Aktivity

Trénování paměti

Dnes jsme si s klienty úvodem prodýchali, abychom byli připraveni na trénování paměti. Pomocí různých cvičení jsme procvičili pozornost, soustředění, krátkodobou, dlouhodobou paměť, slovní zásobu, logiku, prostorové přemýšlení a jiné složky paměti. Klienti se dobře bavili, vyhrazený čas nám velmi rychle utekl.

 

Cvičení je zábava

V pondělí 28. února jsme se s klienty budovy B věnovali cvičení. Klienti si protáhli celé tělo, zahráli míčové hry, zaposilovali si s posilovacími gumami, a nakonec si zacvičili i s padákem.

Individuální aktivity

Na budově B proběhla v pátek 18. února v rámci individuálních aktivit senzorická stimulace. Klientka čichala k různým ingrediencím jako je skořice, hřebíček, káva nebo majoránka. Zavzpomínala, k jakému účelu tyto ingredience v kuchyni používala. Další klientka si zase procvičila jemnou motoriku lovením rybek pomocí magnetu. Při prohlížení klíčící fazole jsme si povídaly o zahradě a dalších podobných luštěninách. Nakonec jsme si zazpívaly písničky, při kterých hrála klientka do rytmu rolničkami.

Zavzpomínali jsme si na krásné české pohádky

V pátek 18. února jsme si s klienty z DZR četli z knihy Pohádky a pověsti Boženy Němcové. Připomněli jsme si pohádku o Perníkové chaloupce, Sedmero krkavců a o Strýčkovi Příhodovi. Klienti s nadšením  poslouchali a závěrem jsme si zopakovali hlavní postavy a převyprávěli děj každé pohádky. Pokračujeme také v návštěvách klientů na pokoji, kde se jim snažíme zpříjemnit čas cvičením nebo kognitivním tréninkem.

Užili jsme si pohodové dopoledne

Ve čtvrtek 17. února se naši klienti v rámci individuálních aktivizací věnovali cvičení. S klienty budovy B jsme se zaměřili na procvičení motorických dovedností pomocí různých druhů míčů. I klienti budovy C strávili dnešní den cvičením – někteří si zajezdili na motomedu, jiní si zacvičili s overballem nebo masážním míčkem. U kávy jsme si pak příjemně popovídali o jezdění na kole a o výletech, na které naši klienti dříve jezdili. Dámy využily příležitost a pochlubily se svým pletením. Užili jsme si příjemné pohodové dopoledne.

Trénink kognitivních funkcí zábavnou formou

Ve středu 16. února jsme se s klientkami DZR věnovaly procvičování kognitivních funkcí zábavnou formou. Úvodem jsme si připomněly, že únor je nejkratším a zároveň posledním zimním měsícem v roce a zavzpomínaly jsme na pranostiky, které se s ním pojí. Poté jsme si povídaly o tom, kdo má tento týden svátek, kterým členům rodiny nebo komu v blízkém okolí bychom mohly popřát. Zavzpomínaly jsme také na známé osobnosti, které slaví tento týden svátek. Závěrem jsme si procvičily pozornost vyhledáváním ukrytých názvů jarních květin v textu a doplnily si, které další květiny začínají na jaře kvést. Klientky se dobře bavily, některé si i napovídaly či opisovaly 😊

Šťastný nový rok 2022

Silvestrovské oslavy patří mezi tradice, bez kterých si nedokážeme konec roku vůbec představit. Na budově B jsme se sešli, abychom společně oslavili konec starého roku a přivítali rok nový. Vzpomínali jsme, jaké byly dříve silvestrovské a novoroční zvyky, jak se slavilo, či kdo si dával do nového roku nějaká předsevzetí. Při tanci i shlédnutí zábavných televizních pořadů a pohádek jsme se všichni dobře bavili.

Do nového roku přejeme všem hodně úspěchů a mnoho štěstí, zdraví a lásky. Ať se vám vyplní všechna vaše přání.

Loučili jsme se se starým rokem a vítáme nový rok

V pátek 31. prosince se klienti na budově C sešli ve společenském sále, aby se společně pobavili v poslední den v roce. Zavzpomínali jsme na to, jak se v jejich rodinách dříve slavil Silvestr, s kým a kde se potkávali. Každý si předem připravil nebo přečetl vtip a pak se vzpomínalo na zábavu o silvestrovském večeru a noci. Připomenuli jsme si také nejmrazivějšího, nejveselejšího, nejdojemnějšího a duchovního Silvestra. Také jsme si pustili několik scének z tolik oblíbeného Televarieté s Bohdalovou a Dvořákem. Dobře jsme se bavili, pochutnávali si na připraveném pohoštění.  Závěrem jsme si vzájemně popřáli hodně zdraví, životní síly také chuť chodit na aktivity po celý příští rok!

Vrcholí přípravy na oslavu posledního dne v roce

Silvestrovské dopoledne patřilo přípravě malého občerstvení na silvestrovské odpolední posezení. Klienti na budově B mazali česnekovou a sýrovošunkovou pomazánku na rohlíky. Pak je zdobili okurkou, paprikou a rajčátkem. Veselou náladu si zpestřili vzpomínkami na již dávné Silvestry.

Připravili jsme si pochoutky na silvestrovské posezení

Předposlední den v roce se klienti na budově C sešli, aby připravili občerstvení na zítřejší silvestrovské posezení. Zavzpomínali jsme na druhy různých pomazánek a chuťovek, které dříve připravovali, a také jak se bavili o silvestrovském večeru se svými známými nebo jaké silvestrovské pořady sledovali v televizi. Všichni se do práce a vyprávění zapojili, byla výborná, předsilvestrovská nálada!

Štědrej večer nastal, koledu přichystal..

Neseme vám noviny, poslouchejte, z betlémské krajiny, pozor dejte. Tato i spousta dalších vánočních koled se rozezněly na obou budovách SENIORu v pátek 24. prosince na Štědrý den. Tento den se mnozí těší na čerstvou voňavou vánočku a cukroví. Někdo se postí a těší se až na sváteční Štědrovečerní večeři. Naši klienti si krásný slavnostní den užili společně s pečovatelkami i rodinnými příslušníky.

Vánoční koncert

Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby, toto ikonické hudební dílo, které před více než dvěma sty lety poprvé zaznělo na kůru rožmitálského kostela, bývá po více než půlstoletí každoroční součástí Vánočního koncertu zlínské filharmonie. Bylo nám potěšením uvítat na Štědrý den členy Filharmonie Bohuslava Martinů s pásmem vánočních koled, kteří nám zahráli na obou budovách SENIORu. Děkujeme.

Dárky dělají radost

Velkou radost udělaly klientům na budově C krásné balíčky od sponzorů pečovatelek.  Moc děkujeme.

Příjemné posezení u grilu a pěkné písničky

Také i na SENIORu B se naši klienti poslední pátek v červnu sešli na zahradě, aby si užili krásné odpoledne a pochutnali si na výborné grilované klobásce či špekáčku. K příjemné atmosféře nám zahrál pan Polášek, kterému tímto moc děkujeme za jeho hudební vystoupení.

Společně strávený čas jsme tak věnovali nejen výborným pochoutkám, ale i možnosti si se svými vrstevníky povykládat a zanotovat si při známých písničkách.

 

Letní grilování

Ve čtvrtek 24. června jsme se sešli v átriu SENIORu C na letním grilování. Nejvíce v tomto horkém dni přišlo k chuti chlazené pivo nebo domácí bylinková limonáda. Klienti si také pochutnali na grilovaném špekáčku nebo klobásce. Na závěr u nás vystoupili absolventi ZUŠ Otrokovice, kteří nám ukázali, co se naučili.

Moc jim za toto krásné zpestření našeho odpoledne děkujeme. Poděkování patří také ředitelce školy, Mgr. Jindřišce Keferové, a celému učitelskému sboru, který děti skvěle připravil. Všem přejeme krásné prázdniny a doufáme, že se se studenty ZUŠ Otrokovice zase brzy uvidíme.

Naši klienti si odpoledne užili, odcházeli spokojení a s úsměvem na tváři.

Připomněli jsme si vznik a výrobu obuvi

Ve čtvrtek 24. června si klienti SENIORu B poslechli poutavou přednášku na téma Vznik a výroba obuvi. Dozvěděli se o původním účelu obuvi, jejím prvním objevu i historii. Obzvlášť zajímavý byl vývoj obuvi v Egyptě, Řecku a starověkém Římě. Přednáška byla zpestřena několika zajímavostmi. Věděli jste, že na Velké Moravě nosila obuv pouze knížata? Obuv totiž byla jakousi výsadou pro bohaté. Z nedávné minulosti jsme si připomněli krále obuvi a zlínského rodáka – Tomáše Baťu a jeho světové obuvnické impérium.

 

Psí terapeuti opět rozdávali radost a lásku

Radostné a láskyplné chvilky prožívali klienti SENIORu B ve středu 23. června ve společnosti jezevčíků canisterapeutky paní Bílkové, která k nám pravidelně dochází. Canisterapie využívá pozitivní interakce mezi člověkem a psem, jako podpůrná a aktivizační metoda ovlivňuje člověka v bio-psycho-sociální rovině. Oddanost a věrnost je charakteristická pro němou tvář a posiluje v nás, lidech, důvěru a lásku. Obzvlášť pro seniory má kontakt s těmito milými zvířátky hluboký význam, v jejich společnosti zapomenou na vše, co je trápí či bolí.

Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Ježíškova vnoučata.

 

Děkujeme za krásné květiny

Touto cestou chceme poděkovat zahradnictví Technických služeb Otrokovice za květiny, které budou zdobit zahradu SENIORu C. Klientky se ihned pustily do práce a výsledek je vidět na fotografiích. Ostatní klienti obdivovali krásnou zahradu. Mnozí z klientů zahradnictví u školky, které je nedaleko od naší budovy, znají a navštěvují. A to nejen aby se pokochali krásou květin, ale také, aby si sami vyzdobili své balkóny. Ještě jednou mnohokrát děkujeme.

Sladká vzpomínka na dětství 🍒

Chuť a vůně patří k těm nejlepším vyvolávačům vzpomínek…

Když se vysloví slovo bublanina, mnohým z nás se vybaví vzpomínky na šťastné dětství a školní léta. Ta pravá byla totiž od babičky – vydatně posypaná moučkovým cukrem. A protože je třešňová sezóna v plném proudu, upekli jsme si s klienty SENIORu B pro oživení vzpomínek skvělou třešňovou bublaninu. Vypeckovat třešně a udělat těsto byla opravdu sladká zábava! ❤ Provoněli jsme celou budovu, a protože jsme třešní měli víc než dost, upekli jsme dostatek i pro ostatní klienty. Dozlatova upečená bublanina byla opravdu výborná!

Víkend plný sluníčka a pohody

Víkendové velmi teplé počasí jsme v sobotním dopoledni na SENIORu C trávili zejména v chládku u výborné vychlazené limonády. Nezapomněli jsme také na naše rostlinky, které jsme dobře pozalévali a někteří se rozhodli i pro menší fyzickou aktivitu na našem novém senzorickém chodníku, kde jsou chodidla přirozeně masírována a správnou stimulací reflexních bodů, kterých je na nohou značné množství, se tak posiluje imunita a činnost některých vnitřních orgánů.

 

Pochutnali jsme si na výborné čokoládě

Na SENIOR C k nám opět po dlouhé době zavítal pan Mitrenga, který nám přivezl ochutnat belgickou čokoládu. Někomu víc chutná mléčná, jinému hořká nebo s karamelem, ale každý si našel tu, kterou má rád. Čokoládu si mohli klienti také zakoupit pro sebe nebo jako dárek pro vnoučata za vysvědčení.

Aktivity denního stacionáře na SENIORu C

Během minulého týdne si klienti denního stacionáře na SENIORu C užili krásné dny, které využili k několika aktivitám.

Pan Vacl si spolu s manželkou vychutnali jízdu rikšou po Baťově, která se jim moc líbila. Ve čtvrtek si klienti upekli výbornou třešňovou bublaninu. Všichni si na ní pak pochutnali u odpolední kávy. Tento den si také klienti užili ještě i výletní jízdu vláčkem po Baťově. Pravidelně se také věnujeme péči o naši zahradu při zahradní terapii.

 

 

 

Poznávali jsme krásy Valašska

Valašsko je národopisná oblast, ve které je stále živé nářečí, udržují se tradice, valašská kuchyně i lidová architektura.

Za jádro Valašska je považováno okolí Vsetína (Horní Vsacko), Rožnova pod Radhoštěm a Valašského Meziříčí. Valašsko je kraj, známý především díky svému lidovému charakteru a svým obyvatelům, odjakživa známým jako Valaši. V České republice je region Valašska – Horního Vsacka spojován právě s historickou tradicí Valachů, tedy původních obyvatel území, jejichž způsob života byl spojen s pastevectvím ovcí a kladným vztahem k hodnotám přírodního bohatství v území. I v současnosti se daří region udržovat v duchu historických lidových tradic.

A o tom všem povídala v pondělí 21. června klientům na budově B paní Jarková, která je knihovnicí v Městské knihovně Otrokovicích. Děkujeme!

Terapie s králičí slečnou Lilly

I tento týden probíhala na SENIORu B pravidelná terapie s králíčkem Lilly. Tentokrát jsme využili krásného letního počasí a vydali se i s Lilly do zahrady.

Klienti se na Lilly vždy velmi těší, pomáhá jim přijít na jiné myšlenky, zpříjemnit dlouhé chvíle či zlepšit náladu. Mohou si ji pochovat, mazlit se, povídat si s ní, nebo nakrmit vhodnými pamlsky. Spokojený je jak králíček, tak i naši klienti, kterým přítomnost chlupatého zvířátka vždy vykouzlí úsměv na tváři 🙂

Canisterapie – když psi léčí

Ve čtvrtek 17. června potěšila klienty SENIORu C svou návštěvou paní Bílková a její smečka hravých a přítulných hladkosrstých jezevčíků.

Tito speciálně vycvičení canisterapeutičtí psi motivují klienty k pohybu, pomáhají rozvíjet jemnou motoriku, dokáží rozhýbat hrubou motoriku, podněcují verbální i neverbální komunikaci, zmírňují svalové křeče a třes, cvičí mozek a koncentraci. Také napomáhají v boji proti proleženinám, rozvíjí sociální cítění a v neposlední řadě přináší psychologickou a duševní pomoc. Pes je ideálním lidským společníkem, důvěrníkem nahrazujícím sociální kontakt, který je mnohdy velmi obtížný. Jeho oči vždy říkají „Mám tě rád, jsi pro mě důležitý, potřebuji tě!“ – slova, která si zaslouží každý z nás.

Přítomnost malých chlupatých terapeutů našim klientům vždy rozzáří obličeje a vykouzlí úsměv na tváři. Mnozí z nich mají pro své kamarády nachystané pamlsky. Děkujeme za milou návštěvu a těšíme se na další setkání! ❤

Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Ježíškova vnoučata.

 

Po Otrokovicích a okolí výletním vláčkem

Ve čtvrtek 17. června jsme využili krásného slunečného počasí, a tak se klienti SENIORu B a C projeli vláčkem po místní části Bahňák (dříve Baťov) a na nedaleký Bělov. Mnozí z klientů na „Baťově“ žili, jiní se podívali na místa, která neznali. Výlet si všichni užili, někteří v doprovodu svých blízkých. Okružní jízdu výletním vláčkem jsme zakončili písničkou „Sláva, nazdar výletu“ a potleskem jsme poděkovali panu řidiči za krásnou projížďku.

Výlet spojený s krásnými vzpomínkami se zrealizoval díky paní Malenovské a firmě Damafin plus s.r.o., která nám jej darovala přes projekt Ježíškova vnoučata. Moc děkujeme! ❤

Zkrášlujeme zahradu

I nadále pokračují práce na zahradách SENIORu. Společně jsme již zasadili ovocné stromky, bylinky, ovoce a zeleninu. Nedávno jsme vybudovali senzorický chodník, který s oblibou využívají nejen klienti, ale také rodinní příslušníci a zaměstnanci – všechny bosá stezka na zahradě nadchla.

Do práce na zahradě se zapojují také muži. Tentokrát v příjemném pracovním duchu a s veselou náladou společně zasadili růži, která bude zdobit zahradu SENIORu B 🌹

Jahody z vlastní zahrádky

Čerstvé jahody, které uzrály pod letním sluncem na zahradě SENIORu B, jsou nádherně červené, sladké, voňavé, doslova se rozplývají na jazyku. Ať už máte zahrádku, jezdíte na samosběr nebo chodíte na trh, výtečných jahod je všude dost! 🍓

Vzpomínkové povídání

Čas senosečí. Jedna z typických křížovkářských otázek zní: druhá tráva na pět písmen. Uhodli jste, je to otava. A o tom všem si povídali klienti na budově B. Toto dříve běžné slovo se dnes z našeho slovníku postupně vytrácí. Naši rodiče a prarodiče ale jistě ještě pamatují dobu, kdy byly louky kosené na seno přirozenou součástí české krajiny. Květnaté louky, dříve tak typické pro venkovská sídla, vznikaly hlavně díky lidskému přičinění. Pokud by nebyly pravidelně koseny nebo spásány, rychle by se na nich začaly vyskytovat náletové dřeviny a přirozenou sukcesí by se z louky stal lesní porost. Louky se sekaly jednou až třikrát za sezonu. První senoseč probíhala nejpozději do poloviny června tak, aby stačila narůst ještě druhá tráva: otava. Druhá senoseč se odbývala zhruba čtyřicet až šedesát dnů po té první, v závislosti na počasí, a pokud se rok vydařil, v září se mohlo pokosit ještě potřetí. Hospodář dobře věděl, že kvalita trávy a usušeného sena z různých sečí je rozdílná: červnová tráva bývala mohutná, s dostatkem živin, kvůli přebytku vlákniny ale mohla být pro zvířata příliš tuhá.

Žáci ZUŠ Otrokovice nás potěšili svým koncertem

V úterý 15. června klienty SENIORu B navštívily děti ze Základní umělecké školy Otrokovice. Koncert pod širým nebem všem navodil dobrou náladu a zážitek z něj nás bude ještě více hřát v těchto letních dnech. Vystoupení bylo spojeno s výstavou výtvarného kroužku. Děkujeme 👏❤

Poutavé vyprávění o našem kraji – Naše Valašsko

Úterní dopoledne třetího červnového týdne jsme na SENIORu C přivítali paní Jarkovou, která je knihovnicí v Městské knihovně Otrokovice.

Připravila si pro naše klienty besedu na téma „Naše Valašsko“, tedy povídání o našem kraji. Přiblížila klientům nejen, jak těžké bylo žít v tomto kraji dříve, ale také zvyky, tradice a pokrmy, které jsou pro tento kraj typické. Valašsko je tradiční region v nejvýchodnější části Moravy, u hranic se Slovenskem. V tomto kraji žili od 13. a 14. století pastevci ovcí Valaši, po kterých získala krajina svůj název. Postupem času se tu utvářela zvláštní směsice kultur a zvyků horských pastevců spojených se zemědělci usazenými v údolích. Dodnes se v celém regionu udržuje silná folklórní tradice a mnoho kulturních akcí se ji snaží přiblížit každému zájemci. Valašsko je zajímavou oblastí s typickým charakterem, který jinde nenajdete. Osobitost zdejší přírody, kultury i lidí si získává srdce všech návštěvníků, kteří se do tohoto kraje rádi vrací.

Tečkou na závěr bylo připomenutí zpěvačky Jarmily Šulákové a vizovické skupiny Fleret. Paní Jarkové patří velké poděkování za to, že si pro naše klienty krásné vyprávění připravila a udělala si na nás čas. Doufáme, že se jí mezi námi líbilo a ráda za námi zase přijde.

Zavzpomínali jsme na legendu českého filmu a divadla

V pondělí 14. června si klienti SENIORu B zavzpomínali na milovanou českou herečku Libuši Šafránkovou, pro niž byl charakteristický jemný dívčí vzhled i kultivovaný herecký projev. V roce 2008 vyhrála anketu České televize „Hvězda mého srdce“ o nejoblíbenějšího herce a herečku. V roce 2015 jí byla udělena prezidentem republiky medaile Za zásluhy I. stupně. Mezi nejznámější role se řadí Barunka v adaptaci knižní klasiky Babička,  Popelka v pohádce Tři oříšky pro Popelku, Vránová v komedii Vrchní, prchni!, Součková v Obecné škole nebo zpěvačka Klára ve filmu Kolja.

Herecké nebe se legendě českého českého filmu a divadla otevřelo ve středu 9. června 2021, krátce po oslavě svých 68. narozenin.

Sportovní dopoledne na SENIORu C

V pondělí si klienti na SENIORu C užili sportovní dopoledne. Pěkné počasí jsme na přání klientů využili k projížďce rikšou po Baťově. Někteří si čas, kdy čekali než přijdou na řadu, vyplnili cvičením na motomedu a procvičením celého těla, imitací plaveckých stylů a cviků na koordinaci levé a pravé hemisféry. Všichni jsme si toto dopoledne krásně užili.

Víkendové mlsání i příjemné posezení v zahradě

Druhý červnový víkend jsme na SENIORu C strávili různými činnostmi.

V sobotu dopoledne jsme si při pěkném počasí poseděli v zahradě. Klienti se věnovali zalévání zahrádky a také si společně zavzpomínali  na mladá léta.

V neděli jsme si pak připravili  výborné jahodové poháry, které všem moc chutnali.

Protože nám počasí přeje…

…snažíme se trávit s našimi klienty co nejvíce času na zahradě. Tentokrát se na SENIORu C pánové dali do výroby hmyzího domečku, dámy zpracovávaly bylinky a dělaly sirup z květů černého bezu. Kdo se nezapojil aktivně, ostatním vyplnil čas povídáním o tom, jak se dříve zpracovávala úroda za zahrady.

Příjemná procházka městem

V pátek dopoledne jsme si společně s klienty vyšli na procházku k místní části Štěrkoviště. Klienti si prohlíželi krásně upravené zahrady u Baťových domků, opravené koupaliště a obdivovali děti v lanovém centru Lanáček. Na Štěrkovišti jsme chvíli poseděli a zpátky jsme se vraceli plní dojmů z této příjemné vycházky.

Hlavní cenu vyhrál cyklistický tým SENIORu

Tým SENIORu MikMik vyhrál hlavní cenu letošního ročníku DPNK (Do práce na kole). Čtvrteční závěrečné vyhlašování výsledků květnové výzvy DPNK 2021 v Otrokovicích, trochu potrápil na začátku déšť. Ale potom si to rozmyslel, a tak se mohly losovat výhry, předávat diplomy a zažít bezva podvečer Losování nejlepších týmů se ujal hejtman Zlínského kraje Radim Holiš a starostka Otrokovic Hana Večerková. Celý slavnostní podvečer moderovala tisková mluvčí Otrokovic Romana Pastuszková. Městu Otrokovice patří velké poděkování za přípravu slavnostního zakončení, i když se při něj neustále apelovalo na dodržování aktuálního vládního nařízení. Díky všem, které neodradil květnový ani dnešní déšť a těšíme se na další cyklo-akce. Blahopřejeme týmu MikMik 🙂

Sladké dopoledne na SENIORu B

Pestrou nabídku kvalitních pamlsků původem z Belgie si mohli ve čtvrtek 10. června vychutnat klienti i zaměstnanci SENIORu B.

Pozvání přijal pan Pavel Mitrenga, zástupce ostravského velkoobchodu s čokoládou, který přítomným milovníkům čokolády představil ty nejlepší cukrovinky z belgické čokolády – lanýžové bonbony, pralinky, čokolády, mandle a višně v čokoládě, různé druhy čokoládových sušenek a tyčinek (klasické, ovocné či nezvyklé peprmintové nebo s příchutí latte).

Klienti si vyslechli o historii a prospěšnosti belgické čokolády. Čokoláda působí blahodárně na lidský organismus a psychiku – obsahuje vitamíny, minerály, koenzymy a přírodní oleje, podporuje oběh tělních tekutin. Zajímavostí jsou v poslední době velice populární čokoládové koupele, které působí na naše smysly a přitom vyživují pokožku. Poutavá přednáška byla doplněna ochutnávkou čokolády, kterou vždy ocení všichni ti, kdo rádi mlsají kvalitní čokoládu.

Děkujeme za sladké zpestření a těšíme se na další návštěvu!

Užili jsme si příjemné odpočinkové dopoledne

Úterní dopoledne na SENIORu C bylo po projížďce rikšou odpočinkové. Společně ho klienti strávili v knihovně u kávy vzpomínáním na Jiřinu Bohdalovou a Vladimíra Dvořáka a jejich scénky z oblíbeného pořadu Televarieté. Všichni se velmi dobře bavili. Nakonec se podívali na pozdrav od dětí ze ZUŠ Otrokovice, který poslaly formou krátkého videa, kde představily ukázky své práce. Dětem a jejich učitelům moc děkujeme za tento pozdrav a těšíme se až u nás budou opět vystupovat.

Začátek nového týdne patřil cvičení

Pondělní dopoledne věnovali klienti SENIORu B cvičení na zahradě. Naším cílem je nejen podpora pohybu starších osob, ale i sociální kontakt, kdy si klienti zacvičí v příjemném prostředí a přitom potkají i své vrstevníky, se kterými si následně mohou popovídat.

Slunné počasí láká do zahrady i k projížďce rikšou

V pondělí 7. června využili klienti SENIORu C krásného slunného počasí a společně se svými vrstevníky poseděli na zahradě, kde se každý svým dílem připojil k její údržbě. Někdo pomohl zaléváním zahrady, jiný přebráním odkvetlých květů nebo jen pochvalou jak se mu na naší zahradě líbí. Klienti také využili možnost projet se po okolí v rikši, kdy obdivovali upravené zahrady místních obyvatel nebo sledovali první otužilce na městském koupališti.

Víkendové aktivity na SENIORu C

O víkendu se klienti SENIORu C věnovali aktivitám venku na zahradě. V sobotu někteří strávili svůj čas při práci na záhoncích v rámci zahradní terapie, jiní si zase potrénovali hru Ruské kuželky. Nedělní posezení s klienty v Atriu se neslo v pohodovém duchu a užívali jsme si krásného a teplého počasí.

 

 

Čas pro muže

Na SENIORu C si první pátek v měsíci červnu užili muži. Společně se dali do přípravy hmyzího domečku, kdy bylo potřeba opracovat dřevo, které následně natírali. Pomohli s novým nátěrem zvoničky a jeden klient se věnoval děrování dna keramického hrnku, kdy si vyráběl pro své potřeby květináč.

Sportovní odpoledne u oblíbené hry

V prvním týdnu měsíce června si klienti SENIORu užili  krásné slunečné odpoledne při hře Ruské kuželky. Klienti ze SENIORu B přijali pozvání a společně s klienty ze SENIORu C měli takto možnost se po dlouhém období opět společně vidět a popovídat si. Každý zúčastněný byl vítěz a všichni si tuto společnou akci užili.

Upekli jsme si výborné sušenky

Ve čtvrtek 3. června se klienti SENIORu C věnovali přípravě občerstvení na odpolední akci, kterou byla hra v kuželkách. Společnými silami připravili těsto a upekli sušenky. Pocit, že jsou potřební a mohou přispívat ke společnému dílu jim dodává energii do dalších dní.

 

Navštívila nás kamarádka Epinka

Naše klienty na SENIORu B navštívala Epinka – malá yorkšírka, která si svou hravou a přítulnou povahou dokázala všechny získat. Zpříjemnila tak všem krásné čtvrteční odpoledne.

Malý zvířecí terapeut – Lilinka

Na SENIORu B jsme se opět potěšili s naší králičí slečnou Lilinkou. Terapeutický králíček je vhodné zpestření, klienti si ho mohou vzít snadno do postele a jednoduše se s ním pomazlit a nakrmit ho. Je až neuvěřitelné, kolik úsměvů na rtech umí vykouzlit.

Smyslová aktivizace

Na SENIORu C jsme v rámci smyslové aktivizace přinesli na pokoje klientů i kousek přírody. Klienti při smyslové aktivizaci pracují s tématy a předměty, které jsou jim známé, běžně je používají ve svém životě a nyní mají příležitost se k nim vrátit, znovu je vzít do ruky, pracovat s nimi nebo si přivonět ke známe vůni či ochutnat potravinu, na kterou už dávno zapomněli.

Kácení máje

V lidové tradici bývá měsíc květen spojen se stavěním a kácením májek. Jedná se o velmi staré obyčeje, známé po celé Evropě, spojené s oslavami a tanečními zábavami.

I my v SENIORu jsme se navrátili k tradicím a na začátku května jsme si na budovách B i C postavili májky. Ty jsme nyní při společném posezení s pohoštěním pokáceli. Klienti se za doprovodu živé hudby v podání Jiřího Kury dobře bavili, někteří si i zazpívali nebo zatancovali.

Velice děkujeme paní Řepkové, která vystoupení Jiřího Kury v rámci projektu Ježíškova vnoučata zprostředkovala, a panu Kurovi za jeho skvělé podání hitů Karla Gotta.

Potěšení s Karlíkem i skvělá zábava

Naše klienty na SENIORu C navštívil opět náš malý chlupáč, králíček Karel, který svou přítomností vždy potěší a udělá radost. Někteří se zase při společném setkání věnovali deskovým hrám, tentokrát oblíbené hře Člověče, nezlob se!

Naši partneři