Aktivity

Lilinka potěšila a rozdávala radost

Na SENIORu B naše uživatele navštívila na pokojích naše králičí slečna Lilinka, která vždy vykouzlí na tvářích úsměv a dobrou náladu.

Možnost pohladit si zvířátko, dotýkat se a pozorovat ho povzbuzuje organismus na úrovni centrálního nervového sytému a harmonizuje krevní oběh, srdeční rytmus i dýchání. Přítomnost zvířátka vyvolává pocit bezpečí a klidu, lidé v jejich přítomnosti ožívají, otevírají se okolí, jsou radostnější, pohotověji reagují, zapomínají na své problémy a bolesti.

Vánoční tradice a zvyky

Málokteré období v běžném roce je opředeno tolika pověrami, zvyky a tradicemi jako jsou právě Vánoce.

Na SENIORu B jsme si po rozdání cukroví pouštěli lodičky z vlašských ořechů se zapálenou svíčkou, abychom věděli, co nás čeká v příštím roce a také rozkrojili jablíčko, které nám vypovědělo, zda-li budeme zdraví a šťastní.

Kdo ve svém jablku nalezne pěticípou „hvězdičku“ ze zdravých jadérek, může být spokojen. V příštím roce ho čeká zdraví a štěstí. Pokud je jádřinec červavý, lze se nadít nemoci. Podobnou informaci jako jablka podle tradice ukrývají i vlašské ořechy. Kdo ve čtyřech nalezne zdravá jádra, bude sám zdravý celý rok.

Ořechová lodička se zapálenou svíčkou se vypustí do větší nádoby s vodou. Její plavba předznamenává životní dráhu toho, kdo ji vyslal. Když vydrží dlouho svítit, čeká majitele život dlouhý a šťastný. Jestliže se lodička pustí na volnou vodu, dotyčný se vydá na cesty, drží-li se při břehu, zůstane doma.

 

 

Přejeme krásné, klidné a spokojené Vánoce

Štědrej večer nastal, koledy přichystal, paní mámo vstaňte, koledy nám dejte…

Ať jsou Vaše letošní Vánoce plné lásky, radosti a přátelství. Hezké prožití vánočních svátků, hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

Největší odměnou je pro nás spokojený uživatel

Senioři potřebují laskavou péči a dobré zacházení. Našim posláním je pomoc uživatelům tak, aby zůstali rovnocennými členy společnosti a podpora v naplňování cílů, kterých chtějí dosáhnout bez ohledu na skutečnost, že již nežijí ve své domácnosti.

Pečovatelky SENIORu fungují v této době s nejvyšší péčí a profesionalitou.

 

Pochutnali jsme si na výborném punči

Na SENIORu C jsme si na Žlutém podlaží uvařili výborný punč, který provoněl celý domov.

Punč má své kořeny v Indii. Odsud se v 17. století dostal do Anglie, kde jej postupně poznaly i ostatní národy. Tradičně se podává ve velké míse, z které se nalévá do skleniček či hrnečků naběračkou. Punčů existuje celá řada. Jednotlivé druhy se liší především použitými ingrediencemi. Základem punče je víno, rum, pomerančová šťáva, citronová šťáva, cukr a tradiční směs koření obsahující hřebíček, hvězdičky badyánu a skořicovou kůru. Oblíbený je také ve vanilkové podobě, kdy se místo klasického cukru přidává vanilkový nebo se spolu s kořením luhuje i vydlabaný vanilkový lusk. Vyrobit si můžete jak punč alkoholický tak nealkoholický, případně použít jiný druh alkoholu než rum.

 

 

Bady – nejlepší přítel člověka

V pátek 18. prosince nás na SENIORu B navštívilo štěňátko aljašského malamuta „Bady“.

Ti, kteří mají doma čtyřnohého psího kamaráda, nám jistě dají za pravdu, že rčení “pes – nejlepší přítel člověka” zdaleka není pouhou frází. Každý den nám pes přináší užitek a radost tisícerým možným způsobem.

Badymu se to určitě podařilo, neboť vykouzlil úsměv na tvářích všech našich uživatelů.

Vánoční balíčky od dárkyň moc potěšily

V tomto týdnu nás navštívila paní Lipárová, která spolu se svými kolegyněmi (kosmetickými poradkyněmi zn. MARY KAY) našim uživatelkám na SENIORu B i C darovala vánoční balíčky s kosmetikou, jako vynahrazení, že z důvodu covidových opatření se nemůže uskutečnit akce „Den pro krásu“.

Tyto dárky udělaly našim uživatelkám velkou radost.
Dárkyně také drobnými dárky ocenily práci pečujícího personálu s vyslovením díku za péči, kterou našim uživatelům poskytujeme.

Všem dárkyním za naše uživatele i zaměstnance obou budov B i C moc děkujeme.

Půjdem spolu do Betléma…

V této nelehké situaci nám děti a paní učitelky ze ZUŠ Otrokovice zazpívaly nejznámější koledy.

Kvůli situaci s Covid-19 zazpívaly vánoční koledy našim seniorům pod okny a opět přinesly trochu vánoční atmosféry a vlídného slova. Dostalo se na krásné přijetí a pocit, že to co dělají má smysl. Děkujeme a těšíme se v lepších časech.

 

Sváteční pečení navodilo vánoční pohodu

K vánoční pohodě neodmyslitelně patří cukroví.

Ve třetím adventním týdnu jsme se na SENIORu B pustili s chutí do pečení cukroví, které krásně provonělo celý domov a navodilo tak krásnou a pohodovou atmosféru.

Vánoční cukroví provonělo náš domov

Na SENIORu C jsme se s našimi uživatelkami pustily do pečení vánočního cukroví.

Vánoční cukroví je zcela neodmyslitelnou součástí vánočních svátků. Každý rok se touto dobou skrze naše domovy line úžasná vůně koření i samotného cukroví. Do současné doby se zvyk pečení vánočního cukroví začal formovat v 19. století. Vánoční cukroví sloužilo k ochraně domu, rodiny a zvířat před temnými silami. Naši předci tak věšeli kousky vánočního cukroví na různá místa při stavení, zdobilo i chlévy a ovocné stromy. A hlavním jeho smyslem bylo zajistit rodině a zvířectvu pevné zdraví a polím bohatou úrodu.

Při poslechu vánočních koled jsme si tak upekly vanilkové rohlíčky a linecké cukroví. Na závěr jsme se podívaly na video, které nám poslaly děti z 1.B a 1.C  ZŠ Jungmannova s pozdravy krásných vánoc a zdraví.

 

Projekt Ježíškova vnoučata rozdává radost

Dárkyně paní Dědková, která se zapojila do projektu „Ježíškova vnoučata“ věnovala našim uživatelům nástěnné kalendáře. Tyto kalendáře s krásnou přírodní tématikou budou jak sloužit, tak i zdobit patra našeho domova.  Paní Dědková obdarovala naše uživatelky také drobnými dárky a udělala jim tím velkou radost.

Tímto moc děkujeme paní Kateřině Peterek Dědkové za krásné vánoční dárky.

Kde se vzal, tu se vzal, Mikuláš pod okny stál…

V Česku se už po mnoho let pořádá tzv. mikulášská nadílka, neboli Mikuláš. Ten se každoročně koná v předvečer svátku sv. Mikuláše, tedy 5. prosince. Sv. Mikuláš byl mnich, který se vyznamenal četnými skutky. Narodil se roku 280 n. l. do městečka Paraty sídlícího v dnešním Turecku. Dodnes o něm existují legendy, které vyprávějí o tom, jak rozprodal svůj zděděný majetek a stal se tulákem, který své bohatství rozdal nemocným a chudým dětem.

Na obou budovách SENIORu B i C navštívil Mikuláš, čert a anděl naše uživatele na pokojích a obdaroval všechny mikulášským balíčkem. Uživatelé byli mile překvapeni a někteří chtěli dobrovolně jít s čertem do pekla. Lákalo je teplo, které tam je. Ale protože měl čert malý pytel, zůstali všichni s námi a společně se těšíme na přicházející Vánoce.

Vánoční stromeček ozdobil náš domov

Kdy poprvé viděly stromek Čechy? Na počátku 19. století stával na samém jihozápadním okraji pražského Střížkova letohrádek Šilboch zvaný též Ztracená varta. Patřil tehdy intendantovi Stavovského divadla Janu Karlovi Liebichovi. Ten o Vánocích roku 1812 překvapil své hosty do té doby něčím v Čechách nevídaným – ozdobenou vánoční jedličkou.

Na SENIORu B jsme se začali připravovat na Štědrý den, ke kterému neodmyslitelně patří i krásně nazdobený stromeček.

 

Přiblížil se vánoční čas – čas lásky, rodiny a štědrosti

S první adventní nedělí se přiblížil čas nejoblíbenějších svátků v roce – čas Vánoc. K vánočním svátkům neodmyslitelně patří také krásná a bohatá výzdoba, vánoční stromečky, spousta světýlek, svícnů
a dobrot.

Tento týden se zaměstnanci SENIORu Otrokovice spolu s uživateli věnovali zdobení vánočních stromečků, které vyvrcholilo slavnostním rozsvícením. Ve středu 2. prosince jsme rozsvítili strom
pod pergolou v zahradě budovy B a následující den, ve čtvrtek 3. prosince, byl rozsvícen strom v atriu budovy C. Vánoční atmosféru dokreslil poslech koled a voňavé zahřátí těla i duše vánoční punč. Další stromečky jsou umístěny v budovách SENIORu, kde krásně provoní interiéry a navozují kouzlo Vánoc.

Vánoční jedličky nám letos darovali obchodní řetězec Mountfield, paní Radka Staňková a MUDr. Vladimíra Krátká. Moc děkujeme!

Připravujeme se na vánoční svátky

Předvánoční atmosféra už dorazila i na SENIOR C díky vánoční výzdobě. Celý domov dostal vánoční „kabátek“, protože chceme, aby senioři mohli vnímat blížící se vánoční svátky. Na každém patře se zpívaly vánoční koledy a na zahřátí se podával tradiční punč.

Mise Lékařů bez hranic

V pondělí 30. listopadu nás navštívil dvoučlenný tým mezinárodní organizace Lékaři bez hranic, který se s námi podělil o zkušenosti získané v podobných zařízeních při jarní vlně koronaviru SARS-CoV-2 v nejpostiženějších regionech Evropy, stejně tak se zkušenostmi z návštěv, které Lékaři bez hranic na podzim 2020 už uskutečnili ve více než 50 českých a moravských sociálních zařízeních.

Pracovníci Lékařů bez hranic s námi sdíleli informace o vhodných a osvědčených způsobech používání osobních ochranných prostředků, jejich likvidaci, nastavování dekontaminačních zón, dezinfekci prostor, úklidu, zacházení s odpadem, apod.

Zaměstnanci SENIORu i zástupci mise Lékařů bez hranic se loučili spokojeni. V SENIORu jsme slyšeli pochvalu na adresu dlouhodobě preventivně nastavovaných pravidel ochrany klientů i zaměstnanců, podporu prevence a kontroly šíření nemoci COVID-19.

Děti nás opět potěšily milými dárečky

Krásná přáníčka přišla na náš domov od dětí ze ZŠ Kunratice z Prahy 4.

Žáci z 5. C vyrobili pro naše klienty pozdravy, které jsme s radostí předali, což je vidět i na fotkách. Klienti, kteří rádi čtou, uvítali záložky do knížek, zápichy dělají radost v květináčích a obrázky na nástěnkách klientů. Chceme jménem klientů moc poděkovat za milé dárečky a dopis, dětem a paní učitelce Iloně Zapletalové, že v této době myslí i na ty, kteří jsou v domovech a nemůžou se setkat se svými blízkými. Úsměv a radost v očích našich klientů mluví za vše. Jsou to malé radosti, které jsou v této době velmi důležité.

Děkujeme i za krásná slova podpory pro personál.

 

 

Podzim v zahradách SENIORu Otrokovice

Měsíc listopad je ve znamení příprav na příchod chladného zimního období. Tentokrát jsme se věnovali zazimování zahrad budov B a C, s čímž nám ochotně a dobrovolně vypomohl Sbor dobrovolných hasičů Otrokovice-Kvítkovice.

Aby byla zahrada příští rok zase plná života a barev, je nutné ji důkladně uklidit a zazimovat. K tomu patří úklid záhonků a mobilních zahrádek, kdy je třeba odstranit letničky a trvalky seříznout, dále odstranění poškozených a nemocných částí keřů a stromů. Péče byla věnována také trávníku, kdy před samotným sekáním bylo potřeba nejprve vyhrabat napadané listí.

Se zazimováním zahrad je spojena také celková úprava venkovních prostor včetně úklidu zahradního nábytku, zazimování jezírka s fontánou v zahradě budovy C a příprava na výsadbu nových ovocných stromků.

Tímto velice děkujeme členům SDH Kvítkovice a těšíme se na další spolupráci!

DĚKUJEME EMS Elektro

Velké poděkování patří otrokovické firmě EMS Elektro s.r.o., která nám darovala 60 litrů dezinfekčního přípravku s virucidním účinkem ANTIVIRAL.

Dezinfekce je určena proti šíření viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19 a dalším virům, plísním a bakteriím.

Moc děkujeme!

Vzpomínka na všechny věrné zesnulé

Památka zesnulých či lidově Dušičky připadá na 2. listopadu.

Podle kardinála Vlka je památka zemřelých největším svátkem vedle Vánoc, který v Česku slaví jak křesťané, tak i nevěřící, a to vzpomínkou, ozdobením rodinných hrobů či zapálením svíčky. Pro katolíky znázorňují živé květiny víru ve věčný život a mají demonstrovat přesvědčení, že život smrtí nekončí. Pod názvem Dušičky se dnes skrývají hned dva svátky, jimž patří první listopadové dny – svátek Všech svatých a Památka všech zemřelých. Zdá se, že jejich kořeny tkví v prastarých keltských rituálech, poté je postupně přizpůsobovala svému učení křesťanská církev a své stopy zanechala i lidová víra našich předků.

Naši uživatelé na SENIORu C při této příležitosti uvítali možnost jít zapálit svíčku do atria ke zvoničce a vzpomenout tak na své blízké.

Obrázky od dětí udělaly velkou radost

Děti z MŠ Zahradní udělaly velkou radost našim uživatelům.

Namalovaly jim krásné podzimní obrázky, které vykouzlily úsměv na tvářích nás všech.

Tímto bychom chtěli za obě budovy SENIORu dětem a také Justýnce, Terezce a Anabelce moc poděkovat.

 

 

 

 

Turnaj v šipkách

V pátek 23. října jsme na SENIORu B uspořádali turnaj v šipkách.

To, co jsme si natrénovali na začátku měsíce, jsme nyní při hře zúročili. Současně jsme tak procvičili obratnost a soustředěnost, která je k téhle hře potřeba.

V tomto turnaji nebylo vítězů, ale ani poražených. Všichni jsme si tento den užili a domů odcházeli s výbornou náladou a malým dárečkem.

Naložili jsme si zásoby vitamínů na zimu

Také na SENIORu B jsme v úterý 20. října nakládali kysané zelí.

Kysané zelí je mimořádnou vitamínovou bombou, podle odborníků je jednou z nejzdravějších potravin. Už při konzumaci pouhých 200 gramů kysaného zelí je pokryta doporučená denní dávka vitamínu C. V chudších krajích se postavila mísa plná zelí doprostřed stolu a k zelí se daly brambory nebo krajíce chleba. Stejné zvyky podle různých pramenů panovaly všude a zelí je naší hlavní a národní pochoutkou.

Při přípravě jsme vzpomínali, co vše se z kysaného zelí připravuje, a který pokrm z něj mají naši uživatelé nejraději.

Posezení pro pány – práce se dřevem

V rámci aktivity „POSEZENÍ PRO PÁNY“ jsme na SENIORu B v úterý 20. října pracovali se dřevem.

Tentokrát jsme se pustili do výroby luceren, které budou zdobit naše patra.

Trénovali jsme paměť u společenských her

Sychravé a nevlídné dopoledne jsme si společně užili u společenských her.

Tato aktivizace je velmi důležitou součástí kvalitní a komplexní péče o seniory. Pozornost je věnována především skupinovým, ale také individuálním činnostem, jako jsou aktivity na podporu různých kognitivních funkcí. Tyto hry jsou neformálním procvičením jemné motoriky, posilováním duševních schopností a také trénováním paměti při počítání.

Jednou z nejoblíbenějších her je „Člověče, nezlob se“, u kterého jsme se také hodně nasmáli.

 

Toulavé boty tatranské

Naše hory jsou krásné, o tom není pochyb, ale dovolená u sousedů také nemusí být k zahození. Slovensko nabízí mnoho nádherných míst k pobytu. Krásu Vysokých Tater přiblížil uživatelům na budově B náš zaměstnanec Milan Mikšík, jenž pod vrcholky vysokých hor vyrůstal od dětství a každý rok se vydává s objektivem pro nové zážitky ve Vysokých Tatrách. Jejich majestátnost a krása ho uchvátily tak, že se staly jeho celoživotní láskou. Naši uživatelé tak vzpomínali na 70. i 80. léta, kdy zavítali ještě v Československu na Štrbské pleso, do Starého Smokovce, Tatranské Lomnice, ale také se vydali na horské túry.

Paní Božena Šupíková oslavila krásné životní jubileum

Krásné životní jubileum oslavila 20. října 2020 uživatelka SENIORu C paní Božena Šupíková.

K úžasným 101. narozeninám jí popřáli všichni zaměstnanci našeho domova a přes videohovor také ředitel SENIORu Zdeněk Mikel. Paní Šupíková byla velmi potěšena nejen za krásná slova, ale také za nádhernou květinu. Po přípitku a sfouknutí svíček na dortu, což mimochodem pro tuto úžasnou ženu nebyl žádný problém, jsme si všichni již neformálně povídali. Paní Šupíková vzpomínala na dětství, mládí i život po svatbě. Život neměla vždy jednoduchý, ale dnešní dění ve světě, které sleduje v televizi, se jí moc nelíbí.

Přejeme paní Šupíkové mnoho zdraví, aby se co nejdříve mohla vidět se svými blízkými a těšíme se, že společně oslavíme za rok již 102. narozeniny.

Elixír zdraví – kysané zelí

K podzimu patří zpracování ovoce a zeleniny na zimu. Velkou zásobárnou vitamínů je kvašené zelí, proto naši uživatelé nelenili a tuto klasickou českou pochoutku si jedno úterní odpoledne připravili.

Kysané zelí má významný zdravotní přínos. Je výborným zdrojem vitamínu C, bakterií kyseliny mléčné, v menší míře pak zdrojem vitamínu K a skupiny vitamínů B, minerálů jako draslík, vápník, fosfor, síra, hořčík či fluor. Kysané zelí podporuje tvorbu krve a hormonů, umožňuje lépe bojovat proti únavě a zvyšuje obranyschopnost organismu. Pomáhá snižovat krevní tlak a zároveň aktivuje funkci střev a vylučování toxických látek. Má odvodňující účinek, a proto umožňuje rychlé odstraňování odpadních látek z těla.

Takže až se zima zeptá, tak my řekneme, že jsme již připraveni.

Srdce nehasnou – vzpomínáme na Karla Gotta

Na českého slavíka, herce a malíře Karla Gotta jsme si zavzpomínali v pondělí 19. října na SENIORu B.

Karel Gott byl nejznámější český zpěvák a mnohonásobný držitel ocenění Zlatý slavík. Do roku 2019 obdržel 42 Zlatých slavíků. Za svou již 60ti letou hudební kariéru se pyšní přívlastky jako Zlatý hlas Prahy, Božský Karel, Mistr nebo Zlatý slavík. Jeho písně provázejí velkou řadu českých filmů nebo seriálů. Jako asi nejznámější je česká pohádka Tři oříšky pro Popelku, v níž zazněla dodnes velice populární píseň Karla Svobody Kdepak ty ptáčku hnízdo máš?

Kromě zpěvu se Karel Gott věnoval malování (vystavoval v Česku i v zahraničí) a okrajově také herectví. Objevil se v muzikálech Kdyby tisíc klarinetů, Trhák nebo Hvězda padá vzhůru. V pohádce Zdeňka Trošky Z pekla štěstí zkusil dvojroli Lucifera a Boha. Většinou však hrál jen sám sebe.

Někdy se ví, co Bůh chystá.. Poslední píseň, kterou nazpíval Karel Gott se svou dcerou Charlotte Gottovou. Klip byl zveřejněn na YouTube v květnu 2019, jen pár měsíců před tím, než 1. října podlehl těžké nemoci.

Obrázky, které velmi potěšily

Na SENIORu C jsme obdrželi od malých skautů sérii obrázků, které nám namalovali. Našim uživatelům udělaly velkou radost a my jim moc děkujeme.

Tvoření v keramické dílně

Sychravé podzimní dny jsme si zpříjemnili tvořením z keramické hlíny.

V pátek 16. října jsme na SENIORu B tvořili podzimní výzdobu, která nám bude zdobit interiér domova.

Při práci relaxujeme, procvičujeme jemnou motoriku, paměť i fantazii. Odměnou nám jsou krásné originální výrobky, které samotné autory často překvapí a objeví své skryté talenty.

 

 

Zahřáli jsme se u výborné dýňové polévky

Ve středu 14. října jsme si na SENIORu B připravili v rámci VZPOMÍNEK V KUCHYNI dýňovou polévku.

Podzim se pomalu ale jistě hlásí o slovo a s ním přichází i období dýní. Dýně jsou příbuzné s cuketami a melouny. Pod slupkou ukrývají nasládlou dužinu, která má podle druhu různý obsah vody a škrobu i různou paletu chutí. Obsahují i karotenoidy, které zbarví omáčky s máslem do oranžova. Dýně obsahují provitamin A a vitamíny B a C, dále pak sacharidy, bílkoviny, vlákninu, hořčík, železo a vápník. Semena obsahují i zinek, mají projímavé účinky a napomáhají léčbě chorob močového měchýře a močovodů.

Při vaření jsme si čas krátili čtením z časopisu „Staré dobré časy“ a zavzpomínali tak na známé osobnosti 60. let.

Lilinka nám přináší radost a potěšení

Naše uživatele na SENIORu B pravidelně navštěvuje terapeutický králík Lilinka.

Léčebný kontakt zvířete s člověkem má všestranné pozitivní působení. Pomocí zvířat můžeme ovlivňovat tělesný i duševní stav a už i jen pouhá přítomnost zvířete vyvolává pocit bezpečí a klidu. Snižuje se napětí, stres i krevní tlak. Zvíře dokáže člověka psychicky i fyzicky stimulovat, má schopnost vyvolat silné emoce, podporovat komunikaci a uvolňovat různé bloky, které lidem brání se vyjadřovat a projevovat. Lidé v jejich přítomnosti  ožívají, otevírají se okolí, jsou radostnější, pohotověji reagují, zapomínají na své problémy a bolesti.

Lilinka nám přináší radost a potěšení a my se na její návštěvu pokaždé velmi těšíme.

Terapie uměním – pracujeme s hlínou

V úterý 13. října jsme si deštivé dopoledne s našimi uživateli zpříjemnili u arteterapie.

Arteterapie je obor využívající výtvarný projev jako hlavní prostředek poznávání a ovlivňování lidské psychiky. Výtvarné tvořivé aktivity mají podporovat zdraví, podpořit léčení, dají se i využít jako prostředek k osobnímu vyjádření v rámci komunikace.

Tentokrát jsme pracovali s keramickou hlínou. Práce s ní je náročná, ale výsledek bude stát určitě za to. Ptáčci, kteří představují čtyři roční období, budou zdobit společenský sál.

Pochutnali jsme si na bramborácích

Bramboráky jsou tradiční české jídlo, které je mezi našimi uživateli velmi oblíbené. Tento pokrm je tak značně lidový, že pro něho vzniknul místní název snad v každém kraji. Těsto ze syrových strouhaných brambor je to nejprostší a nejstarší bramborové těsto. Existují staré recepty na bramboráky, ve kterých není potřeba nic víc než brambory a sůl.

Uživatelé se s chutí pustili do práce a brzy si na nich mohli pochutnat. Podle toho, jak rychle mizely z talířů, bylo jasné, že se bramboráky povedly.

 

Podzim u nás v rámci zahradní terapie

Počasí nám v tomto týdnu nepřeje, a proto jsme ZAHRADNÍ TERAPII přinesli do bytů uživatelů SENIORu B.

Základem zahradní terapie je vztah mezi dvěma živými organismy: člověkem a rostlinou. Rostliny vždy reagují na péči, kterou jim kdokoliv poskytuje. Při pěstování pak lidé zažívají pocity úspěchů, když je rostlina odmění novými listy, květy nebo plody. Zvyšuje se jim sebevědomí a od toho se odvíjí mnoho dalších pozitivních změn v psychice člověka.

Manipulace s přírodními materiály, kontakt s živočichy, zvuky i vůně působí pozitivně na zdraví člověka, a to bez rozdílu věku. Terapie zahradou je proto cíleně využívána k léčbě lidí s konkrétními zdravotními obtížemi.

V tomto podzimním období kvete naše zahrada různými květy jako jsou jiřiny, floxy, afrikány, růže, a spousta jiných květin, které potěšily na pohled i svou vůní naše uživatele.

Správnou trefou jsme si procvičili hru v šipkách

V rámci skupinové pohybové aktivity jsme si v úterý 13. října na SENIORu B procvičili hru „ŠIPKY“.

Cílem těchto aktivizačních programů je udržet seniory ve fyzické, psychické i mentální aktivitě, rozvíjet jejich zachovalé schopnosti a dovednosti, uspokojovat jejich potřeby, pozitivně ovlivňovat jejich psychický stav, zprostředkovávat jim kontakt se společenským prostředím a přispívat tak ke zvyšování kvality jejich života.

Při hře jsme si protrénovali obratnost a koncentraci.

Toulky Českem – Zlínský kraj

V pondělí 5. října jsme se na SENIORu B v pravidelném okénku „TOULKY ČESKEM“, podívali do Zlínského kraje.

Zlínský kraj má velkou rozlohu chráněného krajinného území. Velkoplošná území zahrnují dvě chráněné krajinné oblasti, Beskydy a Bílé Karpaty, která zahrnují zhruba 30 % území. V kraji se také nachází množství přírodních rezervací a přírodních památek. Najdete tu památky na dobu říše Velkomoravské i na novější historii, poutní církevní místa nebo zajímavou moderní architekturu. Jsou tu nejen unikátní kulturní zajímavosti, ale i zachovalá původní příroda. Lidé často navštěvují Zlínský kraj kvůli lázním, léčivé prameny vyrážejí na povrch na více místech. Nejznámější a velmi krásné jsou Luhačovice, sirnaté lázně však jsou i v Ostrožské Nové Vsi, malé Lázně Kostelec najdeme na severním okraji Zlína.

My jsme si připomněli  známá místa, jako například zlínský zámek, areál bývalých Baťových závodů, zámek Lešná, hrad v Malenovicích, hrad Lukov a spoustu dalších známých a zajímavých míst v našem krásném kraji.

Velký úklid součástí pravidelné aktivity

O víkendu se uživatelé SENIORu C pustili do úklidu, který také bývá pravidelnou aktivitou. Vše je krásně vyčištěno, umyto a uklizeno.

 

Hody, milé hody, už sem dohodovál…

V rámci aktivity vzpomínání jsme si tentokrát připomněli tradici hodů.

Hody se vždy slavily hlučně a okázale. Hospodyně chystaly vše, co dům v danou dobu dal. Napekly se koláče, zabíjela se drůbež, v některých oblastech také berani. Však nadarmo se nezpívalo: „O posvícení všechno to voní tak jako v apatyce. Na všechny strany tlučou koření, dělají jitrnice. Husa se v troubě peče, sádlo tam všude teče. Ten, kdo by nešel na posvícení, ten by byl blázen přece“.

Naši uživatelé si připravili řízky s bramborovým salátem a velice si pochutnali.

Vzpomínka na osobnosti naší hudební scény

Naši uživatelé vzpomínali na ikony české populární hudby.

1. října tomu byl rok, kdy zemřel národem milovaný zpěvák Karel Gott. Spolu s ním jsme také zavzpomínali i na Evu Pilarovou a Waldemara Matušku. Připomněli jsme si jejich životní cesty, nejznámější písničky a na závěr písně z filmu Kdyby tisíc klarinetů, kde všichni tři společně hráli.

Milníkem kariéry Karla Gotta byla nabídka od Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra na angažmá v divadle Semafor, kterou v roce 1962 přijal. Vystupoval nejen v Československu, ale po celé Evropě (obzvláště populární byl zejména v Německu), také v Sovětském svazu, v zámoří i Asii. V letech 1965–2019 se prodalo 50 milionů nosičů alb s jeho nahrávkami, což z něj učinilo nejúspěšnějšího českého interpreta. Během kariéry vydal 293 sólových alb na domácí scéně i v zahraničí. Obzvláště úspěšným hitem se stala novinková píseň Srdce nehasnou, kterou nazpíval jako duet se svou dcerou Charlottou. V roce 2018 se u Karla Gotta objevila porucha krvetvorby a v polovině září následujícího roku problémy přerostly v akutní leukémii, kvůli níž zrušil veškerá nadcházející vystoupení. Zemřel obklopen rodinou ve věku 80 let před půlnocí 1. října 2019 ve své vile na Bertramce.

Blízkou přítelkyní Karla Gotta byla zpěvačka Eva Pilarová, a to krásných šedesát let. Nazpívali spolu jeden z nejznámějších duetů Dotýkat se hvězd, který poprvé spolu zazpívali v roce 1964. Ten byl kritikou označen jako nejlepší český duet všech dob. Kromě toho se setkali v divadle Semafor, byť jen krátce. Rok tam vystupovali s představením Večer dvou Slavíků.

S Karlem Gottem měl velmi přátelský vztah i Waldemar Matuška. Šedesátá léta byla ve znamení zdravě konkurenčního boje s Karlem Gottem, z nějž Matuška nakonec vyšel jako poražený. Z této doby nicméně pochází řada písní, které dosáhly nadčasové hitovosti, na rozdíl od hlasově náročného repertoáru Karla Gotta zpíval typově odlišné písně. Matuškovu hudbu přitom Gott obdivoval už z dob mládí, kdy ještě jako amatér zpíval v kavárnách Vltava a Alfa, a z rádia denně poslouchal Waldovy nahrávky. Gott byl poetickým a lyrickým tenorem, Matuška romantickým kovbojem s drsným barytonem. I proto se oba zpěváci, kteří už od pohledu platili za své protipóly, přátelsky pošťuchovali.

 

Koncert pod širým nebem

Ve čtvrtek 24. září nás na SENIORu B navštívili žáci ze Základní umělecké školy Otrokovice.

Od svého založení se tato škola stala střediskem kulturního dění v Otrokovicích. Svědčí o tom řada  kulturních vystoupení nejen žáků školy, ale i pedagogů, jejichž snahou je předat žákům radost a potěšení z provozování hudby, tanečního pohybu, literárně – dramatických aktivit nebo výtvarné činnosti.

Koncert pod širým nebem nám navodil dobrou náladu a zážitek z něj nás bude hřát v těchto podzimních dnech. Vystoupení bylo spojeno s výstavou výtvarného kroužku.

Je libo domácí křížaly?

V rámci vzpomínání – VE ZNAMENÍ MĚSÍCE, jsme  ve čtvrtek 24. září na SENIORu B zpracovaly úrodu ze zahrádky.

Jablíček je na podzim všude dostatek a tak by bylo škoda sušičku nevyužít na přípravu domácích jablečných křížal. Sušit křížaly můžeme i na topení. Stačí je nakrájet na kolečka stejně velká jako při sušení v troubě a navléknout je na provázek nebo horizontálně zavěšenou špejli. Za pár dní budou akorát.

Při krájení jablíček  jsme vzpomínaly, jak se dříve křížaly sušily – na tácech, lískách s nepotištěným papírem, nebo zavěšené na provázku. Potrénovaly jsme tak dlouhodobou paměť i jemnou motoriku.

Pěkné počasí láká k projížďce rikšou po okolí

Využíváme posledních teplých letních dní na projížďky po okolí na rikši. Naše cesta tentokrát vedla směr Štěrkoviště, kde si uživatelky mohly připomenout své bydliště, nebo se pokochat zahrádkami v tomto ročním období.

Při poslechu známých písniček a vůně špekáčků jsme se rozloučili s létem

Na obou budovách SENIORu jsme se v úterý 22. září, rozloučili s létem při opékání špekáčků. K poslechu nám zahrála cimbálová skupina Strunka. Všichni jsme si tento den náležitě užili.

Život a dílo herečky Mileny Dvorské

V pondělí 21. září jsme si v rámci vzpomínání připomněli život a dílo známé divadelní herečky a dabérky Mileny Dvorské, která by v tomto měsíci oslavila 82. narozeniny.

Přestože se herečka Milena Dvorská prosadila jako významná divadelní herečka a známe ji z desítek televizních a filmových rolí, v paměti českých diváků zůstává především díky své první a nejslavnější roli princezny Marušky z legendární filmové pohádky Byl jednou jeden král. Inklinovala především k charakternímu herectví, v jejích výstupech před kamerou ale figurují i výrazné role v legendárních komediích Jára Cimrman, ležící  spící nebo Vesničko má, středisková. Významnou položku v práci Mileny Dvorské tvořil také dabing, slyšet jsme ji mohli v řadě dnes již legendárních zahraničních filmů, jejím hlasem promlouvala například italská hvězda Claudia Cardinale. V neposlední řadě je na místě připomenout také její práci pro rozhlas, kde našla uplatnění v řadě inscenací.

Zemřela nečekaně a náhle 22. prosince 2009 ve věku 71 let.

Sportovní dopoledne

Na SENIORu B jsme v pátek 18. září prožili společné sportovní dopoledne, plné her, soutěží a dobré nálady.

Zahráli jsme si u nás hodně oblíbené Ruské kuželky, hod míčkem na cíl nebo Mölkky, což je kultovní hra pocházející z dob Vikingů, původem z Finska.

Ve všech disciplínách se nám dařilo a i díky krásnému počasí  se senioři pobavili a strávili venku příjemné zářijové dopoledne.

 

Hipoterapie s poníky dodává pozitivní energii

Konec léta a s ním i hezkého počasí se nezadržitelně blíží a proto jsme ještě do domova C pozvali p. Pasekovou s jejími poníky. Naši senioři je mají rádi, proto jim vždy připravíme pamlsky v podobě jablek, mrkve nebo usušeného chleba a uživatelé je těmito dobrotami odměňují za jejich návštěvu a možnost si je pohladit.
Poníci mají úžasný dar, kdy u všech vykouzlí úsměv a přenesou na nás jejich pozitivní energii.

Poslání Divadla bez pravidel – pomáhat seniorům

Ve stejný den (úterý 15. září) jako v domově C i nás v „Béčku“ navštívilo loutkové DIVADLO BEZ PRAVIDEL z Brna s představením „Ta naše písnička česká“.
Členové tohoto divadla se zaměřují na zkvalitňování života seniorů a svého poslání dosahují především díky vlastní metodě aktivizace pomocí loutek.
A tak jsme si díky paní Hromadové, která nám toto představení darovala v rámci programu Ježíškova vnoučata, užili krásné dopoledne plné písní, vzpomínání a radosti.
Děkujeme!

Nádherný prožitek s Divadlem bez pravidel

V úterý 15. září jsme v domově C přivítali nám dobře známé „Divadlo bez pravidel“ z Brna. Dřevěné loutky, které představovaly dědečka Josefa a babičku Růženku jakoby mávnutím kouzelného proutku ožily a komunikovaly s našimi uživateli. Úsměvné škádlení mezi loutkami doplňovaly známé písničky, které jsme si společně všichni prozpěvovali. No, a protože babička s dědečkem si už málo pamatují, tak jsme jim společně poradili, kdo známé hity nazpíval.
Velké poděkování patří opět Ježíškovým vnoučatům a paní Hromadové, díky nimž jsme si mohli toto představení báječně užít.

Naši partneři