B sešli při povídání u kávy. Dnešní téma bylo Loštické tvarůžky. Pověděli si, jak tvarůžky vznikly, podívali se na krátký film o založení nejznámější tvarůžkářské firmy Aloise Wesselse v Lošticích, potom si klienti připravili malou ochutnávku tvarůžkových specialit a pochvalovali si jejich výraznou chuť. Společné dopoledne rychle uteklo a těší se již na další setkání.

Psí návštěva v SENIORu C

Ve středu 30. srpna 2023 navštívila SENIOR C fenka Kačenka. U kávy si klienti povídali o Mezinárodním dnu psů, vyluštili křížovku, tak zjistili jméno psí návštěvy. Psí slečna předváděla klientům, co všechno umí a za odměnu dostala malý pamlsek. Klienti zavzpomínali na své psí kamarády a vyprávěli si veselé příhody. Bylo to zajímavé a inspirující dopoledne.

 

Ve středu 30. srpna si klienti DZR Fialka a Pampeliška procvičili kognitivní funkce.

Hravou formou hledali jména, povolání, jídla, města, zvířata, podle nápovědy určovali, o jaký předmět se jedná. Hledali opačný význam slov, doplňovali přísloví, zavzpomínali na rozhlasové pořady. Klienti si užili příjemné a podnětné dopoledne.

 

 

Výroba keramických srdíček

Klienti SENIORu B si dnes 29. srpna procvičili jemnou motoriku při tvoření z keramické hlíny. Váleli hlínu, obtiskovali do ní krajku a vyřezávali srdíčka. Srdíčka budou vypalovány a glazovány. Aktivita proběhla v příjemné atmosféře.

Loučení s prázdninami

 

V úterý 29. srpna zavítala na SENIOR C milá návštěva. Naše klienty navštívily děti z Dětského domova Lazy ve Zlíně – Andrea, dvě Darje, Liliana, Marek a Nela. Děti doprovázel vychovatel Standa. S klienty si společně připravili letní dobroty-ovocné špízy, sýrové jednohubky s hroznovým vínem a domácí limonády – jahodou a okurkovou. Dětem limonády tak chutnaly, že si vyžádaly recept na přípravu. Děti a klienti společně vyráběli havajské květinové věnce. Při setkání si klienti povídali s dětmi, co zažily o prázdninách. Všichni si společně užili krásné dopoledne a těší se na příští setkání.

Míčové hry SENIOR B

V pondělí 28. srpna se klienti SENIORu B sešli při pravidelném  cvičení, při rozcvičce se zaměřili na pohybovou koordinaci, míčové hry a relaxaci.

 

Procvičování paměti pomocí her

28. srpna se klienti SENIORu C sešli, aby si procvičili kognitivní funkce. Pomocí her si procvičovali paměť – dlouhodobou, krátkodobou, logickou, slovní zásobu, představivost, prostorové funkce.

Všichni se skvěle bavili a užili si dopoledne.

 

Výroba havajského věnce – DZR Pampeliška a Fialka

Pondělní dopoledne 28. srpna na oddělení DZR Fialka a Pampeliška si klienti povídali o tom, jak u nich vypadal první školní den. Zda si pamatují, do jaké školy chodili, co patřilo do školní brašny či jakou nosili do školy svačinu.

Klienti si zazpívali za doprovodu kytary a harmoniky a zkoušeli si havajský věnec, který budou potřebovat na aktivitu zítra.

Na Pampelišce všechny klienty pobavil kaktus Egon, který se s každým pozdravil a řekl mu, jak moc ho má rád. Bylo to velmi pěkné dopoledne.

 

Kaňony amerického Západu

Ve čtvrtečním promítání na budově C se klienti podívali do Národních parků amerického Západu. Viděli překrásnou přírodu národních parků a kaňony jako například NP ARCHES, GLEN CANYON, MONUMENT VALLEY, NP MESA VERDA NEBO GRAND CANYON. Nejvíce byli nadšení ze všech přírodních úkazů a zejména obydlí ve skalách. Po shlédnutí jsme si povídali o tom, co se komu líbilo a co si kdo zapamatoval. Bylo to moc hezké, společně strávené odpoledne.

 

Naši partneři